Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2012, 13:52:52
luminitapreda luminitapreda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Si totusi Legea lui Moise era mai buna!

Ani de zile l-am considerat pe Dumnezeu dur prin prisma Vechiului Testament.
A fost nevoie de mult timp sa imi dau seama cum este omul si am realizat pe cine aparam.
Acum traiesc cu convingerea ca Dumnezeu e prea bun, mult prea bun ca ingaduie atata rautatea omului.

Am un profund dezgust pentru rautatea si desfraul din jur. Nu mai poti avea incredere in nimeni. Toti sunt egoisti, fara suflet, fara sensibilitate, fara empatie.
La locul de munca e valabila legea junglei, in trafic este legea pumnului, rudele, prietenii te cauta cand au nevoie pentru a-si realiza propriile interese (asa este omul).
Nici in persoana iubita nu poti avea incredere. Te tradeaza, te minte, te inseala. Cand iti dai seama e prea tarziu.
Nici nu e de mirare daca privesti desfraul generalizat din jur! Nu stiu cum nu se scarbesc oamenii de atata minciuna, neseriozitate, nesimtire si curvasarie.

Nu te cauta nimeni nici pe patul de spital.
Astia sunt oamenii pe care eu ii aparam in fata lui Dumnezeu?

Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica.
Daca s-ar fi aplicat pana la capat cu strictete nu aveam atata desfrau in jur. O desfranata va naste desfranati/desfranate.
Desi gestul de a ucide o desfranata cu pietre pare barbar, nu intamplator a fost dat de Dumnezeu ca porunca.

Astazi am fi trait intr-o lume morala, unde domnea increderea, cinstea, onestitatea intre oameni si nu minciuna, desfraul si nesimtirea.

Banuiesc ca fraza cu "cine e fara de pacat sa dea primul cu piatra" a fost adaugata mai tarziu si pusa in gura lui Iisus, ca sa fie iubit de desfranate.
Cum Iisus le iarta, ele trag concluzia ca Dumnezeu le accepta desfraul ca "mult au mai iubit".
Vorbesc din proprie exprienta. Cunosc persoane care asa gandesc, iar daca incerc sa vorbesc cu ele imi trantesc fraza cu Iisus de mai sus.

S-a indus ideea falsa ca Dumnezeu iubeste mai mult desfranatele si talharii decat oamenii onesti, cinstiti, meticulosi, perfectionisti,morali.

In starea de decadere morala in care se afla omenirea in prezent este nevoie sau de eliminarea radicala si definitiva a raului sau de sfarsitul ei si ma intreb oare cat ne mai indura Dumnezeu?!
Asta este problema: ca Dumnezeu e mult prea bun. Am realizat asta destul de tarziu, dar macar am realizat!
In ceata celor rai ma includ si pe mine si as vrea sa termine Dumnezeu si cu mine daca este nevoie pentru ca societatea viitorului sa fie una perfect morala.

Asta este tot ce am avut de spus!

Si totusi Legea lui Moise era mult mai buna… !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2012, 14:04:46
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Cel ce va da Duhul si face minuni printre voi le face oare prin faptele Legii sau prin auzirea credintei? (Galateni 3:5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2012, 14:13:02
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rar mi-a fost dat sa citesc ceva similar(si daca caut prin iudaismul preexilic si s-ar putea sa nu gasesc) precum ,,textul"de mai sus.Daca nu se incepe o actiune de catehizare,plecand de la notiunile de baza,la nivel national este nenorocire(adica se ajunge la asa ceva).

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 02.07.2012 at 14:15:14.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2012, 14:14:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Ani de zile l-am considerat pe Dumnezeu dur prin prisma Vechiului Testament.
A fost nevoie de mult timp sa imi dau seama cum este omul si am realizat pe cine aparam.
Acum traiesc cu convingerea ca Dumnezeu e prea bun, mult prea bun ca ingaduie atata rautatea omului.

Am un profund dezgust pentru rautatea si desfraul din jur. Nu mai poti avea incredere in nimeni. Toti sunt egoisti, fara suflet, fara sensibilitate, fara empatie.
La locul de munca e valabila legea junglei, in trafic este legea pumnului, rudele, prietenii te cauta cand au nevoie pentru a-si realiza propriile interese (asa este omul).
Nici in persoana iubita nu poti avea incredere. Te tradeaza, te minte, te inseala. Cand iti dai seama e prea tarziu.
Nici nu e de mirare daca privesti desfraul generalizat din jur! Nu stiu cum nu se scarbesc oamenii de atata minciuna, neseriozitate, nesimtire si curvasarie.

