Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.06.2011, 17:12:57
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Cum ramane cu "Nu judeca pentru a nu fi judecat?"
Teoria ne da mai mare incredere, fiindca mai mereu avem habar de ea. La practica e jale de cele mai multe ori...la mine cel putin.
Sa dea Dumnezeu ca restul sa fiti sfinti dupa fapte!:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.06.2011, 19:39:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Teoria ne da mai mare incredere, fiindca mai mereu avem habar de ea. La practica e jale de cele mai multe ori...la mine cel putin.
Sa dea Dumnezeu ca restul sa fiti sfinti dupa fapte!:)
Nitel cam rautacioasa pentru 16 anisori ai tai , adica dupa atata si atata experienta de viata . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.06.2011, 23:42:07
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Teoria ne da mai mare incredere, fiindca mai mereu avem habar de ea. La practica e jale de cele mai multe ori...la mine cel putin.
Sa dea Dumnezeu ca restul sa fiti sfinti dupa fapte!:)
ia zi tu asa usurel, fara sa te fortezi,car-i treaba?si te rog fa-o direct,sa vedem si noi ce poti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2011, 23:48:42
Snyk13
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit salut

eu din cand in cand mai tin vinerea,de joi seara pana vineri seara si vineri seara beau un pahar cu apa si manac o felie de paine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.06.2011, 00:42:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ia zi tu asa usurel, fara sa te fortezi,car-i treaba?si te rog fa-o direct,sa vedem si noi ce poti.
:-))) esti mare figura Aline
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.06.2011, 01:53:47
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu tineam zile in sir... dar ce folos, ca devenisem mandra in inima mea..
Nu mai aveam dreapta socotinta.
In cazul meu, mai bine sa mananc si sa plang decat sa nu mananc si sa ma mandresc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.06.2011, 09:38:33
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

E aproape firesc pentru firea cazuta sa se mandreasca cu orice ar face mai deosebit.Cand facem ceva duhovnicesc trebuie sa avem in vedere si scopul pentru care il facem.
Postul negru il facem pentru : usurarea trupului,rugaciune cu mai mult folos,jertfa pentru Dumnezeu,fagaduinta..

O fapta buna trebuie dublata cu osandirea de sine,in acest mod ramanem smeriti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.06.2011, 14:12:26
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit posteste rizind,plinge bucurindu-te:

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaM Vezi mesajul
Eu tineam zile in sir... dar ce folos, ca devenisem mandra in inima mea..
Nu mai aveam dreapta socotinta.
In cazul meu, mai bine sa mananc si sa plang decat sa nu mananc si sa ma mandresc.
mai bine sa postesti si sa te bucuri,de ce sa dai risul pe plins?.posteste,ride si bucura-te cu Domnul,iar de o fi sa plingi, apoi plingi de bucuria reusitei.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.06.2011, 17:01:49
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
mai bine sa postesti si sa te bucuri,de ce sa dai risul pe plins?.posteste,ride si bucura-te cu Domnul,iar de o fi sa plingi, apoi plingi de bucuria reusitei.
Avand in vedere ca pocainta este la baza vietii crestinului,putem presupune ca plansul este mult mai folositor decat rasul.Dupa cum stim ,Mantuitorul nu a ras niciodata,iar lacrimile sunt definite de Sfintii Parinti ca un al doilea botez,care ne curata de pacate...

Bucuria in crestinism este paradoxala,nu vine prin ras,ci izvoraste din suferinta,din purtarea crucii.Atunci cand suferim ,ne curatam de pacate si sufletul se apropie mai mult de Dumnezeu si se bucura.

Lacrimile care izvorasc din "bucuria reusitei" nu sunt manatuitoare,ci doar acele lacrimi care le varsam pentru neputintele noastre,din osandirea de sine etc

Postul ,negru sau cu anumite constrangeri cantitative,urmareste smerirea trupului .E adevarat ca smerind trupul ,poate aparea ca ispita mandria sufletului,insa ,prin lecturi si sfaturi duhovnicesti putem invinge aceasta mandrie si sa ne continuam postul.

Dupa opinia mea,oprirea din exercitiul postului datorita acestui fapt ,este o infrangere,pentru ca la ispita vicleanului noi am cedat si am renuntat la lupta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.06.2011, 08:17:13
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Postul impreuna cu rugaciunea!!!! ce bunatati pe care nu le mai doresc nimeni!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
nu pot tine post patricia2006 Rugaciuni 15 18.07.2012 19:54:38
Se poate tine "post partial?" fallen Postul 175 07.04.2012 09:49:09
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
05 ianuarie AJUNUL BOBOTEZEI zi de post negru icamilin Diverse Sarbatori 3 06.01.2009 07:27:12