Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.08.2009, 21:22:39
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lyllyana Vezi mesajul
Stiu ca nu e bine sa schimbi duhovnicul, dar daca acesta nu prea isi mai face "datoria", vorbeste si se comporta de cele mai multe ori nu ca un preot, destainuieste altor persoane ceea ce aude la spovendanie, poti alege alt duhovnic la care sa ramai?

Poti dar sa-i spui duhovnicului pe care vrei sa-l "parasesti" ca vrei sa-l "parasesti.
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.08.2009, 22:13:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, poti alege un alt duhovnic. In nici o alta taina nu e prezenta asa de accentuat vrednicia preotului. Ca darurile sa se prefaca in Trupul si Sangele Domnului, nu tine de vrednicia preotului, ca botezul, casatoria, maslul... sa se implineasca, nu tine de vrednicia acestuia. Dar ca omul sa plece sanatos de la duhovnic, tine de vrednicia preotului.
Ca la orice inceput : va salut pe toti ! si imi cer iertare pt. ca am sa-mi spun si eu parerile in legatura cu subiectul propus:
1. Pt. fratele de mai sus si toti carora li se pare interesant: in toate cele 7 taine(botezul, impartasania,spovedania,cununia,maslu,hirotonia,sf .liturghie)nu lucreaza vrednicia sau curatia preotului; taina este implinita de insusi Mintuitorul care lucreaza direct.Preotul poate fi oricit de decadent,taina este valabila si se implineste sigur ! Vrednicia preotului lucreaza doar in ierurgii,adica in toate celelalte slujbe.
2. Nu exista nici o dispozitie canonica care sa impiedice schimbarea duhovnicului ...doar ca se face numai in anumite conditii bine stabilite: daca decedeaza,daca schimba parohia,daca schimbi tu parohia si nu vrei sa faci drumuri,daca are comportament cunoscut ca necanonic si si recunoscut. Asa ca ,,a nu-si mai face datoria", ,,a vorbi si a se comporta" sa zicem neconform trebuie sa fie un lucru cunoscut de mai multi parohieni sau daca este numai pt. tine atunci se merge la episcopul locului(numai in situatia aceasta)se prezinta situatia si se cere deslegare pt. schimbare.
3. Preotul poate prezenta tipurile de pacate aflate la taina spovedaniei,in predicile sale sau in discutii particulare cu scopul de a arata un ,,gen nou" de pacat enoriasilor si de a-i soma/feri sa nu-l faca cu conditia sa nu pronunte numele celuia care l-a marturisit si a nu descrie absolut amanuntit modul de savirsire pt. a nu-i sminti pe cei mai slabi.
4. Da, se poate schimba duhovnicul ,prin acord comun cu acesta prezentindu-i motivatia intr-un mod cuviincios,fara a inventa minciuni sau a face alte pacate si cerindu-i expres binecuvintarea.

Last edited by zaharia_2009; 07.08.2009 at 22:21:40.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.08.2009, 22:18:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
Poti dar sa-i spui duhovnicului pe care vrei sa-l "parasesti" ca vrei sa-l "parasesti.
Statornicia este un element deosebit de important în credința noastră. Să ne gândim de 100 de ori înainte de a lua o hotărâre în acest sens. Vrăjmașul lucrează de multe ori în mintea noastră , iar de multe ori gândurile ne joacă feste . Ispitirea în schimbarea Duhovnicului , vine tocmai pentru slăbirea noastră în credință, în dezorientarea noastră în general. Mult discernământ când luăm astfel de hotărâri și nu în ultimul rând, multă rugăciune întru luminarea noastră. Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.08.2009, 01:21:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Vrednicia preotului lucreaza doar in ierurgii,adica in toate celelalte slujbe.
As dori mai multe argumente.
Referitor la cele amintite de Costel, eu cred ca s-a referit la sfaturile pe care preotul le ofera in scaunul spovedanie. Nu cred ca a pus in discutie validitatea tainei. Nu cred ca preotul in cazul Spovedaniei este un simplu instrument, el trebuie sa conclucreze cu Hristos, in privinta sfaturilor pe care le da credinciosilor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.08.2009, 01:53:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
As dori mai multe argumente.
