Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.03.2014, 21:38:39
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Draga pui de mucifer, tu nu poti sa faci nici 1 % din ce a facut Adam cand a cazut pentru ca nu te situezi pe acelasi nivel de indumnezeire. Legat de secte, religii si schisme nu ma pasioneaza si nici nu fac parte din ele, sunt mai solitar de fel, fii sunt scutiti nu platesc darea...
Ce gramatica folosesti cand spui : "fii sunt scutiti nu platesc darea...". Presupun ca voiai sa spui fiii... sau altceva...., e de neinteles.
" Draga pui de mucifer" e o expresie de numa-numa: daca iti sunt drag, sta spune multe despre tine, cel caruia ii este drag un muc, sau un pui de drac.
" tu nu poti sa faci nici 1 % din ce a facut Adam cand a cazut". Ete na! Te dezvaluisi...
" sunt mai solitar de fel": omnionanismul este onanismul extins de la fizic la psihic. Mult succes!
Este ultimul cuvant pe care ti-l adresez: NU vreau sa te cunosc: timpul curge in urma ta, te intuneci.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.03.2014, 22:58:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Esti nou pe aici..noi il cunoastem, nu ne mai agitam, el traieste in lumea lui virtuala..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.03.2014, 02:27:09
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

[ Dar imi este extrem de greu, trecutul cunostintelor mele ma impiedica rau de tot, iar prezentul cunostintelor nu reuseste sa se aseze: e un razboi, un tumult, o nebuloasa. Ma aflu in pozitia lui Chesterton (parca el zicea): "Cred Doamne, ajuta necredintei mele".[/quote]

De ce va impiedica atat de greu trecutul cunostintelor?
Daca ma lasati sa plagiez, voi zice:'ochii sunt orbi, cu inima trebuie sa cauti!'
Cu drag,
Lavinia
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.03.2014, 09:57:39
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Ce gramatica folosesti cand spui : "fii sunt scutiti nu platesc darea...". Presupun ca voiai sa spui fiii... sau altceva...., e de neinteles.
" Draga pui de mucifer" e o expresie de numa-numa: daca iti sunt drag, sta spune multe despre tine, cel caruia ii este drag un muc, sau un pui de drac.
" tu nu poti sa faci nici 1 % din ce a facut Adam cand a cazut". Ete na! Te dezvaluisi...
" sunt mai solitar de fel": omnionanismul este onanismul extins de la fizic la psihic. Mult succes!
Este ultimul cuvant pe care ti-l adresez: NU vreau sa te cunosc: timpul curge in urma ta, te intuneci.
Ok am inghitit un "i" asta este buba, sau faptul ca am atins Ego-ul , a intervenit orgoliul si uite asa ingerasul a inceput sa judece orice ii sta in cale.

Sti in facere Dumnezeu dupa ce creeaza apare fraza "a vazut ca este bine" iar dupa ce a creat tot ce a avut de creat spune "erau bune foarte"(Gen1:31) . Iar Dumnzeu l-a creat pana si pe sarpe. (Gen3:1)

Prin judecata noi spunem asta e "bun" asta e "rau" desi Dumnezeu a spus ca toate erau bune. Astfel il judecam pe Dumnzeu,(pomul "cunostintei") si dupa aceea dam vina pe diavol cand de fapt noi suntem si cauza si efectul.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 20.03.2014, 17:36:39
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

De ce va impiedica atat de greu trecutul cunostintelor?
Daca ma lasati sa plagiez, voi zice:'ochii sunt orbi, cu inima trebuie sa cauti!'
Cu drag,
Lavinia[/quote]

Am crezut ca m-am exprimat bine, dar s-ar parea ca nu. Avand o formatie stiintifica si din necredincios devenind credincios, mintea mea cauta in continuare sa inteleaga in acelasi fel, deductiv, logic, rational, folosind informatii, desi aceeasi minte a vazut deja (si a gustat) din deliciul rugaciunii.
Dar nu mi-ati raspuns la intrebare: de unde ati tras concluzia ca am luat note slabe la matematica si fizica? Va rog, este important pentru mine!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 20.03.2014, 18:13:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este o infatuare specifica intelectualilor, mai accentuata la cei care au trecut o perioada prin filosofie orientala, yoga - acolo "spiritualitatea" e construita pe acest calapod al infatuarii.

De boala asta nu se scapa cu una cu doua, poate sa dureze ani buni, zeci.
Problema cea mare este ca nici nu reusesti mereu sa o constientizezi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.03.2014, 18:37:35
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este o infatuare specifica intelectualilor, mai accentuata la cei care au trecut o perioada prin filosofie orientala, yoga - acolo "spiritualitatea" e construita pe acest calapod al infatuarii.

De boala asta nu se scapa cu una cu doua, poate sa dureze ani buni, zeci.
Problema cea mare este ca nici nu reusesti mereu sa o constientizezi.
AlinB, nu inteleg ce vrei sa spui. Am trecut prin filosofiile orientale la vremea tineretii, dar le-am tratat ca pe filosofii, nu ca pe credinte. Nu am practicat nimic din ele. La ce infatuare te referi? Nu ma consider ingamfat. Daca sunt, nu constientizez asta. Cum ai ajuns la concluzia ca sunt? Lavinia zice ca nu stiu matematica si fizica, tu zici ca ma consider ingamfat, nici unul dintre voi nu argumenteaza si eu ma simt picat intr-o apa in care nu stiu sa inot. Si nu ma descuraja cu zecii de ani, ca nu sunt sigur ca ii am la dispozitie.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 20.03.2014, 19:14:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma refer la boala convingerii ca poti descoperi pe Dumnezeu cu mintea, ca daca ai un sistem mental de concepte vizavi de Dumnezeu, de preferinta cat mai originale. astea pot tine loc de batut genunchiul si fruntea de pamant, ca sa zic asa.

Cat timp ia, asta depinde cat de repede esti dispus sa intelegi, cat de esti de dispus sa pui in practica sistematic ce ai inteles..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 20.03.2014, 20:09:57
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma refer la boala convingerii ca poti descoperi pe Dumnezeu cu mintea, ca daca ai un sistem mental de concepte vizavi de Dumnezeu, de preferinta cat mai originale. astea pot tine loc de batut genunchiul si fruntea de pamant, ca sa zic asa.

Cat timp ia, asta depinde cat de repede esti dispus sa intelegi, cat de esti de dispus sa pui in practica sistematic ce ai inteles..
AlinB, ai ridicat mingea la fileul ce ma desparte de Cale: pana acum lumea si ale ei m-a crescut si format, iar eu descopar brusc, ca tot ce m-a invatat aceasta lume trebuie negat si suportat. Asta ma duce cu gandul ca acesta lume NU este o lume placuta lui Dumnezeu si ca este o lume care NU este facuta de EL, ci de altcineva, contra LUI. Din acest motiv,EL a trimis pe Fiul Lui, in aceasta lume OSTILA Lui, ca sa arate ca se poate sa fii FIDEL lui Dumnezeu chiar si in aceste conditii ostile: o lume care NU dovedeste bunatatea lui Dumnezeu decat celor care suporta rautatea cu rabdare infinita (infinit insemnand capatul singurei vieti cunoscute si percepute, nu intuite sau afirmate).
Cateva momente din viata in care am cunoscut dulceta rugaciunii si am perceput invaluirea ocrotirii Dumnezeiesti, nu par sa imi fie suficiente: continui sa judec, sa ma indepartez de acele momente, desi le vreau inapoi si permanentizate.
Pe scurt: intr-o lume in care functioneaza o suma de legi pregnant evidente, oamenii trebuie sa se ghideze dupa alta suma de legi pregnant neevidente, ca sa se pregateasca pentru o lume pregnant neevidenta, chiar contrara lumii lor.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 20.03.2014, 21:14:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aproape adevărat. Cu precizarea că lumea, deși căzută, este opera lui Dumnezeu. Ea poate fi înțeleasă și ca o interfață prin care poți cunoaște întunericul, păcatul, moartea, sau, din contră, poți vedea urmele Dumnezeirii în Creație, lumina Lui (după cum observa părintele Stăniloae că în limba noastră cuvântul „lume” este înrudit cu „lumină”).

Până la Hristos păcatul stăpânea lumea, prin urmare vrăjmașul lui Dumnezeu și al oamenilor avea putere asupra ei. Dar Domnul spune: „Îndrăzniți, Eu am biruit lumea” și „Am văzut pe Satan ca un înger căzând din cer”. Deci gata cu moartea pentru omul care trăiește în Hristos.

Last edited by N.Priceputu; 20.03.2014 at 21:21:01.
Reply With Quote
Răspunde