Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 23.03.2012, 05:03:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Poti sa dezvbolti asta un pic,ca nu stiu la ce te referi.
Te referi la evrei?
Nu neaparat.

O data crima justificata moral sa zicem cu un argument puternic, urmeaza pasul urmator, si mai multa crima cu mai putine argumente pana cand devine capricioasa si cvasi-arbitrarie.

E ca in bancul cu homosexualitatea: atitudinea fata de homosexualitate a devenit din ce in ce mai permisiva, de la propaganda sa ajuns la educatie pro-homo obligatorie, emigrez pana nu devine si homosexualitatea obligatorie.

Exemplu concret in cazul asta.
La inceput s-a pus problema eutanasiei pentru persoanele aflate clar in stadiul terminal. Acum se pune problema eutansiei la cerere inclusiv pentru persoanele care se afla intr-o stare de "suferinta psihica".
Adica esti deprimat -> sinucidere asistenta.

Urmeaza sa se introduca eutanasierea unor persoane ca urmare a deciziei familiei, respectivul fiind chipurile incapabil sa ia o decizie in acest sens. Mai intai pentru ca este in coma, pe urma ca ii lipeste discernamantul (bolnav psihic, alzaimer, etc.)

Pe urma se largeste putin sfera motivelor, intervine eventual si Statul si decide cine are voie sa traiasca si cine trebuie sa moara.

Moartea copiilor (avortul) este deja acceptata. Sunt unii care deja propovaduiesc "avortul post-natal".

Pentru omul deja indobitocit si abrutizat de atata crima, motive de ordin economic si de ce nu genetic sau oricare altul pentru ca Statul sau alti indivizi sa decidamoartea altor indivizi nu mai par a fi atat absurde.

Last edited by AlinB; 23.03.2012 at 05:07:28.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 21.04.2012, 19:19:40
StefanDecebal StefanDecebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 16
Implicit

De ce sa la-si un om bolnav si care va muri intr-o luna sa sufere daca el doreste sa moara pentru a-si pune capat suferintei. Mi se pare absurd si o forma de tortura
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.04.2012, 00:33:36
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
De ce sa la-si un om bolnav si care va muri intr-o luna sa sufere daca el doreste sa moara pentru a-si pune capat suferintei. Mi se pare absurd si o forma de tortura
De ce folositi cratima in cuvantul la-si?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.04.2012, 00:56:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
De ce sa la-si un om bolnav si care va muri intr-o luna sa sufere daca el doreste sa moara pentru a-si pune capat suferintei. Mi se pare absurd si o forma de tortura
Absurd este să-i iei viața sau să-l ajuți în orice fel să și-o ia singur. Și, ca orice păcat grav, crima este o tortură pentru Dumnezeu. Nu numai la modul figurat, ci o tortură pentru Dumnezeu la modul cel mai concret. Dacă nu ar fi fost atâtea păcate, nu ar fi fost nicio nevoie ca Dumnezeu să fie biciuit, scuipat, luat la mișto, pălmuit, și în final atârnat pe Cruce și omorât.

Deci, când spunem "viața noastră" e un fel de a vorbi. De fapt, noi știm că nu noi suntem proprietarii vieții, ci Acela care ne-a dat-o.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.04.2012, 01:19:15
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
De ce sa la-si un om bolnav si care va muri intr-o luna sa sufere daca el doreste sa moara pentru a-si pune capat suferintei. Mi se pare absurd si o forma de tortura
Dumnezeu este stapanul vietii, El o da, El o ia. Dar ce este viata?
Viata nu este un fenomen, ci viata este o Persoana. Viata este Insusi Hristos ! Nu spune:
''Eu sunt Calea, Adevarul si Viata'' ? deci, Hristos este viata, El este lumina si esenta vietii. In jurul Lui graviteaza universul.
Nimeni nu are dreptul sa ia viata unui om, sau insasi viata sa. De aceea cei care se sinucid nu au parte de slujba impormantarii si nici nu mai sunt bagati in biserica, pentru ca ei s-au lepadat de biserica si implicit de capul ei care este Hristos.
Revenind la subiect, eutanasia este un mare pacat.
"Tarana esti si in tarana te vei intoarce." - acest verset sa ne insoteasca tot restul vietii noastre.
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.04.2012, 01:27:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

geo.nectarios?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.04.2012, 03:11:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat.

