Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.03.2014, 22:26:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Karma

Crestinism: "Așadar, pe toate câte vreți să vi le facă vouă oamenii, întocmai faceți-le și voi lor; căci aceasta este legea." Iisus Hristos


Budism: "Karma este o particularitate a legii cauza si efect, potrivit careia toate actiunile mintii, vorbirii si trupului sunt cauze si toate experientele sunt exclusiv efectele lor."


Aplicatie

Crestinism: "Mi se intampla acest rau din cauza pacatelor mele" (tower of siloam)

Budism: In baza Legii (karmei) omul nu poate invinovati pe nimeni pentru suferintele sale, decat pe sine insusi.
vad ca tot postezi asemanari (dupa parerea ta) intre crestinism si budhism. Sa inteleg ca, crestinismul, este un plagiat al budhismului (budhismul fiind mai vechi decat crestinismul)?
  #72  
Vechi 10.03.2014, 23:24:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
vad ca tot postezi asemanari (dupa parerea ta) intre crestinism si budhism. Sa inteleg ca, crestinismul, este un plagiat al budhismului (budhismul fiind mai vechi decat crestinismul)?
Nu stiu.

Eu citesc Biblia si citesc scripturi budiste.

Imi place sa identific principii - pentru ca din ele decurg toate manifestarile.

Pentru ca toate manifestarile pot fi intelese cu adevarat, intelegand principiile.


Imi place sa gandesc. Nu ma feresc sa gandesc. Imi plac raspunsurile profunde date de altii, dar nu ma limitez la ele. Imi place sa gasesc si raspunsuri proprii.

Nu-mi place sa gandesc intr-un anumit fel, doar pentru ca mi se spune ca asa este "bine", fara sa inteleg de ce este bine.

Nu sunt de acord cu impunerea unui anumit fel de a gandi. Este ca o cusca a mintii pe care adeseori o construim noi insine fara sa ne dam seama caci - suntem prea avizi sa castigam binele pentru noi insine, in detrimentul dreptei judecati.
__________________

  #73  
Vechi 12.03.2014, 17:55:51
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Deci sunt unele lucruri care trebuiesc clarificate pentru cei care citesc aici.

Budistii nu cred intr-un Dumnezeu Personal, ci in energie universala.
De aici au ajuns să scornească teoria conform căreia "materia este energie condensată la vibratie (sau care vibreaza la), frecventa joasă". Deci avem de-a face cu o erezie de origine gnostică care vede materia ca pe ceva exclsiv rău și blestemat, condamnata la osanda si nimicire și de aceea vor să se descotorosească cât mai repede de ea.
Budistii nu fac distinctie intre creat si Necreat. Or, dogma fundamentala in Ortodoxie spune ca Necreatul nu se poate identifica cu creatul.
Nefacand aceasta distinctie, budistii ajung sa se identifice cu Necreatul, si astfel au ajuns sa confunde creatie cu Creatorul. Au ajuns la monism si la panteism.
Din ce am citit, nici despre suflet nu au o definitie clara.
Ei considera ca sunt parte din acea energie universala in care cred ei.

Stim ca atat sufletul cat si trupul, au fost create, de asemenea lumea vazuta si lumea nevazuta au fost create, iar Dumnezeu (Unul în Ființă, Cele Trei Persoane și energie) este Necreat.
Noi ortodocsii credem ca Dumnezeu Este Unul in Fiinta si Intreit in Persoane (Tatal, Fiul si Sfantul Duh). De asemenea nu confundam creatia cu Necreatul, adica cu Dumnezeu.

Last edited by tot-Laurentiu; 27.08.2015 at 13:29:57.
  #74  
Vechi 12.03.2014, 20:37:32
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Deci sunt unele lucruri care trebuiesc clarificate pentru cei care citesc aici.

Budistii nu cred intr-un Dumnezeu Personal, ci in energie universala.
De aici au ajuns să scornească teoria conform căreia "materia este energie condensată la vibratie (sau care vibreaza la), frecventa joasă". Deci avem de-a face cu o erezie de origine gnostică care vede materia ca pe ceva exclsiv rău și blestemat, condamnata la osanda si nimicire și de aceea vor să se descotorosească cât mai repede de ea.
Budistii nu fac distinctie intre creat si Necreat. Or, dogma fundamentala in Ortodoxie spune ca Necreatul nu se poate identifica cu creatul.
Nefacand aceasta distinctie, budistii ajung sa se identifice cu Necreatul, si astfel au ajuns sa confunde creatie cu Creatorul. Au ajuns la monism si la panteism.
Din ce am citit, nici despre suflet nu au o definitie clara.
Ei considera ca sunt parte din acea energie universala in care cred ei.

