Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 12.08.2009, 23:01:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/index.html

Ia si citeste daca vrei sa afli adevarul despre adventism si EG White, caci adevarul il poti afla si de la detracotori tot asa cum si detractorii lui Hristos au spus si adevarul chiar fara sa vrea.
Diamantele nu le gasesti scormonind in groapa de gunoi a orasului.
  #902  
Vechi 13.08.2009, 09:40:02
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Diamantele nu le gasesti scormonind in groapa de gunoi a orasului.
Ba se intampla sa gasesti si diamante si alte lucruri de pret daca stii sa cauti si sa alegi. Sf Vasile cel Mare spunea ca precum albina ia nectarul din tot soiul de flori, chiar si de la cele ce fac fructe otravitoare, tot asa si crestinul trebuie sa ia ce e bun de la filozofii pagani, iar tu poti gasi si cate ceva din adevarul despre viata celei care a intemeiat secta voastra, nu numai din cartile care va sunt date la adunare, de cele mai multe ori laudative la adresa ei si care ascund multe necunoscute incomode. Iata o alta viata a ei, iar adevarul e pe la mijloc.
http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/egw16.htm
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #903  
Vechi 13.08.2009, 14:06:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Ba se intampla sa gasesti si diamante si alte lucruri de pret daca stii sa cauti si sa alegi. Sf Vasile cel Mare spunea ca precum albina ia nectarul din tot soiul de flori, chiar si de la cele ce fac fructe otravitoare, tot asa si crestinul trebuie sa ia ce e bun de la filozofii pagani, iar tu poti gasi si cate ceva din adevarul despre viata celei care a intemeiat secta voastra, nu numai din cartile care va sunt date la adunare, de cele mai multe ori laudative la adresa ei si care ascund multe necunoscute incomode. Iata o alta viata a ei, iar adevarul e pe la mijloc.
http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/egw16.htm
Poate sa spuna orice Sf. Vasile cel Mare, eu nu am de gand sa scotocesc in gunoaie pentru a afla adevarurile mantuitoare ale lui Dumnezeu, nu ma bazez nici macar pe E.G. White. Cat priveste literatura Ellenei White, aceasta pune bine in umbra lucrarile altor autori crestini, in ciuda catalogarii ei drept nebuna. Si cu aceasta consider subiectul incheiat definitiv, mai ales ca e cu totul off topic.
  #904  
Vechi 13.08.2009, 21:15:03
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Oscilantul si mandrul DM Canright

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Daca ati cunoaste viata si caracterul lui DM Canright (defaimatorul Ellenei White) probabil nu ati mai avea incredere in ceea ce a scris.

DM Canright a scris o serie de lucrari in care o elogia pe Ellen White (“Catre cei care se afla in castelul indoielii”; “O discutie cu murmuratorii”; "Unele fapte si dezvaluiri pentru cei ce nu se afla in armonie cu biserica”, etc.)

Iata cateva exemple din ceea ce scria DM Canright:
“O cunosc pe Ellen White ca pe o femeie modesta, umila, nobila si cu inima buna.”
“Ea ii cauta mereu pe cei nevoiasi, lipsiti si suferinzi pentru a-I ajuta si pentru a se ruga pentru ei. Eu nu am cunoscut aproape nici o persoana care sa fi umblat in temere de Dumnezeu cu atata credinciosie.”

De asemenea, acelasi DM Canright aduce elogii si scrierilor Ellenei White. Daca este nevoie, pot selecta si cateva fragmente in care sunt laudate scrierile lui EGW.

Tot acelasi DM Canright, dupa ce a fost mustruluit putin de Ellen White (in special pentru mandria sa), se schimba radical si incepe sa arunce cu noroi in EGW si biserica adventista. Paraseste biserica adventista si este hirotonit pastor intr-o alta biserica. Daca pana atunci avusese o cariera frumoasa (era un om inteligent si un bun predicator) din acel moment nu mai face altceva decat sa arunce cu barfe si minciuni. Dintr-un marturisitor al lui Hristos si a revenirii Sale, a devenit un personaj josnic, preocupat doar de a lovi in cei care l-au ajutat sa se ridice, de mai multe ori.

Mai ganditi-va daca merita citite trimiterile facute de dvs.(link-urile postate).
  #905  
Vechi 13.08.2009, 21:39:09
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mititelu Vezi mesajul
Daca ati cunoaste viata si caracterul lui DM Canright (defaimatorul Ellenei White) probabil nu ati mai avea incredere in ceea ce a scris.

