Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2010, 19:17:41
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit voi cu ce va ocupati timpul seara

voi cu ce va ocupati timpul dupa lasatul serii?(de obicei)
mie de exemplu nu prea imi place sa ma uit la Televizor si nici sa ascult la Radio
asa ca am mai putine optiuni: poate sa joc un sah sau sa mai stau pe calculator
voi ce spuneti, de obicei ce faceti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2010, 19:23:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

De obicei, seara continui sa-mi pregatesc materiale pentru activitatea de a doua zi, privesc programul de Actualitati, port discutii in familie, citesc.Si asta se intampla mereu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.09.2010, 19:37:54
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Eu încă mai am patima jocurilor pe calculator. Îmi plac în special simulatoarele geopolitice. La televizor îmi este absolut greață să mă uit, mai degrabă m-aș holba la cum se usucă vopseaua pe pereți. La radio dau doar muzică de prost gust așa că singura variantă ar fi să citesc, să mai stau pe site-urile pe care le știu bune sau să mai deschid un joc dintr-ăsta, care negreșit e o pierdere de timp dar totuși mult mai interesant decât televizorul.

La televizor dau pe ProTV văd crime, sinucideri, violuri sau Tânăr și Neliniștit episodul 1280050.
Dau pe Discovery îl văd pe Bear Grylls, ăla cu supraviețuirea în pustiu, cum mănâncă excremente de urs sau viermi or cum niște ignoranți din America își tatuează funduri goale de femei pe piept.
Mai dau ce mai dau, emisiuni cu horoscop, planeta Neptun cică s-o enervat rău de tot și aviz ăstora cu berbecii și peștii că o să pierdeți bani.
Nimeresc pe Acasă TV, emisiune despre sex cu niște mutre machiate și fardate de parcă s-au dat cu glet cu șpaclul și niște indivizi suspecți de poponăreală.
Trec pe OTV, mister elucidat în cazul morții Mădălinei Manole că e invitată o țigancă vrăjitoare la emisiune care nu știu ce zice cu casa morții și cu „vorbitu cu spiritele”. Mai degrabă cred că a băut ea niște băuturi spir(i)toase.
Mai apăs pe telecomandă Fashion TV, o fetișcană anorexică cu expresii faciale inexistente își clatină oasele pe o scenă cu o cușcă de peruși în cap.
Intru pe National Geographic, „... și miliarde de ani înainte de formarea vieții, pământul nu era decât un bolovan imens de piatr...”. Schimb degrab ca să nu mă îndobitocesc prea tare.
Eventual intru pe un Trinitas dar și acolo se vorbește despre „unirea între creștini” și hai cu toții cireadă să facem grămadă și salată de pepeni copți și închid iute scoțând TV-ul din priză. Așa că televizorul e cam inexistent în viața mea.

Mai degrabă citesc un Dostoievski, niște sfaturi de Sfântul Arsenie Boca sau pur și simplu să fac altceva, orice altceva decât să stau în fața tubului (sau mă rog în fața plasmei cum se poartă în ziua de azi de către „unii”).
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 18.09.2010 at 19:41:39.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.09.2010, 19:45:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Mai dau ce mai dau, emisiuni cu horoscop, planeta Neptun cică s-o enervat rău de tot și aviz ăstora cu berbecii și peștii că o să pierdeți bani.
very funny, mi-a placut postarea ta.

on topic: nici eu nu ma uit decat f. rar la tv, seara ajung destul de tarziu si dupa cina de obicei mai citesc aici pe forum, sau altceva. plus mai fac ceva shopping online, ceva planuri/ situatia la zi cu diverse. :)

Last edited by mirelat; 18.09.2010 at 19:49:33.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2010, 19:48:52
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
E
Dau pe Discovery îl văd pe Bear Grylls, ăla cu supraviețuirea în pustiu, cum mănâncă excremente de urs sau viermi
Imi place enorm de mult emisiunea Tehnici de supravietuire, desi probabil ca anumite lucruri nu sunt chiar asa cum par dincolo de obictivul camerei de filmat, totusi ai nevoie de mult curaj si antrenament sa faci ce face omul ala.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.09.2010, 19:49:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nici eu nu ma omor dupa TV dar recomand cu caldura TV5 francez, cel international, unde sunt foarte multe emisiuni de calatorii si documentare turistice facute foarte bine, cu un aspect uman, al dialogului direct, crud, cu locuitorii din acele zone, din toata lumea, unde oamenii simplii dar fascinanti povestesc vietile lor, bucuriile si necazurile traite zilnic.
Gasesc aceste documentare fascinante mai ales ca sunt moderate de realizatori sensibili, profunzi, care se baga prin toate coclaurile pentru a aduce la lumina aspecte ale IUBIRII.

Francezii i-au intrecut cu mult pe englezi in profunzimea gindirii si a sensibilitatii.

Emisiunile romanesti in schimb sunt inca pline de resentimente si mizerie de tot felul. Intradevar trebuiesc evitate!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2010, 19:50:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Imi place enorm de mult emisiunea Tehnici de supravietuire, desi probabil ca anumite lucruri nu sunt chiar asa cum par dincolo de obictivul camerei de filmat, totusi ai nevoie de mult curaj si antrenament sa faci ce face omul ala.
Mult curaj sau pur și simplu nebuneală. Am văzut într-un episod cât era în Siberia cum vroia să vadă cum e să înoți în apa de sub un lac înghețat (afară erau în jur de -40C). Eu nu-mi pot imagina cum un om normal la cap ar face așa ceva.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.09.2010, 19:52:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Mult curaj sau pur și simplu nebuneală. Am văzut într-un episod cât era în Siberia cum vroia să vadă cum e să înoți sub gheață (adică la vreo -50 C). Eu nu-mi pot imagina cum un om normal la cap ar face așa ceva.
daca inoti temperatura apei este ceva mai mica de -50 :) nu crezi?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2010, 19:53:17
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
daca inoti temperatura apei este ceva mai mica de -50 :) nu crezi?
Na: http://www.youtube.com/watch?v=CsagoaWvQv8
Ca să nu mint dacă am uitat vreun detaliu.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2010, 19:54:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

btw, Survivorman este un baiat foarte de treaba. L-am cunoscut! si nu este deloc dus cu pluta!
El si-a gasit nisha lui in a prezenta acest fel de emisiuni.

La o adica oricui i se poate intimpla sa ramina blocat pe undeva unde va trebui sa se descurce de unul singur...chiar si in lift!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara? ioanaz Nunta 217 25.02.2012 23:24:49
Buna seara kattyyy Tinuta in Biserica 24 12.06.2011 13:22:28
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
Voi cum va rugati seara danyel Rugaciuni 29 28.09.2009 19:54:56