Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.05.2010, 12:04:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de husand Vezi mesajul
Spune ca te straduiesti de geaba daca nu ai Duhul Sfant prin care sa biruiesti.

De aceea nu depinde de cine alearga daca alearga gresit (fara Duh) ci de Dumnezeu care are mila.
Cuviosul parinte Aresenie Boca spunea sa nu plecam de acasa dimineata fara sa ne rugam.
Cu adevarat rugaciunea multa ne fereste de navala gandurilor necurate.
Sfanta Liturghie de duminica ne incarca sufleteste pentru o noua saptamina.
Sa nu ne culcam pe o ureche cand ni se pare ca gandurile ne mai lasa .
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.05.2010, 12:13:35
husand
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cuviosul parinte Aresenie Boca spunea sa nu plecam de acasa dimineata fara sa ne rugam.
Cu adevarat rugaciunea multa ne fereste de navala gandurilor necurate.
Sfanta Liturghie de duminica ne incarca sufleteste pentru o noua saptamina.
Sa nu ne culcam pe o ureche cand ni se pare ca gandurile ne mai lasa .
Anita eu ramin fidel scripturii:

4. Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții,
5. Și toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos,

2 Corinteni 10:5
Deci nr. 1 Dumnezeu este cel care elibereaza
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.05.2010, 12:17:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Am citit postarea de inceput a threadului si m-am gindit sa spun si eu cam ce am auzit pe la unii si altii, sfinti parinti si duhovnici imbunatatiti desigur , dar am avut totusi curiozitatea sa citesc pina la capat firul . Subiectul este frumos, interesant si depaseste cu mult pe cele jenante (mansturbare, casatorii mixte , bioenergie, ecumenism, etc, de multe ori desvoltate hemoragic).
Citindu-l pina la final am avut o rara ocazie de bucurie deoarece am gasit suficiente raspunsuri clare, precise, la obiect, fara echivoc (asa cum pretind fratii ortodoxi occidentali sau transatlantici) si din surse indubitabile .
Frumos si o nota tare buna celor care posteaza cu constiinta si discernamint duhovnicesc mai intii si mai pe urma si stiintific !

In concluzie , pacatul cu gindul nu este nici pe departe o stare meritorie pt. faptul cum ca nu ai implinit pacatul si cu fapta ci este o stare de pacat care poate genera orice alt pacat cit de mare daca nu il identifici ca atare (adica ca un pacat ce este !) si nu lupti cu el putind duce oriunde, dar oriunde !
Exista chiar o parabola cu Sf. Vasile cel Mare si Sf. Ioan cel scurt sau tinar sau Colov , pe aceasta tema , folosindu-se prilejul participarii la o agapa. Dar sa nu uitam ca Sf. Vasile cel mare era un puritan si un canonist desavirsit al ortodoxiei alaturi de caliatile de mare luptator si traitor deosebit in duh si adear. De aceea are si supranumele de ,,cel mare" pe care nu multi sfinti l-au dobindit. El era , evident, impotriva pacatelor cu gindul !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.05.2010, 14:00:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de husand Vezi mesajul
Spune ca :


Ezechiel 36:27
25. Și vă voi stropi cu apă curată și vă veți curăți de toate întinăciunile voastre și de toți idolii voștri vă voi curăți.
26. Vă voi da inimă nouă și duh nou vă voi da; voi lua din trupul vostru inima cea de piatră și vă voi da inimă de carne.
27. Pune-voi înăuntrul vostru Duhul Meu și voi face ca să umblați după legile Mele și să păziți și să urmați rânduielile Mele.
28. Veți locui în țara pe care am dat-o părinților


Deci straduinta omului este la pamant daca nu este duhul in el.
Hristos a spus ca tot omul care se sileste poate intra in Imparatia lui Dumnezeu.
Deci este in puterea noastra sa ne eliberam de ispitele necuratului si Dumnezeu vazand stradania noastra ne va ajuta.
Avem numele lui Hristos arma de care a vorbit Rodica mai inainte.
Trebuie sa ne straduim sa ne inscriem in Cartea Vietii.
Tu lasi sa se inteleaga ca Dumnezeu ne da acest Duh Sfant fara nici o straduinta din partea noastra.
Asta a fost valabil in perioada Vechiului Testament si nici atunci mereu.
Si atunci dreptii erau mari rugatori .
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.05.2010, 14:59:55
Diaaana Diaaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Post

Acum cateva zile intr-o ora de romana,a lipsit profesoara si a venit un profesor de religie la suplinit care ne-a zis ca si pacatul cu gandul este la fel ca celelalte ... el ne-a dat urmatorul exemplu: Daca un sot este iese cu sotia la brat in oras ,vede o fata mai tanara si se gandeste ce bine i-ar sta cu ea in loc de sotia sa actuala; acesta nu a facut nimic nu deoarece nu a vrut ci deoarece il impiedica varsta,faptul ca e casatorit deja,iar daca ar avea posibiliatea ar lasa-o pe actuala in favoarea celelilalte.Deci este aproape acelasi lucru ca daca si-ar fi lasat sotia,el este dispus,doar ca il impiedica un anumit motiv.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu gandul sau cu fapta? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.04.2011 01:28:37
Gandul la moarte VLAHOPOL Intrebari utilizatori 0 21.02.2011 16:02:19
Gandul cel bun MARIA777 Intrebari utilizatori 1 12.04.2010 16:50:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
Dumnezeu ne stie gandul silverstar Generalitati 3 02.11.2006 19:05:00