Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 23.03.2014, 11:33:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Adica ca a popii :)). Scuzati! Dl Dragos mereu ne provoaca :). Adica, sa o facem cu atata "comitment"(ajutati-ma cu traducerea, pls), "daruire", incat nici la ora inchiderii, la sf zilei, saptamanii, sa nu ne vina greu sa mai ajutam, servim pe cineva, fie el si un nesimtit :)
Da,se poate de ce nu? :)
La fostul meu loc de munca din Romania,asa se intampla;birourile se inchideau la 5:30 iar eu plecam pe acasa pe la 7-8,imi placea sa mai stau sa pregatesc treburile pe a doua zi...dar nu aveam obligatii,mama statea la cheremul meu,dimineata venea cu cafeaua la pat iar tatal meu imi facea patul...
Aveam timp si chef de lucru berechet,eram perfecta pt jobul ala :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 23.03.2014, 11:51:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Era o gluma, desigur :). Plus ca intodeauna a fost de mare folos un confident de sex opus :). Chiar daca poate nu ne convine tot ce aflam :). Zicea cineva ca daca dupa intilnirea cu duhovnicul nu ne simtim mai linistiti, sa-l schimbam. Acum cred ca depinde de la caz la caz, poate sunt situatii cand si altul ti-ar spune acelasi lucru, si tot nu te-ar linisti :)
Mai e si cazul cand noi suntem de vina. Adica, poate sunt persoane care merg sa isi scuze situatia sau sa ceara aprobare sa faca un pacat, gen avort. Apoi, normal ca nu ne convine si nu plecam linistiti. Sau mai sunt cazurile in care duhovnicul ne pune pe ganduri si suntem nelinistiti de situatia in care suntem noi si pana la urma ne schimbam in bine. Situatii si situatii.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 23.03.2014, 21:02:45
Delia_Ionela Delia_Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2008
Mesaje: 1
Implicit Preot / duhovnic in zona Clujului

Salutare tuturor. Stie cineva un preot bun in zona Clujului cu care as putea vorbi? Locuiesc momentan in afara Romaniei si as avea mare nevoie sa vorbesc cu un preot despre situatia mea. Multumesc mult. Delia
Reply With Quote
  #124  
Vechi 24.03.2014, 22:45:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,se poate de ce nu? :)
La fostul meu loc de munca din Romania,asa se intampla;birourile se inchideau la 5:30 iar eu plecam pe acasa pe la 7-8,imi placea sa mai stau sa pregatesc treburile pe a doua zi...dar nu aveam obligatii,mama statea la cheremul meu,dimineata venea cu cafeaua la pat iar tatal meu imi facea patul...
Aveam timp si chef de lucru berechet,eram perfecta pt jobul ala :)
Pacat ca ai plecat:). Or fi dat faliment fara tine :)? Si eu am avut perioade la anumite joburi cand abia asteptam sa vina dimineata sa ma intorc. Pacat ca s-au stricat, sau a trebuit sa plec ca au avut nevoie de mine in alta parte, etc... Dar au fost si locuri unde din prima zi am avut un bad feeling, inca de pe drum :)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 25.03.2014, 03:52:43
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pacat ca ai plecat:). Or fi dat faliment fara tine :)? Si eu am avut perioade la anumite joburi cand abia asteptam sa vina dimineata sa ma intorc. Pacat ca s-au stricat, sau a trebuit sa plec ca au avut nevoie de mine in alta parte, etc... Dar au fost si locuri unde din prima zi am avut un bad feeling, inca de pe drum :)
Dumneavoastra aveti duhovnic?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 26.03.2014, 16:01:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Da, desigur. Si tin mult la d-lui.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 26.03.2014, 19:44:27
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, desigur. Si tin mult la d-lui.
Doamne Ajuta!..ai grija de tine, draga mea!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 26.03.2014, 21:30:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 29.03.2014, 17:03:10
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Culegere de texte despre povatuitorul duhovnicesc

Last edited by tot-Laurentiu; 19.07.2016 at 23:03:59.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 29.10.2014, 20:37:11
alina_alina alina_alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 2
Implicit

Doamne ajuta, am o intrebare in legatura cu parintele duhovnic.
Stiu ca un ucenic poate schimba duhovnicul din anumite motive: schimbarea domiciliului, trecerea la Domnul a duhovnicului, nemultumirea fata de duhovnic.
Dar duhovnicul in ce situatii este indreptatit sa renunte la un ucenic, sa nu il mai primeasca la spovedanie? Adica exista motive canonice pentru a face acest lucru?
Poate este cineva aici pe forum care are studii teologice si cunoaste literatura de specialitate.
Multumesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 13.11.2009 00:56:59
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 19:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 04:41:06