Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.09.2010, 17:59:43
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

dar mai citeste te rog odata al doilea mesaj in special.. daca poti, citeste-l din nou, poate acum o sa-l vezi altfel.. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.09.2010, 18:14:57
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sa nu mai lupti dar... sa nu-l savarsesti.

sa te consideri din start invins si fara speranta de mantuire, aruncat direct in iad... totusi sa te duci in pustie pt numele Lui?...
Cum poti sa-ti refuzi sansa mantuirii cand El a adus iertarea?
Sa-ti fie frica SA NU te mantuiesti. Asta este altceva. Sa constientizezi ca esti pacatos, da, dar sa fii si cu picioarele pe pamant--- exista pocainta,rugaciune, impartasanie, spovedanie... deci sa nu deznadajduim... POCAINTA nu inseamna deznadejde.

"tine mintea in iad" eu cred ca inseamna frica de iad si de pacatele ce ne apropie viata de iad. Iadul e lipsit de lumina lui Dumnezeu, la fel e si viata noastra fara El.
Sa-ti amintesti mereu pacateler, sa le ai vii in fatza ta ca sa iti fie mai usor sa te smeresti. E lupta suprema, niciodata castigata in totalitate. Vorba unui calugar, "mandria... ma chinui sa scap de ea, si tot de ea dau, ma biruie si cand vorbesc si cand tac". Dar se poate ajunge cumva ca momentele de mandrie sa fie cat mai rare. La asta foloseste "tinerea mintzii in iad". Adica tinerea minte a pacatelor. Sa tinem minte cine suntem.
Parintele Cleopa dadea parca sfat ca odata pe an e bine sa ne spovedim de TOATE pacatele, adica si cele deja spovedite, ca sa ne amintim cine suntem si ce am facut. Asta cred eu ca e un echivalent cu "tinerea mintii in iad".

Parintele Serafim Rose, inainte sa descopere calea cea dreapta a fost un mare pacatos. Si mai tarziu, a marturisit despre perioada intunecata a vietii lui ca "eram ca-n iad. Stiu cum e iadul, am fost acolo." Si fiti siguri ca parintele nu si-a uitat pacatele, ci cu frica le-a tinut minte. Adica-exact- a tinut mintea in iad.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.09.2010, 18:35:30
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit citeste linkul omule!

of, of, of! frate, daca nu ai inteles intreaba dar nu arunca asa cu noroi! cine a spus sa refuzi mantuirea mai! am spus clar" sa nu deznadajduiesti! " sa deznadajduiesti insa de tine.. si vezi ca NU AI INTELES NIMIC DIN TEOLOGIA ORTODOXA! IN IAD NE ASTEAPTA HRISTOS SI NU NUMAI ATAT CI TOCMAI HAT IN CELALALT CAPAT AL LUI! si eu as fi vrut sa scap si greu mi-a fost sa accept.. luni de zil iti va lua poate ani ca sa intelegi dar te rog, nu te apuca sa-i dai cu "Eu cred ca" .. lasa PARELNICIA , ca ce spun eu nu spun din burta mea.. citeste TEOLOGIE, practica apoi ce poti pe linia asta si apoi vei vedea.. dar te rog, nu arunca noroi! asta este singura cale de mantuire! "eu nu ma voi mantui! toti se vor mantui, numai eu nu!" de nu vei crede asta Duh Sfant nu vei pupa, ci poate "piele de gaina" "am simtit ceva la Liturghie cand m-am impartasit" si alte d-astea.. nu vorbi din burta ! ce tot cautati nod in papura si le rastalmaciti toate? vreti sa va aratati ca ati avea nu stiu ce observatii si va aruncati in aberatii unii dintre voi, TOTAL LIPSITI de stiinta , de cercare si ce e mai rau e ca daca spun o porcarie, nimeni nu zice nimic mah! ei bine la singurele si cele mai esentiale adevaruri ale credintei noastre va treziti cativa gunoieri de servici sa faceti voi curatenie, ca nu place burdihanului vostru ca trebuie sa renunte la carnat si sa treaca si el prin iadul propiu.. ce altceva crezi dumitale si cum crezi ca se face coborarea in inima ? ia pune mana si citeste asta pana cand iti sar ochii din cap si la fel si ceilalti care aveti dubii ,cititi asta inainte ,apoi dati-va cu parerea! iata link: SFANTUL SILUAN, e bun ptr masura DUMITALE SPER!: http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...u-deznadajdui/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.09.2010, 18:41:21
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit Sf Siluan!

