Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 09.10.2013, 19:20:31
Nicolae41 Nicolae41 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Mesaje: 1
Implicit vreau sa devin calugar

eu doresc sa devin calugar chiar daca sant casatorit si am copil.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 09.10.2013, 20:30:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae41 Vezi mesajul
eu doresc sa devin calugar chiar daca sant casatorit si am copil.
Si cu copilul tau ce se va intampla? Si el trebuie calauzit spre mantuire.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/calugariecasatorie.html

Trebuie sa studiezi din timp REGULAMENTULpentru organizarea vietii monahale si functionarea administrativă si disciplinară a mânăstirilor

CAPITOLUL II
Primirea în viata monahală
A. Actele necesare
Art.15 - Primirea în mănăstire, schit sau metoc a celor care doresc să intre în monahism se face numai cu aprobarea Chiriarhului.
Atr.16 - Cel care doreste să intre în viata monahală este dator să înainteze Chiriarhului locului o cerere scrisă, însotită de următoarele acte:
a) certificatul de nastere;
b) certificatul de botez;
c) actul de studii (solicitantul, dacă este minor, să fie absolvent al Scolii generale, cel putin si să aibă acordul părintelui sau tutorelui;
d) cazier judiciar;
e) certificat de stare civilă, din care să se constate că nu are nici una din obligatiile familiale prevăzute de Codul familiei;
f) recomandarea preotului paroh;
g) act privind stagiul militar si declaratia că renuntă la averea sa donând-o rudelor sau mănăstirii;
h) fisa medicală privind starea sănătătii fizice si psihice.
Vârsta minimă pentru primirea în mănăstire, ca novice, este de 16 ani (cu acordul scris al părintilor sau tutorilor).
Minorii vor depune si consimtământul scris al ambilor părinti sau al tutorilor.
Mai mult:

http://www.nistea.com/regula.htm

Last edited by antoniap; 09.10.2013 at 20:38:36.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 09.10.2013, 22:56:23
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Cat despre recomandarile cu duhovnicul, caut si nu gasesc. Si la urma urmei sunt unele ganduri pe care ar trebui sa le stii numai tu si Dumnezeu.
in primul rannd,pe prim plan trebuie sa gasesti un duhovnic caruia sa ii poti dezvaluii toate gandurile altfel nu iti foloseste la nimic ca ai duhovnic doar in ideea de a avea unul;pana atunci nu e cazul sa banuesti ca aproapele tau e in ispita si iii da tarcoale pacatele,sper sa primesti cu optimism parerile care iti sunt date aici,ca sa poti a te folosi pe urma lor...
Reply With Quote
  #194  
Vechi 09.10.2013, 23:23:23
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Eu nu ma acopar... De obicei cei care sunt habotnici sunt atenti la tot. Eu nu am o problema cu ei, crezi ca e bine sa faci cumva fa asa dar respecta libertatea celorlati de a alege si nu ii condamna. ....
atunci nu mai fi asa de atenta la baetii care te privesc din anumite motive,nu neeaparat necuviincios;si in general la aproapele tau...sa auzim de bine:)
Reply With Quote
  #195  
Vechi 10.10.2013, 00:27:42
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
si cei care deja sunt clerici? (preoti sau diaconi de mir, vaduvi sau parasiti de consoarte), devin "direct" ieromonahi? adica au dreptul sa slujeasca inca de la intrarea in cinul monahal?
Da...preotul care vine in manastire ca sa ramana pana la ultima suflare,isi continua slujirea preoteasca,iar daca da dovada ca poate ramane si se incadreaza in randuiala respectivei manastiri,v-a primi schima mica astfel intrand in randul monahilor devenind ieromonah,iar de v-a fi de cuviinta v-a urca in rangurile monahale si preotestiieromonah),(schieromonah),protosinghel, arhimandrit,schiarhimandrit,(arhiereu), mitropolit si patriarh,cele din paranteza sunt pseudonime de baza nefiind incurcate cu cele de rang,care se pun inaintea numelui de calugarie...ex;la Sfanta Liturghie cand se impartasesc,sunt pomeniti astfel:arhiereul Daniel ,arhiereul Teofan,arhiereul Galaction,ieroschimonahul Iov(schiarhimandritul Iov ,manastirea Varzaresti),ieroschimonahul Rafael(Rafael Noica),ieromonahul Iustin(arhimandritul Iustin Parvu), ieromonahul Nicodim(protosinghel Nicodim Mandita),si ieromonahul Savatie(savatie bastavoi),din toata insirarea asta vreau sa intelegeti ca doar 5 trepte clericale sunt in monahisc ,care nu au legatura cu treptele de administrare si anume:ierodiacon,ieroschidiacon,ieromonah,ieroschi monah si arhiereu...aceasta este o mica parte din monahism,care a fost adaugata in ultimele secole,pentru ca la inceput pe cand au fost infiintate viata de obste,de exemplu Sfantul Pahomie cel Mare printre miile de calugari nu avea preot ci toti se spovedeau la preoti de mir(casatoriti),pe care il aducea la timpul randuit pentru spovedania fratilor si impartasirea celor care primeau dezlegare;pt ca era socotita o indeletnicire care impiedica lucrarea curata a monahismului fiind subtil influentabila spre patima mandriei,de aceea si ierarhii din vremurile acelea erau casatoriti.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 21.10.2013, 20:15:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Film Ortodox Lavra Pecerska - Calea calugarului (tradus in romana)


