Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 20.04.2016, 17:18:29
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Aia e problema ca nu e nimeni tras la raspundere pentru ce face, nici guvernantii , nici preotii, nici oamenii de rand, nici incompetenta, nici hotia nu se platesc.
Exact; Romania este un fel de no man's land din pdv al moralitatii sociale. Legile, fie sint timpite, si, nu-chiar-culmea, atunci se aplica drastic, mai ales daca e vreun interes pecuniar al vreunei corporatii straine sau vreo presiune politico-ideologica din afara (vezi relatia noastra cu URSS in anii '50 sau actuala relatie cu UE), fie sint bune, dar deopotriva mica si m ai ales marea coruptie le fac pur si simplu nefunctionale.
De asta urasc bogatii si bogatia, fiindca ei au pirghii pentru un singur lucru pe care il fac consistent: sa cumuleze putere si influenta, fie in bani, fie in pirghii instittionale si legale, si tot asa, o spirala a lacomiei. Ce ma "amuza" este ca crestinii mai plutofili asa, se grabesc sa il scoata in fata pe Dreptul Iov ca exemplu de bogatie justificata si justificabila, dar uita brusc toate parabolele negative din Evanghelii care...vorbesc despre bogati si dificultatea lor de a face bine injur si/sau de a se mintui. Nu ca solutia ar fi cea din anii '50: atunci, in afara de egolatri patologici, stapini pe judete intregi si ramuri economice (vezi expresiile "regii asfaltului", regii caramidei",. etc) au suferit si familii nevinovate, care au ridicat si construit prin munca/comert cinstite in sec.XIX-inceputul sec.XX, timp de generatii, (pe atunci climatul economic inca permitea asta) prosperitate si pentru ai lor si pentru comunitati intregi, nu doar pentru angajatii lor. De astfel de oameni si de experienta lor ar fi fost nevoie in aceasta perioada pe care o traim. Un capitalism al IMM-urilor este probabil singura orinduire justa in acest moemnt. Fara sclavie la lacomii de straini si corporatiile lor gigantice, dar si fara hotul de stat roman care mai vrea si sa respecti legea si sa il aperi la razboi, dupa ce ca cei cu piinea si cutitul sint...ce sint.
Revenind mai on-topic: nu am o problema cu tipul de preot-manager. Da, exista o coruptie in BOR, ca in orice organizatie. Ea trebuie, dupa caz, denuntata fie intai organelor eclesiastice, fie direct celor de stat (bine, astea dorm pe ele si se activeaza altfel decit la pocnitul amarasteanului doar daca primesc o comanda politica via aranjamente de partid, operatiuni ilegale ale unor servicii secrete, deseori imperialiste, sau alte pirghii infame; greu de crezut ca ar apara ordinea si canonicitatea in Biserica). Oameni ca preotul descris de Slavici (Popa Tanda) sint un exemplu luminos.
Iar daca intr-un loc exista prepodnderent preoti precum cei descrisi de colega aubergine, atunci nu este o scuza pentru laity sa fie imorali: exista Legea Firii/bunul simt, exista puterea exemplului personal, exista educatia de acasa, exista Biblia si realtia personala cu Dumnezeu prin o credinta sincera si mai ales rugaciune si fuga de pacat cu orice pret. Nu este nevoie sa mergi la biserica, mai ales daca te socheaza si iti ofera un contraexemplu (detest arhaismul asta care provoaca confuzie, "a se sminti") unii de acolo, mai ales sacerdoti. Poti sa nu mergi la biserica, si deveni si ramine un om moral. Nu un ritual, fie el de consumat paine si vin transsubtantiate, te va tine departe de a fura. minti, insela, curvi, etc.

Last edited by Valkorion; 20.04.2016 at 18:23:12.
  #112  
Vechi 20.04.2016, 17:35:42
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu nu-ți dai seama cat ești de bolnava?
Asta e omul care neavand argumente nu stie decat sa jigneasca, tipic romanesc!
  #113  
Vechi 20.04.2016, 17:37:10
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Or fi aflat ca esti vrajitoare si n-ai treaba cu Hristos...



Acelasi tarif ai sau cu inflatia asta...

PS:vezi ca ceva miroase urat...nu simti?
Marlania si rasismul nu sunt atribute ale bunului crestin ortodox, daca nu ma insel!
Lipsa de argumente va face sa jigniti, pentru ca mai mult nu aveti in cap, tipic romanesc.

Last edited by aubergine; 20.04.2016 at 17:47:07.
  #114  
Vechi 20.04.2016, 17:48:26
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Exact; Romania este un fel de no man's land din pdv al moralitatii sociale. Legile, fie sint timpite, si, nu-chiar-culmea, atunci se aplica drastic, mai ales daca e vreun interes pecuniar al vreunei corporatii straine sau vreo presiune politico-ideologica din afara (vezi relatia noastra cu URSS in anii '50 sau actuala relatie cu UE), fie sint bune, dar deopotriva mica si m ai ales marea coruptie le fac pur si simplu nefunctionale.
De asta urasc bogatii si bogatia, fiindca ei au pirghii pentru un singur lucru pe care il fac consistent: sa cumuleze putere si influenta, fie in bani, fie in pirghii instittionale si legale, si tot asa, o spirala a lacomiei. Ce ma "amuza" este ca crestinii mai plutofili asa, se grabesc sa il scoata in fata pe Dreptul Iov ca exemplu de bogatie justificata si justificabila, dar uita brusc toate parabolele negative din Evanghelii care...vorbesc despre bogati si dificultatea lor de a face bine injur si/sau de a se mintui. Nu ca solutia ar fi cea din anii '50: atunci, in afara de egolatri patologici, stapini pe judete intregi si ramuri economice (vezi expresiile "regii asfaltului", regii caramidei",. etc) au suferit si familii nevinovate, care au ridicat si construit prin munca/comert cinstite in sec.XIX-inceputul sec.XX, timp de generatii, (pe atunci climatul economic inca permitea asta) prosperitate si pentru ai lor si pentru comunitati intregi, nu doar pentru angajatii lor. De astfel de oameni si de experienta lor ar fi fost nevoie in aceasta perioada pe care o traim. Un capitalism al IMM-urilor este probabil singura orinduire justa in acest moemnt. Fara sclavie la blestematii de straini si corporatiile lor gigantice, dar si fara hotul de stat roman care mai vrea si sa respecti legea si sa il aperi la razboi, dupa ce ca cei cu piinea si cutitul sint...ce sint.
Revenind mai on-topic: nu am o problema cu tipul de preot-manager. Da, exista o coruptie in BOR, ca in orice organizatie. Ea trebuie, dupa caz, denuntata fie intai organelor eclesiastice, fie direct celor de stat (bine, astea dorm pe ele si se activeaza altfel decit la pocnitul amarasteanului doar daca primesc o comanda politica via aranjamente de partid, operatiuni ilegale ale unor servicii secrete, deseori imperialiste, sau alte pirghii infame; greu de crezut ca ar apara ordinea si canonicitatea in Biserica). Oameni ca preotul descris de Slavici (Popa Tanda) sint un exemplu luminos.
Iar daca intr-un loc exista prepodnderent preoti precum cei descrisi de colega aubergine, atunci nu este o scuza pentru laity sa fie imorali: exista Legea Firii/bunul simt, exista puterea exemplului personal, exista educatia de acasa, exista Biblia si realtia personala cu Dumnezeu prin o credinta sincera si mai ales rugaciune si fuga de pacat cu orice pret. Nu este nevoie sa mergi la biserica, mai ales daca te socheaza si iti ofera un contraexemplu (detest arhaismul asta care provoaca confuzie, "a se sminti") unii de acolo, mai ales sacerdoti. Poti sa nu mergi la biserica, si deveni si ramine un om moral. Nu un ritual, fie el de consumat paine si vin transsubtantiate, te va tine departe de a fura. minti, insela, curvi, etc.
Va multumesc pentru sfaturi. Eu inca sper ca voi gasi un preot bun, asa ca, intrucat ma voi muta in Timisoara, sper sa gasesc acolo.
Imi pare rau ca noi ortodocsii nu stim sa fim cu adevarat frati, nu numai in general, ci si in special in biserica, eu nu vad apropiere intre oameni, oamenii nu se saluta, nu se ajuta, nu fac lucruri impreuna, decat probabil daca sunt prieteni vechi sau vecini, e ca si cum mergi intr-un loc strain, desi slujba e frumoasa, biserica e frumoasa, nu este nici o infratire intre oameni, exact ce este mai important din punctul meu de vedere. Imi pare rau sa o zic, dar asa ceva am vazut ma degraba la neoprotestanti, unde am mai fost in liceu. Aici pe forum am mai vazut cazuri de ortdocsi cum trebuie si din cate am citit ei au avut experiente frumoase in bsiericile lor, cred ca numai eu am avut un astfel de ghinion sa nimeresc intr-o biserica 'rece'.

Last edited by aubergine; 20.04.2016 at 17:59:39.
  #115  
Vechi 20.04.2016, 17:55:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vezi ca, nefiind la tara, SIGUR a dat șpagă. Deci nu-i bun.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #116  
Vechi 20.04.2016, 18:25:16
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vezi ca, nefiind la tara, SIGUR a dat șpagă. Deci nu-i bun.
Cine? eu vorbeam de Popa Tanda, personajul lui Slavici, preotul care, cu harul lui Cristos si prin exemplul personal, a ridicat peste noapte o intreaga comunitate. Pe asta il dadeam ca exemplu colegei.
  #117  
Vechi 20.04.2016, 18:45:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu vorbeam cu ortodoxa noastră din Arad.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #118  
Vechi 20.04.2016, 18:47:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Va multumesc pentru sfaturi. Eu inca sper ca voi gasi un preot bun, asa ca, intrucat ma voi muta in Timisoara, sper sa gasesc acolo.
Imi pare rau ca noi ortodocsii nu stim sa fim cu adevarat frati, nu numai in general, ci si in special in biserica, eu nu vad apropiere intre oameni, oamenii nu se saluta, nu se ajuta, nu fac lucruri impreuna, decat probabil daca sunt prieteni vechi sau vecini, e ca si cum mergi intr-un loc strain, desi slujba e frumoasa, biserica e frumoasa, nu este nici o infratire intre oameni, exact ce este mai important din punctul meu de vedere. Imi pare rau sa o zic, dar asa ceva am vazut ma degraba la neoprotestanti, unde am mai fost in liceu. Aici pe forum am mai vazut cazuri de ortdocsi cum trebuie si din cate am citit ei au avut experiente frumoase in bsiericile lor, cred ca numai eu am avut un astfel de ghinion sa nimeresc intr-o biserica 'rece'.
Nu-ti face griji ca la biserica ta nu se pune accent pe apropierea intre oameni. De obicei, la ortodocsi, asta se intampla in strainatate, unde biserica are rolul de a-i uni pe romani. Si in sate, unde participa aproape toata comunitatea la toate evenimentele sociale si religioase.

Oamenii pot merge la biserica cu probleme si cu ispite mai mari ca ale tale si nu se stie cum ai reactiona daca le-ai cunoaste. Ia lucrurile asa cum sunt. caci stie Dumnezeu de ce sunt asa. Comuniunea in rugaciune este suficienta.

Exista si avantaje ca atmosfera e mai rece. Dupa slujba, oamenii se duc acasa tinand minte indemnul din predica, nu se mai abat la vorbire desarta cel mai adesea.

De inteles, te inteleg, caci la orase mari exista si blocuri in care, din cauza serviciilor sau a afacerilor, oamenilor le e frica unii de altii. Pur si simplu nu doresc sa-si faca de lucru cu oameni din afara sferelor lor de interes. Racirea relatiilor dintre oameni este o caracteristica a societatii noastre. O vorba populara spune ca atunci va veni sfarsitul lumii cand nu va mai exista carare de la un vecin la altul.
  #119  
Vechi 20.04.2016, 19:14:31
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu-ti face griji ca la biserica ta nu se pune accent pe apropierea intre oameni. De obicei, la ortodocsi, asta se intampla in strainatate, unde biserica are rolul de a-i uni pe romani. Si in sate, unde participa aproape toata comunitatea la toate evenimentele sociale si religioase.

Oamenii pot merge la biserica cu probleme si cu ispite mai mari ca ale tale si nu se stie cum ai reactiona daca le-ai cunoaste. Ia lucrurile asa cum sunt. caci stie Dumnezeu de ce sunt asa. Comuniunea in rugaciune este suficienta.

Exista si avantaje ca atmosfera e mai rece. Dupa slujba, oamenii se duc acasa tinand minte indemnul din predica, nu se mai abat la vorbire desarta cel mai adesea.

De inteles, te inteleg, caci la orase mari exista si blocuri in care, din cauza serviciilor sau a afacerilor, oamenilor le e frica unii de altii. Pur si simplu nu doresc sa-si faca de lucru cu oameni din afara sferelor lor de interes. Racirea relatiilor dintre oameni este o caracteristica a societatii noastre. O vorba populara spune ca atunci va veni sfarsitul lumii cand nu va mai exista carare de la un vecin la altul.
Racirea asta e cauzata exclusiv de bani, de material. Pe vremea lui Ceasca nu era asa, din cate am auzit si vazut cu ochii mei, lumea era mai buna.
In orice caz, nu e normal ce se intampla, nu imi place si nu sunt de acord cu acest comportament in biserica, asta imi arata ca nu exista dragoste de frati ci doar interes personal, mai bine zis spovedanie, slujbe si cuminecatura, interes pentru mantuirea proprie, dar fara iubire de aproapele, ori acestea nu prea se impaca una cu cealalta, e un egoism pur sa iti urmaresti doar mantuira personala fara sa iti pese de cei din jur.
Oare Hristos ne va intreba doar daca ne-am spovedit si impartasit si am luat parte la slujbe, nu ne va intreba si cum ne-am comportat cu fratii nostri, cum i-am tratat, cum i-am ajutat, chiar si daca am salutat, am spus o vorba buna?

Asta se vede si in comentariile de pe forum unde de multe ori credinciosi ortodocsi jignesc, ironizeaza desi se dau mari crestini, sfatuitori si cunoscatori.

Last edited by aubergine; 20.04.2016 at 19:27:14.
  #120  
Vechi 20.04.2016, 23:16:30
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Va multumesc pentru sfaturi. Eu inca sper ca voi gasi un preot bun...
Pai preotii ortodocsi nu prea vin pe la "casele de rugaciune" ale sectantilor ..
Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
am vazut ma degraba la neoprotestanti, unde am mai fost in liceu.
Asa,asa incet te dai pe fata cine esti cu adevarat...

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
numai eu am avut un astfel de ghinion sa nimeresc intr-o biserica 'rece'.
Ortodocsii nu cred in noroc / ghinion ,dar tu n-ai de unde sti ,pe la secte nu se invata despre ortodoxie, ci despre cum sa judeci preotii ortodocsi,credinciosii ortodocsi.
Probabil ca te crezi foarte subtila...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare