Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.02.2012, 21:23:07
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
La intrebarea: De ce a strigat Hristos pe cruce "Eli, Eli lama sabachthani" e bine sa nu ne aventuram sa raspundem daca nu suntem bine pregatiti si nu am citit o explicatie din partea unor Sfinti Parinti sau teologi care au cercetat scrierile Sfintilor Parinti. Si e bine sa facem asta pentru a nu ajunge la afirmatii de genul celei de mai sus.
Caci iata, astfel citim:

"Numai deznădejdea omenească de pe cruce dovedește integritatea și seriozitatea jertfei, o împiedică a fi cine știe ce joc, ce vicleim.

Domnul venise hotărît să bea paharul pînă la fund și să se boteze cu botezul crucii, dar în grădina măslinilor, cînd se apropia momentul, tot s-a rugat să fie scutit a deșerta paharul. Desigur, adaogă: facă-se voia Ta. Șovăiala totuși a fost reală. Iar pe cruce, în ciuda comunicării idioamelor, în ciuda faptului că avea deplina conștiință a învierii, natura omenească pare să fi covîrșit oarecare timp – după cum, contrapunctic, a predominat natura divină pe muntele Tabor -, căci altfel nu s-ar fi auzit atît de firescul mi-e sete și nici atît de allzumenschlich-ul: Dumnezeul meu, de ce m-ai părăsit?"

(Nicolae Steinhardt - Jurnalul fericirii)

sursa: http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-m-ai-parasit/

Dumneavoastra sunteti cel care trebuie sa va informati inainte de a vorbi/scrie. Eu achiesez la parerea parintelui Steinhardt intrucat nu m-as putea considera mai intelept ca sfintia sa.
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)

Last edited by Kyrie Eleison; 28.02.2012 at 21:36:59.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.02.2012, 22:02:34
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Mulțumesc pentru răspuns dar..nuștiu cum să explic, Sfânta Treime știu ca e nedespărțită cum Iisus era pe pământ și Tatăl ceresc in ceruri? Dacă e nedespărțită înseamna că în Iisus era și Tatăl și Duhul Sfânt. Nuștiu iertați-mă doar aduceți-mă pe o cale dreaptă de înțelegere.
Tatal nu l-a parasit,nu poate fi conceput asa ceva;in momentul in care Hristos a intrebat de ce l-a parasit,intrase l-a inaintare trupul,pentru ca el nu rascumpara cu Dumnezeirea,ca nu Dumnezeirea era decazuta,ci <firea>(nu stiu daca este prea bun termenul dar altul nu am gasit) omului,si el cu (prin)firea omului a rascumparat pe om,de aceea la acele cuvinte el era (in momentul rascumpararii,fapt pentru care s-a adresat ca om.acest lucru este cunoscut,ca omul este parasit la caderea in pacat ,iar Hristos avea ca povara pacatul omului si fireste era parasit de Dumnezeu,nu de Tatal,aceasta aratand ca traia si suferea si ca om.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.02.2012, 22:56:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
Caci iata, astfel citim:

"Numai deznădejdea omenească de pe cruce dovedește integritatea și seriozitatea jertfei, o împiedică a fi cine știe ce joc, ce vicleim.

Domnul venise hotărît să bea paharul pînă la fund și să se boteze cu botezul crucii, dar în grădina măslinilor, cînd se apropia momentul, tot s-a rugat să fie scutit a deșerta paharul. Desigur, adaogă: facă-se voia Ta. Șovăiala totuși a fost reală. Iar pe cruce, în ciuda comunicării idioamelor, în ciuda faptului că avea deplina conștiință a învierii, natura omenească pare să fi covîrșit oarecare timp – după cum, contrapunctic, a predominat natura divină pe muntele Tabor -, căci altfel nu s-ar fi auzit atît de firescul mi-e sete și nici atît de allzumenschlich-ul: Dumnezeul meu, de ce m-ai părăsit?"

(Nicolae Steinhardt - Jurnalul fericirii)

