Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.08.2011, 20:46:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa26 Vezi mesajul
M-as bucura foarte mult daca ti-ai cere scuze pentru ce ai scris mai sus. Ti-ai cere scuze in fata a milioane de oameni pe care nu ii cunosti si pe care i-ai jignit...fara rost...sau poate doar pentru ca TU ai crescut la oras...
N-are absolut nici o legatura mesajul lui Alin cu ideea pe care o promovezi, ca ar jigni aici oamenii de la tara!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.08.2011, 21:33:25
indefinit indefinit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Mesaje: 1
Implicit salutarile mele !

In ceia ce ma priveste in legatura cu subiectul acesta intradevar e greu de dat o parere pe intelesul tuturor.Eu zic ca toti la ori ce vrsta avem o lupta cu veata ,mai bine zis o cruce de dus ,vrem sa o ducem mai usor parca e prea grea ,vedem ca alte culte in aparenta o duc mai bine dar ganditiva un lucru la ortodoxie sunt sfintii ,minunile ,prooroci si multe alte ritualuri care dau jerfa lui Dumnezeu,nu va uitati la unul sau la altul ca a gresit ca e slujitor al bisericii sau nu ,problema la noi e sa intelegem ca Dumnezeu a ales sa ne nastem in familia respectiva,in localitatea respectiva,in religia respectiva,daca nu ne place sau vrem sa renegam zimi cum ai putea sati schimbi familia sati renegi parintii ,fratii sau surorile,ca parca familia vecinilor e mai instarita si ai vrea sa te faci copilul lor,ai sa gandim matur,nu va jucati cu ce va dat Dumnezeu,chear daca e greu si sunt lucruri care nu le intelegem in timp vom gasi raspuns la toate intrebarie ,dar sa ne rugam sa avem credinta in sufletul nostru , Dumnezeu ne ajuta dar noi vrem in felul nostru ,altii saracii nu vede si ar vrea sa vada,altii nu poate sa mearga si ar vrea sa mearga ,altii nu au ce manca ,nu au unde dormi etc.Asa ca stimata domnisoara daca vrei raspuns de la oameni de la oameni il vei avea iar daca vrei raspuns de la Dumnezeu roagate si ai credinta ca teva calauzi in drumul vetii tale.

Last edited by indefinit; 05.08.2011 at 21:36:56.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 08.08.2011, 16:41:00
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Moldoveanu a fost foarte la obiect.

Eu nu inteleg de ce ateii trebuie mereu sa fie nesinceri, sa se dea drept cine nu sunt pentru a-si expune problemele.

Avem atei care chiar si asa ingusti la minte si pisalogi (unii) sunt macar ei insisi, ceea ce cred ca e de apreciat spre deosebire de cei care sunt azi fete de 17 ani, maine barbati inselati de neveste, prostituate in curs de pocaire, tati cu fete posedate in cautare de exorcizatori, etc.

Si mi se pare amuzant cum majoritatea se pare ca au ceva in comun: traiesc la tara.

Dar desigur, au Internet si tot ce au putut afla cu Internetul despre credinta se rezuma la biserica din sat, preot si amicul penticostal.

Dar in schimb au gasit formul.

Amuzant.
Draga AlinB,
Tin sa te informez ca toti taranii de la tara sunt crestini. Majoritatea habotnici si agresivi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 08.08.2011, 16:55:56
florinbv florinbv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit Site

Ca sa incepi sa cunosti credinta ortodoxa (daca doresti), poti intra aici http://www.ortodoxiatinerilor.ro/
In dreapta sunt niste categorii pe care poti da click pentru a citi diverse articole.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 08.08.2011, 17:34:25
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Vreau adevarul

