Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 04.01.2018, 14:37:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.645
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mare pacat a facut baiatul ala...
La care dintre ei te referi, ca sunt cateva zeci de "baieti", fosti calugari si preoti convertiti...
  #942  
Vechi 04.01.2018, 17:39:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
La care dintre ei te referi, ca sunt cateva zeci de "baieti", fosti calugari si preoti convertiti...
Daca ai fi citit linkul trimis de tine ai fi vazut despre cine e vorba...

Era vorba despre cel din povestea trimisa: un tinerel fara capatai care s-a suparat si a incercat sa se omoare... frumoasa povestea pe care ne-ai trimis-o.

Apropo, tu citesti ce trimiti ?
  #943  
Vechi 04.01.2018, 18:35:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.645
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Era vorba despre cel din povestea trimisa: un tinerel fara capatai care s-a suparat si a incercat sa se omoare... frumoasa povestea pe care ne-ai trimis-o.
Da, Domnul, in marea Lui mila si indurare, l-a scapat de la moarte. Slava Lui!
E un fost calugar, acum convertit. Mai sunt, cu zecile.

Dar este irelevant in discutia noastra.
Ai adus in discutie un calugar care vorbea de rau sfanta credinta penticostala.
Sunt altii care considera ortodoxia ca fiind o babilonie spirituala.

Ce zic eu este sa nu mai apelam la astfel de marturii!
  #944  
Vechi 04.01.2018, 19:04:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Da, Domnul, in marea Lui mila si indurare, l-a scapat de la moarte. Slava Lui!
E un fost calugar, acum convertit. Mai sunt, cu zecile.

Ce zic eu este sa nu mai apelam la astfel de marturii!
Serios? Iti alegi orice virgula si o transformi in regula..

Orice tinerel ajuns intr-o manastire nu e calugar; frustrat si suparat in virtutea tineretii a pleacat la suparare "ca a fost acuzat", si NU DIN CONVINGERE. Eu nu a avut o revelati asupra penticostalilor, s-a nimerit la voi.

Ti-ai gasit faimosul exemplu pe care sa-l dai... De fapt voi nu prea aveti cu alt material cu care sa lucrati. Asta este materialul vostru uman, faimoasele voastre convertiri si aduceri ... seamana mai degraba cu oaie ratacita decat cu vreo convertire minunata.

Si a aterizat la voi; si apoi l-ati prelucrat...

Nicidecum nu s-a intalnit pe drum cu Hristos care sa-i fi spus "de ce dai cu piciorul in tepusa cutarescu, du-te la penticostali ca acolo sunt". Nu.

Un frustrat ajuns la voi asta este povestea.

Si restul povestilor sunt 100% la fel. Frustrati si nemultumiti ajunsi la voi. NU din convingere ci din suparare.

Adica o tipologie de oameni oscilanti, instalbili, usor de procesat. Asta este materialul vostru uman.


Curios, multi multi frustrati la voi, ajunsi pe acelasi traseu: m-am suparat pe viata, eram nemultumit de pacatele ortodocsilor si ... am aterizat la sectari. La vreunul din acestia.

Mi se pare interesant, cei care judeca rau pe aproapele lor, ajung in oala voastra. In care si voi judecati ortodocsii si pe toti pentru pacatele lor.... cei ce se aseamana se aduna.

Last edited by gpalama; 04.01.2018 at 19:16:15.
  #945  
Vechi 04.01.2018, 19:16:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

PT - Nota 10 . Materiale de prima mana...

Scapat de la moarte ??? Suna de departe a rapire de oaie din turma decat a convertire minunata...

Ai dreptate, Dumnezeu este cel care si-a ales dintre toti raii pamantului cate unul, care isi judeca aproapele, apoi se rataceste si-si cumpara otrava si cate altele, si apoi mai merge si pe la alti preoti care cu siguranta ca judecau aproapele si il osandea si ... surpriza: ii aduce pe toti in turma penticostala. Pe toti acesti judecatori de aproape. Pentru ca asta este pacatul lor pentru care au cazut cu totii.

Oare daca vroia un convertea Dumnezeu intreaga turma ortodoxa? Asa isi alege pe cei mai alesi dintre cei mai alesi si ii aduce la voi... in turma cea mica penticostala.

Mai ai si alte povesti minunate de convertiri din astea pe care sa le imparatsesti cu noi ? Asteptam cu nerabdare si alte povesti din randul: judeca aproapele si ajungi la penticostali sau la baptisti.

Poti te rog a fii mai specific care este "lucrarea lui Dumnezeu" in cazul asta?
Cand a cumparat otrava? Cand a judecat staretul? Cand era nemultimit de toate ? Sau cand i-a aratat calea catre sectari ? Sau dupa, cand a inceput sa improaste cu noroi in ortodocsi si sa se desavarseasca in "aceia pacatuiesc", "sunt mari pacatosi...", cand s-a desavarsit in judecarea aproapelui... acolo este dreptatea lui Dumnezeu ?

Pe tine nu te intereseaza de fapt "faptele" si evenimentele. Atata timp cat "e la noi e salvat, Domnul l-a salvat".
Care domn, al dracilor?

Din ce tin minte convertirile reale sunt ceva de genul asculti de apostol, de invatatura si apoi CONSTIENT si in deplinatatea facultatilor mentale decizi.