sursa: http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-m-ai-parasit/

Dumneavoastra sunteti cel care trebuie sa va informati inainte de a vorbi/scrie. Eu achiesez la parerea parintelui Steinhardt intrucat nu m-as putea considera mai intelept ca sfintia sa.
Sincer nu doresc sa intru in polemica, dar cu tot respectul pentru parintele Nicolae Steinhardt (si fara a avea vreun exemplu in acest sens din Sfinti Parinti), Hristos nu a deznadajduit. Si repet argumentul: deznadejdea in Dumnezeu este un pacat. Iar Hristos nu a pacatuit.
Asa ca ii rog si pe ceilati, care au mai multe cunostinte, sa isi exprime parerea (argumentat cu invataturi de credinta sau scrieri ale Sfintilor Parinti) cu privire la acest subiect.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.02.2012, 23:11:11
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
Tatal nu l-a parasit,nu poate fi conceput asa ceva;in momentul in care Hristos a intrebat de ce l-a parasit,intrase l-a inaintare trupul,pentru ca el nu rascumpara cu Dumnezeirea,ca nu Dumnezeirea era decazuta,ci <firea>(nu stiu daca este prea bun termenul dar altul nu am gasit) omului,si el cu (prin)firea omului a rascumparat pe om,de aceea la acele cuvinte el era (in momentul rascumpararii,fapt pentru care s-a adresat ca om.acest lucru este cunoscut,ca omul este parasit la caderea in pacat ,iar Hristos avea ca povara pacatul omului si fireste era parasit de Dumnezeu,nu de Tatal,aceasta aratand ca traia si suferea si ca om.
Incep prin a imi cere scuze pentru ca nu cumva sa creada cineva ca atunci cand imi exprim o parere diferita atacul este personal.
Gresiti in ceea ce spuneti. De accea am spus si in postarea anterioara ca atunci cand explicam invataturi ale Bisericii sau texte din Sfanta Scriptura ptrbuie sa fim foarte atenti ca nu cumva astfel sa atingem insasi invatatura Bisericii.
Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
ci <firea>(nu stiu daca este prea bun termenul dar altul nu am gasit) omului,si el cu (prin)firea omului a rascumparat pe om
Gresit. Din doua motive:
1. Invatatura Bisericii spune ca Hristos are doua firi, cea dumnezeiasca si cea umana, dar ele sunt nedespartite. Deci nu putem spune ca firea umana a rascumparat omenirea pentru ca cele doua firii nu erau separate.
2. Daca firea umana ar fi rascumparat omenirea nu mai era nevoie sa se intrupeze Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
in momentul rascumpararii,fapt pentru care s-a adresat ca om
Repet: Hristos este Hristos, Unul singur, si nu a avut manifestari ca om si manifestari ca Dumnezeu, Hristos S-a manifestat ca Hristos.


Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
Hristos avea ca povara pacatul omului si fireste era parasit de Dumnezeu
Dumnezeu nu il paraseste pe cel mai mare pacatos in momentul de manifestare maxima a impotrivirii fata de Dumnezeu. Cum sa spunem "fireste era parasit de Dumnezeu"?

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
era parasit de Dumnezeu,nu de Tatal
Asta nu am inteles-o, dar clar nu corespunde invataturii Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
aceasta aratand ca traia si suferea si ca om.
Singurul lucru cu care sunt de acord. E evident ca prin acea strigare Hristos a aratat ca era Om adevarat. Chiar si daca era un citat din Psalmi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.02.2012, 23:20:08
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
cu tot respectul pentru parintele Nicolae Steinhardt (...), Hristos nu a deznadajduit.
Eh, "s-o fi inselat" sfintia sa, mai avea de invatat... nu?

Doamne... ai mila de noi!!! Si, bineinteles, sa ne pazim a nu cadea in invataturi false!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.02.2012, 00:24:18
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
Caci iata, astfel citim:

"Numai deznădejdea omenească de pe cruce dovedește integritatea și seriozitatea jertfei, o împiedică a fi cine știe ce joc, ce vicleim.

Domnul venise hotărît să bea paharul pînă la fund și să se boteze cu botezul crucii, dar în grădina măslinilor, cînd se apropia momentul, tot s-a rugat să fie scutit a deșerta paharul. Desigur, adaogă: facă-se voia Ta. Șovăiala totuși a fost reală. Iar pe cruce, în ciuda comunicării idioamelor, în ciuda faptului că avea deplina conștiință a învierii, natura omenească pare să fi covîrșit oarecare timp – după cum, contrapunctic, a predominat natura divină pe muntele Tabor -, căci altfel nu s-ar fi auzit atît de firescul mi-e sete și nici atît de allzumenschlich-ul: Dumnezeul meu, de ce m-ai părăsit?"

(Nicolae Steinhardt - Jurnalul fericirii)


sursa: http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-m-ai-parasit/

Dumneavoastra sunteti cel care trebuie sa va informati inainte de a vorbi/scrie. Eu achiesez la parerea parintelui Steinhardt intrucat nu m-as putea considera mai intelept ca sfintia sa.
E posibil oare ca Parintele Sofronie Zaharov (in lucrarea "Vom vedea pe Dumnezeu precum Este") sa fi preluat din Parintele Steinhardt sau ...invers?
Si, oare, au ambii ceva de spus in legatura cu neterminatul arianism sau extrema opusa acestuia?...
Domnul stie!

Last edited by ioan cezar; 29.02.2012 at 00:30:54.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.02.2012, 00:33:36
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
E posibil oare ca Parintele Sofronie Zaharov (in lucrarea "Vom cunoaste pe Dumnezeu precum Este") sa il fi preluat pe Parintele Steinhardt sau ...invers?
Domnul stie!
Am avut prilejul sa citesc acum ceva vreme cateva extrase din aceasta lucrare: exceptionala! De fapt sunt exceptionale cuvintele parintelui Zaharov in general.
Mi-ati dat o binecuvantata tema de lectura.
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 16:14:33
o mare nedumerire rog un ajutor clarvazator Intamplari adevarate 23 05.06.2012 12:31:33
nedumerire flr_tavi Nunta 2 18.02.2009 16:10:59
O mare nedumerire Bucur Generalitati 15 04.12.2006 08:33:39
O mare nedumerire Bucur Generalitati 1 20.11.2006 12:40:36