Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2011, 11:47:49
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit Vreau adevarul

Buna.Am 17 ani si caut ADEVARUL.Nu am fost crescuta in spiritul unei religii sau a vreunui cult.Eu sunt botezata ortodox,insa nu mi s-a vorbit niciodata despre ce inseamna sa fi ortodox.Tot ce mi s-a spus a fost:Nu minti,nu fura,nu curvi,sa nu bei,sa nu fumezi,sa nu barfesti,etc si sa iti faci rugaciunea seara.Pana acum cateva luni nu banuiam repartizarea cresnitismului in atatea biserici,iar cand m-am lovit de realitate am inceput sa caut adevarul,insa sunt foarte confuza.Am inceput sa ma documentez despre religia catolica,ortodoxa si celelalte culte sa vad in care ma regasesc cel mai bine.Trebuie sa mentionez ca eu de mica nu m-am regasit in religia ortodoxa si in mintea mea se nasteau diverse conflicte privind traditia,iar asta se intampla pe la 13-14 ani.
M-am apucat sa citesc Biblia,mi-am zis ca nu pot sa cantaresc ce e mai bine pana nu citesc Biblia.Am terminat de citit Geneza si Exodul iar acum sunt mai confuza decat eram la inceput.Pana acum nu stiam din Biblie decat evenimentele importante,Psalmii si diverse Pilde.
Terminand de citit Geneza si Exodul viziunea mea despre Dumnezeu s-a schimbat din cauza numeroaselor contradictii.Nu contest existenta Lui ,asta clar nu!Insa acum vad un Dumnezeu impartial.Moise a ucis un om,dar cu toate acestea inca avea acces la Dumnezeu.In plus in aceste capitole nu este vorba de un Dumnezeu Atotstiitor.La un moment dat Moise il sfatuieste pe Dumnezeu cand El vroia sa nimiceasca poporul lui Israel deoarece se inchinau la respectivul idol,fapt ce mi s-a parut de neconceput.In Geneza Avram minte ca nevasta sa este defapt sora,iar Dumnezeu il pedepseste pe cel ce vroia sa o ia de sotie.(fapt ce nu mi s-a parut corect)In Exod ni se relateaza ca "Dar Domnul a impietrit inima lui Faraon",din asta eu am inteles ca Dumnezeu dorea in mod intentionat ca Faraon sa refuze plecarea evreilor.Iar lista continua de exemplu"Eu sunt un Dumnezeu gelos".Mi-am zis ca oricum sa trag decizii de acum nu ar fi corect si trebuie sa o termin pe toata.
Desi studiind anumite aspecte nu ma impac cu nicio confesiune,sunt constienta ca trebuie sa ader la una,insa nu stiu ce sa aleg.Peste tot vad certuri intre cei ce nu impartasesc aceeasi confesiune ,insa cum zicea un om intelept"Noi ne impartim dupa culte,dar Hristos ne imparte dupa roadele duhului sfant".Ca si persoana care inca nu am ajuns sa respect tainele unei religii din exterior vad foarte tragico-comica situatia.Fiecare are o anumita convingere si crede ca a sa confesiune este cea mai drepta.Insa nu cred ca doar o anumita dogma se va mantui!Mie mi s-a spus de mica sa fac fapte bune,sa am inima curata si ajung in rai.Acum ca am crescut mai mare am realizat ca realitatea este alta.Ca trebuie sa respect o traditie pe care daca nu o respect ajung in iad.Dar inca nu pot sa inteleg..cum pot oamenii crede ca prin pomeni decedatul inca se mai poate mantui,in cazul in care a dus o viata de pacat.Nu inteleg de ce trebuie sa dam ocolul bisericii de trei ori,cu ce se bucura Dumnezeu.De ce trebuie adus un cocos in noaptea invierii.De ce atatea ritualuri.
Oscilez intre ortodocsi si penticostali.De ce penticostali?Pentru ca de cand eram mica,cand ma aflam in biserica ma intrebam.."Dar de ce oare preotul nu ne tine o predica prin care sa IL inteleg si eu pe Dumnezeu"."De ce lumea asista la o slujba din care nu intelege un cuvant".Insa nu imi plac nici penticostalii atat de mult...imi placea doar din punctul asta de vedere,ca atunci cand predica Pastorul parca Il inteleg si eu mai bine pe Dumnezeu.Tot ce imi doream este un loc in care puteam sa ma rog,si sa traim in armonie..sa Il slavim pe Dumnezeu,fara sa ne batem unul cu celalat ca a mea credinta e cea mai dreapta.Ce bine ar fi fost sa fie doar Crestinismul si atat....dar realizez ca oamenii pot intelege 1000 de sensuri in doua cuvinte.Asa si in cazul Bibliei.Fiecare cum intelege.Si realizez ca fiecare crede ca a lui credinta e mai dreapta pentru ca s-a nascut in ea.Daca un penticostal se nastea catolic si i se repeta de mic anumite lucruri atunci el credea ca religia catolica e cea mai drepata si asa mai departe.Eu care nu sunt indoctrinata in niciun fel nu stiu ce sa aleg!Poate mi-am manifestat toata frustrarile in topicul acesta insa chiar am nevoie de AJUTOR!Cred ca o sa innebunesc in viitorul apropiat incercand sa aflu ce il multumeste pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2011, 12:54:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
sunt constienta ca trebuie sa ader la una,insa nu stiu ce sa aleg.
Nu, nu trebuie! Nu te obliga nimeni, exceptand gura lumii care oricum o sa te scuipe indiferent ce alegi. Gaseste ea motive chiar daca faci alegerea "corecta".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2011, 12:56:21
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnisoara,sunteti la inceput de drum si Cel de Sus a avut grija sa va cheme devreme.Altii nu aud chemarea nici in ultimul ceas.Deci sunteti pe drumul cel bun intrucat il cautati pe Cel de Sus.Doriti sa gasiti adevarul?Mantuitorul a spus: ,,Eu sunt Calea, Adevărul și Viața".

Nu desconsiderati Biserica in care sunteti,mai intai incercati sa o cunoasteti cat mai bine,sa-i cunosteti invatatura si mai ales sa o aplicati.Asa va dura ceva timp.Daca plecati acum,la inceput de drum,fara sa fiti sigura nici de locul unde vreti sa mergeti( ,,Insa nu imi plac nici penticostalii atat de mult"),s-ar putea sa regretati.Mai bine ar fi sa tineti o perioada post,sa va rugati si sa va puneti nadejdea-n Cel de Sus,cu rugaciuni,cereri si multumiri,sa va lumineze calea.
Nu va grabiti cu cititul Bibliei,ideea nu este sa o citesti repede ci sa o intelegi si sa-i aplici invatatura.Sa stiti ca in Biserica in care va gasiti sunt suficienti duhovnici care va pot ajuta in intelegerea ei.Mari oameni ai Credintei au cugetat zile si luni in sir asupra unui singur verset.Altii au galopat prin ea in mai putin de o saptamina.
Nu va pierdeti speranta si nu va impacientati.Este cea mai sigura cale spre esec.Faceti-va un program ordonat de rugaciune,viata crestina,mers la Biserica,post,studiu biblic.Un duhovnic va poate arata cum sa faceti asta.Sa stiti ca Biblia arata ca Celui de Sus nu-i place dezordinea si nici haosul.O viata disciplinata si cumpatata va va ajuta mult.Aveti rabdare si nu luati totul la modul extrem dpdv al intelegerii,toti avem dinti de lapte cand ne apropiem de Sfanta Scriptura.

Cel de Sus sa va lumineze calea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2011, 13:56:53
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

OP care adevar il vrei?... ca se pare ca fiecare are "cate un adevar" pe aici, pe forum... lol
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2011, 14:16:47
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
1. Buna.Am 17 ani

2. M-am apucat sa citesc Biblia,................. iar acum sunt mai confuza decat eram la inceput.

3. Desi studiind anumite aspecte nu ma impac cu nicio confesiune,sunt constienta ca trebuie sa ader la una,insa nu stiu ce sa aleg...........

4. Nu inteleg de ce trebuie sa dam ocolul bisericii de trei ori,cu ce se bucura Dumnezeu.........

5."De ce lumea asista la o slujba din care nu intelege un cuvant".

6.Cred ca o sa innebunesc in viitorul apropiat incercand sa aflu ce il multumeste pe Dumnezeu.
7. Oscilez intre ortodocsi si penticostali.De ce penticostali?