Dupa ce voi alienati mental pe cei care vin la voi, dupa indoctrinare obsesiva si imbolnavire psihica si comportamentala a "subiectilor", evident ca ei declara "sunt crestin". Nu, nu mai sunt crestini, sunt bolnavi, imbolnaviti de voi. Mental prin obsesiile pe care le bagati in cap si apoi duhovniceste prin lepadarea reala de Hristos.

Nu pot sa te las sa insiri bazaconii pe un forum ortodox. Vine altul si te crede.

Sa fiu sincer, as propune banarea ta pentru un motiv simplu: trolling, jumping si inoportunitate de loc timp si context.

Tu esti aici "la pescuit minunat" din ce vad, opate poate prinzi vreunul.

Last edited by gpalama; 04.01.2018 at 19:33:34.
  #946  
Vechi 04.01.2018, 20:17:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Uite ce ai mai scris, prietene Catalin:

Si ai dreptate, Apostolul Pavel scrie ca vorbirea in limbi asta inseamna, ca un om se poate ruga in alte limbi. Este evident, dupa cum bine spui:

1. În adevăr, cine vorbește în altă limbă nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu 1 Corinteni, 14:2, traducerea ortodoxa
A vorbi cu Dumnezeu inseamna rugaciune

2. Fiindcă, dacă mă rog în altă limbă, duhul meu se roagă, dar mintea mea este fără rod. 1 Corinteni, 14:14, traducerea ortodoxa
Asta spui doar tu si cultul tau, impotriva Sfintei Scripturi, care spune altceva. Avem o singura descriere despre ce inseamna vorbirea in limbi, clara si fara dubii. Chiar si tu ai recunoscut ca asa este, dar dupa aceea ai uitat ce ai sustinut. La Pogorarea Duhului Sfant se spune foarte clar ca vorbeau in limbile popoarelor adunate atunci al Ierusalim si fiecare il auzea in limba lui. Nu ai cum sa negi asta, deci vorbirea in limbi insemna vorbirea in limbile popoarelor, nu ceea ce fac penticostalii.

In Corinteni 14 spune acelasi lucru, pentru ca Sfanta Scriptura nu se poate contrazice. Tu iei pasaje separate (cultul vostru, adica), pentru ca daca citesti tot capitolul este foarte clar ce scrie. Sfantul Apostol spune ca e mai buna proorocia, pentru ca vorbirea in limbi nu e inteleasa de ceilalti, daca nu exista translator sau daca nu sunt persoane din acel popor. De aceea spune ca vorbeste doar el cu Dumnezeu. Iar legat de rugaciunea in alta limba spune ca dimpotriva, aceasta nu e benefica nici pentru cel ce s-ar ruga astfel, pentur ca mintea nu intelege ce spune. De cateva saptamani iti scriu acelasi lucru, si tu repeti de parca nu ti-as fi scris niciodata. Sper ca nu vrei sa fii trol.
  #947  
Vechi 04.01.2018, 20:18:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ca vorbire in limbi este rugaciune, a spus-o Apostolul Pavel, am spus-o eu si ai spus-o tu.
Apostolul Pavel a spus-o aici:
Iar Catalin2 a spus-o aici:
Ori nu intelegi romaneste, ori incerci sa fii trol.
  #948  
Vechi 04.01.2018, 20:26:32
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.645
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu pot sa te las sa insiri bazaconii pe un forum ortodox. Vine altul si te crede.
Esti Salvatorul Natiunii.
Ai putea sa selectezi o singura bazaconie de-a mea si s-o pui aici?
Una singura, singurica. daca crezi tu ca exista.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sa fiu sincer, as propune banarea ta
Sa fiu sincer nu cred ca ai stofa de Iuda. Sunt destui insa pe aici.
Dar toarna tu pana nu mai poti ca si asa eu nu dau doi bani pe banare. Am avut zeci de conturi pe aici. Unul in plus sau in minus nu inseamna chiar nimic.
  #949  
Vechi 04.01.2018, 20:33:02
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.645
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta spui doar tu
O spune Scriptura si am aratat foarte clar, dincolo de orice indoiala pentru oricine poate citi si intelege ce citeste.

A spus-o apostolul Pavel:
- cine vorbeste in alta limba vorbeste lui Dumnezeu
- mă rog în altă limbă

Pentru orice om, asta inseamna rugaciune.
Mai clar de atat nu se poate.

Ai recunoscut-o si tu, intr-un moment de sinceritate insa dupa ce ti-am zis ca esti singurul ortodox care a recunoscut, ai dat imediat inapoi, de frica.
Ti-am selectat postarea si ti-am pus-o de doua ori inaintea ochilor. Daca nici asa nu recunosti, nu o voi pune a treia oara.

Daca ti-e frica si nu mai vrei sa recunosti, te inteleg.
Iti dai seama ca scrie in Biblie. Dar daca ortodocsii nu invata asta, tu trebuie sa zici ce spune confesiunea ta.

Last edited by Penticostalul Traditional; 05.01.2018 at 09:51:20.
  #950  
Vechi 04.01.2018, 20:36:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.645
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sper ca nu vrei sa fii trol.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ori nu intelegi romaneste, ori incerci sa fii trol.
Nici n-a debitat bine fratele Dragos o nazdravanie de-a lui ca si tu si Palama ati muscat-o din zbor. E o momeala de-a lui, n-o inghititi asa repede!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10