Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 17.07.2012, 17:39:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Eroare! Când am susținut că respectăm "legea Vechiului Testament" (cred că prin expresia aceasta nu te referi la Decalog, căci poruncile lui sunt prezente și în NT)? Știi cumva de adventiști că au preoți, altare, cădelnițe, tămâie, Paște, Cincizecime, etc.?
si ce este rau in a avea preoti, altare, cadelnite etc? Spune undeva in NT ca nu se cade a avea toate acestea?

Citat:
De ce-mi ceri să-ți arăt? Îți arată sf. ap. Iacov și nu-l crezi, nu-mi fac nicio iluzie că m-ai crede pe mine!
Ap. Iacob a aratat o porunca care NU se gaseste in decalog: "sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti".Se gaseste acesta porunca in decalog si eu nu stiu? Arata-mi!

Citat:
Nu "găsiți", dar ați căutat? Ori ați decretat emfatic că "găsim porunci sau îndrumări" ca noi creștinii să ținem prima zi a săptămânii...
NU gasim pentru ca NU exista asa ceva: indrumari sau porunci in NT pentru a sarbatori sabath-ul sau vreo sambata

Citat:
Nici nu e nevoie, prima frângere a pâinii s-a ținut joia, iar apoi s-a ținut în fiecare zi a săptămânii. Cam asta spun versetele biblice pe care ți le-am postat de nenumărate ori.
dar dupa inviere prima oara frangerea painii a avut loc DUMINICA, iar mai tarziu tot duminica a ramas ziua in care se celebra frangerea painii dar NU exista O SINGURA MARTURIE ca s-ar fi frant painea in zi de sabath sau sambata
PS: voi frangeti painea in zi de duminica asa cum scrie in Faptele Apostolilor ca primii crestini frangeau painea in fiecare zi, deci si duminica?

Citat:
Repeți mecanic propoziția aceasta, deși semnul crucii e un semn cât se poate de material, iar reprezentările în fața cărora vă închinați sunt materie: cruci, icoane, moaște. Nu primează spiritul, ori "închinarea în spirit și adevăr"
ce intelegeti voi adventistii prin inchinare "in spirit si adevar"?

Citat:
Contează ce înțeleg eu? Până și tu ești de acord că șarpele de aramă a devenit obiect idolatru când evreii au început să i se închine și să-i ardă tămâie în Templu. Reține -dacă cumva ai uitat- că acel obiect era reprezentarea lui Iisus Hristos!
evreul de rand habar nu avea ca sarpele de arama era reprezentarea lui Hristos.A spus asa ceva poporului evreu Moise ca sarpele de arama il reprezenta pe Hristos? O dovada ca ceea ce zic eu e adevarat este ca evreii au numit sarpele de arama Nehustan si nu Mesia sau Emanuel.

Citat:
Ai dreptate, nu exista, însă păgânii credeau sincer că exista și i se închinau având în față reprezentarea lui în scop de închinare.
e problema paganilor ce credeau ei ca exista si in fata cui se inchinau. Eu ma inchin doar lui Hristos care e viu si exista in ceruri, cu sau fara icoana

Citat:
Crezi tu! Gestul acela era i-do-la-tri-e! Apostolul Pavel spune că e egal cu zero mâncarea din lucrurile jertfite idolilor, însă nu aprobă închinarea în fața idolilor; să fim bine înțeleși!
iarasi batii campii. Chipul de pe icoana al cui este? Al lui Hristos.Exista Hristos ca Dumnezeu? Exista. Idolatrie este atunci cand te inchini in fata unei reprezentari al unei divinitati care Nu exista si nu este vie

Citat:
Simplu: prin închinarea înaintea unei reprezentări croite în scop de închinare! Iarăși amintesc: icoana Mântuitorului nu este singura în fața căreia te închini și o săruți. Cum s-ar simți soția ta văzând că o săruți și-i faci cadouri prietenei ei în timp ce rostești senin: "Soția mea, ce mult te iubesc!" Cam aceasta e dezolanta imagine oferită Mântuitorului prin catedrale!
exemplu jalnic tipic adventist manipulator. De ce ma rog ar trebui sa sarut si sa fac cadouri prietenei sotiei mele? Eu imi sarut doar sotia. Asa si cu icoana. O sarut pentru ca are chipul Mantuitorului pe ea. Restul mesajului tau nu l-am inteles

Citat:
Draperia era în interiorul clădirii și nu în curte. Acum negi că ai scris de închinarea evreilor în fața chivotului?
draperia despartea Sfanta de Sfanta Sfintelor, ambele cladiri se aflau in interiorul templului. Poporul evreu avea acces doar in Sfanta si bineinteles in curtea templului. Nu neg NIMIC din ce am scris

Citat:
Asta ca poruncă a omului, dar cu porunca lui Dumnezeu ce faceți?
Hristos a spus sa ma bucur de invierea lui? A spus! E o porunca divina? Este! Cum poti tu sa spui ca este o porunca umana

Citat:
Credeam că era vorba de primele cuvinte auzite de ele după Înviere, așa este. Bun, și ce semnifică acest "Bucurați-vă!" Înseamnă "să lepădați sabatul și de acum să păziți duminica spre pomenirea Mea!"? A cerut El asta atunci , ori în timpul celor 40 de zile cât a mai stat printre ei?
BUCURATI-VA semnifica sentimente de multumire vie adusa lui Hristos pentru matuirea adusa, sentimente de mangaiere si satisfactie sufleteasca. Apropos, unde spune Hristos sa tinem sambata? A spus el asta in timpul celor 40 de zile cat a mai stat pe pamant?

Last edited by stefan florin; 17.07.2012 at 17:49:45.
  #902  
Vechi 17.07.2012, 19:12:03
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mai lasă-mă cu Istoria Bisericii, eu vorbeam de Istoria Apostolilor reflectată în Istoria Sacră (Evanghelii, Fapte, Epistole, Apocalipsa) asupra cărora ai revăsat butoiul cu noroi (eretici și mincinoși).
Ți-am pus o întrebare și ai evitat-o: Pentru Biserica Ortodoxă este importantă problema icoanelor? Și dacă e importantă, cum îți explici că aceasta nu se reflectă deloc (dar absolut deloc!) în cei 60 de ani de istorie sacră?
Pentru Biserica Ortodoxa nu mai este (demult , demult) importanta aceasta problema. S-au intrunit TOTI episcopii intr-un sinod , s-a discutat , s-a clarificat , si s-a luat decizia : Icoanele nu reprezinta idoli ! .

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Lista se cam oprește aici, căci restul erau bebeluși, ori nici nu erau concepuți măcar. Iar primii 4 au activat și au luat decizii în Biserică după moartea sfinților apostoli. Exact cum spuneam în postarea anterioară.
Sfintii Apostoli au stat in inchisori , au fost prigoniti si nu au avut timp de "decizii".
De abia cand s-au oprit persecutiile crestinilor , atunci au inceput sa se trezeseasca niste "destepti" care sa "puna la punct" dogma.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aceasta e o problemă discutabilă (ba în cazul anumitor sinoade, foarte discutabilă), oricum se bazează pe simple supoziții (cred că, se pare că, probabil că...), Duhul Sfânt nu Se transmite pe linie genetică, ierarhică, ori prin uleiul măsluit. Duhul Sfânt este o Persoană a Dumnezeirii, nu poate fi manipulat așa cum vrea fiștecare.
In care Sinod Ecumenic s-a discutat despre problema hirotoniei? (caci eu despre asta vorbeam).
Hirotonia este o Sfanta Taina , instituita de Mantuitorul , si transmisa de Sfintii Apostoli.
Sfintii Apostoli au hirotonit la randul lor alti oameni , acestia din urma devenind preoti sau arhierei. Iar arhiereii au puterea de a hirotoni.. si oricat de pacatos ar fi acel om hirotonit- primeste Harul Sfantului Duh.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Musulmanii într-adevăr interzic orice fel de artă religioasă, evreii doar pe cea folosită în actul cultic al închinării. Din nefericire, creștinii și-au permis și această invovație cu scopul de a facilita afluxul de păgâni în Biserică. Iar aceștia n-au întârziat să-și facă apariția cu tot bagajul lor cultural și religios. Și uite așa s-a îmbogățit Sfânta Tradiție...
Asta este o minciuna gogonata sectanta.
Sinoadele Ecumenice nu ar fi permis introducerea elementelor pagane !
Sa facem o presupunere : Ne aflam in anii 900. Doi pagani se convertesc la crestinism la o biserica din Constantinopol fiind atrasi si de icoane. Odata cu convertirea lor , cei doi pagani isi aduc si "bagajul" cultural cu ei in biserica.
Problema majora este urmatoarea : acele elemente pagane raman in acea biserica , si nu se transfera si la biserica din Roma sau la biserica din Thesalonik... pentru ca crestinismul este deja raspandit in Europa. Sa continuam presupunerea : preotii si arhiereii din biserica de la Constantinopol accepta ereziile pagane (aduse de cei 2 pagani-convertiti) , DAR la urmatorul Sinod Ecumenic , ceilalti episcopi si-ar da seama de "noua dogma"(pagana) si ar anatemiza imediat acele erezii.
Asadar , raspandirea elementelor pagane in spatiul crestin a fost aproape imposibila , deoarece era detectata imediat la urmatorul Sinod Ecumenic.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Am spus eu asta? Nici măcar nu L-am pomenit pe Dumnezeu Fiul, pentru că pe El L-au văzut apostolii. Doar că nu l-au pictat! Crezi că dacă ar fi făcut-o, nu includeau poza în cele patru Evanghelii (ori măcar în Evanghelia după Luca) și nu ar fi fost reprodusă cu sfântă rigurozitate de copiști? Dar, NU! Duhul Sfânt care i-a inspirat n-a dorit acest lucru, a dorit doar ca chipul moral al lui Dumnezeu să fie zugrăvit în paginile sfinte și apoi reprodus în caracterul copiilor Lui.
Si de ce as crede ca Sfintii Parinti (care au fost foarte-foarte-foarte multi) ar fi mintit in ceea ce priveste icoanele??? Multi dintre ei au dat marturii (scrise) ca Sfantul Apostol Luca a pictat primele icoane.
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Conceptul, sau mai exact ideea celor trei Persoane ale Dumnezeirii exista cu sute de ani înainte pe paginile Scripturii, doar termenul de Trinitate a apărut atunci.
Este adevarat , Dumnezeu (Sfanta Treime) a existat inainte de crearea lumii. Insa de la Hristos pana la Sinodul al2lea nu a existat acest concept.
Nu mi-ai raspuns la intrebare : De ce voi adventistii respingeti Sfanta Traditie , insa nu respingeti conceptul de Sfanta Treime (care este un produs al Sfintei Predanii) ?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dar a poruncit Hristos lucrul acesta?
Sfintii Apostoli se intruneau duminica pentru a isi aminti de Invierea Domnului.
Dar unde a poruncit Hristos sa tinem sambata ??
  #903  
Vechi 17.07.2012, 19:17:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Dar unde a poruncit Hristos sa tinem sambata ??
ei, asta-i o problema pentru adventisti pentru ca nu exista asa ceva. Sau problema zeciuielii. Nicaieri nu gasim undeva in NT ca Hristos sau vreun apostol ar fi lasat o indicatie privind zeciuiala
  #904  
Vechi 17.07.2012, 19:19:24
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ei bravos! Deci tot "ereticii" (adventiștii, baptiștii și penticostalii) sunt de vină pentru starea de fapt din Biserica Ortodoxă. S-or fi aliat cu ateii, masonii, sioniștii, KGB-iștii, marțienii și klingonienii și s-au infiltrat în rândurile ortodocșilor pentru a le distruge Biserica din interior!
Nu am zis asa ceva.
Am zis ca atitudinea voastra anti-Biserica Ortodoxa dă satisfactie ateilor. Iar aceasta (atitudinea) "face casa buna" cu ratacirea ateista.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Să ne fie rușine pentru puseele de scenarită delirantă de care dai dovadă? Și apropou, ce instanță morală supremă reprezinți ca să faci apel la rușine?
Sunt crestin-ortodox (ca si ceilalti de pe forum) si nu suport ca cineva sa arunce cu mizerii in Biserica lui Hristos.

Last edited by bluester; 17.07.2012 at 19:27:37.
  #905  
Vechi 17.07.2012, 20:06:50
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si ce este rau in a avea preoti, altare, cadelnite etc? Spune undeva in NT ca nu se cade a avea toate acestea?
Nu e rău, e inutil. Toate acestea au fost desființate de Hristos, doar de aceea se numește "legea veche". Mai întâlnești asemenea lucruri în Noul Legământ?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Ap. Iacob a aratat o porunca care NU se gaseste in decalog: "sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti".Se gaseste acesta porunca in decalog si eu nu stiu? Arata-mi!
Evident că nu știi, sau te prefaci a nu ști. Nu e "o poruncă", ci 6 porunci. Cele 6 porunci de a pe a doua tablă, care se referă la iubirea față de aproapele.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
NU gasim pentru ca NU exista asa ceva
Precum am spus, nu găsiți că nu căutați (cine caută, găsește!); dar cum se face că ați găsit ceea ce chiar nu există: poruncirea ținerii duminecii?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar dupa inviere prima oara frangerea painii a avut loc DUMINICA
Absolut logic! Dacă apostolii frângeau pâinea zilnic, normal că prima zi era cea în care a înviat Domnul. El n-a stat ascuns până joia să zicem (când după logica voastră ar fi trebuit să se celebreze Cina Domnului) ca abia atunci să Se întâlnească cu ucenicii Lui.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
NU exista O SINGURA MARTURIE ca s-ar fi frant painea in zi de sabath sau sambata
Serios?

"Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii." (Fapte 2,46 - versiunea ortodoxă)


Scrie acolo cumva "În fiecare zi cu excepția sabatului"?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
PS:
Post Scriptum, ori Medio Scriptum?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
voi frangeti painea in zi de duminica asa cum scrie in Faptele Apostolilor ca primii crestini frangeau painea in fiecare zi
Noi nu, dar voi?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ce intelegeti voi adventistii prin inchinare "in spirit si adevar"?
"Dar vine ceasul și acum este, când adevărații închinători se vor închina Tatălui în duh și în adevăr, că și Tatăl astfel de închinători își dorește." (Ioan 4,23 - versiunea ortodoxă)


Ai văzut ce fel de închinare și închinători dorește Tatăl? Bineînțeles că "tatăl" ălălalt (cel al minciunii) are tot interesul să dorească exact pe dos: închinare în minciună și nu în duh (adică în semne, imagini și lucruri materiale).

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
evreul de rand habar nu avea ca sarpele de arama era reprezentarea lui Hristos.
Cu atât mai grav pentru cei care știu că e reprezentarea lui Hristos și totuși se închină și ard tămâie înaintea ei!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Eu ma inchin doar lui Hristos care e viu si exista in ceruri, cu sau fara icoana
Aș vrea să văd și eu o biserică ortodoxă fără icoană, și atunci o să te cred.


Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Idolatrie este atunci cand te inchini in fata unei reprezentari al unei divinitati care Nu exista si nu este vie
De nenumărate ori am văzut această definiție... este cumva în Scriptură de o tot repetați mecanic?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
exemplu jalnic tipic adventist manipulator. De ce ma rog ar trebui sa sarut si sa fac cadouri prietenei sotiei mele? Eu imi sarut doar sotia. Asa si cu icoana. O sarut pentru ca are chipul Mantuitorului pe ea. Restul mesajului tau nu l-am inteles
Hai să-ți explic: te închini și săruți doar icoana Mântuitorului, sau și pe cea a maicii Sale, ori a altor sfinți ("prieteni" ai lui Iisus)? Ei bine, așa e și cu "prietena" soției căreia să zicem i-ai duce "cadouri" (cădelnița cu tămâie) și ai săruta-o (la propriu) spunându-i "Ce mult te iubesc soția mea!" ("Doamne Iisuse Hristoase milostiv fii mie pacatosului"- exact cuvintele tale). Mai mult de atât nu pot să explic... eventual să-ți desenez, dar tare mi-e că o să începi să te închini desenelor! Hai nu te supăra... o să-mi fac și eu cruce când oi vedea ce urât am desenat!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Hristos a spus sa ma bucur de invierea lui? A spus! E o porunca divina? Este! Cum poti tu sa spui ca este o porunca umana
Pentru că așa este! Dacă Dumnezeu n-a poruncit ținerea duminicii, în schimb a făcut-o omul. Există document. Respectați o poruncă pur omenească și nu doar că o respectați, dar pentru a o respecta dați la o parte porunca lui Dumnezeu:

7. Degeaba însă Mi se închină ei, dând ca învățături niște porunci de-ale oamenilor!“
8. Voi lăsați porunca lui Dumnezeu și țineți tradiția oamenilor!
9. Apoi le-a zis: „Și ați respins frumos porunca lui Dumnezeu ca să țineți tradiția voastră! (Marcu 7 - versiunea NTR)

Auzi tu ce lucruri serioase spune Hristos aici? O închinare (conform poruncii umane) în detrimentul Poruncii lui Dumnezeu, dar ținând Tradiția... parcă ar vorbi despre duminică... Direct la țintă!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prin BUCURATI-VA ortodocsii au un sentiment de multumire vie adus lui Hristos pentru matuirea adusa, sentimente de mangaiere si satisfactie sufleteasca. Apropos, unde spune Hristos sa tinem sambata? A spus el asta in timpul celor 40 de zile cat a mai stat pe pamant?
A spus în timpul celor 40 de zile cât a stat pe munte cu Moise.

Last edited by osutafaraunu; 17.07.2012 at 20:10:05.
  #906  
Vechi 17.07.2012, 20:17:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Pentru Biserica Ortodoxa nu mai este (demult , demult) importanta aceasta problema. S-au intrunit TOTI episcopii intr-un sinod , s-a discutat , s-a clarificat , si s-a luat decizia : Icoanele nu reprezinta idoli ! .
OK, mergeți înainte tot așa și vedeți ce se va întâmpla în final... Vorba românului [ortodox]: "Ce se va întâmpla cu ceilalți, se va întâmpla și cu mine, asta este..."

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Sfintii Apostoli au stat in inchisori , au fost prigoniti si nu au avut timp de "decizii".
Că bine zici! Sfinții apostoli erau conduși de Duhul, nu de "rațiuni politice", ori de musulmani.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
In care Sinod Ecumenic s-a discutat despre problema hirotoniei? (caci eu despre asta vorbeam).
Hirotonia este o Sfanta Taina , instituita de Mantuitorul , si transmisa de Sfintii Apostoli.
Sfintii Apostoli au hirotonit la randul lor alti oameni , acestia din urma devenind preoti sau arhierei. Iar arhiereii au puterea de a hirotoni.. si oricat de pacatos ar fi acel om hirotonit- primeste Harul Sfantului Duh.
Putem să lăsăm subiectul ăsta așa? Că-mi pun mâinile în capde câte erori teologice (să nu le mai zicem erezii) pe centimetru pătrat!

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Asta este o minciuna gogonata sectanta.
Sinoadele Ecumenice nu ar fi permis introducerea elementelor pagane !
Sa facem o presupunere : Ne aflam in anii 900. Doi pagani se convertesc la crestinism la o biserica din Constantinopol fiind atrasi si de icoane. Odata cu convertirea lor , cei doi pagani isi aduc si "bagajul" cultural cu ei in biserica.
Problema majora este urmatoarea : acele elemente pagane raman in acea biserica , si nu se transfera si la biserica din Roma sau la biserica din Thesalonik... pentru ca crestinismul este deja raspandit in Europa. Sa continuam presupunerea : preotii si arhiereii din biserica de la Constantinopol accepta ereziile pagane (aduse de cei 2 pagani-convertiti) , DAR la urmatorul Sinod Ecumenic , ceilalti episcopi si-ar da seama de "noua dogma"(pagana) si ar anatemiza imediat acele erezii.
Asadar , raspandirea elementelor pagane in spatiul crestin a fost aproape imposibila , deoarece era detectata imediat la urmatorul Sinod Ecumenic.
Ce simplist! Din păcate păgânizarea creștinismului apostolic s-a petrecut treptat, în timp (uneori timp de sute de ani) și inegal. De aceea Istoria Bisericii consemnează zone care au rămas "conservatoare" timp de sute de ani. Exemple tipice: data sărbătoririi Paștelor și ziua de odihnă.


Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Si de ce as crede ca Sfintii Parinti (care au fost foarte-foarte-foarte multi) ar fi mintit in ceea ce priveste icoanele??? Multi dintre ei au dat marturii (scrise) ca Sfantul Apostol Luca a pictat primele icoane.
De ce să fi mințit? Poate au crezut sincer această deviație. Da, știu, nu dă bine, că ar însemna că erau "rătăciți neștiind Scripturile". Dar poate nu dețineau Scriptura... mda, nici asta nu sună bine, că doar cu Scriptura se ocupau (cei care se ocupau desigur). Ce să mai zic? Nu știu cam cât înseamnă "mulți dintre ei" - povestea aia cu Luca-iconarul... Mai bine nu mă bag... eu mă ghidez după Scriptură nu după povești.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu mi-ai raspuns la intrebare : De ce voi adventistii respingeti Sfanta Traditie , insa nu respingeti conceptul de Sfanta Treime (care este un produs al Sfintei Predanii) ?
Vrei un răspuns franc? Nu respingem acele învățături ale Sfintei Tradiții care concordă cu Scriptura. Când găsim una în contradicție cu ea, o respingem! Bine că nu cunoaștem toată Tradiția, cine știe câte exemple din astea triste va conține...Mai bine și pentru noi, și pentru voi! Hai să privim partea bună a lucrurilor

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Sfintii Apostoli se intruneau duminica pentru a isi aminti de Invierea Domnului.
Au spus ei asta, ori e tot o poveste [de adormit ortodocșii]?

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Dar unde a poruncit Hristos sa tinem sambata ??
Pe muntele de care ziceam mai sus: Muntele Sinai. Și a mai proclamat după aceea tot pe un Munte:

"Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc." (Mat. 5,17-versiunea ortodoxă)

Dacă Hristos n-a venit s-o strice, de ce oameni buni o stricați voi? E frumos?
  #907  
Vechi 17.07.2012, 20:27:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Am zis ca atitudinea voastra anti-Biserica Ortodoxa dă satisfactie ateilor. Iar aceasta (atitudinea) "face casa buna" cu ratacirea ateista.
Dacă cineva observă atitudini greșite într-o biserică, înseamnă că acea biserică e vinovată și responsabilă, nu cel care vede. Ia rezolvați problemele interne și veți vedea cum vă vor lăuda până și ateii!

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Sunt crestin-ortodox (ca si ceilalti de pe forum) si nu suport ca cineva sa arunce cu mizerii in Biserica lui Hristos.
Nu doamnă/domnule, eu sunt băiat eco, arunc mizeriile la coșul de gunoi!

  #908  
Vechi 17.07.2012, 21:04:02
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
OK, mergeți înainte tot așa și vedeți ce se va întâmpla în final... Vorba românului [ortodox]: "Ce se va întâmpla cu ceilalți, se va întâmpla și cu mine, asta este..."
Vom vedea ...
O sa vedem ce o sa se intample si cu cei care poarta ANATEMA Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
veți vedea cum vă vor lăuda până și ateii
Da , sunt sigur de asta. Poate in basme.
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu doamnă/domnule, eu sunt băiat eco, arunc mizeriile la coșul de gunoi!
Atunci fii un baiat bun si arunca la gunoi si dogma adventista. Dar ai grija , nu la tomberonul de reciclabile , ca pe urma cine stie ce altă minunatie iese.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vrei un răspuns franc? Nu respingem acele învățături ale Sfintei Tradiții care concordă cu Scriptura. Când găsim una în contradicție cu ea, o respingem! Bine că nu cunoaștem toată Tradiția, cine știe câte exemple din astea triste va conține...Mai bine și pentru noi, și pentru voi! Hai să privim partea bună a lucrurilor
Nu trebuia sa scrii atat de mult... puteai sa fi sincer si sa zici : "nu stiu de ce." - era mai simplu.

In rest , nici nu are rost sa mai comentez...
  #909  
Vechi 17.07.2012, 21:48:39
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu trebuia sa scrii atat de mult... puteai sa fi sincer si sa zici : "nu stiu de ce." - era mai simplu.
Minciunile totdeauna sunt mai simple. Uite că nu mai scriu mult...
  #910  
Vechi 17.07.2012, 22:12:40
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

iertati-ma daca in comentariul anterior (al meu) am fost prea ironic.
sper ca nu v-ati suparat.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09