Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.04.2013, 15:26:26
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Doamna,domnisoara Diana3!
Sunt de mult pe acest forum si am participat la mai multe actiuni,particular sau in grup.Multe cazuri reale cu multa suferinta,dar...si unele in care situatiile erau departe de adevar.Intr-un caz se solicita bani pentru un frigider,am cerut date de contact pentru ca doream sa ma implic singura,dar sa stiu pentru cine o fac.Toate demersurile mele de a afla adresa sau macar nr de telefon a acelei femei au esuat.De ce oare?Si nu e singurul caz de genul asta.Negati linkurile postate de mine si ceea ce se spune in ele,dar vin si zic: sunt publicate in ziarele din Craiova,este o emisiune a unui post de teleziune local,declaratiile unor oficiali,toate sa fie false??In clipul televiziunii apare doamna in acelasi interior precum in inregistrarea d-voastra,mai apare si un domn de la asociatie,cred,care spune ca desi este in neregula cu actele a ajutat-o sa obtina subventie.Mai multa rabdare si intelepciune cu noi si cu altii!

Imi pare rau ca au fost de-a lungul timpului si cazuri umanitare fictive, insa acesta nu este unul din ele, este cat se poate de real.

Daca nici marturia video a doamnei si nici documentele doveditoare fotografiate nu va pot convinge,nu stiu ce altceva ar fi graitor.

Am rectificat negatia dupa ce am vorbit cu doamna: da, a avut o locuinta, dar din cauza camatarilor a pierdut-o. Insa problemele ei de sanatate inca exista. Datoria la intretinere tot exista (chiar si cu subventii, tot s-au acumulat restante de la o luna la alta,mai ales de cand a suferit ultima interventie chirurgicala si putinii bani s-au dus pe tratament). Mi-a fost greu sa cred ca reprezentantul primariei se referea la ea cand vorbea de detinerea unei locuinte (repet,pierduta din cauza camatarilor) din simplul motiv ca am vazut prea multa saracie si prea multa disperare in viata acestei femei, mi-a fost greu sa cred ca a avut si o viata aproape normala in trecut. Insa am vorbit cu dansa azi la telefon si mi-a confirmat existenta si vinderea -fortata de imprejurari- a acelei locuinte.

Fiecare sa vada inregistrarea de pe youtube, reportajul digi, articolul din ziar si sa ajunga la ce concluzie ii spune constiinta...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.04.2013, 15:51:17
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Intrati la sectiunea Umanitate,acolo(daca nu sunt sterse de admin) sunt foarte multe cazuri in care se solicita ajutor,si toti au cam aceleasi probleme cu camatarii si cu bancile.Toti au declaratii peste tot si la fel contruri pe nu stiu unde,doar ca nu le-au facut ei.Stiti ceea ce va spune doamna,trecutul un mister atata timp cat n-ati fost implicata in tranzactie si-n toate alea...si dincolo de vorbe...este Sfantul Post ,povara mare este sa-i ,, ,, pe niste oameni bine intentionati care doresc sa-si ajute aproapele,din putinul lor
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2013, 16:01:51
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Intrati la sectiunea Umanitate,acolo(daca nu sunt sterse de admin) sunt foarte multe cazuri in care se solicita ajutor,si toti au cam aceleasi probleme cu camatarii si cu bancile.Toti au declaratii peste tot si la fel contruri pe nu stiu unde,doar ca nu le-au facut ei.Stiti ceea ce va spune doamna,trecutul un mister atata timp cat n-ati fost implicata in tranzactie si-n toate alea...si dincolo de vorbe...este Sfantul Post ,povara mare este sa-i ,, ,, pe niste oameni bine intentionati care doresc sa-si ajute aproapele,din putinul lor
Puteti ramane suspicioasa in continuare, este optiunea domniei voastre.

Eu am vazut suferinta din ochii doamnei, am vazut documentele medicale (le puteti vedea si-n inregistrare), am vazut cicatrici ale operatiilor din trecut, am vazut in ce conditii insalubre sta (apar si in reportaje), am vazut ce datorii are la intretinere, am vazut si aleg sa cred. Sa o cred ! Si sa nu raman indiferenta la durerea ei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2013, 16:50:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
http://www.digi24.ro/stire/Datoriile...n-strada_69708

http://www.gds.ro/Societate/2012-12-...ntelor+sociale

Aceasta doamna are nevoie de ajutor,dar...reprezentantul primariei spune ca a avut o locuinta pe care a vandut-o,iar bucataria fotografiata arata ca are tot ce este necesar,o combina frigorifica,masina de spalat,aragaz,telefon mobil si daca are cont pe facebook poate si internet.Putina documentare n-ar strica inainte de a posta ceva!
Aanrra,inteleg ca precautia este importanta atunci cand sunt prezentate cazuri umanitare,insa este bine sa analizam si sa discernem situatia judecand-o din mai multe puncte de vedere,dar cel mai important sa fie cel al omeniei si a crestinului din noi.
Avand in vedere aceste aspecte,totusi,nu inteleg ce anume se doreste a se scoate in evidenta prin cele de mai sus...faptul ca a avut o locuinta si a vandut-o (nu stim in ce conjunctura si de ce a fost nevoita sa recurga la acest gest,dar probabil nu a fost o imprejurare fericita) sau cel ca femeia are si in acel apartament darapanat ceva aparatura pentru bucatarioara ei (poate cineva si-a facut pomana cu ea si a ajutat-o in timp,poate a avut rate in trecut sau altfel i-au fost oferite.)
Totusi,sa fim obiectivi si sa intelegem ca nu putem sa evalua viata,situatia si personalitatea unui om dupa bucataria pe care o are!
S-au vazut cazuri de oameni chiar instariti care au fost atat de incercati de Dumnezeu de au ajuns in strada pur si simplu cersetori.Eu am intalnit astfel de persoane.
In ceea ce ma priveste,din imaginile prezentate,suferinta acestei femei mi se pare foarte reala,iar situatia foarte grava.Este intr-adevar un om care este ajuns intr-o situatie limita si nici macar nu este sanatos sa se poata ajuta.Atat dansa cat si copilul acela de 18 ani,care si el am inteles ca este bolnav de astm, sa traiasca din 350 de ron?Plus medicamente,plus scoala,chirie si intretinere?Cunoasteti pe cineva care ar putea?Ca eu una nu...
Mai conteaza care a fost viata dansii pana in acest punct,unde o fi dat gres si unde nu de o fi ajuns sa fie atat de amar incercata?
Personal,nu ma intereseaza nici daca acel link pe facebook ar fi real si ar fi cautat sa traiasca din ghicit...sa fereasca bunul Dumnezeu sa trecem prin astfel de momente,in care, din lipsa de solutii esti in stare sa faci multe doar ca sa supravietuiesti!
Omul la disperare recurge si el la ce poate si il duce mintea.... Il,poate,oare, cineva condamna?Sau,poate nici macar nu este real acel anunt,pentru ca pe facebook oricine poate intra si posta ce vrei si ce nu vrei.
La randul meu am fost implicata de-a lungul timpului in acte de voluntariat atat cu oamenii,cat si cu animalele si intr-adevar,exista si multi escroci pe care este bine sa ii depistezi (de-a lungul vremii m-am transformat si eu intr-un mic detectiv si cum am sesizat o neregula am atras atentia),insa,personal cred ca aici vorbim de un caz real care are mare nevoie de ajutor.
Totodata,epilepsia este o boala grea, structura creierului este afectata,deasemenea personalitatea celui in cauza.Ea se poate asocia cu depresie sau alte tulburari,iar cei care sufera de aceasta boala prezinta un risc crescut de suicid.
A arunca un astfel de om in strada,chiar si sub implacabilul argument ca "legea trebuie respectata" dupa cum am vazut ca spunea un domn intr-unul din reportaje (ma intreb de ce nu incep intai cu unii politicieni si potenti oameni de afaceri care o incalca in mod grosier,ci tocmai cu acesti nefericiti ai sortii!) este echivalent cu a-l condamna la moarte si sa mai fii si mandru de isprava ta!Doara,dreptatea e dreptate...dar,eu ma intreb unde este iubirea?
Oare nu noi toti,ca si societate,dar si copiii nostri vom plati intr-o zi pentru aceste suflete care permitem sa se piarda sub propriii ochi?
Pentru ca totul functioneaza intr-un sistem intr-o societate,iar ceea ce azi se intampla lor,maine ne va afecta si pe noi!
Personal imi pare rau ca nu am cu ce sa o ajut mai mult pe doamna si fiul dansii,decat sa pun un gand bun,o rugaciune si sa reflectez la ce alte variante de ajutor ar mai putea exista.
Insa,macar sa nu cautam ii impiedicam pe cei care pot si incearca sa faca mai mult si sa dea o sansa unor oameni care poate doar aceasta ultima speranta o mai au...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 07.04.2013 at 17:01:03.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.04.2013, 18:01:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Stie cineva sa spuna clar, concret , ce s-a mai intimplat cu mamica si copilul din Bucuresti care traiau intr-o caroserie de Dacia-papuc si pt. care s-a lansat mesaj de ajutor de iti fringea inima ?
Cea care a fost data de Kanal-D si care era la fel de f. sarmana , inca si fara casa , doar cu o caroserie de Dacia din curtea unei firme de fier vechi ?
Cea care a mai fost birfita si pe la alte televiziuni si care dupa tot tam-tam-ul facut si inimile frinte in auditoriu s-a dovedit ca defapt saraca-saraca , dar nu vroia ajutor decit in conditiile puse de ea ?
Atunci eu am prezentat un caz deosebit de stramutare a unei familii cu 6 copii din Petrosani undeva intr-o comuna in Teleorman si la care am fost parte .
O familie care a fost scoasa din cartoane si din cersetorie pe la neoprotestanti de o mina de ortodocsi milosi si cu dare de mina (ortodocsi convertiti la neoprotestantism din motive mercantile) si care nu aveau decit hainele (zdrentele) de pe ei . In comuna rspectiva li s-a cumparat casa, pamint , inventar agricol, tot, tot ce este necesar ca aparatura casnica si li s-au dat drumul intr-o noua viata .
Si dupa 4 ani au inceput sa vinda de prin casa pina au ajuns doar cu peretii si sa plece in bejenie pt. cersit , parinti si copii, ca meteahna asta era mai buna ca toate !

