Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2019, 18:09:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vsovi/moroco și eu sunt relativ nou......
Sorry...

(Nu e vina ta cu Threadul, se pare că oamenii au altceva mai bun de făcut decât să ne citească postările. Văd că te-ai luat după sf. Petru7 și mi-ai făcut și tu morală. Mulțumesc frumos pentru sfaturi.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2019, 18:19:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Bine atunci, în caz că nu s-au văzut observațile le-am lăsat la postarea anterioară le pot citi și ceilalți.
Să ne vedem fiecare de drum și să lăsăm spațiul acesta doar pentru a prezenta eventuale activități petrecute în sânul B.O.R. făcute cu binecuvântare de preoți, teologi și oameni care sunt în rânduială, că altfel iese un talmeș balmeș din care nu se mai înțelege nimic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.04.2019 at 18:28:12.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.04.2019, 05:31:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Cafeneaua „buclucașă” a ajuns și pe digi 24 :) (știrea e mai veche)
Știre Digi 24

Cafenea educativă, deschisă de Episcopia Deva
„Cafenea educativă pentru adolescenții din Deva. Inițiativa aparține Episcopiei, care a amenajat un spațiu în care tinerii să poată socializa, dar să aibă, de asemenea, acces și la jocuri, cărți, filme sau chiar concerte. Totodată, elevii pot bea, gratuit, ceai sau cafea. Preotul care a gândit acest centru s-a inspirat din nevoile tinereții sale, atunci când era unul dintre cei mai cunoscuți rockeri din oraș.

Cu ideea deschiderii unei cafenele pentru adolescenți a venit preotul Radu Trifon. În liceu, slujitorul Domnului a fost membru al unei trupe rock din Deva. El spune că tinerețea sa rebelă îl ajută acum să îi înțeleagă mai bine pe elevii de liceu.

„Sper să găsescă aici un spațiu de întâlnire, pe care noi în tinerețe nu l-am avut, un spațiu cuminte, un spațiu în care în primul rând să relaționeze ei între ei sper să fie o alternativă la mersul prin baruri și la chiulul de la școală”, spune Radu Trifon, preot.
Încă de la deschidere, cafeneaua din apropierea Episcopiei a fost pe gustul adolescenților.

„E atractiv pentru că e altceva, poate să vină toată lumea, este pentru copii cuminți, deștepți care vin într-un loc liniștit”, spune o tânără.

„Este un proiect foarte interesant, care, sunt sigur că va avea un mare impact asupra tineretului, pentru că era nevoie de un loc în care să ne întâlnim”, adaugă un adolescent.

În cafenea, tinerii pot să își facă și temele. De asemenea, au la dispoziție jocuri, o bibliotecă, dar și săli în care pot face ateliere de creație sau karaoke.
„Această sală este amenajată special pentru proiecții. Tot aici pot avea loc seminarii și diferite discuții. Iar pentru relaxare, tinerii pasionați de muzică și desigur talentați au la dispoziție 3 chitare”, relatează Andrada Velciov, reporter Digi24.

„Vor putea veni să servească un ceai, o cafea, pe care le oferim, deci nu va costa nimic din când în când vom încerca să aducem un artist, deci va fi o cafenea...cum să zic, educativă”, spune Alexandru Vlad, coordonator centru.
Cafeneaua este deschisă de luni până vineri, între orele 12 și 20. Elevii vor fi supravegheați de angajați ai Episcopiei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.04.2019, 01:11:53
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Iorest mi se pare o idee geniala aceasta Cafenea Ortho. Am spicuit cateva momente dupa mine reprezentative din reportaj:
"8:20-Este UN PUNCT DE SPIJIN PTR MINE pe langa familie,BISERICII II PASA DE NOI, contam ptr Biserica,
9:50-Relatia cu parintii, depresii. Orto cafe este in primul rand o familie.
12:00 Am avut si intalniri cu psihologi,nu am incercat sa impunem un anumit tip de activitate, incercam mereu sa dialogam,
14:05 am gasit o gramada de persoane in care pot avea incredere,foarte multi prieteni pe care acum ii numesc prieteni foarte buni."

