Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.04.2009, 10:26:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ce ar fii ca in aceasta saptamina sa facem rugaciunea zilnic?
Pare o idee buna?
Doamne ajuta!
Draga Nina , mi se pare normal sa ne rugam in fiecare seara ,fiecare dupa puteri.
Daca alegem numai doua zile pe saptamina si uitam sau nu putem din anumite motive ,cand sa ne mai rugam,nu mai ramine nici o zi din saptamina.
Dar rugandu-ne in fiecare seara ,chiar daca unii mai uita ,tot se gasesc destui care sa se roage.
Eu am mai spus la cunostinte de aceasta rugaciune comuna ,la ora 10 seara ,trebuie sa fim uniti macar in rugaciune.
Acum avem nevoie mai mult decat oricand de rugaciune ,mai ales ca se pregateste un referendum.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 14.04.2009, 10:28:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu ,miluieste-ne pe noi !
Reply With Quote
  #83  
Vechi 14.04.2009, 10:52:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Draga Nina , mi se pare normal sa ne rugam in fiecare seara ,fiecare dupa puteri.
Daca alegem numai doua zile pe saptamina si uitam sau nu putem din anumite motive ,cand sa ne mai rugam,nu mai ramine nici o zi din saptamina.
Dar rugandu-ne in fiecare seara ,chiar daca unii mai uita ,tot se gasesc destui care sa se roage.
Eu am mai spus la cunostinte de aceasta rugaciune comuna ,la ora 10 seara ,trebuie sa fim uniti macar in rugaciune.
Acum avem nevoie mai mult decat oricand de rugaciune ,mai ales ca se pregateste un referendum.
Rugăciunea nu o facem mai ales că. . . , rugăciunea nu se face interesat , pentru a obține ceva pur lumesc, rugăciune este permanența legăturii noastre cu Dumnezeu .
Rugăciunea făcută din "nevoie", este falsă și artificială !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 14.04.2009, 11:05:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Cristi ,eu am inteles ca ne rugam sa ne salvam sufletele ,pe ale noastre si ale celorlalti ,sa ne lumineze Dumnezeu ca natie.
Nu am cerut nimic material.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 14.04.2009, 11:20:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cristi ,eu am inteles ca ne rugam sa ne salvam sufletele ,pe ale noastre si ale celorlalti ,sa ne lumineze Dumnezeu ca natie.
Nu am cerut nimic material.
Așa da, dar nu musai pentru referendum ! Nu pentru un eveniment în sine, la asta făceam referire .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 14.04.2009, 15:15:24
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

io zic ca si referendumu e dupa voia lui Dumnezeu ... e o dovada ca nu suntem momâi ...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 14.04.2009, 15:47:47
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai bine sa ne rugam fara sa ne punem bete in roate.
Eu m-am rugat si pentru bunuri materiale, ce-i drept nu pentru mine, si au venit neasteptat de repede. Cine spune ca nu avem voie sa ne rugam si pentru acestea, daca aproapele nostru duce lipsa de multe? Oare nu sunt tot ale lui Dumnezeu toate?
Cateodata simt ca ne limitam, ne controlam unii pe altii si nu e bine. Daca cer ceva ce nu-mi sau nu-i foloseste, si asa nu primim.
Sa avem grija sa nu ne limitam doar la a sti cum e bine, fara sa aplicam in viata noastra de zi cu zi ceea ce stim, caci asta ne transforma in farisei. Din cand in cand sa ne punem si pe noi insine sub lupa si sa vedem daca facem ceea ce predicam pe aici... si poate a ceea ce vom constata nu e tocmai satisfacator.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 14.04.2009, 18:57:58
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Haideti sa fim ca cele 5 fecioare intelepte cu candela aprinsa!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #89  
Vechi 14.04.2009, 19:57:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Mai bine sa ne rugam fara sa ne punem bete in roate.
Eu m-am rugat si pentru bunuri materiale, ce-i drept nu pentru mine, si au venit neasteptat de repede. Cine spune ca nu avem voie sa ne rugam si pentru acestea, daca aproapele nostru duce lipsa de multe? Oare nu sunt tot ale lui Dumnezeu toate?
Cateodata simt ca ne limitam, ne controlam unii pe altii si nu e bine. Daca cer ceva ce nu-mi sau nu-i foloseste, si asa nu primim.
Sa avem grija sa nu ne limitam doar la a sti cum e bine, fara sa aplicam in viata noastra de zi cu zi ceea ce stim, caci asta ne transforma in farisei. Din cand in cand sa ne punem si pe noi insine sub lupa si sa vedem daca facem ceea ce predicam pe aici... si poate a ceea ce vom constata nu e tocmai satisfacator.
Mare,mare adevar graiesti!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #90  
Vechi 21.04.2009, 21:00:28
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

ma voi alatura si eu acestui grup.
propun sa ne rugam si pt fratii nostri de peste Prut care trec printr-o perioadac dificila...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
PROPUNERE saccsiv Generalitati 179 14.04.2008 17:02:50