1. Daca ai 17 ani inseamna ca la scoala ai avut ore de religie. Ceva-ceva trebuie sa fi aflat de acolo....
2. Cam grea Biblia, zic eu, pentru inceput. Chiar si celor invatati le e greut sa ne-o "traduca" pe intelesul nostru. Ia-o mai usurel, incepe cu vietile sfintilor, psalmi... si nu uita rugaciunile zilnice
3. Dar ai deja un botez... Apartii unei confesiuni...
4. Intreaba preotul ce semnifica ritualul respectiv.
Mai simplut, eu ti-as zice ca il conduci pe Mantuitor catre locul de veci, dupa ce a fost coborat de pe cruce, de pe Golgota...
5. De ce crezi ca lumea nu intelege slujba? poate ca unii o inteleg, unii incearca, altii sunt pe drumul intelegerii. Asculta-o si tu si vei intelege.
6. Ce il multumeste pe Dumnezeu? Tot ce faci dupa Voia si Poruncile Lui.
7. La penticostali se savarseste Sfanta Liturghie? Sfintirea Darurilor?Ai parte de impartasirea cu Trupul si Sangele Mantuitorului? NU. ("cine nu va manca din Trupul Meu si nu va bea Sangele Meu nu are viata vesnica....)


Doamne-ajuta sa-ti gasesti drumul...

Last edited by Adriana Cluj; 29.07.2011 at 14:24:46.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2011, 14:25:21
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Domnisoara,sunteti la inceput de drum si Cel de Sus a avut grija sa va cheme devreme.Altii nu aud chemarea nici in ultimul ceas.Deci sunteti pe drumul cel bun intrucat il cautati pe Cel de Sus.Doriti sa gasiti adevarul?Mantuitorul a spus: ,,Eu sunt Calea, Adevărul și Viața".

Nu desconsiderati Biserica in care sunteti,mai intai incercati sa o cunoasteti cat mai bine,sa-i cunosteti invatatura si mai ales sa o aplicati.Asa va dura ceva timp.Daca plecati acum,la inceput de drum,fara sa fiti sigura nici de locul unde vreti sa mergeti( ,,Insa nu imi plac nici penticostalii atat de mult"),s-ar putea sa regretati.Mai bine ar fi sa tineti o perioada post,sa va rugati si sa va puneti nadejdea-n Cel de Sus,cu rugaciuni,cereri si multumiri,sa va lumineze calea.
Nu va grabiti cu cititul Bibliei,ideea nu este sa o citesti repede ci sa o intelegi si sa-i aplici invatatura.Sa stiti ca in Biserica in care va gasiti sunt suficienti duhovnici care va pot ajuta in intelegerea ei.Mari oameni ai Credintei au cugetat zile si luni in sir asupra unui singur verset.Altii au galopat prin ea in mai putin de o saptamina.
Nu va pierdeti speranta si nu va impacientati.Este cea mai sigura cale spre esec.Faceti-va un program ordonat de rugaciune,viata crestina,mers la Biserica,post,studiu biblic.Un duhovnic va poate arata cum sa faceti asta.Sa stiti ca Biblia arata ca Celui de Sus nu-i place dezordinea si nici haosul.O viata disciplinata si cumpatata va va ajuta mult.Aveti rabdare si nu luati totul la modul extrem dpdv al intelegerii,toti avem dinti de lapte cand ne apropiem de Sfanta Scriptura.

Cel de Sus sa va lumineze calea.
Sunt duhovnici,dar banuiesc ca nu o sa isi piarda nimeni timpul cu mine sa inteleg Biblia.Eu una locuiesc intr-un sat,la biserica pana acum am fost in medie de 5 ori pe an.Ceea ce este foarte putin,extrem de putin.De ce am ales sa nu ma mai duc?Pentru ca nu intelegeam un cuvant din slujba.Eram prezenta mai mult fizic.Iar oamenii din jurul meu erau in medie femei si barbati batrani,intr-un numar redus.De remarcat observatiile preotului care la un anumit interval de timp repeta"Shhht,liniste!Daca ati venit aici cu alte preocupari,mai bine nu mai veniti".De cateva ori preotii(2 la numar) erau hotarati sa incheie slujba.Va dati seama cat de mult m-a atras biserica ortodoxa avand in vedere imprejurarile.Si din aceasta cauza ma gandeam sa ma indrept spre altceva...am un prieten penticostal si e ceva extraordinar cu baiatul asta.La un moment dat venise cu chitara la scoala si canta un cantec de slava lui Iisus,ceea ce prin randul tinerilor ortodocsi nu stiu daca s-a inventat asa ceva,cel putin nu printre cunoscutii mei.Iar un alt prieten de-al meu pana acum o jumatate de an avea un stil de viata jalnic.Bautura,femei,tigari,anturaje nocive,insa cum credeti ca a trecut peste toate acestea?Familia lui,ortodoxa fiind,s-a convertit acum o jumatate de an si au devenit penticostali.Dupa trei luni de frecventat acea biserica,devenise alt om!Este alt om!Si ma gandesc eu asa logic,oare care doctrina e mai eficienta?Nu oare cea care reuseste sa schimbe oamenii?Cea care da roade?In principiu prietenul asta al meu avea un stil de viata jalnic,iar de cand a devenit penticostal nimenui nu-i vine sa creada cat de mult s-a schimbat.Si ma intreb asa de ce este nevoie de atatea discutii contradictorii intre culte si nu se accepta ca fiecare sa se duca acolo unde ii este lui mai bine si unde se simte mai intens legatura cu Dumnezeu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2011, 14:26:11
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu, nu trebuie! Nu te obliga nimeni, exceptand gura lumii care oricum o sa te scuipe indiferent ce alegi. Gaseste ea motive chiar daca faci alegerea "corecta".
In privinta asta sunt de aceeasi parere
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2011, 14:26:57
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
OP care adevar il vrei?... ca se pare ca fiecare are "cate un adevar" pe aici, pe forum... lol
Nu numai pe forum!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2011, 14:34:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Higinia,

