Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2011, 18:05:51
morfix333 morfix333 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2011
Mesaje: 2
Implicit Tainele la ortodocsi si catolici

ma intereseaza daca exista vreun document sau ceva de genul oficial din partea Bisericii Ortodoxe care sa vorbeasca despre recunoasterea sau nerecunoasterea Tainelor din Biserica Catolica, pentru ca invers am vazut ca exista ceva din partea catolicilor. Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2011, 19:06:21
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Din cate stiu eu, la nivel de Sinoade ale BO locale, s-a considerat oficial ca Tainele savarsite in Biserica Romano-Catolica sunt valide.

Dar in practica, depinde de modul in care clerul si credinciosii dintr-o anumita zona recepteaza aceste decizii.

In Grecia, de exemplu, la Sfantul Munte (Athos) nu se recunosc aceste Taine, iar daca un catolic vrea sa devina ortodox, aghioritii il boteaza. Si in multe manastiri, de asemenea, este un curent nefavorabil recunoasterii Tainelor din BRC, iar patriarhul ecumenic este criticat constant pentru orice act de bunavointa aratat fata de BRC.
La fel, in multe manastiri din Romania am intalnit aceasta conceptie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2011, 19:17:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Din cate stiu eu, la nivel de Sinoade ale BO locale, s-a considerat oficial ca Tainele savarsite in Biserica Romano-Catolica sunt valide.

Dar in practica, depinde de modul in care clerul si credinciosii dintr-o anumita zona recepteaza aceste decizii.

In Grecia, de exemplu, la Sfantul Munte (Athos) nu se recunosc aceste Taine, iar daca un catolic vrea sa devina ortodox, aghioritii il boteaza. Si in multe manastiri, de asemenea, este un curent nefavorabil recunoasterii Tainelor din BRC, iar patriarhul ecumenic este criticat constant pentru orice act de bunavointa aratat fata de BRC.
La fel, in multe manastiri din Romania am intalnit aceasta conceptie.
asta este regula in ortodoxie.
desi botezul catolic este recunoscut ca Taina, daca un catolic trece la ortodoxie, se reboteaza.
dar nu se face toata slujba botezului, doar o parte. nu stiu sigur ce anume.
cred ca mirungerea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2011, 19:33:17
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

:)

Daca Botezul savarsit in cadrul BRC este considerat ca Taina, deci este considerat VALID, nu are nici un rost (logic si teologic) ca primitorul acestui botez sa fie rebotezat daca vrea sa devina ortodox. Este suficienta marturisirea credintei ortodoxe si primirea Tainei Mirungerii.

Si daca tot am ajuns aici, atunci e bine sa vedem clar ca Taina Mirungerii este Taina Mirungerii, iar Taina Botezului este Taina Botezului.

Faptul ca Mirungerea se aplica in cadrul slujbei Botezului (atunci cand se boteaza un prunc sau un adult nebotezat) nu inseamna ca aceasta Taina (a Mirului) este o parte din Taina Botezului, ci pur si simplu o succede.

Conform reglementarilor oficiale, este suficient sa se aplice Taina Mirungerii pentru primirea catolicilor la ortodoxie. Ea nu contine elemente ale Tainei Botezului, ci in acest caz este insotita de o slujba speciala, destul de neplacuta in continutul ei, fiindca respectivul catolic este pus sa renege anumite elemente ale catolicismului.

la fel, reprimirea la ortodoxie a celor care s-au lepadat de aceasta se face tot prin Taina Mirungerii, insotita de slujba de lepadare de credinta adoptata anterior.

Last edited by AdrianAamz; 02.05.2011 at 19:35:44.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2011, 19:45:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
:)

Daca Botezul savarsit in cadrul BRC este considerat ca Taina, deci este considerat VALID, nu are nici un rost (logic si teologic) ca primitorul acestui botez sa fie rebotezat daca vrea sa devina ortodox. Este suficienta marturisirea credintei ortodoxe si primirea Tainei Mirungerii.

Si daca tot am ajuns aici, atunci e bine sa vedem clar ca Taina Mirungerii este Taina Mirungerii, iar Taina Botezului este Taina Botezului.

Faptul ca Mirungerea se aplica in cadrul slujbei Botezului (atunci cand se boteaza un prunc sau un adult nebotezat) nu inseamna ca aceasta Taina (a Mirului) este o parte din Taina Botezului, ci pur si simplu o succede.

Conform reglementarilor oficiale, este suficient sa se aplice Taina Mirungerii pentru primirea catolicilor la ortodoxie. Ea nu contine elemente ale Tainei Botezului, ci in acest caz este insotita de o slujba speciala, destul de neplacuta in continutul ei, fiindca respectivul catolic este pus sa renege anumite elemente ale catolicismului.

la fel, reprimirea la ortodoxie a celor care s-au lepadat de aceasta se face tot prin Taina Mirungerii, insotita de slujba de lepadare de credinta adoptata anterior.
cunosti problema destul de amanuntit. atunci care mai era sensul intrebarii?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2011, 20:02:53
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Eu nu am intrebat nimic, ci altcineva, care s-ar putea sa aibe o surpriza neplacuta atunci cand, dupa ce un mitropolit ortodox ii va confirma ca BO recunoaste Botezul catolic ca fiind valabil, s-ar putea sa vada ca un preot (ieromonah sau de mir) cer ca acel catolic sa se reboteze ortodox daca vrea sa devina fiul BO.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2011, 20:24:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

In mod normal BO nu ar trebui sa fie o secta, sau formata din diferite secte. Daca un botez este valabil intr-o parte a ortodoxiei, ar trebui sa fie valabil in absolut orice biserica ortodoxa.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2011, 20:28:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

In cinci minute va aparea Catalin2 care va va explica ca e o problema de "iconomie", de parca prin iconomie s-ar putea face/desface lucrarea Duhului Sfant.

Realitatea este ca nu exista o pozitie oficiala si coerenta a BO in aceasta problema. Unii recunosc, altii nu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.05.2011, 20:29:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Din cate stiu eu, la nivel de Sinoade ale BO locale, s-a considerat oficial ca Tainele savarsite in Biserica Romano-Catolica sunt valide.
Eu am scris cateva zeci de mesaje pe tema asta, tainele savarsite in afara ortodoxiei nu sunt recunoscute, nici macar Botezul. E adevarat, sunt cativa preoti si 2-3 ierarhi care nu au inteles iconomia, dar e problema lor personala.
Exista chiar un canon care pedepseste repetarea botezului valid. Astfel cei care reboteaza ar fi trebuit sa fie caterisiti. Eu chiar am citit despre un catolic (sau mai multi) care a cerut sa i se repete botezul cand a venit la ortodoxie.
In unele parti nu se face repetarea botezului din cauza iconomiei, la fel era si in primul mileniu. Uite, am deschis chiar un topic pe tema asta: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560

In plus avem raspunsul din 1848.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.05.2011, 20:31:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
In cinci minute va aparea Catalin2 care va va explica ca e o problema de "iconomie", de parca prin iconomie s-ar putea face/desface lucrarea Duhului Sfant.

Realitatea este ca nu exista o pozitie oficiala si coerenta a BO in aceasta problema. Unii recunosc, altii nu.
ai gresit cu vreo ... 4 minute
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 14:30:05
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 21:23:18
tainele bisericii umilinta Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 24 23.01.2009 01:20:13
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 15:43:57
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:39:33