Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.09.2008, 21:17:02
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Trebuie sa recunosc ca nu sunt la curent cu toate actiunile ASCOR Bucuresti din ultimii ani, pe care inteleg ca tu le stii mai bine. Esti bun, te rog, sa dai cateva exemple de actiuni care tie ti s-au parut discutabile, din care sa reiasa ca ASCOR ca organizatie lupta impotriva ierarhiei si nu se supune hotararilor Sf. Sinod? Eu unul nu am cunostinta de nicio astfel de actiune..
Pai in momemtul in care ca ASCOR-ist neglijezi misiunea pentru a te implica in alegerea conducerii FTOB, pentru "inlesnirea" burselor in strainatate, pentru alegerea locurilor mai bune din caminele studentesti, pentru alegerea ierarhilor, cred ca este o problema.

Vrei concret? Nu cred...hai sa lasam jurnalistii care monitorizeaza acest forum sa-si ia subiectele din alta parte.

Oricum raspunsul cel mai potrivit la intrebarea pe care o pui este chiar in postarea ta anterioara.

Cat despre optiunile personale, daca raman personale este OK. Dar cand cele personale sunt facute publice, pe fondul apartenentei la o anumita organizatie...vorbim de "noi miscari religioase", acest din urma termen fiind, evident, fortat in cazul de fata.

Iar obstile monahale ar trebui sa nu se intristeze ci, in primul rand, sa se roage.
Scuze, nu la postarea ta faceam referire, ci la acesta:
"Draga Mirene,eu in acel sediu am petrecut momente minunate,au fost agape minunate,am intalnit oameni minunati.PF Teoctist a dat acel sediu,iar Prea Nefericitul Danielut,l-a luat.Sa stii ca pe timpul vrednicului de pomenire Teoctist aveam macar un om care ne sprijinea,a carui dragoste am simtit-o intotdeauna.cate despre noul episcop,care-si zice patriarh,desi nu stiu pe cine pastoreste el de fapt,acesta nu imprastie nimic bun in jurul lui.Imi pare rau sa spun asa transant aceste lucruri,dar cand il vad parca ma simt in fata unui agent SRI sau CIE.
Sunt episcopi maiduri,mai transanti,dar crede-ma,cand ne duceam ca studenti la ei,erau in stare sa ne culce in dormitorul lui,sa stea cu noi la masa,sa faca orice pentru noi.Sunt multi asa,sunt multi care au inteles ce valoare are tinerul crestin prin forta sa,prin puterea de lupta,prin optimismul pe care il degaja.
Asa sunt cei Teodosie,Cassian,Teofan,Iosif,Andrei,Serafim Joanta,acestia ii cunsoc personal.Cat despre Danielut,brrrr,asta este intersectia pe care o emit cand sunt in preajma lui."
Reply With Quote
  #82  
Vechi 25.09.2008, 21:20:06
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirene draga, vrei sa spui ca toti romanii, care au contestat decizia de a-l fi iertat pe IPS Nicolae Corneanu sunt "sectanti/dizidenti, care se opun ierarhiei"?!?
Cunoasterea are rolul TOCMAI de a evita asemenea greseli, indiferent ale cui sunt, care se opun hotararilor Sfintelor Sinoade ecumenice.
ASCOR-istii nu se considera mai buni, dar cunosc hotararile Sf. Sinoade ecumenice si considera ca trebuie respectate.
Ori rezolvarea "din punct de vedere juridic" a chestiunii, nu a fost sub "obladuirea"
Duhului Sfant, ci pura diplomatie, caci Duhul Sfant nu ar fi inspirat la "abrogarea" acestor hotarari ale Sfintelor Sinoade, nici macar pentru cateva luni.
Pacat ca lumescul se face simtit acolo unde nu-si are locul.
Sa revenim la topic, abordarea tip "castravete" este desueta.
Pentru problema ridicata de tine este deschis un alt topic, la care am postat deja!
Multumesc!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.09.2008, 00:26:23
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Draga Mirene,eu in acel sediu am petrecut momente minunate,au fost agape minunate,am intalnit oameni minunati.PF Teoctist a dat acel sediu,iar Prea Nefericitul Danielut,l-a luat.Sa stii ca pe timpul vrednicului de pomenire Teoctist aveam macar un om care ne sprijinea,a carui dragoste am simtit-o intotdeauna.cate despre noul episcop,care-si zice patriarh,desi nu stiu pe cine pastoreste el de fapt,acesta nu imprastie nimic bun in jurul lui.Imi pare rau sa spun asa transant aceste lucruri,dar cand il vad parca ma simt in fata unui agent SRI sau CIE.
Sunt episcopi maiduri,mai transanti,dar crede-ma,cand ne duceam ca studenti la ei,erau in stare sa ne culce in dormitorul lui,sa stea cu noi la masa,sa faca orice pentru noi.Sunt multi asa,sunt multi care au inteles ce valoare are tinerul crestin prin forta sa,prin puterea de lupta,prin optimismul pe care il degaja.
Asa sunt cei Teodosie,Cassian,Teofan,Iosif,Andrei,Serafim Joanta,acestia ii cunsoc personal.Cat despre Danielut,brrrr,asta este intersectia pe care o emit cand sunt in preajma lui.
Prietene, cand ma refeream la "partizanat" ma refeream exact la atitudini de genul postarii tale, in cazul de fata contestarea patriarhului BOR de tine, care afirmi ca esti ASCOR-ist. Si, in conditiile astea, te mai miri ca ASCOR pierde sediul?

Data fiind postarea ta, ce este ASCOR? Unul din arbitrii (sau, mai potrivit, masa de manevra) la alegerea ierarhilor? Cu ce drept ASCOR contesta ierarhia? Asta este trecut in statutul organizatiei? Asta este scopul ei? (ca veni vorba, ancah, ai aici raspunsul la intrebare...)

Prietene, poate primesti un sediu de la cei pe care ii sustii...
Mirene,tu stii statutul Bor,stiicum se alege patriarhul?Daca nu,citeste si vezi.Eu nu ma simt reprezentat de cei care au drept de vot in Consiliul meu Eparhial.stii cine voteaza?la mine in Eoarhie un om politic de 2 bani,corupt cat se poate dar cu bani si influenta la cler,directorii de la seminarii,si alti cativa bogatani corupti si hoti.Astia m-au reprezentat pe mine?Doamne fereste!Asa ca lasa-ma cu legitimittea Patriarhului,ca u crede in ea nici bufnita din copac.Dar ok,a fost ales,acum ce vrea,sa fie si iubit,asa gratuit si far sa fac nimic vrednic de dragsotea noastra.ba mai mult,face totul ca sa fie urat,parca asta vrea cu dinadinsul.Treaba lui.Eu sunt sincer.Nu imi place de el,nu ma simt bine in preajma lui,si face niste chestii murdare rau de tot.Daca vrei,cu riscul de a smiti pe multi,am sa postez aici cateva chestii,pe care le pot proba.Daca vrea taraboi,o sa aiba,si inca din belsug.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.09.2008, 01:27:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Sa revenim la topic, abordarea tip "castravete" este desueta.
Pentru problema ridicata de tine este deschis un alt topic, la care am postat deja!
Multumesc!
Nu era o problema ridicata, ci o elucidare.

Dar...cu placere si alta data!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 26.09.2008, 20:48:17
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Mirene,tu stii statutul Bor,stiicum se alege patriarhul?Daca nu,citeste si vezi.Eu nu ma simt reprezentat de cei care au drept de vot in Consiliul meu Eparhial.stii cine voteaza?la mine in Eoarhie un om politic de 2 bani,corupt cat se poate dar cu bani si influenta la cler,directorii de la seminarii,si alti cativa bogatani corupti si hoti.Astia m-au reprezentat pe mine?Doamne fereste!Asa ca lasa-ma cu legitimittea Patriarhului,ca u crede in ea nici bufnita din copac.Dar ok,a fost ales,acum ce vrea,sa fie si iubit,asa gratuit si far sa fac nimic vrednic de dragsotea noastra.ba mai mult,face totul ca sa fie urat,parca asta vrea cu dinadinsul.Treaba lui.Eu sunt sincer.Nu imi place de el,nu ma simt bine in preajma lui,si face niste chestii murdare rau de tot.Daca vrei,cu riscul de a smiti pe multi,am sa postez aici cateva chestii,pe care le pot proba.Daca vrea taraboi,o sa aiba,si inca din belsug.
Prietene, eu zic sa citesti noul statut al BOR inainte de a te lansa in afirmatii. Ai sa ramai surprins sa afli cand a fost aprobat (in perioada carui patriarh). Probabil te va surprinde (placut sper) capitolul despre alegerea ierarhilor/patriarhului.

Lectura placuta!

Taraboi? Cine vrea tarboi?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.09.2008, 09:07:09
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 446
Implicit

Recunosc stiu f putine despre ASCOR,dar poate pentru cele 2 clopote de 500 euro fiecare se intampla asta.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 27.09.2008, 23:08:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Mara, vestea pe care mi-ai dato acum cinci minute pe, privat, m-a tulburat mult, cunoscand din spusele tale, situatia ta. Permite-mi, sa anunt pe colegii nostri de pe forum, incetarea din viata aceasta, a mamei tale. Primeste te rog, un: odihneasca-se in pace si in liniste, sufletul mamei tale. Sunt alaturi de tine, macar cu gandul bun spre intarirea ta, pentru a trece cu bine, clipele grele prin care treci.DOAMNE AJUTA ! +
Reply With Quote
  #88  
Vechi 28.09.2008, 00:03:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Vrei concret? Nu cred...
BA, sa crezi. Scrie te rog ceva concret.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 28.09.2008, 09:13:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Vrei concret? Nu cred...
BA, sa crezi. Scrie te rog ceva concret.
Nu am sa-ti dau satisfactie... :)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 28.09.2008, 10:40:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Vrei concret? Nu cred...
BA, sa crezi. Scrie te rog ceva concret.
Nu am sa-ti dau satisfactie... :)
Niciodata ceva concret. Tipic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taberele ASCOR RalucaG Stiri, actualitati, anunturi 24 29.12.2012 09:45:29
Ascor si ProVita - vreau sa ma inscriu BebeGeo Generalitati 5 05.07.2012 15:25:44
Conferinta ASCOR -Bucuresti- 18 martie JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 14.03.2012 20:40:25
Taberele Ascor? Jane Says Generalitati 1 01.07.2010 16:24:23
o studenta care vrea sa faca parte din ASCOR Cristalin Generalitati 1 01.05.2007 18:47:00