Pentru a intelege ce inseamna sa fii ortodox, iti recomand ABC-ul Ortodoxiei, catehismul ortodox, care iti va lamuri foarte pe inteles toate aspectele elementare, avand si raspunsurile la unele din problemele care te framanta pe tine:
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/catehismul-bisericii-ortodoxe/credinta-crestina-79737.html

Sper sa iti fie de folos si sa intelegi.

Daca spui ca tu crezi in Dumnezeu, ar trebui sa te rogi Lui, sa iti arate calea pe care sa mergi. Daca te-ai nascut in sanul Bisericii Ortodoxe, e bine sa o cunosti si sa iti faci un duhovnic, care sa te lamureasca. In ceea ce priveste predicile, sa stii tu ca bogatia unei slujbe nu sta in cuvintele de invatatura ale preotului, ci in minunatele Taine care se desfasoara acolo, despre care vei afla tot din catehism. Cantarile sunt minunate, in Biserica ortodoxa noi toti participam si ii aducem slava lui Dumnezeu pentru toate. Uite, ai aici textul celor mai importante cantari liturgice, citeste-le si reflecteaza la ele:

http://sfintii-imparati.trei.ro/pagi..._liturgice.htm

Uite, asta ce frumoasa e:

Noi care, care pre Heruvimi, pre Heruvimi, cu taina, cu taina inchipuim, cu taina inchipuim, inchipuim, si facatoarei de viiata Treimi, facatoarei de viata treeimi, intreita sfanta cantare aducem, cantare, cantare aducem. Toata grija lumeasca, grija , grija cea lumeasca sa o lepadam, sa o lepadam !

(adica noi ii inchipuim, in biserica, pe ingerii heruvimi care stau langa tronul Domnului si Ii canta)

sau asta, care se canta pe la sfarsit, care mie mi se pare a cuprinde toata invataura ortodoxa si sintetizeaza tot ce se petrece la slujba:


Am vazut lumina cea adevarata,

Am primit Duhul cel ceresc,

Am aflat credinta cea adevarata

Nedespartitei Sfintei Treimi inchinandu-ne

Ca aceasta ne-a mantuit pre noi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2011, 14:38:56
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Buna.Am 17 ani si caut ADEVARUL.Nu am fost crescuta in spiritul unei religii sau a vreunui cult.Eu sunt botezata ortodox,insa nu mi s-a vorbit niciodata despre ce inseamna sa fi ortodox.Tot ce mi s-a spus a fost:Nu minti,nu fura,nu curvi,sa nu bei,sa nu fumezi,sa nu barfesti,etc si sa iti faci rugaciunea seara.Pana acum cateva luni nu banuiam repartizarea cresnitismului in atatea biserici,iar cand m-am lovit de realitate am inceput sa caut adevarul,insa sunt foarte confuza.Am inceput sa ma documentez despre religia catolica,ortodoxa si celelalte culte sa vad in care ma regasesc cel mai bine.Trebuie sa mentionez ca eu de mica nu m-am regasit in religia ortodoxa si in mintea mea se nasteau diverse conflicte privind traditia,iar asta se intampla pe la 13-14 ani.
M-am apucat sa citesc Biblia,mi-am zis ca nu pot sa cantaresc ce e mai bine pana nu citesc Biblia.Am terminat de citit Geneza si Exodul iar acum sunt mai confuza decat eram la inceput.Pana acum nu stiam din Biblie decat evenimentele importante,Psalmii si diverse Pilde.
Terminand de citit Geneza si Exodul viziunea mea despre Dumnezeu s-a schimbat din cauza numeroaselor contradictii.Nu contest existenta Lui ,asta clar nu!Insa acum vad un Dumnezeu impartial.Moise a ucis un om,dar cu toate acestea inca avea acces la Dumnezeu.In plus in aceste capitole nu este vorba de un Dumnezeu Atotstiitor.La un moment dat Moise il sfatuieste pe Dumnezeu cand El vroia sa nimiceasca poporul lui Israel deoarece se inchinau la respectivul idol,fapt ce mi s-a parut de neconceput.In Geneza Avram minte ca nevasta sa este defapt sora,iar Dumnezeu il pedepseste pe cel ce vroia sa o ia de sotie.(fapt ce nu mi s-a parut corect)In Exod ni se relateaza ca "Dar Domnul a impietrit inima lui Faraon",din asta eu am inteles ca Dumnezeu dorea in mod intentionat ca Faraon sa refuze plecarea evreilor.Iar lista continua de exemplu"Eu sunt un Dumnezeu gelos".Mi-am zis ca oricum sa trag decizii de acum nu ar fi corect si trebuie sa o termin pe toata.
Desi studiind anumite aspecte nu ma impac cu nicio confesiune,sunt constienta ca trebuie sa ader la una,insa nu stiu ce sa aleg.Peste tot vad certuri intre cei ce nu impartasesc aceeasi confesiune ,insa cum zicea un om intelept"Noi ne impartim dupa culte,dar Hristos ne imparte dupa roadele duhului sfant".Ca si persoana care inca nu am ajuns sa respect tainele unei religii din exterior vad foarte tragico-comica situatia.Fiecare are o anumita convingere si crede ca a sa confesiune este cea mai drepta.Insa nu cred ca doar o anumita dogma se va mantui!Mie mi s-a spus de mica sa fac fapte bune,sa am inima curata si ajung in rai.Acum ca am crescut mai mare am realizat ca realitatea este alta.Ca trebuie sa respect o traditie pe care daca nu o respect ajung in iad.Dar inca nu pot sa inteleg..cum pot oamenii crede ca prin pomeni decedatul inca se mai poate mantui,in cazul in care a dus o viata de pacat.Nu inteleg de ce trebuie sa dam ocolul bisericii de trei ori,cu ce se bucura Dumnezeu.De ce trebuie adus un cocos in noaptea invierii.De ce atatea ritualuri.
Oscilez intre ortodocsi si penticostali.De ce penticostali?Pentru ca de cand eram mica,cand ma aflam in biserica ma intrebam.."Dar de ce oare preotul nu ne tine o predica prin care sa IL inteleg si eu pe Dumnezeu"."De ce lumea asista la o slujba din care nu intelege un cuvant".Insa nu imi plac nici penticostalii atat de mult...imi placea doar din punctul asta de vedere,ca atunci cand predica Pastorul parca Il inteleg si eu mai bine pe Dumnezeu.Tot ce imi doream este un loc in care puteam sa ma rog,si sa traim in armonie..sa Il slavim pe Dumnezeu,fara sa ne batem unul cu celalat ca a mea credinta e cea mai dreapta.Ce bine ar fi fost sa fie doar Crestinismul si atat....dar realizez ca oamenii pot intelege 1000 de sensuri in doua cuvinte.Asa si in cazul Bibliei.Fiecare cum intelege.Si realizez ca fiecare crede ca a lui credinta e mai dreapta pentru ca s-a nascut in ea.Daca un penticostal se nastea catolic si i se repeta de mic anumite lucruri atunci el credea ca religia catolica e cea mai drepata si asa mai departe.Eu care nu sunt indoctrinata in niciun fel nu stiu ce sa aleg!Poate mi-am manifestat toata frustrarile in topicul acesta insa chiar am nevoie de AJUTOR!Cred ca o sa innebunesc in viitorul apropiat incercand sa aflu ce il multumeste pe Dumnezeu.
Numai in ORTODOXIE vei descoperii adevarul si te vei simti implinita. nu cauta adevarul la sectanti si eretici pt ca nu exista.

Last edited by gdf-fdc; 29.07.2011 at 17:15:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Adevarul? florin.oltean75 Generalitati 11 08.05.2011 19:03:10
Adevarul georgeval Generalitati 7 07.09.2009 22:17:16
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Frica de adevarul din noi! iosif Pocainta 35 04.10.2007 16:57:07