Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.08.2009, 16:33:31
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Ai dreptate, Marius. Cu trecerea generatiilor, oamenii devin din ce in ce mai inteligenti si mai deschisi la minte.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.08.2009, 16:59:54
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai daca tu crezi ca eu sunt felul acceptabil de profesor de religie (nu sunt convinsa ca sunt chiar asa o exceptie, cunosc destui care gandesc cum scriam mai sus, aici cel putin) atunci ar trebui mai bine sa militezi sa se aleaga profesorii dupa anumite criterii, nu sa se scoata religia de tot. Ar fi pacat sa se scoata de tot, chiar din punctul tau de vedere. Totusi, crestinismul este important pentru cultura si un om care iese din scoala fara sa fi auzit de el iese cu lacune de cultura generala.

Cum adica este alternativa doar in teorie? Nu e o intrebare ironica, chiar nu stiu, se propune ceva ca alternativa dar nu se respecta?
Nu am nimic impotriva unui curs de istorie a religiilor, la clasele mai mari. Indoctrinarea nu are ce cauta la scoala, exista pentru asta biserici pentru oricine, pe gustul tuturor.
Orice activitate recreativa, teatru, discutii etc pot fi facute si fara a le da o tenta religioasa.
Spuneam ca alternativa e doar teoretica pentru ca scoala pune la dispozitia copiilor NUMAI prof. ortodocsi, pentru ceilalti ar trebui sa vina parintele si sa-i duca unde doresc. Din comoditate sau pentru a nu pune copilul intr-o situatie mai ciudata (cazul meu), prefera sa lase copilul la acele ore.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.08.2009, 17:00:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Da, insa degeaba isi sporesc doar inteligenta, daca nu sporesc si in intelepciune. Altfel, doar din cei "deschisi la minte", foarte multi sunt "inchisi la inima". De aceea, in ceea ce ma priveste, nu m-ar fi deranjat daca omul zilelor noastre nu ar fi fost atat inteligent, cat iubitor, smerit, nefatarnic etc. Nu atat inteligent, cat cu dreapta cugetare, cu dreapta socoteala, cum spune romanul.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.08.2009, 18:25:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Da, insa degeaba isi sporesc doar inteligenta, daca nu sporesc si in intelepciune. Altfel, doar din cei "deschisi la minte", foarte multi sunt "inchisi la inima". De aceea, in ceea ce ma priveste, nu m-ar fi deranjat daca omul zilelor noastre nu ar fi fost atat inteligent, cat iubitor, smerit, nefatarnic etc. Nu atat inteligent, cat cu dreapta cugetare, cu dreapta socoteala, cum spune romanul.
De acord, insa sa nu uitam ca inteligenta, 'mintea deschisa' si credinta nu se exclud de loc una pe alta.
Cine spune altceva ignora multimea de oameni inteligenti si cultivati care sunt credinciosi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.08.2009, 19:17:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
georgeval, copiii trebuie invatati in primul rind cum sa se comporte in relatia cu alti oameni si cu natura. Dupa ce va fi capabil sa-si aleaga religia, e dreptul sau sa faca si sa invete ce doreste. Distinctia pe care o faci intre morala si etica nu e corecta.
.
Te rog sa dai o cautare pentru cuvantul etic in DEX si vei vedea ca nu am gresit cu nimic. Morala pune accentul pe relatia cu divinitatea, iar etica este mai mult un aspect abstract de valori.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.08.2009, 19:37:19
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De acord, insa sa nu uitam ca inteligenta, 'mintea deschisa' si credinta nu se exclud de loc una pe alta.
Cine spune altceva ignora multimea de oameni inteligenti si cultivati care sunt credinciosi.
Desigur, nu poate exista contradictie intre cele doua, in cazul in care credinta exista. Eu ma refeream la cazul in care cineva pune accentul mai ales pe inteligenta, iar pe credinta mai putin, sau deloc. Acea "inteligenta" suficienta siesi, care se face pricina mandriei sau egoismului. Acea "inteligenta" care mai mult ne departeaza de aproapele decat sa ne apropie. Acea "inteligenta" care semeteste pe "inteleptii acestei lumi".
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.08.2009, 21:25:48
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit spune-le

[quote=getagrip;159435]
De fapt da, exista nenumarate dovezi.
.......................
Macar una.
Biblia este dovedita de arheologi. Datele sunt concrete. De exemplu Turnul Babilonului. Si Arca lui Noe, gasita in urma cu cativa ani.