Care mi se pare castigul principal: Comuniunea. Si as sublinia in special Comuniunea intr-un anumit SPIRIT. Unul dintre preotii care se ocupa de centru acesta spune ca era rocker in tinerete si rebel. Un om dinasta poate ajuta mult niste tineri ptr ca stie cu ce sa luptat el in viata. Mare lucru ca au un om apropiat la care ii spuneaau direct Alex . Acest om cred ca sa apropiat mult de sufletul lor.
La una din Bisericile ,la care am frecventat era un preot care facuse in jurul lui o COMUNITATE in tinerete, se juca fotbal cu ei si era apropiat de ei. Asta au nevoie multi tineri in zi de azi :Comunitate. Cu cei care esti in clasele 5-8 poti sa nu te mai intalnesti cand esti la Liceu, dar comunitatea unei Biserici , sau comunitatea cum e asta in jurul unei Biserici, poate ramane si dupa ce ai terminat nu stiu ce scoala.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.04.2019, 17:50:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Iorest mi se pare o idee geniala aceasta Cafenea Ortho. Am spicuit cateva momente dupa mine reprezentative din reportaj:
"8:20-Este UN PUNCT DE SPIJIN PTR MINE pe langa familie,BISERICII II PASA DE NOI, contam ptr Biserica,
9:50-Relatia cu parintii, depresii. Orto cafe este in primul rand o familie.
12:00 Am avut si intalniri cu psihologi,nu am incercat sa impunem un anumit tip de activitate, incercam mereu sa dialogam,
14:05 am gasit o gramada de persoane in care pot avea incredere,foarte multi prieteni pe care acum ii numesc prieteni foarte buni."
Mulțumesc că ai avut răbdare să parcurgi reportajul, că ai comentat în cunoștință de cauză după ce ai văzut și că ai făcut o selecție de momente.

Asta am greșit eu că nu am făcut mai multe spicuiri, dar nu m-am gândit că unii nu se vor uita deloc la reportaj dar vor comenta, mă bucur totuși că mesajul a ajuns la oameni și nu s-a pierdut printre diferite replici care n-aveau legătură cu subiectul.

Ai surprins esența aici
Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Care mi se pare castigul principal: Comuniunea. Si as sublinia in special Comuniunea intr-un anumit SPIRIT.
Am auzit că mai mulți sfinți recomandau mișcarea și implicit o comuniune care se realiza.
Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La una din Bisericile ,la care am frecventat era un preot care facuse in jurul lui o COMUNITATE in tinerete, se juca fotbal cu ei si era apropiat de ei. Asta au nevoie multi tineri in zi de azi :Comunitate.
Danion Vasile TALANȚII ȘI ÎNMULȚIREA LOR - Drumul spre mâine -:

Parafrazez din conferința scriitorului ortodox Danion Vasile:
„E o tinerețe lăuntrică care trebuie să rămână, nu trebuie să ruginim...
Chiar de curând citeam la sfântul Nectarie cum recomanda sportul și cum a încurajat fotbalul la seminarul teologic din Athena. El a fost dintre cei care susțineau ca seminariștii să joace fotbal.

Lucrul acesta m-a mirat, ba chiar el făcea referire la un medic din antichitate din regiunea Silivriei care dădea ca rețetă unor bolnavi să meargă 100 km pe jos ca să se vindece, lucrul acesta era prezentat într-un cadru mai larg unde se arăta că Sfântul Nectarie era foarte grijuliu cu sănătatea maicilor, le îndemna să aibă grijă de sănătatea lor și le spunea - Dacă vă veți îmbolnăvi nu veți putea lucra pentru Dumnezeu cu aceeași râvnă.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.04.2019 at 17:55:44.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.04.2019, 00:42:55
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mulțumesc că ai avut răbdare să parcurgi reportajul, că ai comentat în cunoștință de cauză după ce ai văzut și că ai făcut o selecție de momente.
Am avut rabdare, fiindca mi s-a parut unul din cele mai interesante topicuri din ultimii ani. Societatea evolueaza(sau mai exact involueaza, avand in vedere ca se inventeaza atatea lucruri dar nu se vede efectul asupra oamenilor,asupra tinerilor) si trebuie implicit schimbandu-se viata se schimba si modul cum ne raportam unii la altii. LA multi tineri lipsesc modelele demne de urmat, tineri care nu stiu incotro sa se inddrepte.
Uite ma bucur ca sau gasit niste preoti tineri, si acel Alex presupun un teolog si el , care sa se apropie de inima acelor tineri. Nu oricine poate sa intre in inima lor,nu oricine poate fi un model autentic ptr ei.
Nu in ultimul rand, cu siguranta Episcopul locului ii sustine in acest demers.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.04.2019, 00:18:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Jhonny mi-am adus aminte că tu ai găsit ceva noutăți despre Ministerul Singurătății din Marea Britanie, se pare că în Germania a crescut numărul celor care mor neștiuți de nimeni.

