Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.03.2013, 18:46:11
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ooof, și eu am îndoieli despre cât și cui să dau câte ceva... Unii oameni chiar se întind cam mult cu cererile... Pare a fi un subiect bun de discutat cu părintele duhovnic: nici zgârcită nu vreau să fiu, dar și prea multe cereri, de la aceleași și aceleași persoane, mă irită...

Nu vreau să pun însă piedici acestei familii, mamă cu doi copii. Eu aș contribui cu bani pentru operație, dacă ne hotărâm așa!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.03.2013, 21:54:59
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

In urma cu trei luni m-am operat de strabism ,operatia am facut-o la Spitalul de pediatrie Medlife Bucuresti,str Zagazului nr 7,sect 1, dr Luminita Teodorescu.Costul operatiei a fost 2500 lei(25 milioane vechi) pentru amandoi ochii,eu fiind asigurata .In aceasta suma a intrat tot ce tine de spitalizare inclusiv rezerva pentru insotitor de la internare pana la externare.Chiar daca ai stabilit un diagnostic , politica fiecarui spital este sa-ti faca ei control si masuratori si mai apoi sa-ti stabileasca diagnosticul.Inainte de operatie se fac foarte multe analize cum ar fi:bacteriologie(examen secretie conjunctivala+antibiograma/exudat faringian+antibiograma/hematologie(hemograma cu formula leucocitara/coagulograma aptt,ap,pt,inr,fibrinogen,timp de sangerare,timp de coagulare);biochimie(glicemie,calcemie,vsh);imunol ogie(antigenhbs,anti hcv,anti hiv,);EKG...toate acestea costa destul de mult si se fac in clinica respectiva sau in laboratoare agreate.Post operator am primit doar in prima luna tratament(picaturi)si doar in caz de durere o pastila ceea ce la mine nu a fost necesar.Daca operatia se face intr-un spital de,,stat,,atat analizele cat si operatia costa mult mai putin.Nu este necesara spitalizarea indelungata,eu m-am internat dimineata si seara am fost externata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.03.2013, 23:10:18
mamidegemene mamidegemene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit concluzia

Ma bucur ca ii judecati pe cei care doresc sa ajute, fiecare cu inima lui. Nu a stricat sa fac un post aici pe forum :)
Acum ca multa lume cunoaste cazul poate sa ajute sau nu, IN ASCUNS fara tam-tam aici, care cum va lasa inima. Eu nu am cerut nimanui niciun ban.

Pur si simplu m-a impresionat si am zis sa vedem ce se poate face pt dansa. Aveti dreptate dle Zaharia, trebuie sa ne gandim pe mai departe, in ceea ce priveste chiria, suma este mica, chiriile sunt extrem de mari si mai sunt si altele pe deasupra. Ma gandesc ca macar pt operatie va binevoie cineva sa ajute in vreun fel, eu nu stiu situatiile din spitale, ajut cum pot si cum stiu, punand o suma de bani.
Mesajul dvs mi se pare tare descurajator, m-a descumpanit enorm. Oricum increderea oameniilor este mica cu toate pozele pe care le-am pune noi, dar cand mai vine si un astfel de mesaj, farama de incredere dispare cu totul...

Last edited by mamidegemene; 07.03.2013 at 01:10:26.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.03.2013, 11:03:14
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Mai mult ca sigur ca femeia nu are un cont bancar, daca ar ajuta-o cineva sa-si faca, poate in felul acesta ar aduna si ea ceva banuti si ar putea sa iasa din situatia in care se afla. Sau daca doreste sa o duca la medic pe fetita pentru operatie, cu banii care s-ar strange ar putea sa o faca.
Mamidegemene, initiativa ta este laudabila, eu, de exemplu, nu stiam nimic de acest caz, cum nu prea ma uit la televizor si mai ales la KanalD.
Crezi ca ai putea sa o ajuti sa-si faca un cont bancar? Si apoi sa fie afisat aici si in alte parti.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)

Last edited by Floare alba; 07.03.2013 at 11:06:17.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.03.2013, 11:23:50
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Mai mult ca sigur ca femeia nu are un cont bancar, daca ar ajuta-o cineva sa-si faca, poate in felul acesta ar aduna si ea ceva banuti si ar putea sa iasa din situatia in care se afla. Sau daca doreste sa o duca la medic pe fetita pentru operatie, cu banii care s-ar strange ar putea sa o faca.
Mamidegemene, initiativa ta este laudabila, eu, de exemplu, nu stiam nimic de acest caz, cum nu prea ma uit la televizor si mai ales la KanalD.
Crezi ca ai putea sa o ajuti sa-si faca un cont bancar? Si apoi sa fie afisat aici si in alte parti.
Unii dintre noi ne gândeam să strângem banii de operație și să ne asigurăm că vor fi folosiți în acest scop.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.03.2013, 11:41:56
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Unii dintre noi ne gândeam să strângem banii de operație și să ne asigurăm că vor fi folosiți în acest scop.
Pot fi luate in considerare ambele variante. Insa deschiderea unui cont si afisarea lui in cat mai multe parti ii ofera mamei un ajutor in plus.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.03.2013, 14:46:12
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Actele pe care ni le-a pus la dispozitie doamna Luminita. (rog administraatorul sa intervina in caz ca am incalcat vreo regula)
Attached Images
File Type: jpg DSC_4983 1.jpg (41,5 KB, 13 views)
File Type: jpg DSC_4984 1.jpg (79,8 KB, 14 views)
File Type: jpg DSC_4985 1.jpg (24,6 KB, 7 views)
File Type: jpg DSC_4987 1.jpg (21,5 KB, 8 views)
File Type: jpg DSC_4988 1.jpg (33,5 KB, 9 views)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.03.2013, 14:47:09
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

continuare
Attached Images
File Type: jpg DSC_4989 1.jpg (26,8 KB, 7 views)
File Type: jpg DSC_4990 1.jpg (31,8 KB, 6 views)
File Type: jpg DSC_4992 1.jpg (19,5 KB, 3 views)
File Type: jpg DSC_4993 1.jpg (23,0 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.04.2013, 22:11:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ce mai stiti de acest caz, s-a schimbat in vreun fel situatia?
Reply With Quote
Răspunde