“De atunci tin mintea mea in iad si ard in focul cel intunecos si tanjesc dupa Domnul si-L caut cu lacrimi si zic: “Degraba voi muri si ma voi salaslui in temnita intunecata a iadului si eu singur voi arde acolo si voi tanji dupa Domnul si voi plange: Unde esti Domnul meu, pe Care Te cunoaste sufletul meu?”.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.09.2010, 18:43:30
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Iadul trebuie inteles aici in sensul sau clasic, locul in care sufera cei osanditi, adica cei pe care judecata dumnezeiasca i-a condamnat din pricina pacatelor lor la chinuri vesnice. “Degraba voi muri si ma voi salaslui in temnita intunecata a iadului”, scrie Siluan care mai noteaza: “Nu sunt vrednic de Dumnezeu si de rai. Sunt vrednic de chinurile iadului si voi arde vesnic in foc”. El evoca de asemenea pe cel ce “se socoteste vrednic de focul vesnic” si sfatuieste: “Smereste-te gandindu-te ca dupa moarte vei fi azvarlit in temnita intunecoasa, in care te vei chinui si vei tanji dupa Domnul”.

Si mai departe: “Trebuie sa ne socotim mai rai decat toti si sa ne osandim la iad. Este bine sa ne obisnuim sufletul sa gandeasca: “in focul iadului voi arde”". Aceasta consideratie e uneori formulata mai atenuat: “Sunt un ticalos si vrednic de toate pedepsele”. Acest lucru nu inseamna insa ca staretul ar fi avut despre iad o viziune naiva, si ceea ce am spus anterior ne poate lamuri cu privire la modul in care intelegea chinurile iadului in sensul lor cel mai adanc.

Staretul se socoteste vrednic de iad si din pricina pacatelor sale trecute – “dupa faptele mele sunt vrednic de chinuri si pe pamant, si in iad” - indeosebi din pricina mandriei sale. Numai prin recunoasterea pacatului si osandirea de sine va putea dobandi smerenia, iar sfatul dat de Hristos nu pare sa aiba drept scop decat de a ingadui staretului sa atinga aceasta virtute care, impreuna cu iubirea, e cea mai inalta dintre virtutile crestinesti.

“Domnul insusi – scrie Siluan – m-a invatat cum trebuie sa ma smeresc: “Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui”".

Si adauga:

“de indata ce las mintea mea sa iasa din foc, gandurile rele castiga din nou putere”,
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.09.2010, 18:44:47
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit Avva Pimen cel Mare

“Nu vad ce bine sa fi facut. Dimineata, sarind din pat, cand incep lucrul, imi spun ca tot orasul, de la cel mai mic pana la cel mai mare, va intra in imparatie pentru binele pe care l-a facut, dar eu voi mosteni pedeapsa din pricina pacatelor mele; iar seara spun iarasi acelasi lucru”.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2010, 18:45:58
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit Sfantul Calist

“Socoteste din tot sufletul ca esti mai pacatos decat toti oamenii, mai blestemat decat demonii insisi fiindca esti menit osandei vesnice. Gandul la aceste lucruri sa te duca la cainta, plans si lacrimi”.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2010, 18:47:15
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit Sfantul Ioan Scararul si cu el ma opresc

