Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.09.2014, 03:33:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Asta iarăși mi se pare un lucru frumos: rânduiala slujbelor noastre, ordinea bună, neîntâmplătoare din ele.
Este un ecou viu a randuielii cu care este scrisa Scriitura. Ordinea buna, neintamplatoare, de la Geneza la Revelatie. Frumusetea, rotunjimea si perfectiunea ritmului liturghiei isi gaseste corespondent numai in frumusetea, rotunjimea si perfectiunea ritmului Cartii. Respirarea acestei frumuseti intareste in noi ideea pe care dogma ne-o transmite: si Liturghia, si Scriptura sunt dumnezeiesc inspirate. Nu poate omul singur, nici daca adauga geniul la sfintenie sa "compuna" o frumusete atat de perfecta ca Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie, asa cum un colectiv de autori aflati la distanta de mii de ani, scriind carti disparate, nu ar putea sa "compuna" ceva ca Sfanta si Dumnezeiasca Scriptura. In ambele cazuri ne surprinde ROSTUL, care nu se lasa patruns cu una cu doua, dar, odata patruns, ca o panza de paianjen ni se ia de pe ochi si ne spunem: "cum de nu m-am gandit ? Era asa de simplu!". Un detaliu aparent fara importanta din Exod se lamureste tocmai in Fapte. Tot asa e si cu randuiala Sfintei Liturghii. De ce slujba nu e inceputa de preot, ci de diacon, care zice "Binecuvanteaza, parinte!" ? Din acelasi motiv pentru care intai a venit Ioan, pe urma a venit Isus. Cine suntem noi, drept cine ne luam, ca sa ne rugam la Ectenia Mica "pentru pacea de sus?" Ne vom da seama la Heruvic. Si asa mai departe.
Hotarat lucru: si Biblia, si liturgia Bisericii sunt lucrarea lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.09.2014, 04:35:48
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Omul sa vina la Biserica asa cum se duce masina la benzinarie ...
Poate că e mai atractivă varianta "Fred și Barney"...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.09.2014, 11:09:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Poate că e mai atractivă varianta "Fred și Barney"...
Pe cine il tin picioarele poate sa alerge si singur , dar nu e recomandat :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2014, 12:17:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Bine spune Mihnea că frumusețea este în ochiul care privește. Pentru că, deși este împărtășită de mulți, ea nu este, totuși, obiectivă, ținând de receptivitatea fiecăruia. De fapt, este un mesaj, mijlocit de formele artistice, de la un suflet la alt suflet, de la o minte la alta, de la o generație la alta, de la o cultură la altă cultură, de la... Dumnezeu la om, chiar, căci în frumos se manifestă dumnezeirea.

Când intri în biserică fără să privești, lăuntric, spre Dumnezeu, ci având atenția tot către cele ale vieții de zi cu zi, viața aceasta, când nu poți urma îndemnul „toată grija cea lumească să o lepădăm”, când inima îți este impermeabilă pentru cuvintele și cântările ei, te simți străin și simți un fel de moarte în atmosfera de acolo, față de care, în mod firesc, vrei să iei distanță, o respingi.

Dacă, însă, intri smerit și cu pace în inimă, uitând măcar atunci de griji, necazuri și supărări, asumându-ți greșelile, păcatele pe care le-ai făcut față de Dumnezeu și față de oameni, dacă intri pregătit să asculți și să primești, golindu-te de tine, uitându-te pentru o vreme, lepădându-ți voia proprie și lăsându-te în voia lui Dumnezeu, harul – poate chiar cel pe care-l resimțeai anterior ca moarte întrucât cerea de la tine moartea față de tot ce este, de fapt, mort – te va locui îndată, dându-ți ochi de văzut, urechi de auzit, inimă de simțit, minte ca să înțelegi cele dumnezeiești, care ți se comunică în biserică, și făcându-te să te simți deodată viu și înconjurat de adevărată Viață, față de care constați că ceea ce ai lăsat în afara bisericii este moarte.

În felul acesta frumosul se descoperă nu doar acolo unde sunt coruri bune de psalți și icoane pictate de oameni cu viață curată și cu multă pricepere artistică sau unde ești înconjurat de credincioși atenți la rugăciune.

Totuși, dacă acea bună stare a inimii, deși o dorești, nu poți, totuși, să o dobândești, aceste aspecte din urmă, deși oarecum exterioare, sunt de mare ajutor, creând o atmosferă prielnică transmiterii harului către inima ta sau, mai curând, atmosfera prielnică deschiderii inimii tale către atotprezența harului, aerul în care omul duhovnicesc din lăuntrul tău poate începe să respire.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2014, 22:52:46
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Contemplarea Frumosului si Binelui naste Iubirea.

Natural.

Unii vor sa iubeasca fara sa adanceasca mintea in aceste contemplatii.

Este ca si cum ar vrea sa zboare inainte sa le creasca aripi.

-----

Insa, vederea profunda patrunde dincolo de Infrumusetare, dincolo de Sublim.

Dincolo de orice poate fi numit.
__________________

Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.09.2014, 23:10:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Lasă frate, până acolo departe găsim ceva frumos și aci, prin biserici. Așa, mai la nivelul nostru de oameni păcătoși, nedesăvârșiți, bolnavi și microbiți ba de una ba de alta.

Despre frumusețea din biserici - dacă ai ceva să ne împărtășești.
Îți place acolo ceva? Simți ceva frumos în suflet când participi la o slujbă? Participi cumva la Frumosul Bisericii - cum?
Concret, mai aproape de realitatea noastră așa cum o trăim, așa cum o experimentăm. Lasă abstracțiile budiste și transpersonale, că nu viază în bisericile noastre.

Îți mai amintești ce ți-a plăcut când ai fost ultima oară într-o biserică? Când ai participat împreună cu alți oameni la o slujbă creștinească? Zi-ne și nouă, te rog, ca să ne bucurăm împreună de modul în care s-a desfășurat, în tine și în semeni, Frumosul!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.09.2014, 23:17:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Contemplarea Frumosului si Binelui naste Iubirea.

Natural.

Unii vor sa iubeasca fara sa adanceasca mintea in aceste contemplatii.

Este ca si cum ar vrea sa zboare inainte sa le creasca aripi.

-----

Insa, vederea profunda patrunde dincolo de Infrumusetare, dincolo de Sublim.

Dincolo de orice poate fi numit.
"Paraseste luptele si cuvintele UMFLATE . . ." ( din semnatura unui coleg ) . . . :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2014, 23:49:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Intrebare pentru domnii si doamnele credinciosi ortodocsi: ce parere aveti in raport de opinia domnului Paul Cocei, exprimata in cadrul articolului intitulat ,, Ortodoxia fara centru", publicat pe prima pagina a site-ului ?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.09.2014, 00:58:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Intrebare pentru domnii si doamnele credinciosi ortodocsi: ce parere aveti in raport de opinia domnului Paul Cocei, exprimata in cadrul articolului intitulat ,, Ortodoxia fara centru", publicat pe prima pagina a site-ului ?
Da , scurt si la obiect !
Ortodoxia este prezenta in primul rand in sufletelul nostru , asa amarat , prapadit si pacatos .
Nu avem nevoie de "centre" lumesti , de un stat sau un oras anume !
Ortodoxia incepe aici continua in Ierusalumul de Sus , in Vesnicie , caci dragul meu prieten , Ortodoxia nu se masoara cantitatv , acum si pururea si-n vecii vecilor .
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.09.2014, 01:24:57
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Intrebare pentru domnii si doamnele credinciosi ortodocsi: ce parere aveti in raport de opinia domnului Paul Cocei, exprimata in cadrul articolului intitulat ,, Ortodoxia fara centru", publicat pe prima pagina a site-ului ?
Un articol pe gustul meu. Autorul focalizează discursul asupra lăcașului firesc al credinței: inima omului. Consonant cu "Împărăția cerurilor este înlăuntrul vostru."

Și tocmai pentru a iniția și potența dinamica vieții de credință, pentru a o actualiza și concretiza, pentru a nu rătăci (și răci!) inima și duhul omului care e mereu înclinat spre înșelare - Domnul a instituit Biserica, a lăsat pe Mângâietorul, Duhul Adevărului să ne păstorească spre Acasă, a lăsat Scriptura și Tradiția - Apostoli, Episcopi, Preoți, procesiuni și slujbe, sărbători și comuniuni creștine.
Bisericile noastre sunt lăcașurile fizice, concrete, unde dobândim însușirile neconcrete și nepieritoare, acelea pe care le vom purta cu noi, în noi, la Marea Trecere și mai departe...
Începînd cu Botezul și terminînd cu slujba înmormântării suntem ajutați să devenim cetățeni pentru totdeauna ai Împărăției. Lăsăm, după o trudă a fiecăruia, adeseori inexprimabilă, toate ale noastre efemere/deșarte și ne prezentăm la "Poarta Oilor" cu tot ce am agonisit întru veșnicie. Ne ajută Harul lui Dumnezeu, lucrător în toate cele ale Bisericii.

Noi punem acum în surdină viața din lăcașurile de cult? Dezechilibrăm raportul dintre credința subiectivă și credința comună, împărtășită în orice comunitate creștină?
Tocmai acest dezechilibru este morbul care îi face pe unii să spună "nu găsesc nimic frumos în asta", pe alții să spună "am rugăciunea mea și îmi e de ajuns", pe alții să afirme "doar în biserică la slujbe se coboară și lucrează harul" etc.
În realitate, cred eu și să mă iertați de opinie, doar unitatea și conlucrarea tuturor acestora coboară și menține lucrător în om și între oameni harul Duhului Sfânt.

Frumos în bisericile noastre găsesc că e și aceasta: credința mea se contopește cu credința comunității mele, credința comunității se contopește cu credința mea, iar în toate acestea credința omului se contopește cu credința lui Dumnezeu. Cel care nu intră în duhul credinței comune rătăcește. Ca și acela care nu își lucrează, pierdut cumva în credința colectivă (care devine astfel ideologie, străină de mine, de sufletul meu de om individual) propria așezare în credință. Fiecare e în felul lui părtaș la ceea ce e al tuturor și al lui Dumnezeu.

Last edited by Ioan_Cezar; 09.09.2014 at 01:35:25.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare