Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 12.09.2016, 15:27:15
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
flying, pareai capabil(a) sa ai niste discutii la un nivel mai ..rational.

Sa spui ca celalat e prost pentru ca nu te intelege fara sa incerci macar sa-l faci sa inteleaga un punct de vedere nu prea e ok.

Dupa cum vezi, si celalat poate apela la acelasi gen de "rationament" si..nu ajungeti nicaieri.
Eu faceam doar spectacol,tu esti responsabil cu discutiile rationale elevate. Am vazut ce impact au avut asupra lui florin.olteanu' . L-ai schimbat cu totul...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #562  
Vechi 12.09.2016, 16:19:45
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pc-cutza Vezi mesajul


Agreed. Stupidiciunea e doomsday weapon.
  #563  
Vechi 12.09.2016, 20:19:19
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Topicul s-a transformat in circ. Poate fi inchis, nu-i asa Florin ? Tu l-ai deschis, tu inchide-l.
  #564  
Vechi 12.09.2016, 20:29:43
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu renunt la contul meu de pe forum. Fac un pas inainte spre renuntarea la ego. Multi de aici ar trebui sa faca la fel, dar nu dau sfaturi. Eu mi-am gasit calea, si ce am gasit nu are nimic in comun cu Hristos, de aceea prefer sa nu mai intru in polemici cu nimeni si sa-mi vad singur de treaba. Credinta e o chestiune personala pana la urma. Am gasit ce cautam, nu mai am ce cauta aici. Oricum nu era nimic de gasit, am gresit facandu-mi cont.

Last edited by iliegh; 12.09.2016 at 21:02:41.
  #565  
Vechi 12.09.2016, 21:17:56
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Asemănarea cu o mudră (fără a fi identică) nu poate fi decât întâmplătoare. Chiar și fără să faci teologia, poți afla că semnul binecuvântării lui Hristos din icoane este monograma numelui Său însuși, în litere grecești: IC XC (IS HS). Iar preoții, atunci când binecuvântează cu același semn o fac în numele Lui. Sursa.
Avand in vedere grija apostolilor de a transmite invatatura Lui Hristos, gestul binecuvantarii Lui Iisus probabil a fost unul din elementele simbol cheie (pe langa impartasanie) care a fost pastrat cu sfintenie. Care a fost transmis intr-o linie neintrerupta Iisus-apostoli-preotime.

Insa este greu de crezut ca Iisus a binecuvantat cu monograma greceasca a propriului Sau nume ( I C X C). In acest caz, explicatia oferita este necredibila, insa o explicatie care evita orice asociere cu mudrele budiste.
__________________

  #566  
Vechi 12.09.2016, 21:50:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Evident că nu așa va fi binecuvântat Iisus. Reprezentarea iconografică a Lui în acest mod este mai târzie și nu se dorește a fi o redare fidelă nici a chipului Său fizic, nici a îmbrăcăminții, nici a gesticii – elemente cărora li se acordă o atenție deosebită pentru a transmite, fiecare în parte, ceva despre Cel reprezentat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #567  
Vechi 12.09.2016, 22:09:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Evident că nu așa va fi binecuvântat Iisus.

Reprezentarea iconografică a Lui în acest mod este mai târzie și nu se dorește a fi o redare fidelă nici a chipului Său fizic, nici a îmbrăcăminții, nici a gesticii – elemente cărora li se acordă o atenție deosebită pentru a transmite, fiecare în parte, ceva despre Cel reprezentat.
Aceasta evidenta nu are niciun argument. O redare fidela a chipului Sau evident nici nu ar fi fost posibila.

Insa este mai plauzibil ca gestul binecuvantarii sa-si aibe originea in invatatura Invatatorului decat intr-o inovatie culturala a crestinismului timpuriu. Argumentul il gasesti in postarea anterioara.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 12.09.2016 at 22:15:32.
  #568  
Vechi 13.09.2016, 02:26:36
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Insa este greu de crezut ca Iisus a binecuvantat cu monograma greceasca a propriului Sau nume ( I C X C). In acest caz, explicatia oferita este necredibila, insa o explicatie care evita orice asociere cu mudrele budiste.
1.E greu de crezut...fireste ca e greu de crezut atunci cand ti-ai deschis un SRL in asociere cu dracii . I C X C este singurul nume de sub cer la care se tot genunchiul se pleaca al celor ceresti ,pamantesti si a celor din iad.Hristos e singura punte spre cer.
2.Indiferent cum ar fi fost asezate degetele ,florinel ar fi gasit credibila asocierea cu mudrele (care folosesc toate combinatiile de degete ) care n-au nici o legatura cu ortodoxia sau Hristos . El se crede special saracutu' ,crede ca vede ce n-a vazut nici un sfant .Imagine jalnica a batjocoririi de catre draci.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #569  
Vechi 13.09.2016, 11:25:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Insa este greu de crezut ca Iisus a binecuvantat cu monograma greceasca a propriului Sau nume ( I C X C). In acest caz, explicatia oferita este necredibila, insa o explicatie care evita orice asociere cu mudrele budiste.
E necredibila pentru lupul in haine de ortodox, cum e si normal :))

Si daca te duci la secta lu' guru bivolaru si aia o sa-ti zica despre ucenicia in cele yoghine a Maestrului Isus care a folosit tehnici fakirice pentru a-si inscena moartea pe cruce, Brahman fereste sa fi murit pe bune si sa fi inviat, pai n-a inviat vreun Guru de a lor, cum se poate sa faca asta vreun invatator crestin?

Si daca veni vorba, din gama "sa mai radem putin":

Disciples of millionaire guru refuse to have him cremated because they say he's not dead - just meditating (in a deep freezer since January)


http://www.dailymail.co.uk/news/arti...r-January.html

Disciples of a millionaire spiritual guru have refused to have him cremated because they say he is meditating - in a freezer.

Now the wife and son of His Holiness Shri Ashutosh Maharaj, who is said to be worth ÂŁ100million, have reportedly launched a court battle to retrieve his body after saying he died in January.

His followers at the Divya Jyoti Jagrati Sansthan (Divine Light Awakening Mission) insist he is just in a 'deep meditative state', and called on followers to stand by his 31-year-old sect 'under all circumstances'.

Mission spokesman Swami Vishalanand said scores of spiritual leaders throughout history had survived after months of samadhi in the Himalayas, which have freezer-like conditions.

'[He] is still sending messages through followers in their meditative stage to protect his body until he returns,' Mr Vishalanand added.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.09.2016 at 11:30:47.
  #570  
Vechi 13.09.2016, 11:41:27
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E necredibila pentru lupul in haine de ortodox, cum e si normal :))

Si daca te duci la secta lu' guru bivolaru si aia o sa-ti zica despre ucenicia in cele yoghine a Maestrului Isus care a folosit tehnici fakirice pentru a-si inscena moartea pe cruce, Brahman fereste sa fi murit pe bune si sa fi inviat, pai n-a inviat vreun Guru de a lor, cum se poate sa faca asta vreun invatator crestin?

Si daca veni vorba, din gama "sa mai radem putin":

Disciples of millionaire guru refuse to have him cremated because they say he's not dead - just meditating (in a deep freezer since January)


http://www.dailymail.co.uk/news/arti...r-January.html

Disciples of a millionaire spiritual guru have refused to have him cremated because they say he is meditating - in a freezer.

Now the wife and son of His Holiness Shri Ashutosh Maharaj, who is said to be worth ÂŁ100million, have reportedly launched a court battle to retrieve his body after saying he died in January.

His followers at the Divya Jyoti Jagrati Sansthan (Divine Light Awakening Mission) insist he is just in a 'deep meditative state', and called on followers to stand by his 31-year-old sect 'under all circumstances'.

Mission spokesman Swami Vishalanand said scores of spiritual leaders throughout history had survived after months of samadhi in the Himalayas, which have freezer-like conditions.

'[He] is still sending messages through followers in their meditative stage to protect his body until he returns,' Mr Vishalanand added.
Bullshit niueigi tipic. Nimeni nu e viu in congelator. Singurii oameni inviati vreodata sint cei din Biblie, atit in Tanakh, cit si in Evanghelii si FA. Punct. Orice alta inviere e farsa!

Last edited by Romowe; 13.09.2016 at 14:22:03.
Subiect închis