Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 22.04.2010, 13:30:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Pentru ca a fost binecuvintat de Sfintii Parinti la Nicaea. Cel gregorian a fost insa anatemizat de toti patriarhii si episcopii ortodocsi intruniti in consiliu ecumenic la 1583. Fiecare alege dupa cum crede ca e mai bine pentru sufletul lui!...
"Consiliu ecumenic"?
Si de ce n-a fost declarat "Sinod Ecumenic"?

Si a fost "binecuvantat"?
Exista expresia asta in hotararea respectiva?

Sau a fost acceptat pentru ca altul mai bun nu era la vremea respectiva?

Ce anume ar face un calendar fie el si defect bun de binecuvantat iar un calendar mult mai bun de anatemizat?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 22.04.2010, 13:32:08
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, aici se aseamănă protestantismul cu ortodoxia: fiecare crede că știe credința mai bine ca mitropolitul. Singura deosebire e că, în timp ce protestanții au desființat ierarhia, ortodocșii o mușcă de spate îndată ce ierarhia lor spune ceva ce oamenilor li se pare că știu mai bine. Cum ar veni, putem să ascultăm de episcop, dar de la caz la caz, și anume când ne convine nouă.
ce zic eu si ce intelegi tu?!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 22.04.2010, 13:35:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu stiam asta. Dar totusi, cum credeti voi (ca de aceea este marturisire de credinta), ca este cu Filioque sau fara?
Toți catolicii au (sau ar trebui să aibă) aceeași credință. Indiferent dacă formulăm cu Filioque, ca în limba latină, sau fără Filioque, ca în originalul grec, noi credem că Sf Spirit este atât de la Tatăl, cât și de la Fiul.

Citat:
Se cam adevereste ce am auzit eu in generala despre diferenta dintre catolici si ortodocsi: faptul ca s-ar putea trece destul de usor fata de ultimele 3 puncte de separatie (Filioque, impartasirea cu azime si Purgatoriul), dar ce ne desparte cu adevarat este infailibilitatea papala...
E normal (deși aș spune mai degrabă "primatul papal" decât "infailibilitatea papală"). Prin definiție, schisma înseamnă ieșire de sub ascultare și nu adoptarea altei credințe. Există câteva mici Biserici care își spun romano-catolice și care, totuși, sunt în schismă. De exemplu, "Vechii Catolici" sau "sedevacantiștii". Ei împărtășesc cu totul, 100%, credința catolică, dar ieșind din comuniunea cu papa sunt rupte de Biserică. Așa apare orice schismă, crezând că știm mai bine ce este "adevărata credință" decât superiorii noștri pe care i-a rânduit Dumnezeu. Modelul oricărei schisme este revolta îngerilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #84  
Vechi 22.04.2010, 13:37:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Gata am gasit raspunsul. Chiar doua:

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Daca? Gresit! Tu tii calendarul unui eretic!

Ce zici tu acolo e ce a mai zis pr Paisie...

Așadar, fiindcă s-a dovedit cu lumina zilei că Sfântului nostru Calendar Bisericesc Ortodox, numit Iulian stil vechiu nu i se poate afla nici o prihană -, dat fiindcă și noii calendariști îl zic că s-a botezat în Legea Creștină, de către Sfinții Părinți la Sfântul I Sobor Ecumenic, iar tot ei strigă în gura mare că, Creștinescul nostru botezat Calendar Ortodox este păgânesc, atunci, judece orișicare, „Cine e necurat și urât la Dumnezeu?”

Citeste de la pagina 59 la pagina 70 despre asa zisul "calendar paganesc":

http://www.crucea.ro/2007/06/12/arse...-ii-boldurile/
Calendarul pagan a fost botezat crestin?
Sa zicem ca e o figura de stil dar fara forta teologica.
Deci argument zero.

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Din moment ce Pascalia si Sinaxarul au fost fixate pe calendarul iulian cred ca nu-i nevoie de nici un fel de aprobare explicita, iar daca si exista, atunci cu atit mai bine! Pe Papa Grigore, ca si pe atei i-au interesat mai mult astronomia decit unitatea Bisericii lui Hristos.
Aha, a fost binecuvantat sau mai degraba nu.

Sa intelegem ca ceea ce a deranjat a fost de fapt "ruperea unitatii".
Pai stai asa, pana la urma cine a rupt unitatea?
Sunt biserici "pe vechi" si "pe nou" in deplina comuniune.

Oare calendarul a rupt unitatea sau cei care au facut din calendar dogma?

As mai fi curios sa aflu de ce a fost declarat "Consiliu Ecumenic" si nu "Sinod Ecumenic".

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Noi nu ne inchinam la calendar, dar respectam Traditia Ortodoxa pe care chiar Duhul Sfint a insuflat-o.
Nu cred ca-ti trebuie o facultate ca sa vezi ca Traditia e una si calendarul care de altfel e pagan e alta treaba.
Daca imi poti argumenta ca tot Duhul Sfant a insuflat si calendarul..

Last edited by AlinB; 22.04.2010 at 13:41:22.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.04.2010, 13:41:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așa am făcut eu, descoperind minciună după minciună în "lumea" ortodoxă. Nu m-am hotărât să plec într-o singură zi, dar, când am văzut că minciunile devin prea numeroase, inclusiv la nivel arhieresc, mi-am dat seama că Biserica lui Cristos nu poate avea asemenea slujitori.
Chiar sunt curios.
Ce minciuni?
Un "top 10"?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.04.2010, 13:49:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar sunt curios.
Ce minciuni?
Un "top 10"?
Continuarea pe asemenea subiect ar putea fi foarte interesantă, dar în mod sigur ar duce la discuții prea polemice. Riscul depășește beneficiile scontate. Este de ajuns să spun că practic toate acuzațiile care sunt aduse cel mai frecvent catolicismului sunt pe o bază mai mult decât șubredă: de regulă inexistentă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.04.2010, 13:54:10
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, aici se aseamănă protestantismul cu ortodoxia: fiecare crede că știe credința mai bine ca mitropolitul. Singura deosebire e că, în timp ce protestanții au desființat ierarhia, ortodocșii o mușcă de spate îndată ce ierarhia lor spune ceva ce oamenilor li se pare că știu mai bine. Cum ar veni, putem să ascultăm de episcop, dar de la caz la caz, și anume când ne convine nouă.
Eu dadeam un exemplu, tie daca ti-ar spune papa sa-i urmezi lui Mahomed si nu lui Hristos ai face asta doar pentru ca a zis papa? Mai afla ca de-a lungul vremii au fost papi ca au dorit sa scoata filioque din Crez si papi ca Sf. Grigorie Dialogul care considera ca Biserica nu poate fi condusa de un singur om pentru ca poate cadea in pacatul mandriei. Mie mi se pare si normal sa fie asa. Gandeste-te daca biserica e condusa de un singur om in cazul vostru de papa care nu poate gresi in materie de dogme (sa presupunem) ,el fiind capul bisericii atunci cand moare papa inseamna ca moare si biserica din cauza ca si-a pierdut capul.Este absurd dar cam asta ar rezulta nu? (Pt. ca si-a pierdut insusi capul nu un madular din trup)

Last edited by TIBS; 22.04.2010 at 13:57:01.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.04.2010, 14:14:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Eu dadeam un exemplu, tie daca ti-ar spune papa sa-i urmezi lui Mahomed si nu lui Hristos ai face asta doar pentru ca a zis papa?
Mai întâi, nu am auzit ca papa să fi spus că trebuie să îl urmăm pe Mahomed și nu pe Isus. Desigur, putem să considerăm exemplul ca ipoteză de lucru. În acest caz, răspunsul este: nu, papa nu ar trebui urmat, deoarece ceea ce ar spune papa ar fi contrar a ceea ce ne învață Isus, că El este "Calea, Adevărul și Viața".
Acuma, puteți spune același lucru și referitor la Filioque ?

Citat:
Mai afla ca de-a lungul vremii au fost papi ca au dorit sa scoata filioque din Crez
Deocamdată, papa spune crezul cu Filioque și așa e și în cărțile care apar cu binecuvântarea lui și a episcopilor în comuniune cu el. Papa nu este abilitat să spună să îl urmăm pe Mahomed, dar este abilitat să scoată sau să introducă articole în simbolurile de credință. Eu nu sunt abilitat. Când papa îl va scoate pe Filioque, îl scoatem și noi.

