Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.10.2011, 12:52:05
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Domnule ovidiub, vedeți că ați greșit ținta, ați greșit subiectul în care doriți să transmiteți mesaje.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.10.2011, 12:52:09
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dimpotrivă, am răspuns cât se poate de clar, iar domnul Dragomir a făcut-o la rândul său.

Răspunsul - o explic pentru a n-a oară, stă într-o dezbatere eclesiologică, nu soteriologică. Biserica ne învață că EENS, rămâne să stabilim ce înseamnă "a fi în Biserică".

Pentru ultratradiționaliștii sedevacantiști, apartenența la Biserică, în lipsa manifestărilor formale (după cum am mai spus, matricola botezaților) nu este posibilă.

Dumneavoastră, în încercarea disperată de a lovi în Biserica lui Cristos, comiteți o eroare, voită sau, (dă Doamne, pentru că ar fi mai mic păcatul) nevoită, și puneți în balanță două interpretări.

Ori, pentru oricine a trecut printr-o școală sau a citit o carte, trebuie să fie evident că două interpretări pot să fie contradictorii, pentru că dacă n-ar fi așa, nici n-ar exista interpretări. Ceea ce nu poate fi contradictoriu este adevărul care stă la baza doctrinei pe care o interpretăm.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.10.2011, 12:52:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o nouă sursă: http://www.crestinortodox.ro/diverse...mei-69280.html
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.10.2011, 12:53:45
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Păi tocmai aici este problema că până acum nu ați furnizat nici un argument sustenabil, nici dvs nici Dragomir.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.10.2011, 13:00:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Păi tocmai aici este problema că până acum nu ați furnizat nici un argument sustenabil, nici dvs nici Dragomir.
Îmi pare rău, dar asta este o atitudine de copil răsfățat, căruia îi explici de ce și cum, și la final constați că nu a ascultat nimic și o dă în continuare pe a lui: "Vreeeau".

Am o curiozitate: Ce vârstă și profesie aveți dumneavoastră ?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.10.2011, 13:08:56
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Încă o dată vă rog să renunțați la atacuri la persoană (cu care voi papistașii v-ați cam obișnuit datorită permisivității forumului) și să furnizați argumentele. Deci argumentele, în cazul în care aveți așa ceva!!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.10.2011, 13:23:13
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Încă o dată vă rog să renunțați la atacuri la persoană (cu care voi papistașii v-ați cam obișnuit datorită permisivității forumului) și să furnizați argumentele. Deci argumentele, în cazul în care aveți așa ceva!!
Mi se pare de-a dreptul bizar ca o persoană care a fost dată afară de pe forum de nenumărate ori datorită faptului că i-a înjurat și porcăit pe partenerii de discuție să se plângă de atacuri la persoană.

De altfel, nu era nici un atac, ci o constatare obiectivă, iar adevărul ei se vădește și prin această nouă postare a dumneavoastră, pentru că, încă o dată, vă comportați de parcă v-ar lipsi memoria de scurtă durată.

Argumente s-au adus aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=122 și aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=112 și aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=102 și aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=104 și aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=96 , printre altele.

La aceste argumente, dumneavoastră ați răspuns așa:

Ce este asta, o nouă manifestare a fanatismului fanatizaților "catolici"? Prietene, recitește ce am scris până acuma și gândește de două ori înainte ca, mânat de impulsul fanatismului de tip iezuit, să deschizi gura și să vorbești numai aberații.


Până unde poate merge fanatismul ăsta infect de tip iezuit, papistașule? Ești sigur că dumneata pricepi ceva din creștinism


faci doar propagandă ieftină, pentru ignoranți.


Q.E.D.

Vă mai întreb încă o dată, dacă doriți să răspundeți (poate pe privat): Ce vârstă și ce profesie aveți ?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.10.2011, 13:26:50
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Tuturor aceste pretinse argumente am răspuns deja și am răspuns în baza doctrinelor unora dintre papi.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.10.2011, 13:34:20
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Tuturor aceste pretinse argumente am răspuns deja și am răspuns în baza doctrinelor unora dintre papi.
Ați răspuns cu cuvintele pe care le-am citat eu mai sus. Care dintre Papi a argumentat cu expresia: "să nu mai deschizi gura că spui aberații" ?!!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.10.2011, 13:49:52
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Opiniilor personale ale lui Dragomir am răspuns cu argumente bazate pe afirmații ale unora dintre papii a căror pronunțare este considerată infailibilă în materie. Dvs nu faceți decât să încercați să abateți discuția reluând la nesfârșit gargara cu așa-zisa abordare eclesiologică, nu soteriologică fără să aduceți argumentele așa-zisei abordări eclesiologice. Asta nepunând la socoteală că nu poate să existe rabat sau trecerea la "cantitate neglijabilă" a așa-zisei abordări "soteriologice". Prin urmare vă invit încă o dată să aduceți argumentele așa-zisei "abordări eclesiologice" și nu doar să fluturați așa pe ritm de gargară această "sperietoare de ciori".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare