Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 12.06.2009, 16:35:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Merita si trebuie sa ne batem capul!
Astea nu mai sint vremuri in care sa te complaci in postura de oaie proasta. Pastorii de astazi se contrazic atit de fundamental incit nu mai sti dupa cine sa mergi.
Am ajuns sa aud tot de la un pastor ca daca nu-i scris (in cartile de facultate) ceva ca nu-i voie atunci este voie! Si vii cu "clasici" (Pr. Cleopa si altii) care spun ca un anumit lucru nu-i bun si ti se ride in nas: "NU SCRIE LA CARTE" Poate nu scrie la cartea de astazi. Sint tot mai putine interdictii in cartile actuale, este tot mai multa libertate. Am ajuns se pare la concluzia ca asa merge de bine viata duhovniceasca a lumii ca nu mai este necesara vreo regula, vreo interdictie; toate sint depasite si avem nevoie de NOU!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 12.06.2009, 17:10:27
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Merita si trebuie sa ne batem capul!
Astea nu mai sint vremuri in care sa te complaci in postura de oaie proasta. Pastorii de astazi se contrazic atit de fundamental incit nu mai sti dupa cine sa mergi.
Am ajuns sa aud tot de la un pastor ca daca nu-i scris (in cartile de facultate) ceva ca nu-i voie atunci este voie! Si vii cu "clasici" (Pr. Cleopa si altii) care spun ca un anumit lucru nu-i bun si ti se ride in nas: "NU SCRIE LA CARTE" Poate nu scrie la cartea de astazi. Sint tot mai putine interdictii in cartile actuale, este tot mai multa libertate. Am ajuns se pare la concluzia ca asa merge de bine viata duhovniceasca a lumii ca nu mai este necesara vreo regula, vreo interdictie; toate sint depasite si avem nevoie de NOU!
Ai mare dreptate frate!
E vremea nebuniei noastre - dar n-a fost oare totdeauna asa? Cred ca toti cei ce au fugit spre viata cea vesnica s-au simitit instrainati de lumea in care traiau.

M-am convins ca cea mai mare parte a teologiei noastre actuale e vorbarie goala, nevenind din inima rugatoare, ca la adevaratii teologi cum e Pr. Staniloae.

Si astfel teologia lor mai mult dauneaza decat face bine, ca da oamenilor senzatia ca stiu a vorbi despre Dumnezeu, uitand cuvintele Sf. Maxim, care zicea ca teologhisirea fara curatia inimii este teologia diavolilor.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.06.2009, 20:57:16
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaminte pentru teologii nostri

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
M-am convins ca cea mai mare parte a teologiei noastre actuale e vorbarie goala, nevenind din inima rugatoare, ca la adevaratii teologi cum e Pr. Staniloae.

Si astfel teologia lor mai mult dauneaza decat face bine, ca da oamenilor senzatia ca stiu a vorbi despre Dumnezeu, uitand cuvintele Sf. Maxim, care zicea ca teologhisirea fara curatia inimii este teologia diavolilor.
Citeste te rog acest articol Lavrentiu.
http://www.ziarullumina.ro/images/up..._905073739.jpg
Este dezbatuta problema unificarii calendarelor si slobozirea postului ( dupa Tipicul Sf. Sava) spre ajutorul crestinului incepator. M-as bucura daca ar scrie cate ceva (vis-a-vis de articol) si teologii ( ma refer la cei ce stapnesc foarte bine canoanele si tipicele bisericesti) nostri de pe forum. Nu ar strica si cateva pareri avizate. Mai mult ne-ar ajuta si pe noi cei ce cunoastem mai putin Traditia si Tipicul bisericii noastre. Putina cateheza va rog. Mai ales acum ca vine postul.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 12.06.2009, 20:59:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Laurentiu, eu am o mare problema: sint un tata bolnav! Si o mai mare problema este ca imi iubesc f. mult copiii! Acum copiii mei sint tineri si f. tineri si eu nu reusesc asa cum nu reusesc de cele mai multe ori parintii sa ma impun cu parerea mea in fata societatii in care traim, a umbrei de biserica sub care ne ducem viata.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.06.2009, 15:30:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Frate Laurentiu, eu am o mare problema: sint un tata bolnav! Si o mai mare problema este ca imi iubesc f. mult copiii! Acum copiii mei sint tineri si f. tineri si eu nu reusesc asa cum nu reusesc de cele mai multe ori parintii sa ma impun cu parerea mea in fata societatii in care traim, a umbrei de biserica sub care ne ducem viata.
Da, este greu.
Copilul meu este inca mic deci nu stiu inca cum o sa fac eu. Dar m-am uitat in jur si am vazut cam care sunt copiii care mai meg la biserica si raman crestini in adolescenta si dupa: cei care nu au fost dusi cu forta la biserica, nu au fost tinuti acolo sa stea smirna, au fost lasati mai liberi, au vazut biserica derpt un loc in care sa se simta primiti asa cum sunt: copii, care se joaca, care mai vorbesc, mai ies din biserica.
Cei care au fost obligati sa vina si 'sasaiti' sa taca si sa stea cuminti la 13, 14 ani nu mai calca pe acolo.
In ceea ce priveste postul, o metoda care am vazut ca da rod este de a le spune copiilor ca postul este pentru cand esti mare - se poate pune o varsta limita de inceput, sa zicem 10 ani (sau alta, depinde de maturitatea lor si de sanatate), astfel incat atunci cand 'li se da voie' sa inceapa sunt foarte fericiti ca au trecut de acest 'prag initiatic' ;-) si le place sa posteasca, se simt oameni mari. La fel, nu trebuie inceput cu toate deodata, ci incetul cu incetul - dupa acelasi principiu.
Cred ca trebuie sa fie facuti sa iubeasca postul, sa-l vada ca pe ceva pozitiv, ca pe o perioada se asteptare a Pastelui (sau a aaltei sarbatori), in care de ex. sa faca si ei ceva concret, de ex. sa adune banuti pentru cineva sau o asociatie, din banii pe care i-ar fi dat pe dulciuri de ex.
Niste idei..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.06.2009, 15:30:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Citeste te rog acest articol Lavrentiu.
http://www.ziarullumina.ro/images/up..._905073739.jpg
Este dezbatuta problema unificarii calendarelor si slobozirea postului ( dupa Tipicul Sf. Sava) spre ajutorul crestinului incepator. M-as bucura daca ar scrie cate ceva (vis-a-vis de articol) si teologii ( ma refer la cei ce stapnesc foarte bine canoanele si tipicele bisericesti) nostri de pe forum. Nu ar strica si cateva pareri avizate. Mai mult ne-ar ajuta si pe noi cei ce cunoastem mai putin Traditia si Tipicul bisericii noastre. Putina cateheza va rog. Mai ales acum ca vine postul.
Jenica, nu pot sa accesez decat prima pagina a articolului. Cum se ajunge la a doua? Ai adresa web a ziarului? Merci..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 13.06.2009, 16:19:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

http://www.ziarullumina.ro/articole;...ostarului.html
Daca nu merge linkul, gasesti articolul pe acest topic la pag. 5.
Multumesc Fani!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 13.06.2009, 18:49:28
SoareD SoareD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 16
Question Va rog sa ma ajutati cu un sfat

Sunt casatorit, imi iubesc sotia si am si un copil de aproape 2 ani. Cred ca sotia mea se fereste sa faca dragoste cu mine pentru ca este pacat. Reusec sa tin post in zilele de curatie si posturile. Imi doresc ca sotia mea sa fie fericita, acum este dinou insarcinata si vrea sa nu facem dragoste 1an. Am vorbit cu preotul si mi-a spus ca este pacat in ultima perioada a sarcinii, dar sotia doreste curatie 1an. De cateva ori a plans dupa ce a facut dragoste cu mine, am avut sufletul tulburat, deoare s-a simtit bine,a avut orgasm, dar a spus ca a facut-o pentru mine. Nu stiu cum pot rezista 1 an, gandul imi sta mai mereu la acest lucru. Ma gandesc ca sotia mea este mai mare cu 2,5 ani decat mine si a avut mai multe relatii inainte sa ne cunoastem, ar putea fi un motiv? Nu vreau sa deranjez cu acest mesaj dar am nevoie de o indrumare in aceasta problema. Doctorul vindeca trupul, iar preotul sufletul si acolo unde sufletul este curat si trupul este sanatos. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 13.06.2009, 19:11:18
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Amice, toate au o limita! De data asta vii cu o provocare pe care o consider de prost gust. Admin?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 13.06.2009, 20:53:24
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu o consider de loc de prost gust! Efectiv este normalitatea.
Stiu ca Pr. Arsenie recomanda asa ceva........
. ................................
Apelati la un duhovnic adevarat.
Nu stiu cum sa te ajut............
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18