Citez dintr-un articol Deutsche Welle, Morții Solitari ai Germaniei (https://www.dw.com/ro/morții-so...iei/a-46524698 ):

„În ultimii ani a crescut numărul înmormântărilor fără rude, prieteni sau colegi în Germania.
"Sunt șocată că adesea nici măcar vecinii nu observă nimic sau rămân indiferenți. Există tot mai mulți oameni care dispar, pur și simplu, din societatea noastră, fără ca acest lucru să intereseze pe cineva. Nu numai moartea lor trece neobservată, ci și viața pe care au dus-o",
Un alt proiect inițiat de Zuzanna Hanussek e o cafenea gratuită, unde persoanele sărace, care nu își permit să iasă într-un local obișnuit, se pot întâlni de două ori pe săptămână: "Știu că nu poți să salvezi lumea cu așa ceva, dar e o încercare de a-i ajuta pe oameni să nu se mai simtă izolați."


Deci iată că și nemții[ folosesc ideea unei Cafenele ca un Prilej de întrunire și socializare.

De asemenea programul la Cafeneaua ortodoxă ar putea fi ajustat astfel încât să cuprindă pastoral toate vârstele, nu doar tinerii, ci și oamenii de vârstă mijlocie și bătrânii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.04.2019 at 00:36:46.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.04.2019, 00:33:33
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

E bine ca Societatea sau uneori Biserica a sesizat o situatie si a inceput sa faca ceva . Chiar daca la inceput pasii sunt mici, dar cu timpul probabil vot fi mai multi si mai mari.
Ma bucur cand aud stiri cand se face ceva pr oameni. Sau cand se face ceva ptr tineri cum ai aratat in acest topic.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.04.2019, 08:33:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Un alt proiect inițiat de Zuzanna Hanussek e o cafenea gratuită, unde persoanele sărace, care nu își permit să iasă într-un local obișnuit, se pot întâlni de două ori pe săptămână: "Știu că nu poți să salvezi lumea cu așa ceva, dar e o încercare de a-i ajuta pe oameni să nu se mai simtă izolați."


Deci iată că și nemții[ folosesc ideea unei Cafenele ca un Prilej de întrunire și socializare.

De asemenea programul la Cafeneaua ortodoxă ar putea fi ajustat astfel încât să cuprindă pastoral toate vârstele, nu doar tinerii, ci și oamenii de vârstă mijlocie și bătrânii.
O practica foarte interesanta in unele cafenele pariziene (si nu numai) este comanda unei "cafele in aer". In ce consta ? Unii vin si comanda o cafea, dar platesc doua: o cafea pentru mine si o cafea in aer. Barmanul isi insemneaza cafeaua in aer pe un catastif. Cand vine cate un cersetor infrigurat, intreaba la bar: "aveti cumva o cafea in aer ?" Daca are, barmanul ii da o cafea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.04.2019, 11:21:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Măcar știți efectele cafelei în oamenii lipsiți de credință?
Ați băut suficientă cafea să vedeți ce efect are pe voi înșivă?

Pe vremuri eram împotriva consumului de hule, de droguri, de băutură tare, de țigări, de cafea... pentru a asculta de Hristos, pentru a-ți curăți viața.

Astăzi încerc să rabd mustrarea, cearta, propria mea îndoială, necredință și dorință de viclenire și înavuțire îngrijorată pentru ca răbdarea să rodească speranță. Deci mă străduiesc cu Domnul să-mi rabd și hulele, eresurile, mândriile, lăudăroșeniile și vedeniile, drogurile, țigările, băutura tare, cafeaua, munca în zadar și slava de la oameni pentru ea.

Dar știe cineva ce efecte negative are cafeaua (cofeina) sau ceaiul (teina) în omul necredincios pe termen scurt sau pe termen lung? Sigur că are și efecte pozitive, dar pe cele negative le știți când recomandați cuiva cafea, lucru care poate degenera în exces de cafea sau în dependență?

Vi le pot spune din nou dacă ați uitat efectele, dar n-aș vrea să zică cineva că vreau și eu să dărâm threadul și inițiativa unor oameni buni și binevoitori care iau exemplul celor de pe muntele Athos care servesc vizitatorii și pelerinii cu cafea.

Deci domnilor cunoașteți efectele cafelei și al ceaiului negru în omul necredincios?

Ca să nu le strecori oamenilor îndoiala și neîncrederea în mâncarea și beutura lor nu înseamnă că ar fi bine să le recomanzi babilonul tuturor mâncărurilor și băuturilor gLhumii devenind insistent și plin de oferte patronate de ortodoxie.

Eu nu recomand nici credincioșilor cafeaua sau ceaiul tare!.. ci sunt pentru evitarea consumului de orice lucru ce vine de la gLhume și de la noi înșine pentru că este scris creștinilor: ''lepădați și biruiți lumea!''

__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.04.2019 at 11:58:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare