Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2011, 10:11:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Ce parere aveti despre acest tip de spovedanie?

Recent m-am spovedit la un parinte mai in varsta, dar intr-un mod pe care nu l-am mai intalnit pana acum, si anume fara a-i spune pacatele...el a facut o rugaciune/dezlegare de pacate, punand accent pe pocainta pentru cele facute...si asta a fost tot. Acum ce sa spun, ceea ce m-a uimit a fost faptul ca eu ma pregateam dupa acea rugaciune sa raman la spovedanie...insa nu a mai fost cazul.

S-a mai spovedit cineva in modul acesta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.11.2011, 10:23:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, merge și pe internet, tot așa!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.11.2011, 10:38:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Recent m-am spovedit la un parinte mai in varsta, dar intr-un mod pe care nu l-am mai intalnit pana acum, si anume fara a-i spune pacatele...el a facut o rugaciune/dezlegare de pacate, punand accent pe pocainta pentru cele facute...si asta a fost tot. Acum ce sa spun, ceea ce m-a uimit a fost faptul ca eu ma pregateam dupa acea rugaciune sa raman la spovedanie...insa nu a mai fost cazul.

S-a mai spovedit cineva in modul acesta?
Aia nu e spovedanie, pentru că tu nu ai mărturisit nimic.

Rugăciuni pentru iertarea păcatelor sînt și în timpul Liturghiei, al Maslului, se pot face și în particular șamd.

Recomand în cazuri ca ale părintelui respectiv să vă adunați mai mulți și să discutați cu el, atrăgîndu-i atenția că nu e spovedanie ortodoxă ceea ce practică el acolo.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.11.2011, 10:38:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, merge și pe internet, tot așa!
Nu vad legatura, eu am intrebat ceva anume, si am expus si contextul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.11.2011, 10:43:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aia nu e spovedanie, pentru că tu nu ai mărturisit nimic.

Rugăciuni pentru iertarea păcatelor sînt și în timpul Liturghiei, al Maslului, se pot face și în particular șamd.

Recomand în cazuri ca ale părintelui respectiv să vă adunați mai mulți și să discutați cu el, atrăgîndu-i atenția că nu e spovedanie ortodoxă ceea ce practică el acolo.
Asta nu voi face cu siguranta. Eu venisem pregatita pentru spovedanie, asa cum o stiam eu, dar asta am gasit...iar preotul e destul de in varsta. Ce sa zic, dupa mi-am facut tot felul de ganduri, si de asta ma si intreb daca e posibil sa te dezlege de toate pacatele, intrebandu-te daca iti pare rau si te pocaiesti sincer pentru ele...atat?

Ce sa mai zic, Biserica e foarte micuta, spatiu nu era aproape deloc..si chiar ma gandeam inainte cum ar putea decurge, daca la mai putin de 1 m stateau enoriasii pe scaune!?

Da...poate ca intr-adevar nu e chiar in ordine, de aceea voiam sa stiu daca se mai practica asa ceva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2011, 12:06:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Recent m-am spovedit la un parinte mai in varsta, dar intr-un mod pe care nu l-am mai intalnit pana acum, si anume fara a-i spune pacatele...el a facut o rugaciune/dezlegare de pacate, punand accent pe pocainta pentru cele facute...si asta a fost tot. Acum ce sa spun, ceea ce m-a uimit a fost faptul ca eu ma pregateam dupa acea rugaciune sa raman la spovedanie...insa nu a mai fost cazul.

S-a mai spovedit cineva in modul acesta?
1.Ai nimerit intr-o biserica ortodoxa? Sigur ortodoxa? Nu stilista sau alte povesti.

2. Ai spus ca vrei spovedanie?
Ce rugaciune era? S-a mai discutat despre asta..este o molifta dar nu tin loc de spovedanie.

3. Tu chiar stii rugaciunea care se citeste inainte de spovedanie? Ai mai auzit-o?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2011, 12:16:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1.Ai nimerit intr-o biserica ortodoxa? Sigur ortodoxa? Nu stilista sau alte povesti.

2. Ai spus ca vrei spovedanie?
Ce rugaciune era? S-a mai discutat despre asta..este o molifta dar nu tin loc de spovedanie.

3. Tu chiar stii rugaciunea care se citeste inainte de spovedanie? Ai mai auzit-o?
Da, iti dai seama ca ortodoxa...si chiar m-am simtit in sfarsit ca intr-o biserica ortodoxa, pentru ca pana acum am mers numai la una care de fapt tine slujbele intr-o biserica catolica, deci cu chirie.

Da...clar am vorbit cu parintele si la telefon inainte, si la usa altarului i-am amintit. Rugaciunea era de dezlegare de pacate.

Pai da, si oricum...am crezut ca urmeaza sa ma spovedeasca separat, si numai ce am vazut ca in asta a constat de fapt, si m-a mai intrebat dupa daca am ceva pe suflet...si daca imi pare sincer rau pentru pacate...si normal ca imi parea, cum altfel!?

De asta nu stiu ce sa spun, m-am simtit foarte bine in aceasta bisericuta....insa am ramas constrariata, ca dupa tot demersul meu...asa au decurs lucrurile in privinta spovedaniei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2011, 12:28:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

In fine, am ezitat in legatura cu deschiderea acestui topic...si asta pentru ca nu prea imi sta in fire sa cer opinii in acest mod, mai ales cand e vorba de lucruri de acest gen. Cred ca desi am avut acest moment de indoire...semn de intrebare, cel mai bine ma va lamuri tot un preot.

Multumesc pentru mesajele voastre...insa acum dupa ce acest parinte mi s-a parut un sfintisor, as vrea sa incetez sa il expun in acest mod, tocmai eu!!!!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.11.2011, 12:32:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E roman sau...? De care Biserica Ortodoxa tine? BOR?

E singurul parinte care slujeste acolo?

Nu ar fi iesit din comun ca cineva dupa atat timp printre straini care au alte obiceiuri si convingeri, sa-si fi pierdut exercitiul traditiei..
Poate ar trebui sa asisti si la o slujba sa vezi daca e singurul lucru care scartie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2011, 12:38:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E roman sau...?
E singurul parinte care slujeste acolo?

Nu ar fi iesit din comun ca cineva dupa atat timp printre straini sa-si fi pierdut exercitiul traditiei..
Da, roman...si slujeste in limba romana.

Hmmm...greu de spus, in bisericuta asta am intalnit atmosfera din bisericile de acasa.

Da, dupa cum am zis as prefera sa nu mai insist pe acest subiect, poate gresesc gandind asa...dar cu ajutorul lui Dumnezeu poate ma voi lumina asupra acestei dileme.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre acest video? CristiArg Stiri, actualitati, anunturi 12 12.10.2010 13:12:35
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Ce parere aveti despre acest film ,l-ati vazut? ce v-a atras? tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 7 04.05.2009 22:38:47