Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.11.2007, 15:50:04
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce inseamna pentru tine a te implica activ?:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.11.2007, 15:51:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta
Ce ziceti de faptul ca in Biserica Primara femeile erau diaconite si slujeau in Biserica?
Aceste femei diaconite indeplineau o slujire sacramentala? Slujeau asemenea diaconilor la serviciul liturgic sau doar la mese? Am auzit ca exista temeiuri patristice, exista chiar rugaciuni rostite de arhiereu la hirotonia intru diacon a acestor femei. Nu am gasit dovezile,doar am auzit.
Jenica a dat un raspuns extraordinar, nu cred ca a vrut sa te contrazica Marta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.11.2007, 16:38:30
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Cred ca ar fi penibil sa vad o femeie cu rol sacerdotal, dar nu ati auzit de preoti care citesc in biserica predicile facute de sotiile lor?!si erau predici minunate!! Oare biserica nu poate dezvolta atatea proiecte, programe de implicare in social in care un deosebit rol sa il aiba femeia, nu e tot slujire?! Cred ca femeile au darurile lor si pacat ca nu sunt exploatate aceste daruri!! Asta e ca si cu talantii ingropati, doar ca de data aceasta sunt barbatii care ingroapa talantii acestor femei, limitand rolul lor doar la a vinde lumanari in biserica, la a face curatenie si mancare poate muncitorilor care picteaza sau repara biserica. Cati preoti au femei consilieri in parohie?!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.11.2007, 16:41:18
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

georgeval, parerile sunt controversate. S-ar parea ca exista niste indicii la Sf. Ioan Gura de Aur, din care unii ar interpreta ca da, dar nu e foarte clar.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.11.2007, 14:20:59
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

exista comitetul parohial in care sunt numai femei.si nu le impiedica nimeni sa se implice activ..adica in loc sa se uite la nu stiu ce emisiune pe otv mai bine vorbesc intre ele despre problemele crestine de azi sau din parohie...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.11.2007, 17:48:16
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta
Cred ca ar fi penibil sa vad o femeie cu rol sacerdotal, dar nu ati auzit de preoti care citesc in biserica predicile facute de sotiile lor?!si erau predici minunate!! Oare biserica nu poate dezvolta atatea proiecte, programe de implicare in social in care un deosebit rol sa il aiba femeia, nu e tot slujire?! Cred ca femeile au darurile lor si pacat ca nu sunt exploatate aceste daruri!! Asta e ca si cu talantii ingropati, doar ca de data aceasta sunt barbatii care ingroapa talantii acestor femei, limitand rolul lor doar la a vinde lumanari in biserica, la a face curatenie si mancare poate muncitorilor care picteaza sau repara biserica. Cati preoti au femei consilieri in parohie?!
Asta asa-i.
In cazut asta Biserica ORtodoxa ar putea sa invete de la protestanti cum sa le implice mai activ pe femei in viata bisericii si a societatii.
Fiind in America si traind printre protestanti am vazut o gramada de comitete, grupuri de actiune si grupuri de rugaciune de femei care se implicau in tot felul de activitati sociale si de caritate.

Dar pentru asta femeile trebuiesc impulsionate. Dupa doua mii de ani in care femeia trebuie sa adopte un rol pasiv in biserica, si in special sa taca, si sa se limiteze in a fi o mama buna si sotie supusa, e greu sa le convingi ca pot sa faca mai mult decat mancare si sa vanda lumanari.

Eh, cele mai multe comitete parohiale nu prea au femei, sau au, una doua acolo sa fie de samanta, dar fara mare influenta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.11.2007, 19:21:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta
Cred ca ar fi penibil sa vad o femeie cu rol sacerdotal, dar nu ati auzit de preoti care citesc in biserica predicile facute de sotiile lor?!si erau predici minunate!! Oare biserica nu poate dezvolta atatea proiecte, programe de implicare in social in care un deosebit rol sa il aiba femeia, nu e tot slujire?! Cred ca femeile au darurile lor si pacat ca nu sunt exploatate aceste daruri!! Asta e ca si cu talantii ingropati, doar ca de data aceasta sunt barbatii care ingroapa talantii acestor femei, limitand rolul lor doar la a vinde lumanari in biserica, la a face curatenie si mancare poate muncitorilor care picteaza sau repara biserica. Cati preoti au femei consilieri in parohie?!
Bisericile ortodoxe(din Romania)fac mare greseala lasind femeile la oparte adica ele sa-si vada de oala lor. Aici am si am avut mari dezbateri cu preotii veniti din Romania cu conceptia asta. Poi nu mironisitele au fost primele care au avut curajul sa mearga la mormintul Domnului ? nu ele erau cele ingrijorate si curioase ce s-a intimplat cu Domnul? Le vad si imaginea mergind una dupa alta prin cimitirul de atunci .Femeile au rol important in biserica ele tin credinta.
Poi ce v-ati face voi barbatii fara femei in biserica? saritoare la toate , grijulii ,ele aduc copii la biserica si mai cite.of of of si in plus ele nasc pe preoti.
Noi nu cerem sa slujim in altar dar de ce numai barbatii pot fi consilieri? asta nu o pricep.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.11.2007, 22:51:37
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Nici vorba diaconitele nu slujeau!!!Ele daca imi amintesc corect se ocupau de vaduve,de bolnavi,indeplineau un rol de asistent social.se ingrijeau de prescuri si alte trebusoare feminine....bineinteles ca nu purtau nici epitrahil si alte vesminte asemenea,erau un fel de slujitoare altfel decat diaconii barbati care ajuta efectiv preotul slujind alaturi de el.Hartford pentru ca barbatii se presupune ca sunt mai rationali,iar femeile mai sentimentale.....si sentimentalismele multe nu sunt bune
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.11.2007, 03:03:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Nici vorba diaconitele nu slujeau!!!Ele daca imi amintesc corect se ocupau de vaduve,de bolnavi,indeplineau un rol de asistent social.se ingrijeau de prescuri si alte trebusoare feminine....bineinteles ca nu purtau nici epitrahil si alte vesminte asemenea,erau un fel de slujitoare altfel decat diaconii barbati care ajuta efectiv preotul slujind alaturi de el.Hartford pentru ca barbatii se presupune ca sunt mai rationali,iar femeile mai sentimentale.....si sentimentalismele multe nu sunt bune
Urzicuta eu nu stiu daca diaconitele au slujit. Am in camera mea o icoana daruita de un parinte din Romania. In ea este o diaconita cu epitrahil si mai multi preoti sau sfinti nu stiu , acuma nu stiu daca ele au slujit si nici nu contrazic nimic.
Draga in occident biserica fara femei nu vad cum ar functiona. Aici femeile sint baza cu multe responsabilitati si slava Domnului vad ca si le duc la bun sfirsit cu succes.
Anual se fac festivaluri pentru a stringe bani sa funcitioneze biserica si tot odata aratam si noi cultura ,arta culinara ,costumele nationale romanesti si alte obiecte si eu cred ca e bine sa stie si altii cine sintem.
Femiele umar la umar cu barbatii muncesc din greu la festivaluri si la alte actiuni si au si servici.
E mare nevoie de femei in biserici,preotii din Romania ar trebuie sa le dea mai multa importanta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.11.2007, 11:34:11
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Sentimentalismele nu sunt bune, dar sentimentele da!! Fac parte din fiinta noastra! CA o completare a "rationalitatii" barbatilor! Asa ne-a lasat Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia in Biserica ortodoxa (merita ea mai mult?) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 243 16.09.2011 19:50:34
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 01:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 18:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 10:42:33