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Buna.Am 17 ani si caut ADEVARUL.Nu am fost crescuta in spiritul unei religii sau a vreunui cult.Eu sunt botezata ortodox,insa nu mi s-a vorbit niciodata despre ce inseamna sa fi ortodox.Tot ce mi s-a spus a fost:Nu minti,nu fura,nu curvi,sa nu bei,sa nu fumezi,sa nu barfesti,etc si sa iti faci rugaciunea seara.Pana acum cateva luni nu banuiam repartizarea cresnitismului in atatea biserici,iar cand m-am lovit de realitate am inceput sa caut adevarul,insa sunt foarte confuza.Am inceput sa ma documentez despre religia catolica,ortodoxa si celelalte culte sa vad in care ma regasesc cel mai bine.Trebuie sa mentionez ca eu de mica nu m-am regasit in religia ortodoxa si in mintea mea se nasteau diverse conflicte privind traditia,iar asta se intampla pe la 13-14 ani.
M-am apucat sa citesc Biblia,mi-am zis ca nu pot sa cantaresc ce e mai bine pana nu citesc Biblia.Am terminat de citit Geneza si Exodul iar acum sunt mai confuza decat eram la inceput.Pana acum nu stiam din Biblie decat evenimentele importante,Psalmii si diverse Pilde.
Terminand de citit Geneza si Exodul viziunea mea despre Dumnezeu s-a schimbat din cauza numeroaselor contradictii.Nu contest existenta Lui ,asta clar nu!Insa acum vad un Dumnezeu impartial.Moise a ucis un om,dar cu toate acestea inca avea acces la Dumnezeu.In plus in aceste capitole nu este vorba de un Dumnezeu Atotstiitor.La un moment dat Moise il sfatuieste pe Dumnezeu cand El vroia sa nimiceasca poporul lui Israel deoarece se inchinau la respectivul idol,fapt ce mi s-a parut de neconceput.In Geneza Avram minte ca nevasta sa este defapt sora,iar Dumnezeu il pedepseste pe cel ce vroia sa o ia de sotie.(fapt ce nu mi s-a parut corect)In Exod ni se relateaza ca "Dar Domnul a impietrit inima lui Faraon",din asta eu am inteles ca Dumnezeu dorea in mod intentionat ca Faraon sa refuze plecarea evreilor.Iar lista continua de exemplu"Eu sunt un Dumnezeu gelos".Mi-am zis ca oricum sa trag decizii de acum nu ar fi corect si trebuie sa o termin pe toata.
Desi studiind anumite aspecte nu ma impac cu nicio confesiune,sunt constienta ca trebuie sa ader la una,insa nu stiu ce sa aleg.Peste tot vad certuri intre cei ce nu impartasesc aceeasi confesiune ,insa cum zicea un om intelept"Noi ne impartim dupa culte,dar Hristos ne imparte dupa roadele duhului sfant".Ca si persoana care inca nu am ajuns sa respect tainele unei religii din exterior vad foarte tragico-comica situatia.Fiecare are o anumita convingere si crede ca a sa confesiune este cea mai drepta.Insa nu cred ca doar o anumita dogma se va mantui!Mie mi s-a spus de mica sa fac fapte bune,sa am inima curata si ajung in rai.Acum ca am crescut mai mare am realizat ca realitatea este alta.Ca trebuie sa respect o traditie pe care daca nu o respect ajung in iad.Dar inca nu pot sa inteleg..cum pot oamenii crede ca prin pomeni decedatul inca se mai poate mantui,in cazul in care a dus o viata de pacat.Nu inteleg de ce trebuie sa dam ocolul bisericii de trei ori,cu ce se bucura Dumnezeu.De ce trebuie adus un cocos in noaptea invierii.De ce atatea ritualuri.
Oscilez intre ortodocsi si penticostali.De ce penticostali?Pentru ca de cand eram mica,cand ma aflam in biserica ma intrebam.."Dar de ce oare preotul nu ne tine o predica prin care sa IL inteleg si eu pe Dumnezeu"."De ce lumea asista la o slujba din care nu intelege un cuvant".Insa nu imi plac nici penticostalii atat de mult...imi placea doar din punctul asta de vedere,ca atunci cand predica Pastorul parca Il inteleg si eu mai bine pe Dumnezeu.Tot ce imi doream este un loc in care puteam sa ma rog,si sa traim in armonie..sa Il slavim pe Dumnezeu,fara sa ne batem unul cu celalat ca a mea credinta e cea mai dreapta.Ce bine ar fi fost sa fie doar Crestinismul si atat....dar realizez ca oamenii pot intelege 1000 de sensuri in doua cuvinte.Asa si in cazul Bibliei.Fiecare cum intelege.Si realizez ca fiecare crede ca a lui credinta e mai dreapta pentru ca s-a nascut in ea.Daca un penticostal se nastea catolic si i se repeta de mic anumite lucruri atunci el credea ca religia catolica e cea mai drepata si asa mai departe.Eu care nu sunt indoctrinata in niciun fel nu stiu ce sa aleg!Poate mi-am manifestat toata frustrarile in topicul acesta insa chiar am nevoie de AJUTOR!Cred ca o sa innebunesc in viitorul apropiat incercand sa aflu ce il multumeste pe Dumnezeu.
Adevaru lai primit la botez urmeazal , dupa cum scri si se vede ca nu este al unui copil de pe strada ce a unui om cu gIndire matura.
Biserica Ortodoxa are adevarul In ea Insusi prin Tainele primite prin sf: Proroci si Parinti ai Biserici , numai ca noi nu le prea Intelegem si nici nu ne rugam destul ca sa fim Inteleptiti de Dumnezeu sa le cunoatem. Noi le Interpretam dupa cum auzim de la uni si alti si mai mult de la vrajmasul care lucreaza la perzarea noastra prin oameni de lInga noi.
Adevarul esteIn noi dar noi nu vrem sal ascultam si sal Intelegem , rugaciunea este CHEIA care DESCHIDE doua lumi cerul ca Dumnezeu sa reverse Intelepcuine si bunatatile Lui Ceresti si Inima omului ca sa primeasca , conditia este sa vrem si sa fim RIvnitori si staruitori In rugaciune nu numai cInd avem de cerut ceva , vesnic sa fim cu mintea In Iad si cu rgaciunea Inaintea Tronului Slavei Lui Dumnezeu .