Au ateii dovezi ale existentei umane inainte de anul 0?

In ce priveste "povestile" sunt multe scrieri antice in afara Bibliei. Biblia este un rezumat din scrierile evreilor. Evreii pastreaza toate dovezile din "povesti". Mergi si le vezi!
Asa cum sunt si vreo 70 de evanghelii apocrife scrise de ucenicii lui Iisus Hristos, care nu au fost cuprinse in Noul Testament.

Dumnezeu sa binecuvinteze pe toti ateii si pe cei ce au fost atei!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.08.2009, 21:29:21
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit ex topic

Pentru Getagrip

Daca vrei sa continuam, nu am nimic impotriva, dar e cazul sa ne mutam de aici pentru a nu discuta in afara topicului.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 11.08.2009, 00:53:22
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
La prima intrebare nu am ce sa-ti raspund, intrucat nu am emis nicio judecata cu privire la copiii altora, ci la ai mei si la ideea ta si a celorlalti habotnici cum ca religia ar trebui sa fie obligatorie.
Minti fara rusine! Iata ce ai scris in chiar primul tau mesaj:”In cadrul invatamantului obligatoriu, copiii au nevoie de cunostinte care sa ii ajute in viata, nu de povesti cu balauri vandute pe post de adevaruri.” Si pentru a doua oara: unde exact am spus eu ca sint in favoarea impunerii cu forta a vreunei materii?

Citat:
În prealabil postat de getagrip
A doua intrebare n-o prea inteleg, poate ar trebui s-o formulezi mai bine. Ma intrebi daca cele doua sunt materii optionale? Nu stiu.
Cita modestie! Nu crezi ca ar fi mai bine sa abordezi alte subiecte care sa nu te solicite atit de mult intelectual?

Citat:
În prealabil postat de getagrip
Legat de intrebarea noua, sa inteleg ca esti de acord ca religia ar trebui sa fie o materie optionala?
Intrebarea ta este complet gratuita. Religia este interzisa in scolile publice in America de Nord (SUA si Canada ). Intr-alte parti este optionala. In Romania , dupa cite stiu eu, religia este obligatorie doar in clasele primare (si nu sint chiar convins ca nu exista exceptii legale).

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos
Vezi, de exemplu, cartea King and King citita copiilor de gradinita in California , Massachusetts si British Columbia . La Burnaby (BC) parintii au pierdut procesul cu inspectoratul scolar prin care cereau doar sa nu fie citita copiilor atit de mici. Vezi, de asemenea, cazul din Toronto in care li s-a interzis parintilor sa-si scoata copiii de la ora de educatie sexuala la care urma sa se vorbeasca despre homosexualitate ca un stil de viata alternativ.
Citat:
În prealabil postat de getagrip
Propaganda homosexuala? Esti ridicol. Nu am de gand sa dezbat problamatica homosexualitatii pe un forum religios, pentru ca ar fi absolut inutil. Sunt curios totusi ce iti inchipui tu, ca exista niste forte oculte care isi doresc sa ii indrepte pe toti barbatii spre homosexualitate? Cu ce scop? Hai ca esti amuzant. Pai uite ca sunt nenumarate cazuri si in cadrul bisericii. Homosexualitate, pedofilie, de curvasarie si alcoolism nici nu mai pomenesc. Si alora nu li s-a citit King and King la gradinita, ci chiar dimpotriva.
Ce anume ti se pare ridicol? Propaganda (indoctrinare) homosexuala se intimpla deja in scoli. Ti-am dat exemple. Motivatia nu are nimic de-aface cu ocultul, dar este un alt subiect cu care nu mai vreau sa-mi pierd vremea aici. Cu privire la insinuarea ta ca multi ajung sa calce strimb indiferent de ce li se citeste (predica), e doar un alt exemplu sublim de logica. E exact ca si cum ai spune ca poti sa le dai alcool celor de la gradinita pentru ca, oricum, unii dintre ei tot or sa ajunga betivi. Si mai ai pretentia sa judeci ce-i bine pentru copiii altora! Si ne mai gasim si noi sa te bagam in seama…
Reply With Quote
  #90  
Vechi 11.08.2009, 00:58:21
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
ce va deranjeaza la invatamint religios in biserici, nu la scoala?
Nimic. Ce va deranjeaza ca Ministerul Educatiei (Propagandei) sa-si vada de administratie si sa nu impuna evolutionismul (disimulat in toate stiintele naturale) si educatia sexuala in scolile de stat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44