Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.09.2010, 14:19:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Vreau sa mai sar cu parasuta, sa fac bungee jumping si cam atat deocamdata.
Poate ca este periculos, insa viata in sine este periculoasa, nesigura. Doar moartea e sigura.
Asa ca eu n-am nimic impotriva. Odata ce asta te face fericit, liber, da-i bataie!:D
Viata omului ce vietuieste curat, crestineste, nu este periculoasa.
Periculos este tot ceea ce face un om fara Dumnezeu, de unul singur, ori infrantand limitele.

Spui: "Odata ce te face fericit, da'i bataie."
Multi se fericesc facand altele. Sa luam aminte la acest principiu.
Omului nu ii este ingaduit sa faca orice ii place, pentru ca, de multe ori, omului ajung sa'i placa lucruri rele.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cei care, eventual, ar critica asa ceva, nu stiu ca un traseu montan relativ greu, de cateva ore, iti limpezeste mintea mai bine decat daca ai sta in meditatie sau rugaciune.
Am parcurs nenumarate trasee montane, creste si rape. Adevarat, linistea muntelui este ceva de nedescris. In tacerea unor carari de creasta, sufletul isi pune toate intrebarile, isi infunta toate prejudecatile si pacatele si le vede in fata. Acolo curentul electic nu exista, nici telefonul mobil nu are intotdeauna semnal, nici internat, nici griji, nici ceas, nimic. Sufletul trebuie sa ramana singur, cu el insusi, fata in fata. Este infricosator pentru cei care sunt obisnuiti a fugi de ei insisi.

Cu toate acestea, cand muntele ne linisteste mai mult decat rugaciunea, nu trebuie sa avem odihna, gandind ca suntem ceva, ori ca e cine stie ce lucrare. Diavolul poleieste orice cu aur si odihna de suprafata, spre a renunta omul la rugaciune. Cand muntele odihneste mai mult, inseamna ca rugaciunea nu este facuta cum trebuie.

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Pe munte cu siguranta ne putem ruga si ne putem simti aproape de Dumnezeu! Insa, frica este opusul dragostei si nu stiu daca este bine sa facem ceva ce ne provoaca frica. Tentante, toate sporturile acestea care provoaca adrenalina, mai ales ca le poti face pana la o anumita varsta, nu cred insa, ca sunt pe placul lui Dumnezeu... riscatul vietii pt a obtine placere... este chiar impotriva Lui.
Sunt de acord.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 22:52:00
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 21:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 18:47:54