Slavit sa fie Domnul In veacul veacului amin aminamin
Attached Images
File Type: jpg qd3s0M183913-01.jpg (3,2 KB, 30 views)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 11.08.2011, 12:38:45
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Vreau adevarul

Coborat-a Cel Prea Inalt ca sa ne invete Calea Iubirii. Mergand pe calea Iubirii, omul ar fi gasit la final Adevarul. Numai ca omul vrea invers, sa mearga intai pe Calea Adevarului ca la final sa gaseasca Iubirea, dar Calea Adevarului se tot desira in mii si mii de cararui, iar cararuile se tot departeaza unele de altele, caci lipseste ... Iubirea. Finalul e previzibil: lupta intre crestini va fi mai acerba decat cea dintre crestini si necrestini.
"Si nu uita, mama, sa fii bun!"
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 11.08.2011, 12:48:40
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

spre_rasarit

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Asta e o gluma sau ce?

Tie ti se pare ca e gluma sa scapi pe cineva din iad?
----------------------------

Nu i se pare o gluma, ci o "sfidare" pt el este acolo un "mic dracusor" sef !
ps Da, am glumit,pt stiu Alinb ma iubeste ff mult , de fapt NE iubim ...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 11.08.2011, 13:26:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

R a p o r t a t.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Adevarul? florin.oltean75 Generalitati 11 08.05.2011 19:03:10
Adevarul georgeval Generalitati 7 07.09.2009 22:17:16
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Frica de adevarul din noi! iosif Pocainta 35 04.10.2007 16:57:07