Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.10.2010, 13:08:50
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Multumesc din suflet pentru sugestiile de vacanta.....pacat ca timpul nu prea imi permite sa vizitez tot ce-mi doresc....Zona minunata a Bucovinei am vizitat-o acum 4 ani,avand ocazia de a traversa Obcinele Bucovinei.......iar in rest pe aici prin zona Neamtului.....multumim lui Dumnezeu pentru aceste minunate locuri.....
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.10.2010, 22:59:34
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,iubirea

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Esti o mare norocoasa...este o zona superba cu manastiri minunate...pentru ca nu ai masa asigurata poti sa iti iei si tu ceva de acasa dar sigur poti cumpara si de pe drum, vei trece prin sate unde exista cate o alimentara...plus ca la manastirile de calugari in general vei putea manca gratis. Este mancare calugareasca buna si calda, fara prea multe pretentii (nu este mancare cu carne)...
In fiecare manastire este bine sa fii atenta ca sunt icoane facatoare de minuni sau Sf. Moaste si sa te inchini, daca ai timp sa vizitezi muzeele...Neamtu este o capodopera in acest sens...aici mai poti merge si la schitul Vovidenia care este aproape si vei vedea si casa memoriala a lui Sadoveanu, Agapia este pictata de Grigorescu si aici mai poti vedea casa memoriala a lui Negruzzi, la Varatec este mormantul lui Veronica Micle si padurea de argint a lui Eminescu, la Sihastria sa nu uiti sa mergi la mormantul pr. Cleopa si Paisie Olaru, la Sihla sa mergi la pestera Sf. Teodora, ar fi bine sa ajungi si la manastirea Horaita (se merge de la Varatec spre Piatra Neamt)...este singura manastire din tara cu 8 turle si cu amvon in catapeteasma...este minunata...sa nu ocolesti manastirea Bistrita unde este mormantul voievodului Al. cel Bun. La manast. Petru-Voda este pr. Iustin Parvu care nu stiu cat mai este de accesibil acum. Mai este manastirea Durau la poalele Ceahlaului...o minunatie pictata de Teodor Aman...singura biserica din Romania pictata in ceara. Este ceva divin.
Daca tot ajungi in zona poate te opresti si la Humulesti la casa memoriala a lui Ion Creanga...ar fi grozav sa urcati si in nord la manastirea Slatina, Rasca, Dragomirna, Voronet, Humor, Sucevita, Moldovita, in Suceava la Sf. Ioan cel Nou si la cetatea Sucevei...apoi in Putna unde este si pestera Sf. Daniil Sihastru.

Toate sunt capodopere de arta crestina autentic romaneasca care au dat nastere stilului arhitectonic si pictural moldovenesc.

Eu le-am spus pe sarite cum mi-am amintit...dar tu ia o harta cu manastirile si iti stabilesti un traseu caci ele sunt destul de aproape.
da,pe portal, crestinortodox.ro este harta manastirilor,poti tasta un traseu plecare-sosire si ruta iar jos in stanga ecranului sunt manastirile de pe traseul ales.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.10.2010, 12:39:47
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sugestie pt.vacanta copiilor

Ne plangem ca tineretul de astazi nu mai este cum era odinioara,ca nu mai cinsteste adevaratele valori.Dar cati facem ceva pt. a schimba aceasta realitate,cati ne rupem din timpul si castigul nostru pt. a ne implica in activitati care pot sa-i apropie pe copii si tineri de HRISTOS?Parintele Florin Stan,de la parohia Inaltarea Domnului din Tg.Lapus,jud.Maramures,ajutat de mai multi parinti,profesori sau simpli credinciosi,a initiat in anul 2005 o tabara pt. copii tineri,intitulata ,,DRAGOSTE si PRIETENIE'',proiect care se dezvolta an de an si care aduce mare folos duhovnicesc copiilor si parintilor pe care acesta-i pastoreste.Desi efortul fizic si financiar este mare si se intampina multe ispite,parintele Stan nu renunta la acest proiect,avand inaintea ochilor cuvantul Mantuitorului HRISTOS:,,Indrazniti,Eu am biruit lumea!''(Ioan 16,33)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.11.2010, 20:50:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Manastirea Sfantul Mina

Din nou in zona minunata a Moldovei ( Falticeni-Roman ) - 17-18 km de Falticeni :http://www.msmina.ro/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.11.2010, 22:40:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumesc Cristi si tuturor pentru adrese.Dau si eu ceva:

Pentru a va ajuta la planurile de vacanta si a afla despre toate manastirile din Romania puteti accesa si site-ul urmator,foarte folositor si pentru mine de altfel:


http://www.orthodox-monasteries.com/romania


Sunt toate manastirile din Romania,din toate orasele dar tot acolo sunt si alte manastiri din alte tari,ortodoxe.

Dumnezeu sa ne ocroteasca la drum!

Last edited by tigerAvalo9; 11.11.2010 at 22:43:25.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.02.2011, 15:54:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ghidul Manastirilor din Romania

http://www.ortodox.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.02.2011, 09:59:47
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Cluj

Din Clujul "meu"...

http://www.tourism.info.ro/index.php...p=1&f=Toate&c=
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.03.2011, 20:29:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

http://www.inromania.info/manastiri.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.05.2011, 21:05:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit " Suflet Pelerin "

http://www.sufletpelerin.ro/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.05.2011, 21:13:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un colt rupt din Rai -

http://www.viziteazaneamt.ro/categor...-la-manastiri/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sugestie pentru un suflet brokeneagle Slujba inmormantarii 11 31.10.2010 22:47:09
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 14:37:54
o sugestie vali_sch Stiri, actualitati, anunturi 1 11.01.2008 21:15:58
pentru cei in vacanta:joc urzicuta Generalitati 16 23.07.2007 20:48:52