Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.03.2015, 11:55:15
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Doamne fereste, nu.
Cum de pui astfel de intrebare?
  #82  
Vechi 02.03.2015, 12:01:56
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Doamne fereste, nu.
Cum de pui astfel de intrebare?
Pai "ba" si "ma" si altele de genul... Il imaginezi pe Sf. Kiril Lukaris sau Kosma Etolianul vorbind asa? Sau pe orice sfant care s-a luptat cu erezii. Sf. Nicolae l-a palmuit pe Arius, dar nu i s-a adresat cu ce ar fi "ba" sau altele de felul acesta in greaca veche.
Exista o anume eleganta. Care poate face chiar mai percutanta o adresare apologetica.
Colegul Mihnea e un intelectual. Poti sa ii spui ca, dupa parerea ta, ce crede si face el este gresit, chiar daunator, si altfel decat o faci in mod curent.
  #83  
Vechi 02.03.2015, 13:10:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stiu vreo 2 absolventi de teologie ortodoxa care nu cred ca ar fi fost prea mult in dezacord cu ideea de "fabrica de popi".

Pe preot nu facultatea il face preot.
Ea este pentru complezenta cu standardele exterioare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #84  
Vechi 02.03.2015, 13:28:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Din invenția codului de bare a ieșit codul ean-13, care e mult mai lung față de codul de bare, clasic, cu 666.
Dar nu sunteți atenți, sunt două lucruri diferite, nu priviți doar la suprafață. S-a inventat codul mai lung de bare, ca să se ascundă 666-le.
Nu exista asa ceva "cod de bare clasic".

Poate ai vrut sa spui codul de bare UPC - tocmai ala a declansat (in unii) isteria cu "666 in codul de bare".

Nu poti ascunde ceva care nu exista sau care exista deja in mintea paranoicilor.


Citat:
Nu am spus nicio prostie, Alin B.
Cum sa nu?

Trecem peste aia cu "666" in codul de bare care o trecem cu vederea ca e deja ceva comun ridicol si inofensiv chiar si in mintea sustinatorilor ei - ca doar unii calugari din Athos se feresc sa cumpere produse cu "666" in rest chiar si promotorii ideii o fac.

Dar aia cu "numărul 6, care fixează și reglează toate ecuațiile" e cumplit de amuzanta si stupida in acelasi timp.
Te-am rugat sursa, dar te-ai facut ca ploua.

La fel ca si cu "distractia" ca e din greaca si ce inseamna.

Sau cu " Codex Ephraemi Rescriptus, scrie chiar în articol. Acel codex, este rescriptus, adică rescris, adică e o copie eronată a Apocalipsei."

rescriptus = rescris = eronoat

Citat:
Treziți-vă...
Ma tu dormi pe tine cand scrii aici, altfel nu-mi explic enormitatile, pe cine vrei sa trezesti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #85  
Vechi 02.03.2015, 19:57:48
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stiu vreo 2 absolventi de teologie ortodoxa care nu cred ca ar fi fost prea mult in dezacord cu ideea de "fabrica de popi".
Ei au tot dreptul. Sunt ditamai absolventii Facultatii de Teologie Ortodoxa. Viitori preoti. Ei o spun cu simtire, cu durere. Pe când pseudo-tamaduitorul pseudo-crestin, mult iubitorul de arginti, o spune dispret.
Pai dupa ce a făcut temenele sa fie primit in casa, si dupa ce ca este tolerat cu toata propaganda lui desantata, papistasul mihnea dragomir isi permite sa ia teologia ortodoxa in batjocura?
Tie ti se pare in regula?
  #86  
Vechi 02.03.2015, 20:08:43
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Sf. Nicolae l-a palmuit pe Arius, dar nu i s-a adresat cu ce ar fi "ba" sau altele de felul acesta in greaca veche.
Exista o anume eleganta. Care poate face chiar mai percutanta o adresare apologetica.
Colegul Mihnea e un intelectual. Poti sa ii spui ca, dupa parerea ta, ce crede si face el este gresit, chiar daunator, si altfel decat o faci in mod curent.
Filfizonul eretic, sectar, schismatic si semidoct nu merita nici macar o palmă din partea mea.
S-ar bucura prea tare si s-ar lauda pretutindeni cu noul sau statut de 'martir'.