O data crima justificata moral sa zicem cu un argument puternic, urmeaza pasul urmator, si mai multa crima cu mai putine argumente pana cand devine capricioasa si cvasi-arbitrarie.

E ca in bancul cu homosexualitatea: atitudinea fata de homosexualitate a devenit din ce in ce mai permisiva, de la propaganda sa ajuns la educatie pro-homo obligatorie, emigrez pana nu devine si homosexualitatea obligatorie.

Exemplu concret in cazul asta.
La inceput s-a pus problema eutanasiei pentru persoanele aflate clar in stadiul terminal. Acum se pune problema eutansiei la cerere inclusiv pentru persoanele care se afla intr-o stare de "suferinta psihica".
Adica esti deprimat -> sinucidere asistenta.

Urmeaza sa se introduca eutanasierea unor persoane ca urmare a deciziei familiei, respectivul fiind chipurile incapabil sa ia o decizie in acest sens. Mai intai pentru ca este in coma, pe urma ca ii lipeste discernamantul (bolnav psihic, alzaimer, etc.)

Pe urma se largeste putin sfera motivelor, intervine eventual si Statul si decide cine are voie sa traiasca si cine trebuie sa moara.

Moartea copiilor (avortul) este deja acceptata. Sunt unii care deja propovaduiesc "avortul post-natal".

Pentru omul deja indobitocit si abrutizat de atata crima, motive de ordin economic si de ce nu genetic sau oricare altul pentru ca Statul sau alti indivizi sa decidamoartea altor indivizi nu mai par a fi atat absurde.
Da,am inteles acum;face sens ceea ce afirmi!
Pt unii poate fi expus ca un motiv al cauzei nobile de a cruta suferinta cuiva drag,dar pana la urma numai Dumnezeu decide ce i se cuvine fiecaruia. Dincolo de suferinta,dureri si moarte crestinii au nadejdea vietii de apoi,ceea ce face ca toate elementele negative care preced moartea,sa fie puse in plan secund asa cum si supliciile unui tratament agresiv pot aduce vindecarea mult dorita.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.04.2012, 07:18:26
StefanDecebal StefanDecebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 16
Implicit

Stapanul vietii mele sunt eu insumi, eu imi cladesc viitorul, nimeni altcinaeva. As vra sa vad daca ati avea aceeasi parere daca ati fi pe patul de moarte suportand dureri inimaginamible, crede-ma ca iti schimbi parerea, am vazut-o cu ochii mei.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.04.2012, 07:58:22
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
Stapanul vietii mele sunt eu insumi, eu imi cladesc viitorul, nimeni altcinaeva. As vra sa vad daca ati avea aceeasi parere daca ati fi pe patul de moarte suportand dureri inimaginamible, crede-ma ca iti schimbi parerea, am vazut-o cu ochii mei.
Nu tu esti stapanul vietii, tu esti un beneficiar al ei. Stapanul suprem este Dumnezeu!
Boala si in special suferinta este cauza pacatelor. Insa Dumnezeu nu ne trimite necazuri pt a ne pedepsi, ci pentru a ne intrepta, trebuie a intelegem ca trebuie sa ne indreptam.
Sa vezi in boala - vindecarea, atat trupeasca, dar mai ales cea duhovnicesca.

Daca ai citit sau daca vei citi Patericul, ai sa vezi ca sfintii se bucurau cand primeau boala de la Dumnezeu, pentru ca ziceu ca: ''Dumnezeu nu ne-a uitat" - pentru ei era o bucurie.
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY
Reply With Quote
  #130  
Vechi 23.04.2012, 01:08:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,am inteles acum;face sens ceea ce afirmi!
Pt unii poate fi expus ca un motiv al cauzei nobile de a cruta suferinta cuiva drag,dar pana la urma numai Dumnezeu decide ce i se cuvine fiecaruia. Dincolo de suferinta,dureri si moarte crestinii au nadejdea vietii de apoi,ceea ce face ca toate elementele negative care preced moartea,sa fie puse in plan secund asa cum si supliciile unui tratament agresiv pot aduce vindecarea mult dorita.
Ateii nu pot intelege asta (vezi StefanDecebal mai sus).

Cum am explicat eu, ar putea intelege chiar si un ateu atat timp cat macar n-a ajuns la extrema capsomaniei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Permite biserica ortodoxa eutanasia la pisici ? LOREDANAPOPESCU Eutanasia 188 28.01.2014 18:37:56
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 20:11:49
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 23:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 14:30:20
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 22:52:04