Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2011, 10:12:41
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Tocmai a fost ieri la ,,Romania,te iubesc ” ceva despre exact asemenea practici.Erau preoti care s-au imbogatit de pe urma oamenilor care au venit la ei sa le ghiceasca in Biblie.Unul avea vila si Audi in curte!!Altul,cand s-a vazut filmat,a zis reporterei: ,, sa iti mearga bine! ” si aia,tremurand:,,parinte,nu ma blestema!!”.Dar in final,chestiunea a lamurit-o un reprezentant al Bisericii care a spus ceva de genul:,,oricine merge la preoti care deschid cartea sfanta,sa stie ca nu merg la un slujitor al lui Dumnezeu,ci la un rob al celui rau,la o inselatorie demonica”.Dar multi oameni sunt necajiti,au probleme si foarte multi am dori sa ne cunoastem viitorul,si sunt oameni care profita de asta!
Sfanta Scriptura nu este manual de tarot.Practica mentionata este vrajitorie in stare pura,o reminiscenta a unor ritualuri ancestrale din negura timpurilor.Nu intru in detalii.Oricine necinsteste si batjocoreste in acest mod Cuvantul Celui de Sus va merge-n Iad dupa parerea mea,pentru ca transformi Cuvantul in magie si asta este cel putin blasfemie.Daca acest lucru este practicat de clerici sau credinciosi,pozitia BOR a fost extrem de corecta.Nu are de ce sa va fie teama de ,,blestemele"unui rob al celui rau.In fata Credintei sunt praf si pulbere,inselari precum fumul ce se risipeste.Puterea lor sta in capacitatea de a induce teama,frica iar aceste temeri nu au stat,nu stau si nu vor sta niciodata in calea unui credincios.Puterea Credintei le spulbera precum alearga vantul ciulinii in Baragan.

Oamenii,care sub pretextul nestiintei sau unor necazuri pamintesti,apeleza la asa ceva sunt la fel de vinovati si ii vor urma pe cei din sinagoga lui Satan in aceiasi directie.In primul rand dovedesti ca nu ai fost niciodata credincios,ca nu te-ai increzut niciodata in ce a spus Hristos ci ai fost si ai ramas un rob al pacatului,mort in greselile tale.Orice credincios poate apela la un preot care sa-i explice invatatura confesiunii sale iar daca i-se pare ceva neconform cu ce stia poate cere lamuriri suplimentare sau poate merge si la un alt preot,eventual un superior al celui la care fusese.

Orice om,cu un minim de informatie crestina,stie care este rolul Bibliei.Niciodata nu a fost altceva decat Cuvantul lui Dumnezeu iar murdarirea Lui,este o jignire dintre cele mai grave la adresa Duhului Sfant,adica una dintre cele care nu se iarta.Nu se poate admite ca un om,de frica,sa lasa increderea in Cel de Sus si sa apeleze la metode de vrajitorie,care nu au nici un suport biblic ba mai mult sunt condamnate la damnare vesnica.Nu degeaba spunea Mantuitorul ,,putin credinciosilor".

Orice om,cand vede ca cineva face asta poate intreba: ,,Unde scrie in Biblie ca puteti face asa ceva?Unde se spune in invatatura ortodoxa(de ex)ca puteti face asa ceva,ca preot sau credincios?"Raspunsul va va edifica atat cu privire la intunericul din cel ce face asta cat si cu privire la o asemenea crancena ratacire.Cei care,sub pretextul hainei preotesti,se dedau la asa ceva nu sunt preoti ai lui Dumnezeu ci slujitori ai lui Satan iar cei ce accepta asa ceva nu fac altceva decat sa preamareasca batjocora necuratului cu privire la Sfantul Duh.Nu este de joaca cu asa ceva.Biserica ar trebui sa ia o pozitie dura si intransigenta fata de asa ceva.In caz contrar toti vor fi responsabili pentru efecte.Nu poti fi preot,slujitor al Celui de Sus,si sa faci asa ceva.

Popularizarea scrierilor Parintilor Bisericii,aprofundarea catehismului confesiunii dvs,studiul biblic in Duh si Adevar,cu rugaciune,intrumare teologica competenta,va va feri de aceste teribile rataciri,superstitii intunecate,pierzanie si damnare.NU apelati la asa ceva,NU va incredeti in asa ceva pentru ca ce este curat,de la Cel de Sus,este voia Lui iar asta nu se intelege prin metode de vrajitorie.Este groaznic sa creada cineva asa ceva.Mergeti in Credinta nu va afundati in mlastina pierzaniei.

Apostolul Petru a spus cu privire la asa ceva: ,,Oamenii acestia sunt niste fantani fara apa, niste nori alungati de furtuna; lor le este pastrata negura intunericului. Le fagaduiesc slobozenia, in timp ce ei insisi sunt robi ai stricaciunii. Caci fiecare este robul lucrului de care este biruit. In adevar, daca, dupa ce au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos, se incurca iarasi si sunt biruiti de ele, starea lor de pe urma se face mai rea decat cea dintai. Ar fi fost mai bine pentru ei sa nu fi cunoscut calea neprihanirii, decat, dupa ce au cunoscut-o, sa se intoarca de la porunca sfanta care le fusese data."(A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru)

Last edited by Scotland The Brave; 16.05.2011 at 10:49:55.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2011, 10:48:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
NU apelati la asa ceva...Mergeti in Credinta nu va afundati in mlastina pierzaniei.
Biserica Ortodoxa nu are in cultul sau astfel de practici. Nu exista in cadrul Sfintei Liturghii sau al altor Sfinte Taine un moment in care preotul sa-si asume rolul de a vesti viitorul cuiva cu ajutorul Evangheliei. Nicio carte de cult nu cuprinde un indemn, o mentiune despre o practica de acest gen. De aici reiese ca este o inovatie.

Ce reiese de aici? Ca sunt oameni care nu stiu ce se petrece in Biserica, pentru ca daca ar cunoaste, nu ar accepta asa ceva. Dar reiese si faptul ca sunt slujitori care nu si-au inteles misiunea si asta ar trebui sa duca la caterisirea lor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2011, 10:57:09
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa nu are in cultul sau astfel de practici. Nu exista in cadrul Sfintei Liturghii sau al altor Sfinte Taine un moment in care preotul sa-si asume rolul de a vesti viitorul cuiva cu ajutorul Evangheliei. Nicio carte de cult nu cuprinde un indemn, o mentiune despre o practica de acest gen. De aici reiese ca este o inovatie.

Ce reiese de aici? Ca sunt oameni care nu stiu ce se petrece in Biserica, pentru ca daca ar cunoaste, nu ar accepta asa ceva. Dar reiese si faptul ca sunt slujitori care nu si-au inteles misiunea si asta ar trebui sa duca la caterisirea lor.
Bineinteles ca nu exista asa ceva.Nu am intanit nicaieri in crestinism asa ceva.Este un demers intunecat pentru ca in loc ca oamenii sa fie luminati in ceea ce priveste invatatura lasata lor,sa traiasca in Credinta si speranta,bucurie,ei sunt atrasi sa apeleze la practici magice,superstitii fara nici un temei.Sa traiasca in intuneric si frica, sa fi dependenti de slujitorii intunericului care ii fac robi ai fricii in acest mod.Este mai mult decat o inovatie,este o pervertire.Cine incurajeza,practica sau sustine asa ceva va plati.Eu sunt convins,am vazut si eu la tv sau pe net reportaje despre asa ceva,ca BOR va reactiona si va face ce trebuie facut.

Vrea cineva o ,,carte deschisa"?Atunci alegeti una care trebuie,care sa va ajute,sa va deschida sufletul si mintea fata de credinta dvs,sa stie fiecare ce inseamna si ce semnificatie exista.Uitati o carte care va ajuta mult,eu o am cadou de la cineva cu inima mare: ,,Cartea deschisa a Imparatiei.O Insotire Liturgica pentru preoti si mireni".Autor a fost IPS Bartolomeu Anania(RIP).Iata despre ce este vorba:

,,Desigur, dupa Simeon Tesaloniceanul, Cabasila, Vintilescu, Braniste, Schmemann si Staniloae e greu sa mai spui ceva nou despre Sfanta Liturghie. Nici nu am avut aceasta pretentie. Cartea aceasta nu este un manual sau tratat de teologie Liturgica si in nici un caz nu si-ar permite sa se substitue lucrarilor de specialitate din circuitul didactic. Ea isi propune cateva obiective:

a) O talcuire "punctuala" a Sfintei Liturghii, nu pe teme mari, ci pe text, verset cu verset, asemenea comentariului biblic.b) Incadrarea Sfintei Liturghii in orizontul mai larg si inca nu indeajuns de explicitat al Imparatiei Cerurilor. c) Trezirea constiintei mirenilor ca ei fac parte din preotia imparateasca si ca prezenta lor in actul liturgic este o impreuna-slujire cu preotul din altar. d) Prin cunoastere si slujire, Liturghia trebuie sa devina un bun launtric al fiecarui participant, fie el preot sau laic. e) Legatura indisolubila dintre Sfanta Scriptura si Sfanta Liturghie, prin lucrarea Duhului Sfant.f) Prin sfintenia, dulceata si inaltimea ei, Liturghia poate deveni prag de descoperire a dreptei credinte".

Last edited by Scotland The Brave; 16.05.2011 at 11:09:47.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2011, 11:20:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Eu sunt convins,am vazut si eu la tv sau pe net reportaje despre asa ceva,ca BOR va reactiona si va face ce trebuie facut.
Si eu am covingerea ca se vor lua masuri in acest caz. Dar trist este ca omul nu cunoaste viata din Biserica. El ar trebui sa respinga astfel de practici nu datorita unui comunicat dat de Patriarhie, ci din cauza falsitatii lui.

Din cate am inteles, in reportaj era vorba si de un preot caterisit. Aici sa-mi fie cu iertare - e multa prostie - mergi la un preot care nu mai este recunoscut de Biserica, stii ca nu mai slujeste, dar ii ceri sa-ti vesteasca viitorul.

Daca vorbim de preoti care nu sunt caterisiti si fac acest lucru - sunt multe de spus: in primul rand nu inteleg de ce nu au luat act credinciosii din parohia respectiva, in al doilea rand episcopul ar trebui sa fie mai activ, sa cerceteze bisericile din subordinea sa si nu sa astepte astfel de reportaje.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.05.2011, 14:55:19
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit "Sa nu va duceti la cei ce deschid cartile, ca va duceti in fundul iadului !"

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Marii duhovnici nu sunt de acord cu deschiderea Bibliei, sau a Psaltirii. O consideră tot o formă de magie. Cuvântul lui Dumnezeu a fost scris cu un rost si nu cred ca e bine sa-i schimbam menirea. Putem deschide Biblia doar pentru a citi macar cate un capitol, nu si pentru a ghici.
Așa este cum spui. Uite, de pildă, ce spune părintele Cleopa despre aceste lucruri:

"- Parinte, sunt ortodocsi care alearga la vrajitori si la cei ce deschid pravila. Se poate asa ceva ?
- Acei care deschid pravila, calugari sau preoti de mir sau maici, cine deschide pravila a cazut din dreapta credinta. Aceia se cheama ghitii, adica vrajitori cu lucruri sfinte. Cine se duce la cei care deschid pravila, 10 ani nu se pot impartasi. Iar cel ce deschide pravila, daca-i preot sau calugar, este anatema si este despartit de Biserica, pentru ca face vraji cu lucruri sfinte.
(......)
Voi cand veti auzi ca unul deschide cartea, sa fugiti ca de satana de el, ca acela-i ghitiu, vrajitor cu lucruri sfinte. Si baba care face cruce la descantece este tot ghitie, tot diavolul o tine, ca sa te insele pe tine. " Mai, dar n-a fi pacat ! N-a fi pacat, ca baba a zis " Tatal nostru " si a facut cruce !"

Auzi cum amesteca diavolul otrava cu mierea si lumina cu intunericul, ca sa te duca in iad ? Ce legatura are Crucea sau Maica Domnului cu vrajitorii ? Sa nu va duceti la cei ce deschid cartile, ca va duceti in fundul iadului ! Descantatorii, vrajitorii si fermecatorii, toti sunt anatema, despartiti de Trupul lui Hristos, care este Biserica !"

(Pr. Cleopa, Despre vise și vedenii false)
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.05.2011, 15:10:07
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea Vezi mesajul
..ceva nedumeriri mergi in camera ta faci o rugaciune si apoi deschizi biblia.primul capitol de sus ,pe partea stanga cred si citesti si iti arata dumnezeu.
Ce ineptie!!!
Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu... nu doar "capitolele de pe partea stanga". Si apoi depinde ce editie folosesti, poate Biblia are format mai mic sau mai mare si difera capitolul din "stanga sus" :D

Dumnezeu ne vorbeste daca stam in Biserica, in Sfintele Taine, in post si rugaciune. Dumnezeu ne vorbeste in Sfanta Evanghelie (care are un inteles clar si nu dupa socotinta fiecaruia) si prin preotii Bisericii care sunt inconimi ai Sfintelor Taine. In primul rand prin preotul Duhovnic ne calauzeste Dumnezeu intru Duhul Sfant. Stie Dumnezeu cum... nu trebuie sa ii spunem noi. Dumnezeu cunoaste inima noastra.

Citat:
În prealabil postat de dulcineea Vezi mesajul
dar ce citesti tu acolo interpretezi dupa cum iti vine tie.
Ce elucubratie!!!

Nu spune clar Sfanta Scriptura:
"20. Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia;
21. Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt. " II Petru cap 1


Dumnezeu poate si trebuie sa fie intrebat in rugaciune si EL ne raspunde (intru Duhul Sfant mai ales prin preotii Bisericii). Dar trebuie sa intrebam preotii Bisericii (evident cei buni) caci ei sunt mijlocitori la Dumnezeu si ei sunt iconomi ai Sfintelor Taine.
Fara Hristos nu putem face nimic.

Daca avem probleme, sa ne spovedim, sa ne impartasim, sa paticipam la sfintele slujbe ale Bisericii. Sa participam la Taina Sfantului Maslu. Sa stam in Biserica lui Hristos caci acolo este Hristos in Sfintele Taine... si nu "dupa socotinta fiecaruia"!

Citat:
În prealabil postat de dulcineea Vezi mesajul
eu intreb cum vi se pare aceasta practica?
ilara.

Last edited by Eugen7; 16.05.2011 at 15:25:45.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.05.2011, 18:59:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
...sau niciuna! Despre ei se vor tot auzi si chiar se vor inmulti! Oamenii nestiutori si naivi vor CREDE in "binefacerile" lor si uite asa prin inselare se vor pierde si unii si altii! Dumnezeu sa ii lumineze si sa le dea gandul curat!
asa este.
este de ajuns sa-ti spuna cineva la ureche, generic vorbind, ca nu stiu care preot deschide nu stiu ce carte, face si desface, etc, ca ai si plecat spre el, daca ai o problema ce pare de nerezolvat.
asta tine de cultura. in general, dar si de cultura religioasa.
dar cine sa o faca? du-te acum intr-unul din satele respective si vei fi uimit cati vor jura ca preotul este un sfant ca har de la Dumnezeu.

consider ca vina o poarta BOR. ar trebui sa ia masuri aspre, mediatizate, astfel incat sa le auda toata lumea.
din pacate, parca vad ca ii trimite vreo luna - doua la o manastire ... si atat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.05.2011, 19:08:30
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
consider ca vina o poarta BOR. ar trebui sa ia masuri aspre, mediatizate, astfel incat sa le auda toata lumea.
din pacate, parca vad ca ii trimite vreo luna - doua la o manastire ... si atat.
Nu știu dacă este vorba de vreo vină a Bisericii, dar responsabilitatea pe care BOR ar trebui să și-o asume - chiar cu riscul de-a limita unele "drepturi" ale slujitorilor ei - ar fi necesară. Și într-adevăr, la modul aspru și mediatizat...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.05.2011, 19:23:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu știu dacă este vorba de vreo vină a Bisericii, dar responsabilitatea pe care BOR ar trebui să și-o asume - chiar cu riscul de-a limita unele "drepturi" ale slujitorilor ei - ar fi necesară. Și într-adevăr, la modul aspru și mediatizat...
nu ma bag in analize complicate ...
dar sa gandim ca omul simplu.
cine e vinovat de numarul mare de infractiuni? politia.
de ce nu se colecteaza eficient taxele la buget? din cauza finantelor. de evazinea fiscala? garda financiara si politia economica, etc.
daca esti fan antena3, Basescu e vinovat si pentru vremea de afara ...
cine este vinovat de practicile vrajitoresti ale unor preoti? in afara de ei ...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.05.2011, 20:01:00
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Ierarhii Bisericii nu sunt manageri de resurse umane, sunt păstori de suflete

Dat fiind numărul mare de infracțiuni și dată fiind responsabilitatea poliției de a le stopa, e clară, oare, vina poliției pentru numărul mare de infracțiuni existente? Nu e clară, fiindcă pentru că poliția ar trebui să dispună și de mijloacele (resursele umane și materiale necesare) pentru a le stopa. La acestea adăugându-se și anumite disfuncționalități din democrația noastră originală în care puterile statului nu prea sunt separate. Aceeași situație e valabilă și pentru ministerul finanțelor în colectarea taxelor sau pentru garda financiară în diminuarea / stoparea evaziunii fiscale. Legea, care va să zică, e numai pentru cei care nu reprezintă la un moment dat interesele politice sau nu se raliază când trebuie puterii politice.

Oricum, disfuncționalitățile din sistemul nostru „democratic” alimentează prejudecățile că instituțiile statului (poliția, finanțele, garda financiară etc.) nu și-ar face treaba. De aici și credința că

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cine e vinovat de numarul mare de infractiuni? politia.
de ce nu se colecteaza eficient taxele la buget? din cauza finantelor. de evazinea fiscala? garda financiara si politia economica, etc.
daca esti fan antena3, Basescu e vinovat si pentru vremea de afara ...
cine este vinovat de practicile vrajitoresti ale unor preoti? in afara de ei ...
Cât despre „cine este vinovat de practicile vrajitoresti ale unor preoti? in afara de ei ...” Nu este vinovată Biserica! E incorect să extinzi atributele unor indivizi dintr-o specie asupra întregii specii. Ca să mă înțelegi ce vreau să spun: faptul că s-au născut și oameni cu trei picioare și cineva ar avea de-a face doar cu aceștia (eventual, dintr-o altă galaxie) va putea trage concluzia că toți oamenii sunt departe de a fi bipezi și au trei picioare, nu-i așa? E doar un simplu exemplu. Suma persoanelor care aparțin Bisericii (și apar în mass-media ca reprezentativi pentru Biserică din dorința unora de a cultiva scandalul) nu reprezintă întregul cler, darmite Biserica în ansamblul ei.

Sau ar fi vina Bisericii că nu ia măsuri împotriva celor care își depășesc atribuțiile în exercitarea misiunii lor? Dificultatea ierarhilor Bisericii de-a lua măsuri aspre împotriva unor slujitori care abuzează de anumite prerogative vine și din finalitatea și rostul ei pe pământ. Dar harul preoțesc nu ar trebui să fie o stavilă pentru Sf. Sinod de-a refuza slujirea la altar pentru aceștia. Însă, e dificil să păstorești. Totuși, ierarhii Bisericii nu sunt manageri de resurse umane, sunt păstori de suflete. Cred că motivul pentru care este acuzată Biserica în întregul ei este tocmai acesta: într-o societate de consum, Biserica este văzută mai mult ca o instituție „economică” cu leaderi drept manageri și nu păstori.

P.S. Scuze că „m-am întins”, n-am reușit să fiu scurt, cum probabil ar fi trebuit.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 16.05.2011 at 20:08:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deschiderea cartii Eliana Generalitati 6 08.10.2010 16:34:16
deschiderea cartii in biserica ingerul_pazitor Generalitati 9 07.08.2010 10:02:17
Studiul Bibliei patinina34 Despre Sfanta Scriptura 23 30.09.2009 12:18:47
Autenticitatea Bibliei Florin-Ionut Generalitati 17 16.08.2008 13:50:56
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 14.05.2007 23:08:34