Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.07.2011, 20:43:23
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Angry Nu, asta e alt subiect de tratat, ok?

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cred ca astea au contribuit din plin la starea ta de acum:

Am auzit de catva timp ca unele persoane folosesc "mantra" ca o replica, cuvant de concentrare si ii ajuta acest lucru.Mi s-a parut extrem de captivant, de aceea mi-am tot repetat mantra in minte si simteam ca lucrurile merg bine.Mergeau 2-3 zile cel mult o saptamana dupa care mantra mea nu mai era buna.A devenit apoi o obsesie, poate pentru ca sunt incapatanata si nu am vrut sa renunt.Obsesie, dependenta nu stiu, ca mereu trebuia sa-mi repet ceva in minte, sa-mi ghidez viata dupa ceva menit sa-mi dea putere.Simt ca dau in penibil, oare mi-am pierdut identitatea, nu mai stiu ce e cu mine, uneori.Si se intampla des.E din ce in ce mai multa ceata, ca sa zic asa in jurul meu..Nu mai inteleg nimic.Ma opresc sa nu intru in alte probleme, vorbind de mantra, sa nu complic si mai mult subiectul pe care vi-l propun si va cer ajutor.Apropo am 22 de ani. "
Apropo, duhovnicul ales de mine cred eu era cel mai in doctrina ca sa-mi dea un sfat.Si, nu vreau sa vorbesc despre asta pe acest forum..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.07.2011, 20:49:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Apropo, duhovnicul ales de mine cred eu era cel mai in doctrina ca sa-mi dea un sfat.Si, nu vreau sa vorbesc despre asta pe acest forum..
referitor la titlul postarii:
Daca asa vrei tu, atunci OK! Eu as prefera sa folosesc cuvantul nostru: BINE.

referitor la postare:
te-am citat, deci tu ai vorbit despre asta pe acest forum.

Tot binele!

Last edited by Adriana Cluj; 06.07.2011 at 20:52:15.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.07.2011, 21:03:06
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
referitor la titlul postarii:
Daca asa vrei tu, atunci OK! Eu as prefera sa folosesc cuvantul nostru: BINE.

referitor la postare:
te-am citat, deci tu ai vorbit despre asta pe acest forum.

Tot binele!
Nu la asta m-am referit, bine?Ma refer la duhovnic, despre asta nu vreau sa vorbesc si da subiectul ala l-am postat diferit tocmai de aceea m-am enervat putin.Am primit raspunsurile si va multumesc.La subiectul acesta vreau sa solicit sprijin cum am spus moral si raspuns la ce am scris in mesaj, pentru ca voi fi si eu confuza apoi si cred ca si cititorii dk s amesteca toate subiectele pe unul..ok?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.07.2011, 21:03:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Tu vorbesti ca un copil pentru care o conceptie, daca lupti si esti bun, cavaler in armura..(Ioana d'Arc), totul se indeplineste, se rezolva?Oare ai trait cu astfel de valori neintinate?Ce iti ofera aceste valori..am deschis topicul deoarece sunt disperata in acest moment, ma bucur ca ai rabdare si atentie sa parafrazezi mesajul meu si iti multumesc de raspuns, chiar daca nu inteleg cu c mi-ar folosi acum.Ok, sper ca nu te superi ca nu am raspuns si eu la fel.
M-as fi bucurat totusi sa raspunzi la cateva intrebari din ce am scris acolo.

Da, lucrurile se rezolva treptat treptat atunci cand aderi la un sistem de valori autentic. Nu peste noapte, nu fara incercari si ispite, dar se rezolva.
Si nu fara greseli - dar cel mai important este sa te ridici si sa mergi mai departe in directia corecta.

Tu, fara suprare, ai atitudinea unui om care se da batut si si-a pierdut total busola. Nu atat cat a pierdut-o cat mai mult a aruncat-o sau vrea sa o arunce.

Si tot nu ne-ai lamurit ce te apasa de fapt..
Situatia materiala? Profesionala? Din familie? Cate ceva din toate?
Pana la urma tu, pentru tine ce vrei de la viata?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.07.2011, 21:04:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Apropo, duhovnicul ales de mine cred eu era cel mai in doctrina ca sa-mi dea un sfat.Si, nu vreau sa vorbesc despre asta pe acest forum..
Toata viata, mai ales in perioada tineretii, cautam ca bezmeticii surse, persoane, locuri si simtiri deosebite, le cautam muuuult prea departe de noi. Obosim trupeste cautandu-le, ne ramolim sufleteste, ne schimonosim constiinta si continuam sa horbocaim printr-un haos pe care, noi insine il cream.
In cele din urma lumea nu se va schimba, lucrurile nu se vor schimba, doar perceptiile noastre asupra acestora se vor schimba si vom indrazni sa vedem viata altfel, si vom indrazni sa simtim altfel, si vom reusi sa ne formam lumea pe care ne-am dorit-o, din aceiasi lume altadata dispretuita.
NOI INSINE suntem esenta lucrurilor......
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 06.07.2011 at 21:08:35.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.07.2011, 21:14:54
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Nu la asta m-am referit, bine?..ok?
Mai, mai, daŽrepede-ti sare tandara! Si eu care credeam ca ai nevoie de ajutor...
Ramai cu bine!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.07.2011, 21:18:13
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
M-as fi bucurat totusi sa raspunzi la cateva intrebari din ce am scris acolo.

Da, lucrurile se rezolva treptat treptat atunci cand aderi la un sistem de valori autentic. Nu peste noapte, nu fara incercari si ispite, dar se rezolva.
Si nu fara greseli - dar cel mai important este sa te ridici si sa mergi mai departe in directia corecta.

Tu, fara suprare, ai atitudinea unui om care se da batut si si-a pierdut total busola. Nu atat cat a pierdut-o cat mai mult a aruncat-o sau vrea sa o arunce.

Si tot nu ne-ai lamurit ce te apasa de fapt..
Situatia materiala? Profesionala? Din familie? Cate ceva din toate?
Pana la urma tu, pentru tine ce vrei de la viata?
Bine, daca tu crezi.Situatia e insuportabila, credeam ca pot lupta ca cei din jurul meu sa fie fericiti, nu am putere.Daca banii ajuta vreau bani, da.Vreau o profesie diferita, da.Vreau prietenii care m-au dezamagit si parasit sa-i intalnesc din nou si sa fim impreuna fericiti.Vreau putin mai mult respect, de la altii si vreau sa pot respecta si oferi mai mult decat acum.Vreau sa inteleg si sa simt ca un om normal, nu ca unul care simte ca p zi ce trece devine tot mai paralel cu viata si posibila fericire pe care ea i-o poate oferi.(sanse pe care le pierd vazand cu ochii).Ma doare ca le pierd.Si nu sunt capabila sa traiesc bucurandu-ma de sansele acestea, care-mi curg ca apa printre degete.Nu mai stiu sa traiesc, m-am inchis in multele probleme care ma inunda.Stiu ca e trist, sau poate doar pentru mine...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.07.2011, 21:20:35
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

O poveste spune ca odata Mohammed a fost intrebat
"Care este cea mai usoara pedeapsa in iad?" iar El a raspuns:"Cea mai usoara pedeapsa este atunci cind esti legat de picioare cu niste nojite care iti fac capul sa fiarba si sa crezi ca este cea mai grea pedeapsa."

nu spun ca nu este suferinta si ca nu sint incercari (ca lectii, de rabdare sau de umilinta) insa gindeste-te ca e posibil sa mai dureze pina se rezolva si aici ma refer la capacitatea interioara de a trece prin viata,
iar pina atunci macar daca ai putea sa scazi un pic ateptarile profesionale -poate ca si asta este una din lectii- gindestete ca nu lucrezi in mediu toxic sau undeva la tara si nici maturareasa nu esti , poate ca asta a fost scris pentru aceasta etapa, totul are un rost pe care nu il vedem decit la sfirsit.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.07.2011, 21:24:33
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Mai, mai, daŽrepede-ti sare tandara! Si eu care credeam ca ai nevoie de ajutor...
Ramai cu bine!
Oare stiti sau nu sa oferiti ajutor?Normal ca o persoana cu necazuri nu vrea altele noi asa ca va rog, daca nu aveti de spus ceva care sa ma ajute, sa nu mai postati.Va rog, din suflet, bine?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.07.2011, 21:27:17
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Red face Pare interesant

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
totul are un rost pe care nu il vedem decit la sfirsit.
Foarte interesant..Merita contemplata aceasta idee.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
rau si bine, suferinta fericire, viata



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
Ajutati-ma sa traiesc! stelica67 Umanitare 104 12.05.2010 21:45:02
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:33:08
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:31:49
Cum traiesc crestinii in lume Tudor Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 21.11.2006 14:13:17