Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.05.2010, 21:48:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Postez mesajul aici...de la subiectul Papalitatea ;D

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Hristos ne invata ca e tare greu de facut diferenta.
Si ne-a mai spus ca o vor face ingerii la seceris.
Dar Sfanta Scriptura ne sfatuieste sa ne ferim de proorocii mincinosi!

Ei, acum as vrea sa imi spui si mie care e proorocul/profetul/preotul care a fondat Biserica Ortodoxa?...trebuie sa fie automat numai unul, dupa pattern-ul cultelor NP; deci care e numele sau, cand a trait, si in ce secol, cand a fost indepartat din celalalt cult, din care nu a mai pastrat nimic, cu ce interpretare a venit, si in ce loc s-a intamplat acest eveniment?
Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Daca tu esti grau si eu neghina sau e invers sau e altfel, astazi doar Dumnezeu stie.
O vom sti si noi oamenii, doar ca ceva mai tarziu...
Daca al tau cult e neghina? E neghina stufoasa rau...si spre dezamagirea ta, e simplu de vazut acest lucru!

Eu pot fi neghina din lanul de grau, adica Biserica Ortodoxa...deci cam altfel se pune problema.
Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
P.S. Stiu ca sunt off-topic si ma opresc aici. Subiectul e altul si nu vreau sa-l deturnez. Am intevenit doar in urma unei sageti indreptate spre „sectari”.
Sageata e indreptata de voi, catre voi...dar daca nu vreti sa primiti, si sa intelegeti sfaturile noastre de a o indeparta, asta e!
  #82  
Vechi 25.05.2010, 10:24:55
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
domnule penticostal primesti de la mine o jumatate de bila alba deoarece nu ti-e marturia deplina.
Spun un „multumesc” cu o jumatate de gura, domnule Gibilan.

V-am pus o intrebare la postarea #73. Nu ati vazut-o, evitati raspunsul sau nu il cunoasteti
  #83  
Vechi 25.05.2010, 12:25:46
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Spun un „multumesc” cu o jumatate de gura, domnule Gibilan.

V-am pus o intrebare la postarea #73. Nu ati vazut-o, evitati raspunsul sau nu il cunoasteti
sa ma iertati domnule penti eu sunt de la tara si acum datorita faptului caci soarele isi arata razele binecuvintarea Domnului pt. noi.datorita faptului ca pina acuma a plouat mult am avut mai mult timp pentru excelenta voastra de acuma va rog insistent sa ma intelegeti e foarte mult de lucru pe afara[ne,napadesc buruienile cimpului cit si cele ale ortodoxiei].vreau sa ma lupt cu sapa cea de fier impotriva celor ale cimpului si in tinpul sau ragazul care il am si [acuma]ora12dau slava lui Dumnezeu si raspund cu sapa duhului "celorlante buruieni".
RASPUNS LA INTREBARE:din cauza ca avem nadejdia mintuiri,eu am speranta caci Arbitrul Nostru Suprem ne va da din multa Sa iubire de oameni dreptul ca sa devenim fii Domniei Sale.uneori primim cartonase :galbene;rosii,pe masura comportamentului nostru dar primim si verzi pe cararea care duce la cer.merindea cea duhovniceasca,care ne intareste sa putem parcurge acest drum.
  #84  
Vechi 25.05.2010, 12:41:52
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Sa-ti dea Domnul spor la lucru frate si roade imbelsugate!
  #85  
Vechi 25.05.2010, 12:56:11
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

e rindul meu sa intreb:spune-mi concret continuitatea apostolica,care s-a facut prin ungere si prin punere-a miinilor de catre apostoli in persoana, la penti.sau primul penticastal exceptind carol perham de acum130 de ani.hai te rog uimeste-ma!!!.
  #86  
Vechi 25.05.2010, 13:00:31
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sa-ti dea Domnul spor la lucru frate si roade imbelsugate!
felicitarile mele am vaga banuiala ca de data aceasta e prima data cind vorbesti corect de cind umilinta mea te cunoaste.multumesc multDomnul sa aiba mila de tine PACE.
  #87  
Vechi 25.05.2010, 14:41:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
sa ma iertati domnule penti eu sunt de la tara si acum datorita faptului caci soarele isi arata razele binecuvintarea Domnului pt. noi.datorita faptului ca pina acuma a plouat mult am avut mai mult timp pentru excelenta voastra de acuma va rog insistent sa ma intelegeti e foarte mult de lucru pe afara[ne,napadesc buruienile cimpului cit si cele ale ortodoxiei].vreau sa ma lupt cu sapa cea de fier impotriva celor ale cimpului si in tinpul sau ragazul care il am si [acuma]ora12dau slava lui Dumnezeu si raspund cu sapa duhului "celorlante buruieni".

RASPUNS LA INTREBARE:din cauza ca avem nadejdia mintuiri,eu am speranta caci Arbitrul Nostru Suprem ne va da din multa Sa iubire de oameni dreptul ca sa devenim fii Domniei Sale.uneori primim cartonase :galbene;rosii,pe masura comportamentului nostru dar primim si verzi pe cararea care duce la cer.merindea cea duhovniceasca,care ne intareste sa putem parcurge acest drum.
Sa-ti ajute Dumnezeu! Gandesti frumos, si sanatos...bravo!

P.S. Si ai si talent criitoricesc...
  #88  
Vechi 26.05.2010, 09:16:15
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Smile

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ei, acum as vrea sa imi spui si mie care e proorocul/profetul/preotul care a fondat Biserica Ortodoxa?...trebuie sa fie automat numai unul, dupa pattern-ul cultelor NP; deci care e numele sau...
Mihail Cerularie
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
cand a trait, si in ce secol
1000 - 1059 D.H.
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
cand a fost indepartat din celalalt cult
La 16 iulie 1054
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
din care nu a mai pastrat nimic
Acuma, de ce incurci borcanele
Ce vrei sa spui ca Parham nu a mai pastrat nimic? A pastrat 99%.
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
cu ce interpretare a venit,
1. A invatat pe altii erorile simonienilor, valesilor, arienilor, donatiștilor, nicolaiților, severenilor, pnevmatomahilor sau teomahilor,
2. A tăiat din simbol purcedarea Sfântului Duh și de la Fiul
3. A venit cu interpretarea ca el are autoritate primațială independentă, peste tot Orientul...
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
in ce loc s-a intamplat acest eveniment?
Constantinopole, Biserica Sfintei Intelepciuni (mama mia ce frumoasa e!!!)
  #89  
Vechi 26.05.2010, 09:45:08
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Mihail Cerularie

1000 - 1059 D.H.

La 16 iulie 1054

Acuma, de ce incurci borcanele
Ce vrei sa spui ca Parham nu a mai pastrat nimic? A pastrat 99%.

1. A invatat pe altii erorile simonienilor, valesilor, arienilor, donatiștilor, nicolaiților, severenilor, pnevmatomahilor sau teomahilor,
2. A tăiat din simbol purcedarea Sfântului Duh și de la Fiul
3. A venit cu interpretarea ca el are autoritate primațială independentă, peste tot Orientul...

Constantinopole, Biserica Sfintei Intelepciuni (mama mia ce frumoasa e!!!)
Asa ai invatat la cursurile de protestantism?
  #90  
Vechi 26.05.2010, 09:48:01
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Iham....
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10