DM Canright a scris o serie de lucrari in care o elogia pe Ellen White (“Catre cei care se afla in castelul indoielii”; “O discutie cu murmuratorii”; "Unele fapte si dezvaluiri pentru cei ce nu se afla in armonie cu biserica”, etc.)

Iata cateva exemple din ceea ce scria DM Canright:
“O cunosc pe Ellen White ca pe o femeie modesta, umila, nobila si cu inima buna.”
“Ea ii cauta mereu pe cei nevoiasi, lipsiti si suferinzi pentru a-I ajuta si pentru a se ruga pentru ei. Eu nu am cunoscut aproape nici o persoana care sa fi umblat in temere de Dumnezeu cu atata credinciosie.”

De asemenea, acelasi DM Canright aduce elogii si scrierilor Ellenei White. Daca este nevoie, pot selecta si cateva fragmente in care sunt laudate scrierile lui EGW.

Tot acelasi DM Canright, dupa ce a fost mustruluit putin de Ellen White (in special pentru mandria sa), se schimba radical si incepe sa arunce cu noroi in EGW si biserica adventista. Paraseste biserica adventista si este hirotonit pastor intr-o alta biserica. Daca pana atunci avusese o cariera frumoasa (era un om inteligent si un bun predicator) din acel moment nu mai face altceva decat sa arunce cu barfe si minciuni. Dintr-un marturisitor al lui Hristos si a revenirii Sale, a devenit un personaj josnic, preocupat doar de a lovi in cei care l-au ajutat sa se ridice, de mai multe ori.

Mai ganditi-va daca merita citite trimiterile facute de dvs.(link-urile postate).
Minciuni le socotiti voi, dar el nu vine cu scorneli , ci numai cu citate din vasta ,,opera,, a ,,profetesei,, voastre si multe marturii ale celor care au cunoscut-o, chiar si cu ale unor medici care au consultat-o. De ce sa nu discutam despre ea cu acelasi interes cu care voi discutati despre pacatele preotilor nostri sau ale noastre, a ortodocsilor de rand la adunarile voastre, uitand ca nu noi sau preotiii nostri au intemeiat Biserica Ortodoxa, CUM SE INTAMPLA IN CAZUL EI, ci insusi Hristos in al carui cuvant voi nu credeti cand promite si profeteste in acelasi timp:,,PORTILE IADULUI N-O VOR BIRUI!,,?! Secte ca ale voastre au aparut si disparut in istorie, Biserica Ortodoxa nu va dispare caci capul si intemeietorul ei este Hristos, nu Papa sau alt om.
Nu numai DM Canright a scris despre viata ei, ci si[SIZE=7] Minciuna Albă! [/SIZE] [SIZE=5] de Walter T. Rea[/SIZE]
[SIZE=+1]1982[/SIZE]


[SIZE=+1]Iata linkul:
[/SIZE]

http://www.ellenwhite.org/rom/egw17.htm
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #906  
Vechi 13.08.2009, 22:09:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
De ce sa nu discutam despre ea
Nu aveti decat, deschideti un nou topic si dati cep la butoiul cu noroi, eu peronal nu intru in acest joc.


Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
cu acelasi interes cu care voi discutati despre pacatele preotilor nostri sau ale noastre, a ortodocsilor de rand la adunarile voastre
La "adunarile noastre" nu ne ocupam cu asemenea nimicuri, are in chimb grija presa si in ultima vreme justitia.
  #907  
Vechi 13.08.2009, 22:18:38
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Poate sa spuna orice Sf. Vasile cel Mare, eu nu am de gand sa scotocesc in gunoaie pentru a afla adevarurile mantuitoare ale lui Dumnezeu, nu ma bazez nici macar pe E.G. White. Cat priveste literatura Ellenei White, aceasta pune bine in umbra lucrarile altor autori crestini, in ciuda catalogarii ei drept nebuna. Si cu aceasta consider subiectul incheiat definitiv, mai ales ca e cu totul off topic.
In primul rand EG White e intemeietoarea sectei voastre si cea care prin tot felul de ,,revelatii,, si descoperiri mincinoase a elaborat cea mai mare parte a doctrinei si invataturii sectei voastre , iar multe din scrierile ei au fost plagiate. Ca sa nu mai borbesc de faptul ca sotul ei a castigat o multime de bani din vanzarea acestor carti, de multe ori bagate pe gat naivilor.
Apoi ca sa-ti dai cu parerea cu privire la comparatia scrierilor ei cu scrierile Sfintilor Parint, trebuie ca mai intai sa fi citit din acestea din urma, fapt de care ma indoiesc.
Iar acest subiect nu poate fi inchis unilateral, ci trebuie sa fiu si eu de acord. De ce sunteti atat de entuziasti cand discutati despre pacatele noastre, a ortodocsilor si ale preotilor nostri la adunarile voastre, iar la acest subiect despre pacatele, minciunile si aberatiile celei care a intemeiat secta voastra sunteti atat de grabiti sa inchideti subiectul??! Eu am venit mereu cu citate de ale ei, din scrierile ei timpurii pe baza carora s-a mintit o multime de oameni ca vine Hristos si sfarsitul lumii, tot asa cum ati fost si voi mintiti. De ce nu vii si tu cu citate care sa ma contrazica? Normal ca nu-ti place subiectul cand adevarul ,,Minciunii Albe,, si a ,,viziunilor,, ei mincinoase iese la iveala. Daca nu-ti place subiectul, n-ai decat sa renunti in a mai lua apararea ,,Mincinii Albe,,. Voi intelege ca nu ai argumente si ca ceea ce spun eu e adevarat. Nu eu te-am invitat pe acest site ortodox sa faci prozelitism.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #908  
Vechi 13.08.2009, 22:30:39
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
In primul .....blablabla.... Voi intelege ca nu ai argumente si ca ceea ce spun eu e adevarat. Nu eu te-am invitat pe acest site ortodox sa faci prozelitism.
Te repeti inutil, cee ce am spus ramane valabil, refuz sa intru in acest joc pueril off topic. Nu aveam nevoie de o invitatie pe un forum public, daca era privat fi sigur ca nu intram; iar despre prozelitism nici vorba, daca as intra pe celelalte subforumuri sa combat multe din invataturile voastre ortodoxe, poate...
  #909  
Vechi 13.08.2009, 22:54:21
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Te repeti inutil, cee ce am spus ramane valabil, refuz sa intru in acest joc pueril off topic. Nu aveam nevoie de o invitatie pe un forum public, daca era privat fi sigur ca nu intram; iar despre prozelitism nici vorba, daca as intra pe celelalte subforumuri sa combat multe din invataturile voastre ortodoxe, poate...
Ei, iata ca si eu vreau sa combat invataturile voastre mincinoase, aratand radacina minciunii-EG White, cea care le-a scornit si de care vad ca ti-e teama sa le iei apararea. Refuzi sa discuti acest subiect tocmai pentru ca stii ca esti slab, neputincios si fara argumente, dovedind in acest fel ca am dreptate si eu si cei care au scris Viata profetesei voastre, combatand invataturile ei mincinoase cu ajutorul multimii de aberatii din scrierile ei si ale multor martori pe care nu ai cum sa-i contrazici. Adevarul despre viziunile si invataturile mincinoase ale EG White si implicit ale sectei voastre trebuie sa iasa la iveala. De ce ti-e frica sa ma contrazici? Ca nu ai cu ce, nu ai argumente. Asta e adevarul!! Asa ai fost instruit.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #910  
Vechi 14.08.2009, 08:49:14
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Ei, iata ca si eu vreau sa combat invataturile voastre mincinoase
Puteti combate invataturile mincinoase ale adventistilor, intr-un mod mult mai limpede si mai convingator: folosindu-va de Sfanta Scriptura. Este si mai corect deoarece multi adventisti nu iau in seama scrierile Ellenei White.


Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
aratand radacina minciunii-EG White
Folositi cuvinte cam grele. Ellen White a facut si unele greseli (asemanatoare cu greselile apostolilor si profetilor din Biblie). A facut greseli cand credinta ei nu era bine conturata, a gresit cand s-a bizuit pe intelepciunea sa si nu a asteptat sa asculte glasul Domnului, etc. Dar,cu toate acestea, este greu sa contesti valoarea scrierilor sale. O faci doar daca esti chitibusar, rautacios si nesincer.

Dar, nu este nimeni obligat sa citeasca invataturile Ellenei White. Si nici barfele rautacioase ale unor doctorasi sau pastori mofturosi si mandri.

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Adevarul despre viziunile si invataturile mincinoase ale EG White si implicit ale sectei voastre trebuie sa iasa la iveala. .
Daca reusiti sa combateti cu Sfanta Scriptura invataturile adventiste, faceti un lucru bun.

Cat despre Ellen White: cred ca ar fi bine sa deschideti un alt topic si voi incerca sa va raspund in detaliu. Desi, nici eu nu sunt un "fun" al Ellenei White. Totusi, nu-mi plac scornelile si interpretarile inguste ale unor oameni cu un caracter urat (gen DM Canright).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17