“Nu inceta sa-ti inchipui mereu in tine si sa cercetezi adancul focului vesnic si pe slujitorii nemilosi, pe judecatorul neindurat si neiertator, prapastia nemarginita a vapaii celei de sub pamant si coborasurile stramtorate ale locurilor si haurilor subpamantene si infricosatoare si chipurile tuturor acestora. Aceasta pentru ca labartarea aflatoare in sufletul nostru sa fie stransa prin cutremurare si aceasta sa se uneasca cu curatia nestricacioasa, primind aratarea focului tot mai scanteietor al plansului”.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2010, 18:52:59
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dumneata, prin tot ce-ai scris, putin lipsea sa ma si injuri si sa-mi zici ca-s proasta, idioata si semi-analfabeta. De fapt, ai zis astea deja, dar pe ocolis, in vorbe intortocheate.

Ce sa-ti spun, pana-mi sar ochii din cap,gunoiera de servici cum sunt-uite ce sigur am sa fac: NU mai scriu niciodata alt post pe forumul asta, nu de alta, dar nu vreau sa deranjez "sfintii" ca dumneata.

P.S.- din cauza dumitale probabil am sa evit ani buni sa citesc mai mult despre Sfantul Siluan. Nu ca n-ar fi Sfant, ci ca-mi aduce aminte de vorbele dumitale. Ma faci in toate felurile cu mult sarcasm si viclenie in cuvinte, chiar nesimtire la un moment dat- si apoi ma trimiti sa citesc despre Sf. Siluan.

Da, mersi frumos, dar mai bine nu!

Am citit cate ceva despre el pana acum, ce-i drept nu prea multe, ma gandeam sa mai citesc. Datorita dumitale n-o s-o mai fac. Multumit/a esti sper.

Inca o dovada ca tu esti desteptaciunea pamantului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2010, 18:53:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
asta este arma noastra si paradoxal voctoria,lupta noastra, sa ne recunoastem invinsi, linsati, defintiv de pacat! "eu nu ma voi mantui" cum spune avva Pimen cel Mare sau "unde va fi aruncat Satana voi fi aruncat si eu" si celelate, multe, multe, asemenea.. asta este tinerea mintii in iad.. Sf Siluan spune asa" ca de cate ori ii vine o ispita degraba se arunca singur in flacarile iadului si zice peste putin timp voi muri si voi fi aruncat in intunericul iadului un de voi arde vesnic si voi zice unde esti Tu LUmina mea? " ce e drept putini parinti mai stiu asta astazi din pacate si ii numeri pe degete.. Parintele Rafail Noica si Maica Siluana.. eu pe altii astazi, nu am mai aflat care sa stie asta.. este cea mai placuta Duhului Sfant aceasta "metoda" care imediat curata mintea si inima.. fuga mintii in iad.. in egipt.. sa se recunoasca invinsa de pacat ,sa nu mai lupte, dar nici sa-l savarseasca atentie, asta e ceallta extrema! sa zici" ce altceva decat aceasta patima sa ma hartuiasca sa mi se intample? caci inima mea insasi o doreste! oh, amar mie.." si nu-i stai impotriva!
Da, sa te vezi pacatos, facand binele si nepacatuind... asa da! Era important de a adauga lipsa pacatului. Dar oare asta nu inseamna de fapt ca omul s-a luptat cu pacatul si l-a invins, cu ajutorul lui Dumnezeu , evident? Altfel cum sa nu mai pacatuiasca? Ce-i drept, exista intotdeauna riscul de a pacatui, dar Duhul Sfant opreste sagetile pe care diavolul le indreapta impotriva celor care s-au luptat eroic cu pacatul. De aceea nu as exclude lupta cu pacatul nici macar formal. Sa tinem insa mintea in iad, sa fim smeriti, caci altfel mandria ne poate aduce cu adevarat iadul.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor urgent stasylena Umanitare 265 06.01.2012 00:09:02
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05