Referitor la cele amintite de Costel, eu cred ca s-a referit la sfaturile pe care preotul le ofera in scaunul spovedanie. Nu cred ca a pus in discutie validitatea tainei. Nu cred ca preotul in cazul Spovedaniei este un simplu instrument, el trebuie sa conclucreze cu Hristos, in privinta sfaturilor pe care le da credinciosilor.
Cind a pus problema vredniciei preotului(formulind in felul acesta-sau cine stie la ce s-a dingit el dar a denumit ,,vrednicie")in taina spovedaniei diferit de celelalte taine deja a facut deosebirea intre ele din acest punct de vedere.Si nu este asa.Tainele sunt egale din punct de vedere haric,cel ce le implineste.Vrednic,nevrednic taina este implinita de Hristos. A pune in discutie validitatea tainei botezului presupune mai intii sa pui problema preotului valid; daca preotul=valid si taina = valida,pt. ca nu are nevoie la savirsire de conditii speciale ca la celelalte.Da, preotul este un simplu instrument in taina deoarece Hristos lucreaza in taina spovedaniei si vorbeste prin gura preotului.Este vorba de ,,substanta"vorbita,de interpretarea,de evaluarea faptelor,de alegerea epitimiilor de transmiterea folosului duhovnicesc al tainei penitentului. A!... cum vorbeste,ce debit verbal are,ce nivel de dictie si elocinta foloseste preotul,cita rabdare si bunavointa afiseaza,asta da, tine de el .Dar atit.
Tu cum intelegi ca in timp ce preotul sta de vorba cu enoriasul el colaboreaza si cu Hristos. Cum vezi colaborarea asta in acelasi timp?
Toate aceste interpretari ale sf.taine se invata prin cursul de liturgica speciala si are la baza invataturile sf. parinti talmacitori ai sf. taine(de exemplu capadocieni),dar despre taina spovedaniei gasesti amanunte de interpretare si in indreptarele de spovedanie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2009, 09:43:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In taina deoarece Hristos lucreaza in taina spovedaniei si vorbeste prin gura preotului.Este vorba de ,,substanta"vorbita,de interpretarea,de evaluarea faptelor,de alegerea epitimiilor de transmiterea folosului duhovnicesc al tainei penitentului. A!... cum vorbeste,ce debit verbal are,ce nivel de dictie si elocinta foloseste preotul,cita rabdare si bunavointa afiseaza,asta da, tine de el .Dar atit.
Tu cum intelegi ca in timp ce preotul sta de vorba cu enoriasul el colaboreaza si cu Hristos. Cum vezi colaborarea asta in acelasi timp?
Toate aceste interpretari ale sf.taine se invata prin cursul de liturgica speciala si are la baza invataturile sf. parinti talmacitori ai sf. taine(de exemplu capadocieni),dar despre taina spovedaniei gasesti amanunte de interpretare si in indreptarele de spovedanie.
Imi pare rau dar nu cred ca preotul poate fi redus la o stare de pasivitate in ataian Spovedanie, atunci ar insemna ca pentru aceeasi problema preotii ar trebui sa dea acelesi sfaturi, nimic contradictoriu- caci doar nu se contrazice Hristos-.
Repet, nu ma refer la validitatea taine- la transmiterea harului- la oferirea iertarii, ci la sfaturile pe care le da penitentului- acestea tin si de pregatirea lui teologica si duhovniceasca.
Recomandarile nu sunt autoritare- cursul de liturgica- Iti recomand Taina Pocaintei de parintele Staniloae in revista Ortodoxia. Ca si in cazul inspiratiei unde se voarbeste despre sinergie- acelasi lucru se intampla si in cazul Spovedaniei cand preotul ofera anumite sfaturi.
Ideea ca preotul este un simplu instrument- mi se pare protestanta ca si in cazul inspiratiei- ca si cum li se dicteaza ceea ce trebuie sa spuna.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.08.2009, 12:13:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Imi pare rau dar nu cred ca preotul poate fi redus la o stare de pasivitate in ataian Spovedanie, atunci ar insemna ca pentru aceeasi problema preotii ar trebui sa dea acelesi sfaturi, nimic contradictoriu- caci doar nu se contrazice Hristos-.
Repet, nu ma refer la validitatea taine- la transmiterea harului- la oferirea iertarii, ci la sfaturile pe care le da penitentului- acestea tin si de pregatirea lui teologica si duhovniceasca.
Recomandarile nu sunt autoritare- cursul de liturgica- Iti recomand Taina Pocaintei de parintele Staniloae in revista Ortodoxia. Ca si in cazul inspiratiei unde se voarbeste despre sinergie- acelasi lucru se intampla si in cazul Spovedaniei cand preotul ofera anumite sfaturi.
Ideea ca preotul este un simplu instrument- mi se pare protestanta ca si in cazul inspiratiei- ca si cum li se dicteaza ceea ce trebuie sa spuna.
Frate, eu ti-am spus parerea mea... ti-am argumentat-o. Tu alege-ti ce-i convine sufletului tau. Este loc pe topic pt. amindoi. Nu stiu daca sf. parinti sunt mai mari decit parintele Staniloaie sau invers(ei nu stiu ! este si greu sa putem aprecia ! desi nu poate exista contradictii intre ei pe un asemenea subiect !).Daca esti absolvent de teologie si ai parerile acestea... este doar treaba ta.Daca nu ai studii teologice si asa vezi tu lucrurile...asta nu este prea grav.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.08.2009, 12:55:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Frate, eu ti-am spus parerea mea... ti-am argumentat-o. Tu alege-ti ce-i convine sufletului tau. Este loc pe topic pt. amindoi. Nu stiu daca sf. parinti sunt mai mari decit parintele Staniloaie sau invers(ei nu stiu ! este si greu sa putem aprecia ! desi nu poate exista contradictii intre ei pe un asemenea subiect !).Daca esti absolvent de teologie si ai parerile acestea... este doar treaba ta.Daca nu ai studii teologice si asa vezi tu lucrurile...asta nu este prea grav.
Eu nu doresc sa intru in polemica, am dorit argumente. Cu siguranta este loc pentru amandoi pe topic. Imi pare rau daca te-am deranjat, am simtit o acrivie deosebita din partea ta fata de anumite definitii din manualele de teologie- liturgica si dogmatica- pe care multi le considera litera de lege. Autorii acestor manuale au incercat sa interpreteze unele texte ale sfintilor parinti insa nu intr-un mod infailibil. In continuare astept textele patristice in legatura cu ierurgiile.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.08.2009, 13:56:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sa revenim la subiect:

Mie inca nu mi-este asa clar.
Zaharia enumerat aici cateva situatii in care se poate schimba duhovnicul. Nu stiu de unde sunt.
Ma gandesc insa ca mai exista o situatie:
Daca nu esti potrivit cu duhovnicul.
Se spune ca intre ucenic si duhovnic trebuie sa existe o legatura speciala.
Acum unii spun ca iti da Dumnezeu duhovnic potrivit, sau il gasesti pur si simplu.
Dar de unde stii ca este potrivit? Abia dupa o vreme poti sti daca se realizeaza comunicarea, daca te ajuta, daca te potrivesti cu el.
Si la un psihoterapeut exista mai intai cateva sedinte de cunoastere, apropiere, in care cei doi (dar mai ales pacientul) vede daca se poate apropia, deschide si comunica, daca aceste este omul potrivit sa-l ajute.
Exista oameni si oameni, duhovnici si duhovnici. Unul este mai sever, altul mai bland. Unul mai repezit, altul mai rabdator, unul are mai multa nevoie in timp ce duhovnicul nu prea are timp sau rabdare, altul nu-i trebuie decat doua vorbe. Un duhovnic (ex. par. Cleopa) este mai dur, vorbeste mai violent si zgaltie omul si in felul asta nu poate fi potrivit cu un om mai sensibil si cu traume sufletesti, dar poate o fi mai bun pentru un om mai tare din fire si mai mai putin vulnerabil, mai dur si el din fire si care chiar trebuie zgaltait. Altul se apropie mai cu blandete, cu rabdare, il ia mai usor, ii explica etc.
Nici profesorii, nici terapeutii si nici macar parintii biologici nu pot sa se poarte cu toti copiii la fel. Fiecare copil trebuie luat dupa fire, temperament, nevoi, etc. Nu tipi la unul sensibil, pe care in acest fel l-ai si inchis la suflet si l-ai traumatizat din prima, si il mangai pe unul care ti se urca in cap si face numai rele.
La fel si un duhovnic trebuie sa fie potrivit, sa se poarte cu ucenicul in functie de acesta.
Si atunci daca nu sunt potriviti, daca unul din ei, sau de multe ori amandoi sufera, sau nu se inteleg, sau exista incompatibilitati, trebuie schimbat.
Acolo unde este posibil, unde sunt multi preoti, biserici, manastiri (daca unii vor neaparat duhovnic calugar), se poate schimba.
Acolo unde nu este decat unul singur, este f.greu.

Eu cred ca se poate si chiar trebuie schimbat duhovnicul, pentru ca relatia sa functioneze cu adevarat, sa dai peste omul potrivit.
Daca voi sustineti altceva, inseamna ca n-am inteles eu ce inseamna duhovnic.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.08.2009, 14:21:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu nu doresc sa intru in polemica, am dorit argumente. Cu siguranta este loc pentru amandoi pe topic. Imi pare rau daca te-am deranjat, am simtit o acrivie deosebita din partea ta fata de anumite definitii din manualele de teologie- liturgica si dogmatica- pe care multi le considera litera de lege. Autorii acestor manuale au incercat sa interpreteze unele texte ale sfintilor parinti insa nu intr-un mod infailibil. In continuare astept textele patristice in legatura cu ierurgiile.
Pai daca sunt manuale... vrei sa intram sa detaliem sensul si substanta cuvintului ,,manual"?Nu este clar?
Ar fi de prisos ! Ca sa fi autor de manual,cunoscut si recunoscut este un lucru deosebit si nu doar o incercare...Facultatile de teologie nu merg pe ,,incercari" ci pe invatarea ,,Adevarului"!. Daca ajungi ,sub o forma sau alta,sa te indoiesti de maestrii(de parintii)care ti-au pus teologia in suflet...ma surprinzi! Este posibil,iacata ...este posibil dar nu este si bine. Pai spune-mi citeva argumente de contestare a parintelui Ene Braniste,de exemplu,ca sa ma ...cistigi !
Ce te deranjeaza in legatura cu ,,acrivia" livreasca? Pai daca un inginer constructor nu ar avea acrivie(mare scrupulozitate si nu doar acrivie !) in legatura cu manualele sale din scoala cum crezi ca ar fi zidirea lui,trainica,sigura? Si exemple exista multe(nu numai cu constructorii) dar cred ca noi suntem la nivelul in care discutam idei si nu exemple; vorbesc strict despre noi doi.Ti-am indicat si varianta mai simpla dar valabila a indreptarelor de spovedanie; cel mai bun ,dupa parerea mea,cel editat de sf. min.Lainici;dar sunt si altele ! Ai indoieli,este firesc;ai nedumeriri,este de acceptat dar daca ai tagaduire asupra maestrilor esti in situatia ... delicata,ca sa folosesc un eufemism !
Dar cu toate acestea ,ma repet, avem loc pe topic. Vorba unui sfint al inchisorilor comuniste: ,, daca ne-am asemana ,urletul ne-ar cuprinde!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alegerea duhovnicului ionut12 Intrebari utilizatori 4 07.10.2015 16:32:42
Schimbarea orei Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 1 25.03.2012 22:20:31
Responsabilitatile duhovnicului. georgeval Pocainta 0 14.09.2010 18:55:23
influenta faptelor crestinului asupra duhovnicului o_copila Preotul 0 24.05.2007 20:48:20