Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.08.2012, 15:10:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceab26 Vezi mesajul
Buna ziua!
Ma numesc Mircea, sunt profesor, am 31 de ani si nu reusesc sa-mi gasesc o partenera de viata....
Am fost la Manastirea Cotmeana din Arges si mi-a zis staretul de acolo, Prea Cuviosul Ioasaf ca e un blestem.
Voi ce credeti?
Da, cred că este un blestem pe care ți l-ai făcut chiar tu.

Deși ai corectat mai apoi, acceptând observația care ți s-a făcut, că de fapt cauți o soție, însăși formularea pe care ai postat-o(și pe care am citat-o) te dă de gol ce concepție ai, deoarece Cuvântul e adevăr, cuvintele pe care le-ai scris.
Ai foarte mult de lucru cu tine însuți.

1. Cat despre cele ce mi-ati scris, bine este pentru om sa nu se atinga de femeie.(1CO 7:1)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.08.2012, 15:24:17
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare, sper ca nu va suparati pe mine, de ce raspundeti la intrebari care au fost puse cu un an in urma, mai ales ca cel care a initiat topicul nu a mai revenit, deci practic el nu citeste ce sfaturi ii dati. Poate ca omu s-a si insurat.

Va rog sa nu ma intelegeti gresit sfaturile sunt f bune.

Daca v-am suparat....iertare.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.08.2012, 15:49:51
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Am si eu o intrebare, sper ca nu va suparati pe mine, de ce raspundeti la intrebari care au fost puse cu un an in urma, mai ales ca cel care a initiat topicul nu a mai revenit, deci practic el nu citeste ce sfaturi ii dati. Poate ca omu s-a si insurat.

Va rog sa nu ma intelegeti gresit sfaturile sunt f bune.

Daca v-am suparat....iertare.
E posibil ca cel in cauza sa-si fi gasit perechea ,dar problema ramane de discutat . Subiectul cum sa-mi gasesc o sotie ramane foarte actual ,poate sunt si altii in aceeasi situatie .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.08.2012, 16:01:38
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
E posibil ca cel in cauza sa-si fi gasit perechea ,dar problema ramane de discutat . Subiectul cum sa-mi gasesc o sotie ramane foarte actual ,poate sunt si altii in aceeasi situatie .
Da... dar vezi tu...fiecare problema e diferita chiar daca sunt multi care isi cauta o pereche....nu sunt toti la fel. De ex mergi la doctor...ai o boala ..doctorul stie la ce esti aleric si iti da medicamentul corect si eu daca am aceiasi boala nu pot sa iau acelasi medicament, intelegi ce vreau sa spun....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.08.2012, 16:17:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Am si eu o intrebare, sper ca nu va suparati pe mine, de ce raspundeti la intrebari care au fost puse cu un an in urma, mai ales ca cel care a initiat topicul nu a mai revenit, deci practic el nu citeste ce sfaturi ii dati. Poate ca omu s-a si insurat.

Va rog sa nu ma intelegeti gresit sfaturile sunt f bune.

Daca v-am suparat....iertare.
Dorinta de a dezbate e infinita ,nu mai conteaza aproape cazul de la care s-a plecat.:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.08.2012, 16:38:43
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dorinta de a dezbate e infinita ,nu mai conteaza aproape cazul de la care s-a plecat.:)
Ai dreptate,...iertare.

Si scuze pt off-topic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.08.2012, 16:47:34
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
E trist sa sufere copii datorita parintilor si neintelegerilor lor in familie.Dar ma intreb ce pot face copii pentru ca blestemul sau cuvintele aruncate fara intelepciune a unora din familie sa nu le afecteze viata.Rugaciune,post ,spovedanie ,apropierea de Dumnezeu sunt suficiente ?Si in familia mea au fost multe neintelegeri .Doamne ajuta!
Da, sunt suficiente :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.08.2012, 00:58:04
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Nimeni nu vrea sa de-a un sfat despre "el" si "ea" ? Sau o parere . Nimeni de aici nu vrea sa se casatoreasca ? Toti sunt realizati ?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.08.2012, 01:57:37
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, cred că este un blestem pe care ți l-ai făcut chiar tu.

Deși ai corectat mai apoi, acceptând observația care ți s-a făcut, că de fapt cauți o soție, însăși formularea pe care ai postat-o(și pe care am citat-o) te dă de gol ce concepție ai, deoarece Cuvântul e adevăr, cuvintele pe care le-ai scris.
Ai foarte mult de lucru cu tine însuți.

1. Cat despre cele ce mi-ati scris, bine este pentru om sa nu se atinga de femeie.(1CO 7:1)
si continuarea te rog.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.08.2012, 01:58:07
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Nimeni nu vrea sa de-a un sfat despre "el" si "ea" ? Sau o parere . Nimeni de aici nu vrea sa se casatoreasca ? Toti sunt realizati ?
eu abia am terminat liceul.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 16:34:04
Cum sa-mi apar fratele de Blestem Ovidiu_26 Rugaciuni 4 25.05.2012 11:57:46
Blestem?Tribut? Ioan-Victor Generalitati 38 10.12.2009 22:03:47
Despre blestem hmiron Generalitati 16 13.10.2009 10:43:09
Blestem sau ghinion ?? electrogpm Generalitati 10 07.10.2009 19:14:48