Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.02.2009, 18:34:12
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=#008000]Un credincios adevărat nu are motive să se teamă...[/COLOR]
Tu care nu crezi in Raiul si Iadul de dupa viata te crezi credincioasa adevarata :) ?
  #52  
Vechi 11.02.2009, 18:38:21
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Tu care nu crezi in Raiul si Iadul de dupa viata te crezi credincioasa adevarata :) ?
[COLOR=green]Da, mă cred ce vrei tu pentru că mie nu mi-e teamă de visele urâte ale celor care și le expun în public...[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Unde scrie că cei care nu cred în rai și iad sunt necredincioși?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
  #53  
Vechi 11.02.2009, 18:42:37
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Unde scrie că cei care nu cred în rai și iad sunt necredincioși?[/COLOR]
Silverstar, serios, chiar ai nevoie de ajutor...
  #54  
Vechi 11.02.2009, 18:44:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice om crede in ceva, dar nu e indiferent in ce credem.
Ortodocsii cred in Dumnezeul Treimic, in Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si in Duhul Sfant.

Cine vrea poate crede si in luna de pe cer, dar nu se mai numeste ortodox.
  #55  
Vechi 11.02.2009, 19:01:42
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Silverstar, serios, chiar ai nevoie de ajutor...
[COLOR=green]Da? Și ce propui?[/COLOR] [COLOR=green]Sigur că am nevoie de ajutor. Cu 15 000 de lei noi, îmi rezolv problemele...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
  #56  
Vechi 11.02.2009, 19:12:16
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Legat de termenul "credinta", acesta nu trebuie automat legat de religie, pentru ca sunt persoane care nu au religie, sunt liber cugetatoare, si au credinta. Da, se poate, chiar daca unele persoane considera acest lucru imposibil.
Poate fi vorba de:
- credinta intr-un Creator, care ne ocroteste, ne inspira, ne ajuta se evoluam spre Om.
- credinta in strabuni, in legile neamului probate in secole/milenii.
- credinta in Viata, ca fiind lege a Universului. Viata presupune sanatate, fericire, cunoastere, restul precum ghinionul, esecurile fiind lucruri temporare.
  #57  
Vechi 11.02.2009, 20:08:14
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Stau si ma minunez cum de ceva timp forumul asta e invadat de panica si paranoia dusa la extrem. Unii sunt chiar nebuni.

Aveti grija, a spune ca mantuirea se poate obtine doar prin mucenicie este o erezie. Deci aveti grija ca in paranoia voastra sa nu fiti deja castigati de fiara.

Sunt intru totul de acord cu Silverstar (cu exceptia faptului ca daca nu crezi in rai si in iad, intr-adevar nu poti fi crestin fiindca l-ai contrazice pe Hristos -- citeste parabola cu saracul Lazar). A nu fi habotnic, a nu idealiza si idolatriza anumiti oameni, a nu inghite chiar totul fara a trece prin filtrul gandirii nu inseamna propaganda anti crestina. Dimpotriva, ortodoxia ar avea mult de castigat daca ar fi mai multi care sa militeze pentru echilibru. Imi aduc aminte ca pe cand eram in USA am vazut o reclama la o universitate care spunea: "Fear nothing but a closed mind." adica "Sa nu te temi de nimic mai mult decat de o minte incuiata. "
Sa inteleg ca esti o crestin ortodox practicanta...?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vine Iepurasul! Cum ne pregatim? LeeN22 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 24 07.04.2018 11:05:48
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Mucenicie ca in cartile cu vieti de sfinti ! Filmata ! sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 12 31.03.2011 10:48:24
Pentru cei ce isi doresc sa se casatoreasca,cititi cu atentie si cugetati in inimile sunsray Nunta 49 14.02.2011 21:40:30