Citat:
si papi ca Sf. Grigorie Dialogul care considera ca Biserica nu poate fi condusa de un singur om pentru ca poate cadea in pacatul mandriei.
Aici vă referiți pesemne la o scrisoare pe care Sf Grigore i-o trimite patriarhului de Constantinopol, care tocmai își luase titlul de "ecumenic", fapt de natură a uzurpa primatul papal. Evident că e vorba de mândrie aici. Dar Sf Grigore, papă al Romei, nu spune că Biserica nu poate fi condusă de un singur om, recitiți documentul.

Citat:
Gandeste-te daca biserica e condusa de un singur om in cazul vostru de papa care nu poate gresi in materie de dogme (sa presupunem) ,el fiind capul bisericii atunci cand moare papa inseamna ca moare si biserica din cauza ca si-a pierdut capul.Este absurd dar cam asta ar rezulta nu? (Pt. ca si-a pierdut insusi capul nu un madular din trup)
În aceeași "logică" Biserica riscă să devină cam impotentă: laicii, fiind membre ale Bisericii, pe măsură ce mor dispare câte un membru. Dacă nu se poate înlocui capul, de ce s-ar putea înlocui membrele ? În realitate, când Isus spune "pe această piatră voi clădi Biserica mea", nu se referă la omul muritor Petru, ci la funcția petrină: aceea de a fi primul dintre apostoli și principiu vizibil și lucrător al unității lor. Altfel, ar însemna că existența Bisericii Catolice a încetat sub Nero, odată cu primul ei papă. Nonsens.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.04.2010 at 14:16:55.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.04.2010, 14:25:43
athenaghoras athenaghoras is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Mesaje: 1
Implicit ...

fratilor catolicii nu sunt atat de categorici precum ii credeti voi cititi va rog conciliul vatican doi exista si in varianta electronica ...se foloseste un termen in ceea ce priveste faptul ca biserica catolica este cea adevarata -impropriu spus-acela ca <<adevarata Biserica a lui Hristos subzista in biserica catolica...>>
Reply With Quote
  #90  
Vechi 22.04.2010, 14:50:02
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai întâi, nu am auzit ca papa să fi spus că trebuie să îl urmăm pe Mahomed și nu pe Isus. Desigur, putem să considerăm exemplul ca ipoteză de lucru. În acest caz, răspunsul este: nu, papa nu ar trebui urmat, deoarece ceea ce ar spune papa ar fi contrar a ceea ce ne învață Isus, că El este "Calea, Adevărul și Viața".
Acuma, puteți spune același lucru și referitor la Filioque ?



Deocamdată, papa spune crezul cu Filioque și așa e și în cărțile care apar cu binecuvântarea lui și a episcopilor în comuniune cu el. Papa nu este abilitat să spună să îl urmăm pe Mahomed, dar este abilitat să scoată sau să introducă articole în simbolurile de credință. Eu nu sunt abilitat. Când papa îl va scoate pe Filioque, îl scoatem și noi.



Aici vă referiți pesemne la o scrisoare pe care Sf Grigore i-o trimite patriarhului de Constantinopol, care tocmai își luase titlul de "ecumenic", fapt de natură a uzurpa primatul papal. Evident că e vorba de mândrie aici. Dar Sf Grigore, papă al Romei, nu spune că Biserica nu poate fi condusă de un singur om, recitiți documentul.



În aceeași "logică" Biserica riscă să devină cam impotentă: laicii, fiind membre ale Bisericii, pe măsură ce mor dispare câte un membru. Dacă nu se poate înlocui capul, de ce s-ar putea înlocui membrele ? În realitate, când Isus spune "pe această piatră voi clădi Biserica mea", nu se referă la omul muritor Petru, ci la funcția petrină: aceea de a fi primul dintre apostoli și principiu vizibil și lucrător al unității lor. Altfel, ar însemna că existența Bisericii Catolice a încetat sub Nero, odată cu primul ei papă. Nonsens.
Am spus mai sus parerea mea legata de filioque si ce as face daca un episcop sau un patriarh mi-ar spune sa zic Crezul cu Filioque. In Biblia pe care o citesc si sunt sigur ca si in cea pe care o cititi la Evanghelia Sfantului Apostol Ioan scrie,, Iar cand va veni Mangaietorul, pe Care Eu vi-L voi trimite de la Tatal, Duhul Adevarului, Cel ce de la Tatal purcede, Acela va marturisi despre Mine.'' Deci de unde ideea ca un papa, patriarh, episcop sau muritor de rand ar fi mai indreptatit decat Sf. Apostol Ioan sa formuleze si sa introduca in dogme alte invataturi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 11:39:26
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51