Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2014, 01:18:15
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit Lista de pacate

Doamne ajuta! Va aduc in atentie o problema delicata, la care m-am tot gandit in ultima vreme, este vorba despre mersul cu lista de pacate la spovedanie. Ce parere aveti?Ar trebui sa invatam pacate pe dinafara, si asa sa le marturisim?
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2014, 23:21:12
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius.necktarios Vezi mesajul
Doamne ajuta! Va aduc in atentie o problema delicata, la care m-am tot gandit in ultima vreme, este vorba despre mersul cu lista de pacate la spovedanie. Ce parere aveti?Ar trebui sa invatam pacate pe dinafara, si asa sa le marturisim?
E bine ca la spovada sa spui toate pacatele, fie ca le tii minte, fie ca le scrii.
Daca pe moment nu-ti aduci aminte de vreunul, oare nu-ti faci un deserviciu? De ce e un deserviciu? Pentru ca din mandrie, nu ti-ai notat ce ai de spus si pentru ca pacatul a devenit atat de "natural"(obisnuit) incat nici nu mai tinem minte ca am gresit.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2014, 23:55:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius.necktarios Vezi mesajul
Doamne ajuta! Va aduc in atentie o problema delicata, la care m-am tot gandit in ultima vreme, este vorba despre mersul cu lista de pacate la spovedanie. Ce parere aveti?Ar trebui sa invatam pacate pe dinafara, si asa sa le marturisim?
Intocmirea listei de pacate dupa indreptarul de spovedanie reprezinta buna pregatire pentru aceasta taina. Facem pacate mari si mici, cu vorba, cu fapta si cu gandul. Toate acestea trebuie spovedite. O buna spovedanie reprezinta o buna curatenie a sufletului.

Sa presupunem ca vrei sa faci curat undeva. Dupa ce-ai folosit excavatorul pentru bolovani, mai ramane pietrisul, pe care-l iei cu alt utilaj. Apoi, vezi ca inca mai e nisip si praf... E atat de greu sa facem o spovedanie corecta, asadar avem nevoie de o pregatire speciala si chiar de rugaciuni ca sa ne putem aduce aminte toate pacatele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare