Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.03.2013, 22:46:19
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ortodoxia si catolicismul au fost prefigurate de ruperea in doua, de catre doi soldati romani, a camasii lui Hristos, cand a fost coborat de pe cruce, dar nu trebuie sa uitam ca ambele jumatati au apartinut lui Dumnezeu. Cu siguranta, si ortodocsii si catolicii il marturisesc pe Dumnezeu in Sfanta Treime dar, la inceputurile crestinismului, datorita slabei credinte (care asa slaba cum era, se afla cu mult, mult, mult mai sus decat avem noi acum), o parte dintre crestini au dat anumite interpretari invataturilor lui Hristos. Aceste interpretari au dus la aparitia diferitelor curente de gandire (nestorianismul, iconoclastul, arianismul, origenismul etc). Din pacate, acestea au fost curente de gandire, care nu au tinut cont de suflet, adica exact de locul unde Dumnezeu si-a aruncat semintele invataturii Adevarului. De la aceasta baza rationala s-a ajuns si la "deductia logica" generatoare, in timp, a ideii ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul, desi insusi Fiul marturisise explicit ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal. Asa a aparut catolicismul, chiar cu cateva secole inainte de marea schisma. In anul 1054 a fost doar oficializarea "ruperii camasii lui Hristos". Noi ortodocsii, trebuie sa ne rugam la Dumnezeu pentru fratii nostri catolici, sa-i intareasca spre a gasi puterea sa renunte la orgoliul care ii mentine in gresala prin care s-au rupt de la Cuvantul dintai al lui Hristos. Acest nenorocit de orgoliu ii tine pe sarmanii nostri frati in afara Sfintei Biserici Ortodoxe, din sanul careia au plecat cu circa o mie de ani in urma, alegand sa asculte de creier si nu de suflet. Dumnezeu sa-i lumineze.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.03.2013, 23:35:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru camasa au tras la sorti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.03.2013, 23:39:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Uitati o postare mai veche de a mea la topicul creat de mine mai demult :''ortodoxie=catolicism=fratie=iubire ' in care mi-am spus parerea si am facut un mic apel la pace

Pana unde acest razboi catolici vs ortodocsi?Pana unde ura,rautatea si contrazicerile?Uitam oare ca suntem Biserici surori,uitam oare ca folosim icoane amandoua religiile?Uitam ca cinstim Sfintii minunati ai lui Dumnezeu?Uitam ca aproape aceleasi Taine le folosim amandoua Biserici,uitam oare dragostea lui Hristos,toleranta,iertarea,iubirea?Uitam oare inceputul si istoria Bisericii?Uitam oare Biserica Crestina care a existat odata?Uitam oare dragostea catolicilor si respectul catolicilor fata de noi?De ce ne contrazicem in tot,de ce credem ca ei sunt pacatosi,urati si mai stiu eu cum(lucru absurd),de ce credem ca numai noi ne mantuim si detinem adevarul absolut?Cum poti sa spui ca un catolic se duce in iad?Cum poti sa spui ca urasti un catolic si sa-l ataci si sa-i ataci traditia?Suntem crestini,credinciosi sau laici cu interese politice?Uitam oare ca Mantuitorului ii place dragostea,iubirea si respectul fata de ceilalti?Mai ales ca sunt catolici,foarte apropiati de noi si cu aproape aceleasi obiceiuri ,mentalitate si traditie?Eu sunt ortodox si nu doresc sa imi schimb religia.Pretuiesc ortodoxia,citesc cartile Sf.Parinti,imi plac Sf.Parinti ortodocsi dar am mare respect si pentru catolici,mi se par fratii nostri,sunt mandru ca atatia oameni sunt crestini,atatia oameni sunt catolici si ortodocsi.S-au pus intrebari pe teme de casatorie,multi au indemnat oamenii respectivi care au cerut ajutor sa treaca repede la ortodoxie ca e mare pericol,ca catolicii vor arde in iad,ca catolicii sunt hoti etc.Nu pare absurd,ilogic si urat?Pare a realitate?Pare a ceea ce ne-a invatat Hristos?Ce dorim?Sa avem mai mult atei sau crestini(ortodocsi si catolici)?Ganditi-va putin la lucrul asta.Exista mantuire pentru toti cei care respecta poruncile ale lui Hristos Dumnezeu.De ce suntem asa de ridicoli si spunem ca catolicii sunt necurati sau ca unificarea catolicilor cu ortodocsii(doar ei,adevaratul crestinism) este satanic sau mai stiu eu ce.E absurd,ridicol,de tot rasul.NOI SUNTEM FRATI!Mereu cautam noi ortodocsii sa ii mai intepam cu ceva pe catolici,daca gasim vreo neregula la ei gata:uite ce au facut catolicii,ereticii..bla bla.Oare asta ne-a zis Hristos sa facem?Oare asta ii place lui Hristos?Avem si noi,in ortodoxie nenumarate cazuri,nereguli(calugarii care stiti voi ce fac,preotii acuzati de diferite lucruri,exorcizarea de la Tanacu si multe altele)Haideti sa incercam sa fim frati,sa ne iubim si sa ne respectam unul pe altul caci nu suntem atei si rauvoitori.Hristos a inviat,Doamne ajuta!Ce parere aveti de cele scrise?Iubirea este cel mai de pret lucru.
Din perspectiva a ce si mai ales cat cunosti tu, este corect.
Dar ar trebui sa te straduiesti sa afli mai multe de atat.
Mult mai multe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.03.2013, 10:36:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
desi insusi Fiul marturisise explicit ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal.
Sunteti amabil sa ne spuneti care este locul din Sf Scriptura in care Fiul marturiseste explicit ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2013, 13:08:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunteti amabil sa ne spuneti care este locul din Sf Scriptura in care Fiul marturiseste explicit ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal ?
Sunt sigura ca ati inteles la ce s-a referit si anume Fiul ne vorbeste in mod explicit numai despre purcederea Duhului de la Tatal : iar când va veni Mângâietorul pe Care Eu îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine. (Ioan, 15:26)
Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă, ca să fie cu voi în veac (Ioan 14:16)
Duhul purcede de la Tatal si face cunoscut Cuvantul (Fiul), adica e dat prin Fiul. In Scriptura nu exista niciun pasaj care sa sustina ca Duhul purcede de la Tatal si de la Fiul.

Last edited by ioanna; 06.03.2013 at 13:12:09.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.03.2013, 14:03:20
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunteti amabil sa ne spuneti care este locul din Sf Scriptura in care Fiul marturiseste explicit ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal ?
-noi ortodocsii credem si in traditie,in hotararile sfintilor,voi ati ajuns ca protestantii sa nu mai credeti in sinoadele ecumenice si in sfinti?

Hotarile sfintelor sinoade ecumenice – I,II,III,IV

„Chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema!” (Gal. 1, 8).


Sinodul al doilea Ecumenic de la Constantinopol (381) -Despre Duhul Sfânt Împotriva pnevmatomahilor
Crezul mărturisit de către cei 150 de Părinți
Credem într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atotputernic, Făcătorul tuturor celor văzute și celor nevăzute. Și Într-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, născut din Tatăl, Unul Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii, lumină din lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, iar nu făcut, Cel de-o-ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut, Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Fecioara Maria și S-a făcut om; și S-a răstignit pentru noi în zilele lui Ponțiu Pilat, și a pătimit și S-a îngropat, și a înviat a treia zi, după Scripturi, și S-a înălțat la ceruri, și șade de-a dreapta Tatălui, și iarăși va să vină, să judece vii și morții, a Cărui împărăție nu va avea sfârșit. Și întru Duhul Sfânt, Domnul de viață făcătorul, Care din Tatăl purcede, Cel ce împreună cu Tatăl și cu Fiul este închinat și slăvit, Care a grăit prin prooroci. Și întru una sfântă, sobornicească și apostolească Biserică. Mărturisim un [singur] botez spre iertarea păcatelor. Așteptăm învierea morților și viața veacului ce va să vină. Amin.

Sfântul Sinod a hotărât că nimănui nu îi este îngăduit să propovăduiască, să scrie sau să alcătuiască o altă mărturisire de credință decât cea statornicită de Sfinții Părinți adunați la Niceea împreună cu Duhul Sfânt.
Cei care vor îndrăzni să alcătuiască o altă mărturisire de credință, să o mărturisească celor ce vor să vină la cunoașterea adevărului fie din rătăcirile elinești [păgânești], fie de la cele iudaicești sau de la oricare altă erezie, [aceia], dacă sunt episcopi sau clerici, vor fi caterisiți, episcopii din treapta episcopiei și clericii din cler; dacă sunt laici, vor fi dați anatemei.


Urmând așadar Sfinților Părinți, noi învățăm într-un glas că mărturisim pe Unul și același Fiu, Domnul nostru Iisus Hristos, însuși desăvârșit întru dumnezeire cât și întru omenitate, Însuși Dumnezeu adevărat și om adevărat din suflet rațional și din trup, de-o-ființă cu Tatăl după dumnezeire și de-o-ființă cu noi după omenitate, întru toate asemenea nouă afară de păcat, născut din Tatăl mai înainte de veci după dumnezeire și, la plinirea vremii, Același născut pentru noi și pentru a noastră mântuire din Fecioara Maria, Născătoarea de Dumnezeu, după omenitate, Unul și Același Hristos, Fiul, Domnul, Unul Născut, cunoscându-se în două firi, fără amestecare, fără schimbare, fără împărțire, fără despărțire, deosebirea firilor nefiind nicidecum stricată din pricina unimii, ci mai degrabă păstrându-se însușirile fiecărei firi într-o singură persoană și într-un singur ipostas, nu împărțindu-se sau despărțindu-se în două fețe, ci Unul și Același Fiu, Unul Născut, Dumnezeu Cuvântul, Domnul Iisus Hristos, precum [au vestit] de la început proorocii, precum El însuși ne-a învățat despre Sine și precum ne-a predanisit nouă Crezul Părinților.

Acestea toate fiind statornicite de noi cu mare grijă și acrivie, Sfântul Sinod Ecumenic a hotărât că nimănui nu îi este îngăduit să înfățișeze, să scrie sau să alcătuiască, nici [el însuși] să gândească, nici să învețe pe altul o altă mărturisire de credință. Cât despre cei care îndrăznesc să alcătuiască o altă [mărturisire de] credință, să o înfățișeze altora spre învățătură, sau să răspândească un alt Crez celor care vor să se întoarcă la cunoștința adevărului de la rătăcirile elinești sau iudaicești sau de la oricare altă erezie, aceștia, dacă sunt episcopi sau clerici, să fie îndepărtați [episcopii de episcopie și clericii de cler], iar dacă sunt monahi sau laici, să se dea anatemei.”
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.03.2013, 14:27:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. hai ca m-ati zapacit de tot. Va rog sa mai scrieti aici o data diferenta intre catolicism si ortodoxie cu referire la filioque. Ca eu nu mai stiu care si de la cine purcede. Eu stiu ca Fiul purcede din Tatal (..."care din Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii"... "si s-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si s-a facut om").

2. Mai am o intrebare (eu sunt de acord cu ceea ce spune tigeravalo9).
Aceste miscari - ecumenism si antiecumenism - se refera la institutia si ierarhia bisericeasca, sau la crestinii ce apartin confesiunilor?


Pentru ca una este sa sustii sau te opui unor norme sau grupruri restranse de persoane sau institutii si alta este sa stigmatizezi mase de oameni (milioane sau chiar miliarde - nu stiu cati crestini sunt in intreaga lume).

Biserica unica de la inceput, pe care a infiintat-o Iisus a fost scindata de cateva idei si persoane. Restul lumii, adica badea Ion si romanul Francesco (unul la intamplare) nu au avut nici un cuvant de spus in aceste decizii si lupte. Nici neamtul Joseph nu e vinovat ca s-a nascut si l-au botezat ai lui luteran.

Noi ortodocsii de toate felurile asa suntem din neam in neam si asa suntem botezati. Catolicii la fel si luteranii la fel.
Ce facem ne uram unii pe altii in masa, din cauza unor idei de acum 1000 si nu stiu cati de ani?
Sunt tari, inclusiv Romania unde traim de atata amar de vreme in pace unii cu altii (cel putin din punct de vedere religios): romani, nemti, maghiari, italieni, greci, rusi si alte natii.
Sunt copii in scoli si gradinite care se joaca si invata laolalta, tineri care se iubesc si se casatoresc (aici insa apar greutatile).

Si badea Ion si Francesco si Joseph se roaga la Dumnezeu, Maica Sa si Sfintei Treimi. La Joseph sunt niste probleme, dar nu stiu exact.

Ma intreb si eu ca si altii: de ce aceasta ura si scindare si pana cand?
Totusi sunt convinsa ca ar exista cai de refacere a bisericii unice a lui Iisus si ca El totusi asa voieste.
Cred ca numai mandria asta imensa ne tine separati...Un mare pacat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.03.2013, 14:28:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Fiul ne vorbeste in mod explicit numai despre purcederea Duhului de la Tatal : când va veni Mângâietorul pe Care Eu îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.
Intre felul cum formuleaza Mantuitorul si felul cum formuleaza preopinentul ("desi insusi Fiul marturisise explicit ca Duhul Sfant purcede NUMAI de la Tatal.") exista o diferenta.

Deci, Mantuitorul NU spune ca Duhul Sfant purcede "NUMAI de la Tatal", ci spune "de la Tatal". Prin urmare, ortodocsii au introdus aici un "numai" si nu se sfiesc sa il aseze in gura Mantuitorului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.03.2013, 14:32:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În timp ce, catolicii au introdus "decât" un "și", punându-l în gura Mântuitorului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.03.2013, 14:49:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Prin urmare, afirmatia:

"insusi Fiul marturisise explicit ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal." este falsa. Nu cunoastem ca Fiul sa fi marturisit explicit asa ceva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare