Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2018, 22:56:54
Nihe20 Nihe20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2018
Mesaje: 2
Unhappy Dezlegarea blestemului dat de părinți

Bună ziua.
În primul rând îmi cer scuze dacă mai există o discuție similară, dar nu am reușit să folosesc funcția de căutare. Nu sunt foarte tehnic.

Ași dori să știu și eu niște lucruri, poate îmi dă cineva lămuriri:
1. În urma spovedaniei noastre dacă sunt mărturisite toate păcatele, deci inclusiv și cele prin care au fost supărați părinții, suntem dezlegați de blestemele lor? Adică este de ajuns spovedania individuală pentru a fi dezlegați de blestemele de părinți?
2. Dacă nu sunt dezlegate, dar ne-am spovedit, vom fi mântuiți după ce murim? Sau vom fi puși în iad conform spuselor din blestem (mă refer aici la drăcuiri)?
3. Dacă nici nu ne mântuim dar dacă pe lângă spovedanie ne și călugărim ne putem mântui astfel?

Din ce mi-au zis ai mei am fost copil lniștit. Nu a fost o situație din aceasta permanentă de luptă cu copilul la ei în casă. Cu toate acestea am primit blesteme gen "firii al drecului de copil" sau să se supere pe mine, când am mai făcut necazuri. Nu mi s-a dat vreun ultimatum sau ceva, ne-am împăcat tot timpul repede.

Contextul în care întreb astea, este că vreau să fac spovedanie generală. Însă citind despre blesteme (pe pagini ortodoxe), mi s-a tăiat tot avântul. Din ce văd prin articolele astea îmi îmi este dat de înțeles că orice ai face nu ai cum să fii dezlegat de blestemul de părinte decât dacă aceștia participă la această rugăciune de dezlegare și se spovedesc. Ori eu nu îi voi putea convinge să participe la așa ceva, în nici un caz să se spovedească. Este corect ce am înțeles de pe-acolo? Vă rog fiți sinceri.

Ca să închei, vă spun doar îmi să fiu de partea cu Dumnezeu. Și m-am silit să fac ce a poruncit Dânsul indiferent de circumstanțe. Totul în nădejdea mântuirii și al ajutorului Lui aici pe lumea asta, de care am nevoie.
Nu ași vrea să "fiu al drecului" nici acum nici după ce mor. Cu toate acestea, iarăși vă rog să fiți sinceri.

Dacă nu cunoașteți îndeajuns poate să îmi ziceți de vreun teolog căruia m-aș putea adresa cu întrebările astea. Până la urmă tot o să găsesc unul să-l întreb. Am pus aici deoarece în momentul de față mă frământă enorm treaba asta, gâdiți-vă că de la așteptarea mea ca după spovedania asta să fie totul "șters cu buretele" aflu acum că de fapt nu va avea nici un efect.
Reply With Quote