Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.05.2007, 09:14:12
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Nu ma cred superior. Cred ca in discutia asta am dreptate, atata tot...

Daca Biserica le recunoaste 2 Taine pt. indreptarea si intoarcerea lor, de ce nu recunoaste Botezul si la baptisti? Nu cred ca este vorba de indreptare, ci de puncte comune de fond.

`cred ca si la ereziile din primele secole, cele combatute la Sfintele Sinoade, se oprea împartasirea cu ereticii respectivi dar se recunostea botezul lor.` - asta este o greseala. Dimpotriva, nu se intampla asa... Gandeste-te numai la `lapsi` din primele secole...

`Cred ca si BO considera BC eretica, chiar daca nu a declarat înca asta. Dar se poate face.`

Ai niste argumente ca sa crezi asta?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.05.2007, 09:54:25
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Modificarea Crezului, purgatoriul ca loc de curatire a pacatelor, "imaculata conceptie", "infailibilitatea papala", etc, etc ... nenumarate inventii in practica de cult, au adus "biserica" catolica acolo unde se afla astazi: in erezie. Daca nu se declara "oficial" asta nu inseamna ca nu este. "Sacramentele" sunt pure ritualuri, fara valoare sfintitoare, lipsind Taina. Eu unul ma indoiesc si in ce priveste "sfintirea apei", dar in fine ...

Cativa pe aici au si ei o lucrare. Si-i tot dau cu "fundamentalismul ortodox", "nevoia de dialog", si ale bazaconii "curat ortodoxe". Multi se vor sminti, unii se vor lamuri. Toate sunt din voia Domnului.

Liviu
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.05.2007, 10:12:05
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Daca Biserica le recunoaste 2 Taine pt. indreptarea si intoarcerea lor, de ce nu recunoaste Botezul si la baptisti? Nu cred ca este vorba de indreptare, ci de puncte comune de fond.

Ce puncte comune?



asta este o greseala. Dimpotriva, nu se intampla asa... Gandeste-te numai la `lapsi` din primele secole...

Nu stiu despre ce vorbesti, poate ai tastat gresit.



i niste argumente ca sa crezi asta?

DOctrina catolica despre papa si altele sunt clar eretice.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.05.2007, 10:50:54
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Off.. cam scurt timpul si spatul pt. asta:

La Botez: impartasire reala a harului divin (stii ca la denominatiuni este vorba fie de un act simbolic fie de o comemorare a practicii biblice), stergerea pacatului stramosesc si a eventualelor pacate personale.. Botezul in numele Sf. Treimi s.a. (nasii, etc)

La Nunta: impartasirea reala a harului divin, nasii, binecuvantarea, etc.

Atentie: nu zic ca nu exista deosebiri (ca sunt sigur ca se vor gasi destepti care sa zica ca nu stiu ce vorbesc). Vorbim aici de fond comun.

`Nu stiu despre ce vorbesti, poate ai tastat gresit.`
Este o greseala sa zici ca Biserica recunostea Botezul ereticilor. Lapsi = `cei cazuti` erau cei care se lepadau de Hirstos in timpul persecutiilor. Vezi care este atitudinea Bisericii cu privire la reprimirea lor (tine cont ca erau in timpul persecutiilor, iar lepadarile se faceau de frica mortii).

`DOctrina catolica despre papa si altele sunt clar eretice.`

Stiu ce crezi tu. Te-am intrebat daca ai niste argumente sa sustii ca BO crede ca BC este eretica (ceva hotarari mai noi sinodale - dupa ridicarea anatemelor, conferinte, comunicate de presa, atitudini din care sa reiasca, publicatii renumite, hotarari sinodale - dupa ridicarea anatemelor).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.05.2007, 11:00:36
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

``Sacramentele` sunt pure ritualuri, fara valoare sfintitoare, lipsind Taina.`

Colors, eu zic sa te mai documentezi... Daca vrei sa discutam despre harul divin, respectiv gratie, este una... Insa afirmatia de mai sus nu are acoperire.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.11.2007, 00:31:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citind pe http://www.sfantulnicolae.info/moaste.php despre stramutarea moastelor Sf. Nicolae din Mira Lichiei la Bari, am dat la sfarsitul articolului de aceasta nota, care spune un lucru foarte interesant:

Notă: În prolog, după istoria scrisă despre aducerea cinstitelor moaste ale arhiereului Nicolae, se adaugă si o sfătuire către dreptcredinciosi, pe care mai pe scurt, o pomenim si noi, aici, în acest fel:

Să nu te minunezi, iubite cititor, că a voit Dumnezeu de a mutat trupurile sfintilor din părtile Răsăritului la Apus, fiindcă năvăleau multe răutăti de la păgînii agareni asupra dreptei credințe; precum asemenea să nu te minunezi, că a adus moastele Sfîntului Nicolae de la Mira Lichiei la Var.

Aceasta s-a făcut, nu pentru cea mai multă dreaptă credință a apusenilor, nici pentru credinta cea rea a răsăritenilor, pentru că răsăritenii, cu darul lui Dumnezeu, petreceau fără de prihană întru buna credintă a părintilor lor; iar apusenii este arătat că de la începutul anului 809, de la nasterea lui Hristos, au scornit un lucru nou în mărturisirea credintei despre purcederea Sfantului Duh. Deci, Dumnezeu a trimis trupurile sfinților Săi de la Răsărit la Apus, ca pe oarecare apostoli vii, care, sfătuiau cu facerile de minuni, pe cei de acolo, să se întoarcă iarăsi la mărturisirea credintei celei dintîi, împreună cu răsăritenii. Pentru că minunile nu se fac pentru cei dreptcredinciosi, nici la unii ca acestia se trimit ucenicii lui Hristos la propovăduire, ci prin mijlocul celor blînzi, care merg ca oile prin mijlocul potrivnicilor lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinoadele pan-ortodoxe despre catolicism catalin2 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 13.03.2013 02:10:53
Ortodoxie=catolicism=crestinism=fratie=iubire tigerAvalo9 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 87 14.02.2013 00:10:49
Greco-Catolicism Macarie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.04.2008 01:50:57
Totul despre catolicism strajeru Biserica Romano-Catolica 7 15.12.2007 04:48:31