Stim ca atat sufletul cat si trupul, au fost create, de asemenea lumea vazuta si lumea nevazuta au fost create, iar Dumnezeu este Necreat.
Noi ortodocsii credem ca Dumnezeu Este Unul in Fiinta si Intreit in Persoane (Tatal, Fiul si Sfantul Duh). De asemenea nu confundam creatia cu Necreatul, adica cu Dumnezeu.

Analiza sensurilor "a crea" / "creat"/"necreat"

Daca utilizam anumite cuvinte atunci cand dorim sa demonstram ceva/puncte de vedere in speta, se presupune ca avem cunostinta sensurilor acelor cuvinte.

[Cand spunem ca "Dumnezeu a creat lumea" se presupune ca stim/intelegem ce inseamna "Dumnezeu creeaza". Pentru ca daca nu stim, este o situatie hilara.]

Mai intai o analiza cu referire la perspectiva ontologica crestina:

Intrebare
:
Actul creator (procesul de "a crea") al Lui Dumnezeu s-a oprit in ziua a 7-a sau continua si in prezent?

Intrebarea este pertinenta, in sensul in care, se pot observa fiinte/fenomene noi care intra in existenta.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 12.03.2014 at 21:14:28.
  #75  
Vechi 13.03.2014, 01:24:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unii budisti - si nu ma refer acum doar la cei din Tibet - ajung la sfintenie in timpul vietii, se spune. Ei sunt venerati ca sfinti. Se vede acest lucru in India.
Despre acestia am citit ca se straduiesc sa vada cu ochii lor Personalitatea suprema, si unii chiar reusesc, ca ultim efort facut in aceasta viata, caci ei sfarsesc prin a fi rapusi de lumina pe care o vad.
De ce isi cer un drept pe care se pare ca nu il au si ajung sa plateasca cu viata indrazneala lor?!?
  #76  
Vechi 13.03.2014, 01:30:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
vad ca tot postezi asemanari (dupa parerea ta) intre crestinism si budhism. Sa inteleg ca, crestinismul, este un plagiat al budhismului (budhismul fiind mai vechi decat crestinismul)?
Nu numai atat, dar ei afirma ca Iisus Hristos si-a petrecut un numar de ani in India, de unde a invatat unele lucruri!!!!! Dar asta nu e tot. Ei mai afirma ca Iisus Hristos S-a reincarnat de mai multe ori, caci a lasat unele probleme nerezolvate... ceea ce L-ar obliga sa se reincarneze de mai multe ori.
Este bine sa luam distanta de al aceste neadevaruri crase.
  #77  
Vechi 13.03.2014, 07:28:37
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu numai atat, dar ei afirma ca Iisus Hristos si-a petrecut un numar de ani in India, de unde a invatat unele lucruri!!!!! Dar asta nu e tot. Ei mai afirma ca Iisus Hristos S-a reincarnat de mai multe ori, caci a lasat unele probleme nerezolvate... ceea ce L-ar obliga sa se reincarneze de mai multe ori.
Este bine sa luam distanta de al aceste neadevaruri crase.
Mantuitorul Iisus Hristos nu este considerat Dumnezeu si om deopotriva, de catre budisti, ci doar unul dintre marii initiati. Adica Hristos este trecut de ei, in rand cu ratacitii. O blasfemie strigatoare la cer!

Last edited by tot-Laurentiu; 13.03.2014 at 07:30:56.
  #78  
Vechi 13.03.2014, 10:09:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Nu stiu.
Eu citesc Biblia si citesc scripturi budiste.
Nu e suficient sa intelegi ci sa si pricepi.
Daca citesti Biblia cu minte de budist, ai sa o intelegi tot cat o inteleg si yoghinii care zic ca Biblia recomanda urinoterapia.

Citat:
Imi place sa identific principii - pentru ca din ele decurg toate manifestarile.
Cam asa au identificat si ei "principiul" sus enuntat.