http://www.youtube.com/watch?v=HYP6QSgdgK8
Reply With Quote
  #197  
Vechi 24.10.2013, 11:16:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Eu nu ma acopar. Foarte putine femei o fac. Si nu este vorba despre ce face unul sau altul, pur si simplu eu nu fac asta. Nu cred ca, credinta consta in a avea capul acoperit. Insa noi oamenii avem tendinta de a imita sfintii, dar din pacate doar la vesminte. Momentan nimeni nu mi-a atras atentia in acest sens si nici nu cred ca o va face. Spre exemplu am vazut fiica de preot si nu era acoperita. De obicei cei care sunt habotnici sunt atenti la tot. Eu nu am o problema cu ei, crezi ca e bine sa faci cumva fa asa dar respecta libertatea celorlati de a alege si nu ii condamna. Asta imi aminteste de cazul unei doamne care in fiecare Duminica se spovedea si la un moment dat preotul i-a spus ca este mult prea des si multe alte lucruri pe care le fac oamenii. Cu precadere intr-o anumita zona a tarii oamenii inventeaza tot felul de obiceiuri si ar trebui sa stie ca nu toata lumea le cunoaste, respectiv le accepta. Dar sa nu deviem de la subictul topicului ....
..."Dacă Dumnezeu este ținta ta, atunci ai noroc; pentru că Dumnezeu este atât de mare încât nu se poate să nu nimerești."

Hm! Frumoasa semnatura ti-ai ales! Foarte frumoasa. Daca in timp o vei dobandi si in adancul sufletului, sunt convins ca peste o vreme tu singura nu vei mai accepta sa te infatisezi la "intalnirea cu Dumnezeu" altfel decat acoperita. Nu pentru ca asa fac habotnicii... Oricum, in faza aceea delicata, tu nu vei mai avea ochi sa selectezi, sa cercetezi, sa critici ceva din ceea ce se petrece in jurul tau. Cei din jur? OAMENI! Buni si mai putin buni; inselati si mai putin inselati, exact cum suntem si noi pentru altii. Intotdeauna vom afla in jurul nostru dintre acei mai rataciti, (pentru care sa ne rugam, nu sa ne consideram mai vrednici, fiindca nu stim cum vom sfarsi nici noi nici ei) dar mai ales dintre acei mai curati decat noi, care ori trec neobservati, ori dimpotriva avem tendinta sa-i judecam gresit.
Sfatul meu (daca mi-ar fi ingaduit!): Daca Dumnezeu e o tinta, ea nu e doar pentru tine, ci pentru toti. Tu, singura, n-o vei atinge niciodata, ci numai oferind si primind dragostea celor si de la cei ce vizeaza aceiasi tinta. Daca sunt mai slabi, tu ii vei ridica (prin puterea exemplului, mai ales); daca sunt mai buni, te vor imbratisa, te vor sprijini si-ti vor calauzi pasii. Spunand: "Eu nu!", e un semn de razvratire copilareasca. Copil fiind, si raspunzand mamai care te trimite sa te speli pe maini, cand vii de la joaca: "Eu nu!", cu siguranta o vei mahni, fiindca refuzul tau iti face rau tie in primul rand, dar mai ales este si o lipsa de dragoste din partea ta, printr-o astfel de atitudine.
Timpul e un mare dusman al nostru, fiindca ceea ce ieri era sfant, astazi este usor negociabil, iar maine o ironie. Credinta insa, ramane aceeasi. Astazi acceptam cu greu sa intram in biserica in maieu, pantaloni scurti, fusta scurta, fiindca imaginea aceasta de a ne aseza in genunchi in fata Maicutei noastre Preasfinte, sa ne spunem necazul, este cu totul nepotrivita. Si totusi, in libertatea asta a omului, prost-inteleasa, probabil va veni o vreme cand vor fi destui care vor spune asa cum spui tu acum: "Eu nu", intrand sa se inchine pe jumatate dezbracati. Chiar daca, femeie fiind, a intra descoperita acum in biserica, pare un gest nevinovat, acest gest da loc altor libertati viitoare, fiindca asa lucreaza vrajmasul, iar omul se lasa dus...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #198  
Vechi 24.10.2013, 11:38:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae41 Vezi mesajul
eu doresc sa devin calugar chiar daca sant casatorit si am copil.
Poti face asta dupa ce iti indeplinesti datoria de parinte si in principiu si sotia ar trebui sa fie de acord.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 06.02.2014, 16:21:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pacatoasa Teodora - film despre tunderea in monahism

https://www.youtube.com/watch?v=YbdXmme4CFk
Reply With Quote
  #200  
Vechi 08.02.2014, 15:26:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pacatoasa Teodora - film despre tunderea in monahism

https://www.youtube.com/watch?v=YbdXmme4CFk
Mi-a placut filmuletul. O fata frumusica, tanara...
Era si mama ei deja calugarita acolo. Asta n-am inteles...
Am cautat daca exista vreo carte in sensul asta si n-am gasit. Am gasit pe site un articol foarte interesant care explica putin simbolurile de la aceasta slujba.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
drumul spre cluj-inzapezit? lore86 Generalitati 3 02.02.2012 21:20:07
Calatori pe drumul spre Emaus Scotland The Brave Morala Crestina 42 31.01.2012 00:13:42
Drumul spre rai spre_rasarit Generalitati 7 06.12.2011 18:53:28
Tinta spiritualitatii ortodoxe si drumul spre ea Savonarola Spiritualitatea ortodoxa 5 30.09.2011 22:13:21
Drumul spre schimbare ella87ella Pocainta 10 04.09.2009 15:31:59