Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.02.2012, 01:32:39
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
se foloseste si windowsul piratat si in strainatate,numai ca e hack-uit,..exista mici programele care fac ca windows-ul piratat sa fie recunoscut drept genuine-original..

oricum daca ne interzic windowsul piratat trecem pe linux care e gratis,nu ne trebuie licenta:
LINUX UBUNTU:http://ubuntu.ro/obtine/
Off-topic: Nu te baga pe ubuntu; e un fel de windows derivat din debian, desi e (inca) gratuit. Ma refer la faptul ca are tot mai multe gauri in securitate, exact ca "minunatul" windows. Iar daca pui emulatoare de windows pe el, virusii pentru windows o sa-ti zica "merci, domn'ne", si se vor instala frumos si lin unde vor voi (adica unde vrea programatoru' de i-a facut). :D
On-topic: pai mi se rupe de ACTA. Nu sharuisc filme. Quod attinet partea cu libertatea, pai imi doresc sa fiu cat mai liber, chiar daca asta ar insemna o relatie autodestructiva cu sistemul, si in ultima instanta cu societatea, sau mai bine zis, cu entitatea colectiva si bolnava care trece drept societate in ziua de azi. Deviza mea este: "daca e sa (imi) fie rau, atunci sa (imi) fie rau de tot". Nu-mi plac jumatatile de masura.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 05.07.2012, 09:55:15
Pascaru Manole Pascaru Manole is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Libertatea de exprimare si drepturile omului

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Aici nu e vorba de incalcarea drepturilor omului, e vorba de piraterie si incalcarea drepturilor de autor. Daca acele siteuri au drepturi de autor si avand in vedere ca industria asta este f. mare si aducatoare de banet, ma indoiesc. Cei arsi vor fi simplii cetateni. Drepturile de autor vor fii puse mai sus de dpreturile omului. Si..sa nu uitam si la TV la emisiuni vezi invitate actritele xxx. :| Deci, ma indoiesc. Daca vroiau sa le interzica, le interziceau si fara sa interzica absolut toata libera exprimare pe net.
Declaratia Universala a Drepturilor Omului prevede, in articolul 19, faptul ca "orice persoana are dreptul la libertatea opiniei si a expresiei; acest drept include libertatea de a sustine propriile opinii, fara interferente, libertatea de a cauta, primi si raspandi informatii si idei prin orice mijloace si fara frontiere".

Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, amendata prin Protocoalele nr. 3, 5 si 8 si completata prin Protocolul nr.2, incheiata la Roma la 4 noiembrie 1950 (publicata in Monitorul Oficial nr. 135 din 31 mai 1994), in articolul 10, prevede:
1. Orice persoana are dreptul la libertatea de exprimare. Acest drept cuprinde libertatea de opinie si libertatea de a primi sau de a comunica informatii ori idei fara amestecul autoritatilor publice si fara a tine seama de frontiere. Prezentul articol nu impiedica statele sa supuna societatile de radiodifuziune, de cinematografie sau de televiziune unui regim de autorizare.
2. Exercitarea acestor libertati ce comporta indatoriri si responsabilitati poate fi supusa unor formalitati, conditii, restringeri sau sanctiuni prevazute de lege, care constituie masuri necesare, intr-o societate democratica, pentru securitatea nationala, integritatea teritoriala sau siguranta publica, apararea ordinii si pevenirea infractiunilor, protectia sanatatii sau a moralei, protectia reputatiei sau a drepturilor altora pentru a impiedica divulgarea de informatii confidentiale sau pentru a garanta autoritatea si impartialitatea puterii judecatoresti.

Constitutia Romaniei, in articolul 30 proclama: "Libertatea de exprimare"
(1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
(3) Libertatea presei implica si libertatea de a infiinta publicatii.
(4) Nici o publicatie nu poate fi suprimata.
(5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare in masa obligatia de a face publica sursa finantarii.
(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara a persoanei si nici dreptul la propria imagine.
(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.
(8) Raspunderea civila pentru informatia sau pentru creatia adusa la cunostinta publica revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestarii artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, in conditiile legii. Delictele de presa se stabilesc prin lege. [...]
Reply With Quote
  #83  
Vechi 05.07.2012, 10:14:37
Pascaru Manole Pascaru Manole is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Pe un site crestin ortodox nu este permisa cenzura

Citat:
În prealabil postat de Pascaru Manole Vezi mesajul
De la lovitura de stat din'89 crezand ca a disparut comunismul si securitatea;va disparea si cenzura.Dar,nu este asa.Inca mai exista cenzura chiar si pe site-ul www.crestinortodox.ro/forum.De ce nu mi se publica comentariile despre"Libertatea de exprimare si drepturile omului".Sant drepturi stipulate in Constitutia Romaniei si in Declaratia Universala a Drepturilor Omului la care Romania este semnatara.

Declaratia Universala a Drepturilor Omului prevede, in articolul 19, faptul ca "orice persoana are dreptul la libertatea opiniei si a expresiei; acest drept include libertatea de a sustine propriile opinii, fara interferente, libertatea de a cauta, primi si raspandi informatii si idei prin orice mijloace si fara frontiere".

Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, amendata prin Protocoalele nr. 3, 5 si 8 si completata prin Protocolul nr.2, incheiata la Roma la 4 noiembrie 1950 (publicata in Monitorul Oficial nr. 135 din 31 mai 1994), in articolul 10, prevede:
1. Orice persoana are dreptul la libertatea de exprimare. Acest drept cuprinde libertatea de opinie si libertatea de a primi sau de a comunica informatii ori idei fara amestecul autoritatilor publice si fara a tine seama de frontiere. Prezentul articol nu impiedica statele sa supuna societatile de radiodifuziune, de cinematografie sau de televiziune unui regim de autorizare.
2. Exercitarea acestor libertati ce comporta indatoriri si responsabilitati poate fi supusa unor formalitati, conditii, restringeri sau sanctiuni prevazute de lege, care constituie masuri necesare, intr-o societate democratica, pentru securitatea nationala, integritatea teritoriala sau siguranta publica, apararea ordinii si pevenirea infractiunilor, protectia sanatatii sau a moralei, protectia reputatiei sau a drepturilor altora pentru a impiedica divulgarea de informatii confidentiale sau pentru a garanta autoritatea si impartialitatea puterii judecatoresti.

Constitutia Romaniei, in articolul 30 proclama: "Libertatea de exprimare"
(1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
(3) Libertatea presei implica si libertatea de a infiinta publicatii.
(4) Nici o publicatie nu poate fi suprimata.
(5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare in masa obligatia de a face publica sursa finantarii.
(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara a persoanei si nici dreptul la propria imagine.
(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.
(8) Raspunderea civila pentru informatia sau pentru creatia adusa la cunostinta publica revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestarii artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, in conditiile legii. Delictele de presa se stabilesc prin lege. [...]
Reply With Quote
  #84  
Vechi 05.07.2012, 10:55:03
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Stai liniștit, nu o să le închidă nimeni. În schimb, o să ai probleme dacă vei îndrăzni să descarci vreo lucrare științifică fără acordul autorului și el la rândul său, probabil, plagiator, dar cu copy-right.
Totul.se face pentru bani. Asa castiga firmele care produc soft-uri, cei care isi fac C.D-uri si toata lumea. Iar noi, fraierii vom plati pentru orice lucrusor. Scopul este de a aduce bani. Nu ii intereseaza pe ei ca se uita minorii pe site-uri deocheate. Si acum il auzim pe base: "eu nu vreau sa introducem aceasta lege, hai sa lasam homosexualii sa se casatoreasca si sa facem carduri de prostituate cu abonament!"
Reply With Quote
  #85  
Vechi 05.07.2012, 15:26:45
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Totul.se face pentru bani. Asa castiga firmele care produc soft-uri, cei care isi fac C.D-uri si toata lumea. Iar noi, fraierii vom plati pentru orice lucrusor. Scopul este de a aduce bani. Nu ii intereseaza pe ei ca se uita minorii pe site-uri deocheate. Si acum il auzim pe base: "eu nu vreau sa introducem aceasta lege, hai sa lasam homosexualii sa se casatoreasca si sa facem carduri de prostituate cu abonament!"
pai si nu ti se pare normal sa platesti pentru orice lucrusor pentru care altcineva a muncit? sau pe tine seful/sefa ta te plateste ca are fabrica de bani in subsol? asta inseamna o economie sanatoasa, sa platesti pentru orice consumi, nu sa descarci gratis de pe net ceva pentru care n-ai platit.

si nu cred ca a zis basescu vreodata ceva despre casatoriile homosexuale.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #86  
Vechi 05.07.2012, 15:56:27
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
pai si nu ti se pare normal sa platesti pentru orice lucrusor pentru care altcineva a muncit? sau pe tine seful/sefa ta te plateste ca are fabrica de bani in subsol? asta inseamna o economie sanatoasa, sa platesti pentru orice consumi, nu sa descarci gratis de pe net ceva pentru care n-ai platit.
-intr-un fel asa este dar sa gandim si altfel :nu toata lumea poate sa lucreze cu linux (care e gratis) si openoffice si alte programe gratuite pt ca daca vreau sa ma angajez undeva trebuie sa stiu windows 7,office 2007/2010 pt ca asa imi cere firma si atunci trebuie sa le instalez acasa ca sa le invat,si daca vreau sa invat si Photoshop cs5,illustrator cs5,indesign cs5,flash cs5,dreamweaver cs5 , fiecare ma costa cam 1000 de euro, daca mai invat si "after effects cs5" si vreau sa-l cumpar cu licenta mai platesc inca 6000 de lei..
-cam mult nu 5000 de euro + 6000 de lei + alte "maruntisuri" de sute de euro ,nu mai zic nimic de filme,muzica ,pe dvd-uri care si alea costa...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 05.07.2012, 16:00:53
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-intr-un fel asa este dar sa gandim si altfel :nu toata lumea poate sa lucreze cu linux (care e gratis) si openoffice si alte programe gratuite pt ca daca vreau sa ma angajez undeva trebuie sa stiu windows 7,office 2007/2010 pt ca asa imi cere firma si atunci trebuie sa le instalez acasa ca sa le invat,si daca vreau sa invat si Photoshop cs5,illustrator cs5,indesign cs5,flash cs5,dreamweaver cs5 ,care fiecare costa cam 1000 de euro, daca mai invat si "after effects cs5" si vreau sa-l cumpar cu licenta mai platesc inca 6000 de lei..
-cam mult nu 5000 de euro + 6000 de lei + alte "maruntisuri" de sute de euro ,nu mai zic nimic de filme,muzica ,pe dvd-uri care si alea costa...
nu trebuie sa le stii pe toate de la bun inceput. te poti angaja ca simplu operator si poti face cursuri de calificare si apoi specializare la locul de munca.

Bineinteles n-ai mai avea salariul unui designer care stie toate programele de mai sus de la inceput ci dupa cativa ani seriosi de munca. Insa de putut se poate si fara sa investesti 6000 euro.
Muzica si filmele chiar nu inteleg cum sa fie normal sa nu le platesti. Pai daca dumneata ai fi actor nu ai vrea sa castigi bani de pe urma activitatii? sau cantaret? Sunt oricum o multime de lucruri care se difuzeaza gratuit. Plus ca daca ar scadea pirateria ar scadea si ei preturile produselor. In fine, vorbim de o societate utopica. Am senzatia ca hotia si furtul e inscris deja genetic in firea umana.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #88  
Vechi 05.07.2012, 16:08:14
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
pai si nu ti se pare normal sa platesti pentru orice lucrusor pentru care altcineva a muncit? sau pe tine seful/sefa ta te plateste ca are fabrica de bani in subsol? asta inseamna o economie sanatoasa, sa platesti pentru orice consumi, nu sa descarci gratis de pe net ceva pentru care n-ai platit.

si nu cred ca a zis basescu vreodata ceva despre casatoriile homosexuale.
Ooo ba este prieten cu ei. Asa a zis in campanie. Trebuia sa il voteze si astia. Mi se pare normal sa platesc atata timp cat am un.salariu decent. La salariile a noastre nu vad cum am putea plati toate aceste lucruri. Dar se pare ca starea ta sociala este foarte buna si nu poti intelege ca altii sufera si chiar n.au aceasta posibilitate. De aceea ai si spus de fonduri si alte solutii. Tu nu poti concepe ca altii nu pot sa faca asta. Se numeste empatie... Daca n.o simti nu poti decat sa acuzi. Ei n.au de pine si tu le spui sa isi cumpere cozonac.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 05.07.2012, 16:10:42
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Ooo ba este prieten cu ei. Asa a zis in campanie. Trebuia sa il voteze si astia. Mi se pare normal sa platesc atata timp cat am un.salariu decent. La salariile a noastre nu vad cum am putea plati toate aceste lucruri. Dar se pare ca starea ta sociala este foarte buna si nu poti intelege ca altii sufera si chiar n.au aceasta posibilitate. De aceea ai si spus de fonduri si alte solutii. Tu nu poti concepe ca altii nu pot sa faca asta. Se numeste empatie... Daca n.o simti nu poti decat sa acuzi. Ei n.au de pine si tu le spui sa isi cumpere cozonac.
tocmai pentru ca stiu ce inseamna sa nu ai bani nici de paine si ca poti totusi reusi sa supravietuiesti si prin modalitati corecte si fara a fura nimic imi permit sa vorbesc.

acum depinde si ce anume ne dorim in viata ce-i drept. Eu una nu vreau cozonac ci ma voi multumi mereu doar cu paine. Figurat vorbind evident.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #90  
Vechi 05.07.2012, 18:10:16
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
nu trebuie sa le stii pe toate de la bun inceput. te poti angaja ca simplu operator si poti face cursuri de calificare si apoi specializare la locul de munca.

Bineinteles n-ai mai avea salariul unui designer care stie toate programele de mai sus de la inceput ci dupa cativa ani seriosi de munca. Insa de putut se poate si fara sa investesti 6000 euro.
Muzica si filmele chiar nu inteleg cum sa fie normal sa nu le platesti. Pai daca dumneata ai fi actor nu ai vrea sa castigi bani de pe urma activitatii? sau cantaret? Sunt oricum o multime de lucruri care se difuzeaza gratuit. Plus ca daca ar scadea pirateria ar scadea si ei preturile produselor. In fine, vorbim de o societate utopica. Am senzatia ca hotia si furtul e inscris deja genetic in firea umana.
-am trecut de mult de nivelul de simplu operator,am lucrat ani de zile ca economist in institutiile de stat dar acum vreau sa ma angajez la o firma si imi place design-ul si am vazut ca se cauta dar nu am vechime ca designer si din aceasta cauza am inceput sa invat softurile de mai sus download-and-ule gratis de pe torente si la fel descarcand si tutoriale video tot de pe torente ,asta e ca sa am sanse mai mari sa ma angajez trebuie sa stiu tot felul de softuri,si cum as fi putut sa le invat daca nu instalandu-le pe pc (numai ca nu am bani de dat-5000 de euro e foooarte muuult- pe le si sincer nu as da nici un euro pe nici un soft).
Asa ca asta e piratam,le luam crack-uite ce sa facem;si americanilor li se par scumpe si pt ei 1000 de euro pe soft nu-i putin,dar pt noi ce sa zic ...
-Suntem noi hoti ? (desi sincer nu cred pt ca de fapt folosim o copie a softului) dar firmele care ne cer 1000 de euro pe soft ce sunt ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie – Minuni in Romania Daniel777 Resurse ortodoxe on-line 80 26.06.2021 16:26:59
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Dictatura Biometrica atinge Onestiul aristide Stiri, actualitati, anunturi 7 19.08.2009 21:18:43
Irlanda a respins tratatul de la Lisabona Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 14 21.06.2008 14:14:45