Eu , de exemplu , nu mai fac milostenie decit cu cazurile sociale care au hirtie stampilata de la preotul lor paroh prin care se atesta starea de dezastru , si cu care merge din parohie in parohie, din biserica in biserica , pt. a-si cauta ajutorul .
Altminteri , poate fi si infirm...
In Romania tilharia emotionala , cea care speculeaza mila si darnicia naturala a crestinului ortodox, rasare si exista chiar si in locurile cele mai neasteptate !
Este parerea mea !

Deci, cum mai este cu mamica care traia intr-o caroserie de Dacia ? Fara WC, fara dus, fara masa, fara pat,si fara multe altele necesare dar cu ... pretentii ?


Postul acesta al meu nu doresc sa fie inteles cum ca ar trebui sa convinga in vreun fel sau altul pe cineva sau chiar sa indemne la retine . Nu ! Din contra, recomand tuturor ortodocsilor sa faca milostenie scripturistica cu orisicine le iese in cale si le trezeste ideea de mila si nevoia de ajutor .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 07.04.2013 at 18:04:03.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.04.2013, 18:10:01
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Stie cineva sa spuna clar, concret , ce s-a mai intimplat cu mamica si copilul din Bucuresti care traiau intr-o caroserie de Dacia-papuc si pt. care s-a lansat mesaj de ajutor de iti fringea inima ?
Cea care a fost data de Kanal-D si care era la fel de f. sarmana , inca si fara casa , doar cu o caroserie de Dacia din curtea unei firme de fier vechi ?
Cea care a mai fost birfita si pe la alte televiziuni si care dupa tot tam-tam-ul facut si inimile frinte in auditoriu s-a dovedit ca defapt saraca-saraca , dar nu vroia ajutor decit in conditiile puse de ea ?
Atunci eu am prezentat un caz deosebit de stramutare a unei familii cu 6 copii din Petrosani undeva intr-o comuna in Teleorman si la care am fost parte .
O familie care a fost scoasa din cartoane si din cersetorie pe la neoprotestanti de o mina de ortodocsi milosi si cu dare de mina (ortodocsi convertiti la neoprotestantism din motive mercantile) si care nu aveau decit hainele (zdrentele) de pe ei . In comuna rspectiva li s-a cumparat casa, pamint , inventar agricol, tot, tot ce este necesar ca aparatura casnica si li s-au dat drumul intr-o noua viata .
Si dupa 4 ani au inceput sa vinda de prin casa pina au ajuns doar cu peretii si sa plece in bejenie pt. cersit , parinti si copii, ca meteahna asta era mai buna ca toate !

Eu , de exemplu , nu mai fac milostenie decit cu cazurile sociale care au hirtie stampilata de la preotul lor paroh prin care se atesta starea de dezastru , si cu care merge din parohie in parohie, din biserica in biserica , pt. a-si cauta ajutorul .
Altminteri , poate fi si infirm...
In Romania tilharia emotionala , cea care speculeaza mila si darnicia naturala a crestinului ortodox, rasare si exista chiar si in locurile cele mai neasteptate !
Este parerea mea !

Deci, cum mai este cu mamica care traia intr-o caroserie de Dacia ? Fara WC, fara dus, fara masa, fara pat,si fara multe altele necesare dar cu ... pretentii ?


Postul acesta al meu nu doresc sa fie inteles cum ca ar trebui sa convinga in vreun fel sau altul pe cineva sau chiar sa indemne la retine . Nu ! Din contra, recomand tuturor ortodocsilor sa faca milostenie scripturistica cu orisicine le iese in cale si le trezeste ideea de mila si nevoia de ajutor .
Zaharia,de acord cu tine in tot ceea ce ai scris.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.04.2013, 18:32:21
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Domnule Zaharia,

- Nu stiu la care caz cu mamica si copilul va referiti

- Nu stiu cu ce sechele si traume emotionale ati ramas de pe urma ajutorarii cuiva, insa sa generalizati si sa stereotipizati este pacat. Nu toti sunt escroci.

- Va invit sa deschideti Patericul egiptean si sa cautati povestea calugarului mahnit pentru ca cersetorul caruia ii daduse haina lui alesese s-o vanda si sa bea banii. Poate sunteti curios sa vedeti ce i-a spus Iisus calugarului, cand i-a aparut in vis.

- Hartie stampilata de la preotul paroh ?! In urmatoarea postare veti propune ce? Ca stampilarea actului sa se faca in prezenta unui notar public, pentru mai multa veridicitate si solemnitate juridica ?

- Poate aveti prieteni/dusmani/cunostinte/colegi/etc etc care locuiesc in Craiova. Daca da, poate ii rugati sa treaca pe la biserica din Valea Rosie, la parintele paroh Albu (un om inzestrat de Dumnezeu cu mult, mult har, este cunoscut,iubit si apreciat de tot orasul) si sa-l intrebe de doamna Dricu. O sa-si aminteasca probabil de dansa, careia i-a platit (cu ajutorul enoriasilor) costurile operatiei (una dintre cele 6 interventii chirurgicale), care s-au ridicat la 30-40 de milioane. Credeti ca daca era totul inselatorie, parintele o mai ajuta? Si daca tot nu sunteti convins, poate va mai interesati si la biserica din Paltinis (tot din Craiova), unde doamna s-a dus de la inceputul acestui an. Credeti ca parintele de-acolo ar fi cerut sprijinul enoriasilor (pentru a-i plati avocatul,in procesul intentat de primarie, precum si unele medicamente) daca nu s-ar fi documentat in prealabil, sa verifice acuratetea informatiilor? Oi fi eu naiva, la cei 24 de ani ai mei, dar si preotii care au fost sensibilizati de suferinta ei, si credinciosii care i-au dat de pomana mancare, un aragaz, o haina, etc, oare toti sa nu fi sesizat daca povestea e reala sau nu ?

- Fiti sincer, ati urmarit inregistrarea de pe youtube, ati urmarit reportajul digi, ati citit articolul din GDS? Cap-coada, ati analizat TOATE probele inainte sa aruncati samanta suspiciunii ? FITI SINCER, va rog.

- Oare cand veti trece vamile vazduhului (nu-s multe, "doar" 24), dracii vor vrea certificat stampilat de la preot pentru fiecare fapta buna facuta, sa fie cu parafa preotului, cu semnatura saracului ? Sau se vor uita in cartea vietii, unde sunt scrise toate faptele, fie ele bune sau rele? Dumneavoastra v-ati uitat la toate materialele video, la toate documentele care sa ateste situatia disperata sau aruncati cu pietre asa, ca sa va aflati in treaba?

Nu stiu cine-i mama despre care tot vorbiti. Nu stiu ce oameni meschini ati intalnit in viata. Dar stiu ca o femeie si-ar putea pierde nu doar locuinta, ci si viata (suicid, infarct, etc), daca situatia nu i se amelioreaza. Dumnezeu ar putea s-o ajute, la EL orice e posibil, insa ne lasa pe noi sa punem umarul la treaba, cum altfel ne-am putea agonisi comori in Ceruri?

Inchei cu cateva cuvinte. Nu ale mele, ci ale lui Hristos: ”din prisosul inimii grăiește gura. Omul bun, din comoara lui cea bună le scoate pe cele bune; pe când omul rău, din comoara lui cea rea le scoate pe cele rele. Vă spun Eu vouă că pentru orice vorbă deșartă pe care o vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății. Căci din cuvintele tale te vei îndreptăți și din cuvintele tale vei fi osândit”
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.04.2013, 18:38:17
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Heaven, m-a bucurat enorm mesajul dvs.
Ma bucur din suflet ca mai exista empatie si bunatate printre cititorii acestui forum, ca sunt si persoane cara trec informatiile atat prin filtrul gandirii, cat si prin filtrul inimii, inainte de a-si forma o parere. (O sa incerc sa printez mesajul dvs. si sa i-l dau doamnei, cand o s-o mai intalnesc. Ar insenina-o, sunt convinsa). Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.04.2013, 18:40:42
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Aanrra,inteleg ca precautia este importanta atunci cand sunt prezentate cazuri umanitare,insa este bine sa analizam si sa discernem situatia judecand-o din mai multe puncte de vedere,dar cel mai important sa fie cel al omeniei si a crestinului din noi.
Avand in vedere aceste aspecte,totusi,nu inteleg ce anume se doreste a se scoate in evidenta prin cele de mai sus...faptul ca a avut o locuinta si a vandut-o (nu stim in ce conjunctura si de ce a fost nevoita sa recurga la acest gest,dar probabil nu a fost o imprejurare fericita) sau cel ca femeia are si in acel apartament darapanat ceva aparatura pentru bucatarioara ei (poate cineva si-a facut pomana cu ea si a ajutat-o in timp,poate a avut rate in trecut sau altfel i-au fost oferite.)
Totusi,sa fim obiectivi si sa intelegem ca nu putem sa evalua viata,situatia si personalitatea unui om dupa bucataria pe care o are!
S-au vazut cazuri de oameni chiar instariti care au fost atat de incercati de Dumnezeu de au ajuns in strada pur si simplu cersetori.Eu am intalnit astfel de persoane.
In ceea ce ma priveste,din imaginile prezentate,suferinta acestei femei mi se pare foarte reala,iar situatia foarte grava.Este intr-adevar un om care este ajuns intr-o situatie limita si nici macar nu este sanatos sa se poata ajuta.Atat dansa cat si copilul acela de 18 ani,care si el am inteles ca este bolnav de astm, sa traiasca din 350 de ron?Plus medicamente,plus scoala,chirie si intretinere?Cunoasteti pe cineva care ar putea?Ca eu una nu...
Mai conteaza care a fost viata dansii pana in acest punct,unde o fi dat gres si unde nu de o fi ajuns sa fie atat de amar incercata?
Personal,nu ma intereseaza nici daca acel link pe facebook ar fi real si ar fi cautat sa traiasca din ghicit...sa fereasca bunul Dumnezeu sa trecem prin astfel de momente,in care, din lipsa de solutii esti in stare sa faci multe doar ca sa supravietuiesti!
Omul la disperare recurge si el la ce poate si il duce mintea.... Il,poate,oare, cineva condamna?Sau,poate nici macar nu este real acel anunt,pentru ca pe facebook oricine poate intra si posta ce vrei si ce nu vrei.
La randul meu am fost implicata de-a lungul timpului in acte de voluntariat atat cu oamenii,cat si cu animalele si intr-adevar,exista si multi escroci pe care este bine sa ii depistezi (de-a lungul vremii m-am transformat si eu intr-un mic detectiv si cum am sesizat o neregula am atras atentia),insa,personal cred ca aici vorbim de un caz real care are mare nevoie de ajutor.
Totodata,epilepsia este o boala grea, structura creierului este afectata,deasemenea personalitatea celui in cauza.Ea se poate asocia cu depresie sau alte tulburari,iar cei care sufera de aceasta boala prezinta un risc crescut de suicid.
A arunca un astfel de om in strada,chiar si sub implacabilul argument ca "legea trebuie respectata" dupa cum am vazut ca spunea un domn intr-unul din reportaje (ma intreb de ce nu incep intai cu unii politicieni si potenti oameni de afaceri care o incalca in mod grosier,ci tocmai cu acesti nefericiti ai sortii!) este echivalent cu a-l condamna la moarte si sa mai fii si mandru de isprava ta!Doara,dreptatea e dreptate...dar,eu ma intreb unde este iubirea?
Oare nu noi toti,ca si societate,dar si copiii nostri vom plati intr-o zi pentru aceste suflete care permitem sa se piarda sub propriii ochi?
Pentru ca totul functioneaza intr-un sistem intr-o societate,iar ceea ce azi se intampla lor,maine ne va afecta si pe noi!
Personal imi pare rau ca nu am cu ce sa o ajut mai mult pe doamna si fiul dansii,decat sa pun un gand bun,o rugaciune si sa reflectez la ce alte variante de ajutor ar mai putea exista.
Insa,macar sa nu cautam ii impiedicam pe cei care pot si incearca sa faca mai mult si sa dea o sansa unor oameni care poate doar aceasta ultima speranta o mai au...
Eu nu o judec pe doamna si nici nu am dreptul s-o fac.Toate erau postate pe internet...la liber,si ...da,cunosc cazuri mai grave.O familie cu 11 copii,un tata paralizat de multi ani la pat,mama decedata in urma cu doua saptamani(47 ani)si fata cea mai mare care are 22 de ani duce tot greul.Traiesc din ajutorul dat de primarie si din ce primesc de la oameni .Locuiesc intr-un sat de la periferia orasului,au fost inundatii la inceputul lui martie ,la topirea zapezii,de parca nu le era de ajuns cate aveau!Cei de varsta scolara merg la scoala,sunt ajutati de colegi cu imbracaminte,incaltaminte si pachetele de mancare...si citeam undeva pe forum ieri ca-i pacat sa oferi in post mancare de dulce...Doamne,cand ma gandesc ca-s copii,ca-s 13 la masa,treisprezece...sa numeri si-s multi!Cum sa nu le dau tot ce gasesc?Alegerile ne apartin...doar ca ma gandesc ca odata daca cineva ar fi tras un semnal,poate si a doua oara,ajutorul meu ar fi ajuns intr-un loc in care intradevar era nevoie...este amar cand afli ca te-ai ars ...si nu sunt singura de aici!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.04.2013, 19:19:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana3 Vezi mesajul