Nu te cauta nimeni nici pe patul de spital.
Astia sunt oamenii pe care eu ii aparam in fata lui Dumnezeu?

Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica.
Daca s-ar fi aplicat pana la capat cu strictete nu aveam atata desfrau in jur. O desfranata va naste desfranati/desfranate.
Desi gestul de a ucide o desfranata cu pietre pare barbar, nu intamplator a fost dat de Dumnezeu ca porunca.

Astazi am fi trait intr-o lume morala, unde domnea increderea, cinstea, onestitatea intre oameni si nu minciuna, desfraul si nesimtirea.

Banuiesc ca fraza cu "cine e fara de pacat sa dea primul cu piatra" a fost adaugata mai tarziu si pusa in gura lui Iisus, ca sa fie iubit de desfranate.
Cum Iisus le iarta, ele trag concluzia ca Dumnezeu le accepta desfraul ca "mult au mai iubit".
Vorbesc din proprie exprienta. Cunosc persoane care asa gandesc, iar daca incerc sa vorbesc cu ele imi trantesc fraza cu Iisus de mai sus.

S-a indus ideea falsa ca Dumnezeu iubeste mai mult desfranatele si talharii decat oamenii onesti, cinstiti, meticulosi, perfectionisti,morali.

In starea de decadere morala in care se afla omenirea in prezent este nevoie sau de eliminarea radicala si definitiva a raului sau de sfarsitul ei si ma intreb oare cat ne mai indura Dumnezeu?!
Asta este problema: ca Dumnezeu e mult prea bun. Am realizat asta destul de tarziu, dar macar am realizat!
In ceata celor rai ma includ si pe mine si as vrea sa termine Dumnezeu si cu mine daca este nevoie pentru ca societatea viitorului sa fie una perfect morala.

Asta este tot ce am avut de spus!

Si totusi Legea lui Moise era mult mai buna… !
draga mea ce dura poti sa fii! Ce necaz ai avut in viata ta personala de gandesti asa de radical?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2012, 14:15:21
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Probabil că doamna Preda face parte dintre acei oameni care, fiind fără păcat, se consideră îndreptățiți să dea cu piatra....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2012, 14:16:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Si totusi Legea lui Moise era mult mai buna… !
Aaaaammmmiiiinnn! Taman ce l-am mai răstignit odată pe Mântuitor!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2012, 14:17:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
draga mea ce dura poti sa fii! Ce necaz ai avut in viata ta personala de gandesti asa de radical?
Păi n-ai citit? Au furat-o la servici, a luat bătaie pe șușea, persoana iubită a înșelat-o... E grele astea de azi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.07.2012, 14:25:51
luminitapreda luminitapreda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Rar mi-a fost dat sa citesc ceva similar(si daca caut prin iudaismul preexilic si s-ar putea sa nu gasesc) precum ,,textul"de mai sus.Daca nu se incepe o actiune de catehizare,plecand de la notiunile de baza,la nivel national este nenorocire(adica se ajunge la asa ceva).
Tie iti place cum a ajuns lumea asta ca urmare a ingaduintei exagerate cu privire la rau?
Si pana la urma ce vrei sa spui mai exact cu raspunsul tau? Lasa teoria, vorbim de practica. Tu te mai uiti si in jurul tau sau numai in carti?

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Probabil că doamna Preda face parte dintre acei oameni care, fiind fără păcat, se consideră îndreptățiți să dea cu piatra....
nu e doamna Preda. folosesc contul ei pentru ca nu pot avea acces cu alt cont de pe acelasi calculator, dar cu acceptul ei.sunt barbat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.07.2012, 14:26:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu acceptul ei ești bărbat?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2012, 14:27:26
luminitapreda luminitapreda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi n-ai citit? Au furat-o la servici, a luat bătaie pe șușea, persoana iubită a înșelat-o... E grele astea de azi.
cata profunzime in gandire! foarte nostimi sunteti voi pe aici n-am ce zice!
altceva la subiect tovarasi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a vrut Domnul sa-l omoare pe Moise? lorena29 Generalitati 3 23.05.2012 14:43:09
2012 - Si daca totusi... OmuBun Teologie si Stiinta 75 09.08.2010 16:29:15
Miracolul lui Moise se intampla an de an (?) carmina Generalitati 8 19.07.2010 11:25:16
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Cu cine a vorbit Moise pe munte??????? ARHANGHELUL Din Vechiul Testament 7 14.02.2007 04:31:06