Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 21.07.2011, 21:02:24
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Esti sigur ca sustineam nemurirea asa cum o intelegi tu?


Atunci explica limpede ce sustineai, enigmaticule.


Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Grasule,grasule,nu te grabi.Vezi ca sunt alte trei versete inainte citate.
Care? Acelea pe care le-am adus eu in discutie ca sa le vezi si tu?


Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Mai gandeste-te, nu sari muscat de poponeata adventista :)
Ce te deranjeaza asa de tare? Eu doar am explicat faptul ca versetul pe care l-ai postat in repetate randuri (cel cu biruinta asupra mortii) este profetic si urmeaza sa se implineasca. Ti-am stricat socotelile? De asta esti suparat si-mi vorbesti asa? Parca erai mai elegant intr-o vreme (cand toata lumea te elogia).

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Eu iti spun ca nu ai inteles la ce m-am referit pt ca gandesti in parametrii masura fixa, doctrina proprie si atat.
Ti se pare ca gandesc in "parametri, masura fixa, etc" pentru faptul ca am observat ceea ce se vedea din avion. Te deranjeaza faptul ca am scos in evidenta expresia "atunci se va implini cuvantul". Era scrisa alb pe negru si puteai sa o vezi singur, fara sa te lansezi in demonstratii sortite esecului. Daca ti-ai pierdut eleganta in exprimare, spre ca nu ti-ai pierdut si simtul logicii simple.

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Raspunde la intrebarea initiala:cum a fost Hristos in timpul mortii?Inconstient sau constient?Ce zice doctrina vostra?
Ce inseamna pentru tine "initial". Stiu ca eu am initiat topicul si am pus intrebarile initiale.

Dar, sa-ti raspund: in timpul mortii, Domnul Iisus Hristos a fost mort. (Crezi ca suna mai corect sa spun ca "in timpul mortii a fost viu"?) Iar mortul, conform Sfintei Scripturi, nu are nici simtiri, nici constienta (ex: Eclesiastul 9:5 si 10).
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.07.2011, 21:06:49
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Exact, Delia! Multumim.
Avem in Biblie exemplul saracului Lazar, care ajunge in rai.
Unde scrie ca a ajuns in rai? Eu stiu ca a ajuns in "sanul lui Avraam" unde nu-I gasim nici pe Dumnezeu Tatal nici pe Fiul. Apoi, ce a ajuns in "sanul lui Avraam"? Trupul lui Lazar sau "sufletul"?Ca nu se pomeneste cuvantul suflet, dar se vorbeste despre parti trupesti.

P.S. Astea sunt intrebari pentru meditatia dvs. Nu trebuie sa raspundeti. Nu fac subiectul discutiei.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 21.07.2011, 21:09:45
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cei credinciosi, chiar daca vor muri, vor fi inviati pentru viata vesnica (nu vor mai gusta moartea). Sunteti de acord cu acest inteles al invataturilor Mantuitorului? Sau, preferati ceva fara inviere?
Si cei credinciosi vor invia si cei necredinciosi, dupa cum spune Scriptura?Deci?Incepi sa te balbai?


Citat:
Cine, in afara de dvs., o mai numeste asa?
Pune mana pe un dictionar ignorantule... aia inseamna inviere , nu 'trecerea de la moarte la viata'... Esti depasit rau... nu prea am ce vorbi cu tine... (nu ma refer doar la limba romana, ci si la teologie si logica , stai prost cu ele)..

ÎNVIÁ, învíi, vb. I. Intranz. și tranz. 1. A reveni sau a readuce la viață. ♦ Fig. A reveni sau a face să revină în minte, a (se) trezi în amintire. ♦ Intranz. (Despre vegetație) A renaște după sfârșitul iernii, a începe să se dezvolte din nou. 2. Fig. A da sau a căpăta putere, vlagă, a (se) umple de viață; a (se) înviora, a (se) anima. [Pr.: -vi-a. – Prez. ind. și: înviez] – În + viu.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de valeriu | Greșeală de tipar | Permalink

A ÎNVIÁ învíi /<lat. invivere 1. tranz. 1) (în credințele religioase și în basme) A readuce la viață. 2) fig. A face să se trezească în memorie. 2. intranz. 1) A deveni din nou viu (după ce a fost mort). 2) fig. (despre unele obiecte) A se trezi iarăși la viață.
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

înviá (a ~) (-vi-a) vb., ind. prez. 1 sg. învíi / înviéz, 2 învíi / înviézi, 3 învíe / înviáză, 1 pl. înviém (-vi-em); conj. prez. 3 să învíe / înviéze; ger. înviínd (-vi-ind)
Sursa: DOOM 2 | Adăugată de Laura-ana | Greșeală de tipar | Permalink

ÎNVIÁ vb. a (se) însufleți, a (se) scula, (înv.) a (se) deștepta, a (se) ridica. (Morții nu mai ~.)
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

ÎNVIÁ vb. v. renaște.
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

A învia ≠ a deceda, a muri, a pieri, a omorî, a sucomba
Sursa: Antonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

înviá (-íu, înviát), vb. – A reveni sau a readuce la viață. – Var. (înv.) învie, înviere. Mr. înviedz. Lat. vῑvĕre, pref. verbal în- (Tiktin; DAR). Rezultatul normal, înviĕre, astăzi dispărut, (apare în texte din sec. XVI-XVII), și-a schimbat conjug., ca în Banat scriare ‹ scriere (Tiktin), cf. și confuzia între curere și curare (după DAR, învia e reprezentant direct al unui lat. invῑvāre, cf. Pușcariu, Dacor., VI, 704, ipoteză ce pare inutilă). Eset cuvînt comun (ALR, I, 175); part. învis, de la conjug. primitivă, se conservă încă în Trans. de Nord (Drăganu, Dacor., II, 611). – Der. învietor, adj. (care reînvie); înviere, s. f. (acțiunea de a învia)

http://dexonline.ro/definitie/INVIERE
Reply With Quote
  #84  
Vechi 21.07.2011, 21:18:54
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Omul se constituie din trup si suflet. Nu este doar trup, sau doar suflet, ci este trup si suflet.

Daca invataturile noastre difera in cele mai elementare lucruri, ma intreb ce mai avem comun. Nimic nu intelegem la fel.
Biblia ne spune ca Dumnezeu la facut pe om din tarana (trupul) si i-a suflat in nari suflare de viata (ruach - in ebraica VT). Si omul s-a facut un suflet viu. (Facerea 2:7). Adica:
trup (tarana) + suflare de viata (ruach) = suflet viu. Moartea este exact procesul invers: tarana se intoarce in pamant iar suflarea de viata (duhul de viata) se intoarce la Dumnezeu (Eclesiastul 12:7).

In rest, sunt de acord cu dvs. Omul (fiinta vie) exista numai daca are trup cu duh de viata. Separate inseamna moarte.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.07.2011, 21:22:59
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Si cei credinciosi vor invia si cei necredinciosi, dupa cum spune Scriptura?Deci?Incepi sa te balbai?
Discutam despre INVIEREA celor credinciosi pentru a mosteni viata vesnica. Stiu si despre a doua inviere, cand vor fi inviati cei necredinciosi, pentru a-si primi rasplata. Corect? Biblic? Unde vedeti vre-o balbaiala?



Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Pune mana pe un dictionar ignorantule... aia inseamna inviere , nu 'trecerea de la moarte la viata'... Esti depasit rau... nu prea am ce vorbi cu tine... (nu ma refer doar la limba romana, ci si la teologie si logica , stai prost cu ele)..

ÎNVIÁ, învíi, vb. I. Intranz. și tranz. 1. A reveni sau a readuce la viață. ♦ Fig. A reveni sau a face să revină în minte, a (se) trezi în amintire. ♦ Intranz. (Despre vegetație) A renaște după sfârșitul iernii, a începe să se dezvolte din nou. 2. Fig. A da sau a căpăta putere, vlagă, a (se) umple de viață; a (se) înviora, a (se) anima. [Pr.: -vi-a. – Prez. ind. și: înviez] – În + viu.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de valeriu | Greșeală de tipar | Permalink

A ÎNVIÁ învíi /<lat. invivere 1. tranz. 1) (în credințele religioase și în basme) A readuce la viață. 2) fig. A face să se trezească în memorie. 2. intranz. 1) A deveni din nou viu (după ce a fost mort). 2) fig. (despre unele obiecte) A se trezi iarăși la viață.
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

înviá (a ~) (-vi-a) vb., ind. prez. 1 sg. învíi / înviéz, 2 învíi / înviézi, 3 învíe / înviáză, 1 pl. înviém (-vi-em); conj. prez. 3 să învíe / înviéze; ger. înviínd (-vi-ind)
Sursa: DOOM 2 | Adăugată de Laura-ana | Greșeală de tipar | Permalink

ÎNVIÁ vb. a (se) însufleți, a (se) scula, (înv.) a (se) deștepta, a (se) ridica. (Morții nu mai ~.)
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

ÎNVIÁ vb. v. renaște.
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

A învia ≠ a deceda, a muri, a pieri, a omorî, a sucomba
Sursa: Antonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

înviá (-íu, înviát), vb. – A reveni sau a readuce la viață. – Var. (înv.) învie, înviere. Mr. înviedz. Lat. vῑvĕre, pref. verbal în- (Tiktin; DAR). Rezultatul normal, înviĕre, astăzi dispărut, (apare în texte din sec. XVI-XVII), și-a schimbat conjug., ca în Banat scriare ‹ scriere (Tiktin), cf. și confuzia între curere și curare (după DAR, învia e reprezentant direct al unui lat. invῑvāre, cf. Pușcariu, Dacor., VI, 704, ipoteză ce pare inutilă). Eset cuvînt comun (ALR, I, 175); part. învis, de la conjug. primitivă, se conservă încă în Trans. de Nord (Drăganu, Dacor., II, 611). – Der. învietor, adj. (care reînvie); înviere, s. f. (acțiunea de a învia)

http://dexonline.ro/definitie/INVIERE
Ati luat modelul Deliei. Umpleti pagina de forum cu paragrafe din dictionare? Ce vreti sa demonstrati? (Sau, mai bine zis, ce vreti sa mascati?)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.07.2011, 21:25:36
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dar, sa-ti raspund: in timpul mortii, Domnul Iisus Hristos a fost mort. (Crezi ca suna mai corect sa spun ca "in timpul mortii a fost viu"?) Iar mortul, conform Sfintei Scripturi, nu are nici simtiri, nici constienta (ex: Eclesiastul 9:5 si 10).
Logica asta adventista duce in permanenta la aceiasi concluzie: domnul nostru Isus Cristos, fiul Lui Dumnezeu, a mintit. El i-a spus tilharului din dreapta :chiar astazi vei fi cu Mine in Rai. Adventistii isi permit sa zica: de fapt Isus a fost mort si nu a facut nimic, deci Domnul Isus nu a spus adevarul. Imi pare rau pentru adventisti ca pot fi atit de mindri incit sa puna la indoiala chiar cuvintele Mintuitorului si sa ia de bune cuvintele unei "profetese" obsucure.

P.S. Intr-o postare mai veche, un coleg de-al dumneavoastra, Trice... spunea, citez din memori: "acest Isus..."; cind vorbea de madam White era plin de respect, insa cind vorbea de Mintuitorul nostru vorbea in acesti termeni! Acum chiar cred ca aceasta secta a dumneavoastra care rastalmaceste toate cuvintele Mintuitorului este de fapt o unealta a satanei.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.07.2011, 21:31:58
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
P.S. Intr-o postare mai veche, un coleg de-al dumneavoastra, Trice... spunea, citez din memori: "acest Isus..."; cind vorbea de madam White era plin de respect, insa cind vorbea de Mintuitorul nostru vorbea in acesti termeni!
Fără supărare doamnă, dar aveți memoria cam scurtă. V-o spune "acest" Trice
Reply With Quote
  #88  
Vechi 21.07.2011, 21:36:09
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Discutam despre INVIEREA celor credinciosi pentru a mosteni viata vesnica. Stiu si despre a doua inviere, cand vor fi inviati cei necredinciosi, pentru a-si primi rasplata. Corect? Biblic? Unde vedeti vre-o balbaiala?
Tine minte ce ai spus de la inceput(cunoaste-ti dreapta de stanga)... Ai spus ca, cuvintele lui Iisus "cel ce crede in Mine chiar daca va muri va trai" sa refere la Inviere... pai cum sa se refere la Inviere daca criteriul Invierii de obste nu are nimic de-a face cu credinta in Hristos?Ca vor invia si credinciosii si necredinciosii.Si apoi spune ca nu va muri in veac... Cum intelegi termenii "nu va muri in veac" "moartea ce-a de-a doua" "invierea cea dintai" ?





Citat:
Ati luat modelul Deliei. Umpleti pagina de forum cu paragrafe din dictionare? Ce vreti sa demonstrati? (Sau, mai bine zis, ce vreti sa mascati?)
ca esti prost.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 21.07.2011, 21:40:06
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Biblia ne spune ca Dumnezeu la facut pe om din tarana (trupul) si i-a suflat in nari suflare de viata (ruach - in ebraica VT). Si omul s-a facut un suflet viu. (Facerea 2:7). Adica:
trup (tarana) + suflare de viata (ruach) = suflet viu.
Pai daca cuvintele Domnului nostru Isus Cristos nu le credeti, cum o sa credem ca-l veti respecta pe sfintul apostol Pavel? Iata ce spune el (1 Tesaloniceni, 5,23)
23. Însuși Dumnezeul păcii să vă sfințească pe voi desăvârșit, și întreg duhul vostru, și sufletul, și trupul să se păzească, fără de prihană, întru venirea Domnului nostru Iisus Hristos.

Iar in Biblia Cornilescu este scris asa:
1 Tesaloniceni 5:23
Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuși pe deplin; și duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru să fie păzite întregi, fără prihană, la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Deci inclusiv biblia dumneavoastra de referinta, Cornilescu, vorbeste despre trup, suflet si duh.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 21.07.2011, 21:51:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Unde scrie ca a ajuns in rai? Eu stiu ca a ajuns in "sanul lui Avraam" unde nu-I gasim nici pe Dumnezeu Tatal nici pe Fiul. Apoi, ce a ajuns in "sanul lui Avraam"? Trupul lui Lazar sau "sufletul"?Ca nu se pomeneste cuvantul suflet, dar se vorbeste despre parti trupesti.

P.S. Astea sunt intrebari pentru meditatia dvs. Nu trebuie sa raspundeti. Nu fac subiectul discutiei.
Datori suntem cu o moarte, caci tarana suntem si in tarana ne ducem: trupul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Nu mancarurile sunt rele, ci lacomia pantecelui" cristiboss56 Din Vechiul Testament 55 08.08.2013 14:11:31
Care sunt "gaurile" stiintei? Bast-et Teologie si Stiinta 28 19.09.2010 10:30:28
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 00:19:20
"Este religia o parte importanta din viata ta de zi cu zi ? " cristiboss56 Generalitati 22 15.02.2009 23:49:08