Citat:
Imi place sa gandesc. Nu ma feresc sa gandesc. Imi plac raspunsurile profunde date de altii, dar nu ma limitez la ele. Imi place sa gasesc si raspunsuri proprii.
Din pacate raspunsurile tale nu au nici o tangenta cu crestinismul.
Hei, dar de asta avem si neoprotestantismul.
Ai putea fi si tu un neoprotestant budhist.

Citat:
Nu-mi place sa gandesc intr-un anumit fel, doar pentru ca mi se spune ca asa este "bine", fara sa inteleg de ce este bine.
Ai putea, daca ai avea orientare crestina.
Dar nu ai, cel mult una filosofic-budhista.

Citat:
Nu sunt de acord cu impunerea unui anumit fel de a gandi. Este ca o cusca a mintii pe care adeseori o construim noi insine fara sa ne dam seama caci - suntem prea avizi sa castigam binele pentru noi insine, in detrimentul dreptei judecati.
La fel si Lucifer, nu i-o picat bine patronajul lui Dumnezeu.
De asta o devenit dracu'.
Desi probabil el a crezut ca e mai "cool" asa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #79  
Vechi 13.03.2014, 20:01:01
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Unii budisti - si nu ma refer acum doar la cei din Tibet - ajung la sfintenie in timpul vietii, se spune. Ei sunt venerati ca sfinti. Se vede acest lucru in India.
Despre acestia am citit ca se straduiesc sa vada cu ochii lor Personalitatea suprema, si unii chiar reusesc, ca ultim efort facut in aceasta viata, caci ei sfarsesc prin a fi rapusi de lumina pe care o vad.
De ce isi cer un drept pe care se pare ca nu il au si ajung sa plateasca cu viata indrazneala lor?!?
Nu stim ce intelege fiecare, cu atat mai putin "ce vede".

Poti sa ai o 'doctrina' buna, dar daca mintea este plina de fixatii si cade usor in extreme - indiferent ca esti budist, yoghin, ascet crestin ... pericolul de cadere este mare.

Oricine este susceptibil sa fie rapus.

Duhul omului nimeni nu il stie, indiferent de nationalitate si credinta.

Atentia noastra trebuie sa fie indreptata spre intelesurile invataturii, nu spre oameni. Unii cad, altii se ridica, altii sunt pacatosi, altii sunt sfinti.... Dumnezeu ii stie pe fiecare.

Doctrina nu este un certificat de intrare in rai.

A spus-o clar Iisus.

Insa este curatia inimii.... Cine o are? Dumnezeu stie.
__________________

  #80  
Vechi 13.03.2014, 20:21:46
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu numai atat, dar ei afirma ca Iisus Hristos si-a petrecut un numar de ani in India, de unde a invatat unele lucruri!!!!! Dar asta nu e tot. Ei mai afirma ca Iisus Hristos S-a reincarnat de mai multe ori, caci a lasat unele probleme nerezolvate... ceea ce L-ar obliga sa se reincarneze de mai multe ori.
Este bine sa luam distanta de al aceste neadevaruri crase.

In principiu, cand vrem sa demonstram ca un aspect nu este valid, avem instinctiv tendinta de a generaliza.

.....

Nu toti indienii/asiaticii gandesc ca Iisus este un om simplu care s-a instruit si a atins sfintenia.
Nu toti gandesc ca Iisus s-a reincarnat de mai multe ori.

In scripturile budiste sunt nenumarate exemple cand Dumnezeu (Buddha fara inceput) din dragoste, ia diferite aspecte vizibile - forme tranzitorii-, inclusiv umane pentru ajutorarea fiintelor.

Putem spune ca Dumnezeu se "incarneaza" prin vointa proprie. Daca vrea sa fie para de foc sau om o face in baza propriilor Lui ratiuni.


Budismul tibetan explica poate cel mai bine cum firea dumnezeiasca este simbiotica cu firea omeneasca. Cum Dumnezeu poate straluci intreg, in fiecare persoana.

Toti suntem fii ai Lui Dumnezeu. Pentru ca din El purcedem. Nu exista alta sursa.

Trebuie doar sa ne intoarcem cu mintea din lume, la Tatal nostru.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 13.03.2014 at 22:47:42.
Subiect închis