Heaven, m-a bucurat enorm mesajul dvs.
Ma bucur din suflet ca mai exista empatie si bunatate printre cititorii acestui forum, ca sunt si persoane cara trec informatiile atat prin filtrul gandirii, cat si prin filtrul inimii, inainte de a-si forma o parere. (O sa incerc sa printez mesajul dvs. si sa i-l dau doamnei, cand o s-o mai intalnesc. Ar insenina-o, sunt convinsa). Doamne ajuta !
Cu drag,Diana!Sunt sigura ca poti aprecia aceste aspecte in mine,pentru ca ele oglindesc empatia si bunatatea pe care sufletul tau le manifesta la randul sau... :)
Ele exista si se manifesta si in colegii nostri de forum,sunt oameni cu un suflet frumos,insa,probabil ca datorita unor experiente neplacute,uneori precautia ajunge sa fie mai puternica si ii determina sa se inchida in interiorul lor,decat sa isi asume pur si simplu riscul de a oferi un ajutor fara a avea o certitudine.Este dreptul lor sa ia aceasta decizie,insa,bine ar fi sa incerce sa se rezume la o alegere personala si sa caute sa nu o aduca in atentia altor persoane decat daca ar fi foarte convinsi ca intr-adevar este vorba de o sarlatanie si nu de un om care are nevoie de ajutor.
Despre asta discutam aici: nu despre alegerea de a face sau nu un bine sau daca prefer sa il ofer unei persoane si nu alteia.Ci,sa fim foarte responsabili atunci cand aducem in atentia publica astfel de avertismente:suntem noi siguri ca omul acela este asa cum insinuam?Daca ne inselam?Daca cineva care ar putea ajuta,vede aceste avertismente scrise in urma unor concluzii pripite si consecinta este ca se razgandeste,iar amaratul acela nevoias pierde si putina bruma pe care ar fi putut-o primi?Sa reflectam...
Revenind,Diana,o sa te rog ca mesajul anterior sa nu i-l transmiti doamnei...se afla intr-o stare vulnerabila si s-ar putea sa trezeasca niste emotii in dansa care nu stiu cat de ajutor i-ar fi in aceste momente.Deasemenea,nu mi-as dori sa afle ca persoanele care sufera de epilepsie prezinta risc crescut de depresie si suicid,nu cred ca ar fi un mesaj benefic...
In aceste momente,intr-un mod realist,desigur,adica fara sa ii promitem marea si sarea,poate este important sa ii insuflam speranta si ca niste oameni sunt cu sufletul alaturi de dansa si incearca,asa cum le sta lor in putere sa se gandeasca si sa caute impreuna cu dansa o rezolvare.
Sigur,acum este prioritar sa fie stransi banii pentru a nu fi evacuata,iar pe termen lung,gasirea unei modalitati de a-si castiga existenta,dansa si fiul dansii.
Dumnezeu sa ajute si sa mangaie aceasta familie nevoiasa,iar tie Diana sa iti scoata in cale oamenii,situatiile benefice si tot ajutorul de care este nevoie pentru a putea gasi raspunsurile si rezolvarile necesare!Sunt sigura ca pui mult suflet,insa, mereu sa ai in minte,indiferent de eforturile tale sau ale altor semeni,ca Dumnezeu va avea ultimul cuvant si sa nu te mahnesti prea tare daca lucrurile nu vor iesi intocmai cum ti-ai dori,insa sa te bucuri si sa Ii multumesti daca situatia va avea izbanda! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 07.04.2013 at 19:22:02.
Reply With Quote
Răspunde