Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2010, 19:51:00
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos

Un articol foarte interesant:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...-fi-sfarsitul/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2010, 21:11:36
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

“… Dar și obiceiul care stăpânește, ca oamenii să-și ceară între ei să se roage unii pentru alții, nu este oare dovada că rugăciunea are întâietate, că ea este cea mai mare și mai sigură izbândă? Din acestea se descoperă caracterul sobornicesc al rugăciunii. Numai ea poate să ia și să cuprindă in sine, într-una, atât cele depărtate, cât și cele despărțite și să unească între ele mădularele potrivnice așa încât fiecare să cunoască pe aproapele său ca pe mădularul său, cu toate că trăiesc despărțiți…“.

„Omul, străbătând calea prin supunerea și ascultarea față de Dumnezeu, cu credință dreaptă, merge spre întâlnirea cu El și spre neîntrerupta petrecere împreună cu El, iar aceasta este și se numește Teologie”.


Iar aceasta o spun în chip deosebit din pricina „modei” de astăzi a celor lacomi de a vorbi despre Rugăciunea minții, despre lumina necreată, despre îndumnezeire și despre cele asemenea. Oameni nepricepuți, neinițiați și fără experiența credinței și a vieții creștine și patristice, gândesc în mod greșit, sprijinindu-se mai mult pe cunoașterea intelectuală decât pe experiența din trăire. Realitatea creștină nu este nici magie, nici yoga și nici altă metodă din afară, potrivnică creștinismului. Creștinismul nu este o exercitare a mișcărilor experimentale și nici creația fantezistă a minții, care să ne provoace un efect, o închipuire sau un simțământ fals, conducând la o părută contemplare a lui Dumnezeu. DUMNEZEU NU SE CONTEMPLA DE DEPARTE, ci Se sălășluiește în sufletele curățite și poate fi simțit prin energiile Sale necreate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2010, 22:34:01
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Harul dumnezeiesc îl cercetează pe omul cel ce crede și care se pocăiește în mod corect. Harul dumnezeiesc îl duce „de la moarte la viață” și îi descoperă toate tainele lui, nu în mod simplu, teoretic, ca unui spectator, ci ipostatic și organic, preschimbându-l „din slavă în slavă, ca de la Duhul Domnului”.

Punctul de plecare al acestei întregi frumuseți duhovnicești este pocăința, iar pârghia principală a acestei lucrări este rugăciunea. Iată ce spune referitor la rugăciune marele ascet Macarie Egipteanul în Cuvant despre păzirea inimii:

Capul oricărei virtuți și vârful izbânzilor este rugăciunea stăruitoare, prin care și celelalte virtuți le vom putea dobândi prin cererea zilnică de la Dumnezeu”.

Iar în altă parte spune iarăși:

„Dacă nu vom înceta osteneala rugăciunii și a nădejdii, nu vom greși”.

In cuvântul despre rugăciune spune din nou:

„Lucrarea rugăciunii și a cuvântului săvărșindu-se în chip armonios se face mai presus de orice virtute și poruncă”.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2010, 22:52:34
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Cei sporiți în rugăciune nu încetează a se ruga pentru lume. De aceștia depinde chiar și prelungirea vieții pe acest pământ, chiar dacă asta ar părea ciudat și îndrăzneț. Și să stiți că dacă aceștia vor lipsi, atunci va veni sfârșitul lumii acesteia“.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2010, 23:24:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
“… Creștinismul nu este o exercitare a mișcărilor experimentale și nici creația fantezistă a minții, care să ne provoace un efect, o închipuire sau un simțământ fals, conducând la o părută contemplare a lui Dumnezeu. DUMNEZEU NU SE CONTEMPLA DE DEPARTE, ci Se sălășluiește în sufletele curățite și poate fi simțit prin energiile Sale necreate.
In dialogurile care le avem noi aici,si in dialog in general, ce crezi ca predomina mai mult,ratiunea sau harul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2010, 07:39:21
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

depinde de la om la om. sa stii ca daca un cuvant suna bine, nu inseamna ca in mod automat este ziditor pentru suflet. totul trebuie impletit cu rugaciunea si cu vietuirea curata. din cate stiu numai la parintii sporiti, cu viata sfanta, cuvantul avea putere in sine, nu prin logica, retorica sau coerenta lui, ci datorita Harului lui Dumnezeu din acel om, care patrunde si in cuvant. Noi, care suntem inca robiti de patimi putem sa aducem orice argumente unui protestant, ca ce face el nu e bine. Poti duce discutia pana la acel punct pe care toti ni-l dorim - "nu mai are ce sa zica", de parca asta ar fi scopul nostru. Insa oamenii sfintiti precum Parintele Cleopa au fost cei care i-au adus pe protestanti la dreapta credinta. Nu a fost doar vorba, au vazut si sfintenia din el. spre asta suntem toti chemati, nu inseamna ca nu mai trebuie sa vorbim deloc. dar ar fi nevoie de mai multa tacere si rugaciune, in situatia noastra.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2013, 12:43:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Moaștele sfințitului Stareț Iosif, oriunde s-ar afla, răspândesc mireasmă și săvârșesc minuni cu cei care se închină lor, după credința pe care o are fiecare.
Intotdeauna la praznicul Adormirii Maicii Domnului, seara, facem parastasul Starețului nostru, pe care îl socotim, fără îndoială, un Sfânt contemporan.
Odată, la Mănăstirea Filotheu, când am scos capul Starețului din racla sa pentru a face parastasul, răspândea foarte multă mireasmă, mai ales în partea gurii. Pe când noi ne întrebam de ce oare mai mult din partea gurii izvorăște mireasmă, un călugăr mi-a spus:
– Gheronda, știi de ce răspândește mireasmă mai mult pe gură? Fiindcă rostea neîncetat cu gura Rugăciunea lui Iisus."
Sursa:

http://deveghepatriei.wordpress.com/...m-filotheitul/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2013, 21:01:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Moaștele (capul) vrednicului de pomenire Gheron Iosif Isihastul (+1959), Mănăstirea “Sfântul Antonie” (Florence, Arizona), ctitoria ucenicului său, Gheronda Efrem Filotheitul

Gheronda Efrem Filotheitul: Când l-am dezgropat pe Stareț, la trei ani de la adormirea lui, am văzut că moaștele sale aveau culoarea chihlimbarului. Acesta este un semn al sfințeniei. În timpul dezgropării fiecare dintre fiii săi duhovnicești spuneau: „Eu voi lua aceea”. Altul spunea: „Eu voi lua cealaltă”. „Eu nu voi vorbi deloc”, spuneam eu în sinea mea, „ce îmi vor da, aceea voi primi”.

Sinodia Sfantului Iosif Sihastrul de la Schitul Nou Părintele Atanasie a luat mâna lui, zicând:
- Această mână m-a mântuit, cu scatoalcele pe care le-am primit.

Și în timp ce toți luau ca binecuvântare o bucată din Sfintele Moaște, eu stăteam deoparte. Atunci părintele Arsenie a spus:
- Capul să-l dați părintelui Efrem.
- Să fie binecuvântat!, am răspuns eu. Iți mulțumesc mult.

Altul avea de gând să-l ia, căci toți cei din obștea noastră ne aflam acolo.

Astfel, nu am pus voia mea întru nimic și am dobândit capul Sfântului meu Stareț.

La Noul Schit l-am pus în paraclis, alături de chilia mea. La Sfânta Mănăstire Filotheu îl păstram în chilia mea, iar acum, în Arizona, este așezat în paraclisul Sfântului Panteleimon și răspândește bună-mireasmă. De la Noul Schit și până astăzi aceasta se petrece neîncetat. Și lucru minunat este că, cu cât trec anii, cu atât răspândește mai multă mireasmă.

Până în ziua de azi, atunci când merg fie la priveghere, fie ca să slujesc Sfânta Liturghie, fie să fac orice altă slujire, trec mai întâi pe acolo și pun metanie, iau binecuvântarea sa și fac ascultare.

Moaștele sfințitului Stareț Iosif, oriunde s-ar afla, răspândesc mireasmă și săvârșesc minuni cu cei care se închină lor, după credința pe care o are fiecare.

Intotdeauna la praznicul Adormirii Maicii Domnului, seara, facem parastasul Starețului nostru, pe care îl socotim, fără îndoială, un Sfânt contemporan.

Odată, la Mănăstirea Filotheu, când am scos capul Starețului din racla sa pentru a face parastasul, răspândea foarte multă mireasmă, mai ales în partea gurii. Pe când noi ne întrebam de ce oare mai mult din partea gurii izvorăște mireasmă, un călugăr mi-a spus:

– Gheronda, știi de ce răspândește mireasmă mai mult pe gură? Fiindcă rostea neîncetat cu gura Rugăciunea lui Iisus."

Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.09.2013, 21:29:48
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Gheronda Efrem Filotheitul
Raspuns corect! El este in poza cu papa Efrem :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2013, 19:16:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Multumesc Vlad! :-) Am descoperit si o carte cu Parintele: Ne vorbeste Staretul Efrem Filotheitul. Mestesugul mantuirii, aparuta la editura Egumenita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cuvinte de folos mirelat Pocainta 1181 29.04.2017 12:47:01
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 20:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 21:07:11
Iosif Flaviu vidoveczandrei Generalitati 0 10.01.2012 03:13:57
Sf. Iosif cel Nou de la Partos mirelat Diverse Sarbatori 3 17.09.2008 10:23:46