Prefer să ascult de parintele Cleopa:
Ce spune Sfantul Efrem Sirul ? " Cu omul eretic sa nu vorbesti, in casa sa nu-l primesti, la masa sa nu stai cu dansul, buna ziua sa nu-i dai ". Acestia sunt inaintemergatorii lui Antihrist. ca Mantuitorul a spus la Efeseni, prin Apostolul Pavel : Biserica este Trupul lui Hristos, iar cap al Bisericii este Hristos. Fiecare sectar care s-a despartit de Biserica, s-a despartit de Hristos. Este om al satanei.
  #87  
Vechi 03.03.2015, 11:28:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Hai sa lasam prostia cu codurile de bare. Sa revenim la prostia initiala. Din a cui licenta ne-ai plictisit cu citate kilometrice, domnule care te dai rus ce ne inveti patriotismul ? A dumitale ? Sau a altcuiva ? Insasi ideea de a numi "erezii" cele ce invata un Sfant Parinte al Bisericii Ortodoxe, de catre un mucos care a facut, din prea marea mila a profesorilor, trei ani de fabrica de popi mi se pare o impertinenta. Stiu ca traim vremuri in care nu trebuie sa ne miram de nimic, si totusi imi e greu sa cred ca un student cu un asemenea titlu de lucrare a gasit un coordonator, a prezentat-o unei comisii si a mai si luat licenta.
putin respect amice! Fabrica de popi aveti si voi catolicii...chiar armate
  #88  
Vechi 03.03.2015, 13:00:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce ati sarit asa pe om?
Poate se gandea la ce stie de la el de acasa cand a spus asta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #89  
Vechi 04.03.2015, 13:22:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
M-am întrebat de multe ori de ce "Fericitul" Augustin de Hipponia (354-430), este "fericit" și nu sfânt?
Pur și simplu brut! De ce nu scrie că e sfânt?

Când m-am întrebat și eu lucrul ăsta și am cercetat, au rezultat cele 8 mari erezii ale Ereticului Augustin, adormite, probabil cu scopuri și intenții ecumeniste.
E o intelegere gresita, sfant nu inseamna si infailibil. Mai multi sfinti au avut si intelegeri gresite, chiar erezii, din nestiinta. Diferenta dintre un sfant care a avut o erezie si cineva care a fost condamnat ca eretic pentru o erezie este ca ultimul a ramas in erezie pana in panzele albe, chiar daca a aflat adevarul si erezia a fost si condamnata de Biserica. De exemplu Arie, mai intai i se atrage atentia ca e gresit ce crede, el persosta, apoi Biserica locala si episcopul il atentioneaza, el nimic, il condamna sinodul local, el se duce in alta parte si face adepti, il condamna Sinodul ecumenic, el nu renunta deloc.
De ce e numit Fericit putem gasi in orice articol despre Fer. Augustin, pentru ca a avut mai multe erori dogmatice. Asta nu inseamna ca nu e sfant. Fer. Augustin chiar isi revizuieste greselile intr-o carte (probabil erau mai multe, fiind tributar intelegerii sale filozofice si apropierii in trecut de maniheisti) si spune ca orice a gresit si spus ceva diferit de ceea ce spune Biserica sa fie luat ca o parere personala, eronata. Aici vedem ca era smerit, nu se impotrivea adevarului.
  #90  
Vechi 04.03.2015, 13:33:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Mor de placere cand ma gandesc ce tare o fi cand o intra Catalin2 pe forum si il vede pe Mihai, care pare doar la voi doi din tot forumul agresiv. E doar atent cu argumentele, atata tot, probabil o deformare profesionala.
De fapt cred ca nu e vorba ca doar numai noua ni s-a parut agresiv, ci ca tu esti subiectiv, de fapt tu fiind sigurul de pe forum care nu a avut aceasta parere (facand de cateva ori si pe avocatul sau). Ca avocat ar fi trebuit sa stii si evolutia ulterioara a clientului, dupa ce a fost banat de pe forum s-a dus pe forumul catolic unde l-a cam facut cu nervii pe dl. Dragomir (cum nu-l vazusem pana acum), acesta retragandu-se de pe forumul catolic in acea perioada. Asadar, esti subiectiv?
Subiect închis