Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2011, 11:48:44
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit Pustnicul Zosima

Despre pustnicul Zosima, am aflat ca a fost monah la Manastirea Rarau. L-a cunoscut pe parintele Daniil Tudor – Staret la Manastirea Rarau, intre anii 1954 – 1958. A plecat pe Muntele Rarau, fiind prigonit de autoritatile comuniste.

Fratele I. l-a intrebat in anul 2007 pe Pustnicul Zosima:
- Parinte, ce o sa fie in Romania in anul 2011?
- O sa fie mare macel in orase*. O sa fie mai rau decat ti-a spus parintele Pustnic N. Roaga-te sa te pazeasca Dumnezeu, ca este greu de scapat de ce o sa fie.
Fratele I. a insistat sa afle mai mult:
- Ce o sa fie, revolta, razboi sau cutremur?
Zosima i-a raspuns:
- O sa traiesti si o sa vezi. Sa te rogi lui Dumnezeu neincetat
Pustnicul N. se nevoia mai mult pe Muntele Giumalau. Avea darul lui Dumnezeu, de a se face nevazut. In anul 2001, i-a spus fratelui I:

- Peste doua saptamani, o sa fie un eveniment important intr-o tara indepartata. Efectul daunator in Romania va fi in anul 2001. Ai sa fii in Iasi, sa nu te sperii….[1] Roaga-te lui Dumnezeu sa nu te prinda anul 2011 in oras, pentru ca va fi mare varsare de sange[2]. O sa randuiasca Dumnezeu si o sa stai in Muntele Rarau, in 2011.
Fratele I. avea 60 de ani si a intrebat:
- Mai este mult pana in 2011. O sa traisc pana atunci?
- O sa traiesti. O sa ma rog ca sa locuiesti pe Muntele Rarau.
Sihastrul Zosima a spus să nu luăm documentele biometrice și că este foarte bine că la mănăstirile de pe Muntele Rarău se slujește zilnic Sfânta Liturghie.
[COLOR=#222222] * Este canonul românilor pentru cele peste 25.000.000 de avorturi și alte mari păcate. Criza economică, foamea, pierderea a sute de mii de locuri de muncă, neplata integrală a salariilor, a pensiilor, a medicamentelor compensate, pierderea a sute de mii de case și a multor mașini achiziționate în leasing, fără a li se restitui banii plătiți; patimile și păcatele, vor scoate milioane de români în stradă, avănd loc acest mare măcel în Rornănia. Indrumăm pe creștini noștri, să meargă la Biserică și la Sfintele Mănăstiri, să se roage pentru pace și mântuire, să postească, să se spovedească și Împărtășcască și să nu participe la aceste revolte. Sunt Părinți care spun că Romănia va fi atăt de distrusă, încăt nu va mai prezenta interes pentru a fi angrenată de marile puteri, care se vor confrunta după puțin timp timp în cel de al III-lea Război Mondial, care va începe prin atacul armatei ruse asupra Turciei și strâmtorilor Dardanele și Bosfor.[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2011, 14:34:25
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Știam această profeție. Pe de-o parte nu-mi doresc să se întâmple, pe de alta din curiozitate abia aștept să văd ce-o să fie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2011, 09:55:12
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

nu avem mult de asteptat, e anul acesta, daca e.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2011, 14:36:50
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Să-mi zică cineva să nu mai fiu atât de curioasă ce se va întâmpla!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2011, 14:37:56
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Să-mi zică cineva să nu mai fiu atât de curioasă ce se va întâmpla!
asta numai bunul Dumnezeu poate sa stie !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2011, 14:42:57
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
asta numai bunul Dumnezeu poate sa stie !
În sensul că aștept să se întâmple ca să văd despre ce era vorba în această profeție. N-ar trebui să aștept să se întâmple un masacru.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2011, 15:59:02
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
În sensul că aștept să se întâmple ca să văd despre ce era vorba în această profeție. N-ar trebui să aștept să se întâmple un masacru.
si totusi profetia la un mare masacru se refera !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2011, 16:01:02
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
si totusi profetia la un mare masacru se refera !
Asta am înțeles și eu, dar speram să-mi schimbi modul de a mă raporta la acest eveniment.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2011, 16:04:42
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Asta am înțeles și eu, dar speram să-mi schimbi modul de a mă raporta la acest eveniment.
nu stim cat de autentica este acea profetie, ea circula pe internet cam peste tot.
ramane sa asteptam.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.01.2011, 16:06:18
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Nou!

Da, eu zic ca cel mai bine e sa ne spovedim si sa ne impartasim cat mai des, post si rugaciune, chiar daca ne temem , ca este normal sa te gandesti la o distrugere pe plan mondial. Cu "armele" care le am prezentat mai sus nu ar trebui sa te ingrijorezi, cum alte popoare sunt innebunit sa inventeze cat mai multe bombe cu efect nociv, biologic sau nuclear, noi ar trebui sa ne ne perfectionam in post si rugaciune, spoveditul si impratasitul fiind un optional ce necesita un mare interes!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele PROCLU NICAU, pustnicul din vecinatea razvan_m Mari Duhovnici si predicile lor 6 04.02.2017 16:29:27