Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.06.2009, 19:21:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu unul nu cred ca ceva fundamental s-a schimbat din acele vremuri.
Exemple singeroase ale NT exista slava Domnului din abundenta

Arderi pe rug cit cuprinde din parte Bisericii de la 1400-1600(cind inca catolicii nu erau cu mult diferiti de bizantini), arderi si totrturi care AVEAU LOC IN TIMPUL VIETII MULTOR SFINTI!!!! sa nu uitam acest aspect...
Oare este consemnata vre-o atitudine de opozitie, eu unul nu am gasit
Deci torturile in numele lui Hristos, din pacate au existat.

Prunci au fost executati, gazati, otraviti, infometati prin Aushwitzuri cu duiumul ...tot in numele unei dictaturi crestin democrate


Asa ca doar hainele poate s-au mai modificat in rest niente!
Torturi, smulgere de piei
Chiar nu ai observat nici o schimbare dupa 1600?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.06.2009, 20:08:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Chiar nu ai observat nici o schimbare dupa 1600?
Internetul este plin de exemple de bestialitate umana, deci fundamental nu s-a schimbat nimic ci este chiar cu mult mai rau
Pe hirtie da, pseudo-democratia asta, unde toti fac frumos, dar cind este vorba de conflict armat este jale

In Afganistan, rusii crestini le smulgeau arabilor organele genitale inainte sa-i omoare iar musulmanii le smulgeau pielea de pe ei fiind legati de copaci iar in prezent o fac "pastratorii de pace" americani cu detinutii irakieni
Deci tot mai vezi vre-o diferenta cu 1600?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.06.2009, 21:02:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Sunt unele lucruri pe care nu le inteleg in Vechiul Testament.
Priviti aceste citate
2:23 And he went up from thence unto Bethel: and as he was going up by the way, there came forth little children out of the city, and mocked him, and said unto him, Go up, thou bald head; go up, thou bald head.
2:24 And he turned back, and looked on them, and cursed them in the name of the LORD. And there came forth two she bears out of the wood, and tare forty and two children of them.

sau pe alt site, romanesc, Elisei a venit apoi Ia Ierihon, iar locuitorii cetatii aceleia au zis catre Elisei: "Iata asezarea cetatii acesteia este buna, cum poate vedea si stapanul nostru, dar apa nu-i buna si pamantul e neroditor".

Si el a zis: "Aduceti-mi o oala noua si puneti sare in ea". Si i-au adus si a iesit el la fantana de apa si, aruncand sarea in ea, a zis: "Asa zice Domnul: Iata am facut apa aceasta sanatoasa si nu va mai pricinui nici vatamare, nici moarte, nici nerodire". Si s-a facut apa curata pana astazi, dupa cuvantul pe care l-a spus Elisei.

De acolo s-a dus el la Betel. Si cum mergea pe drum, au iesit din cetate niste copii si s-au apucat sa rada de el zicand: "Hai, plesuvule, hai!". Iar el, intorcandu-se si vazandu-i i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, iesind din padure doi ursi, au sfasiat din ei patruzeci si doi de copii (4 Regi 2).

http://www.crestinortodox.ro/biblia-...icul-elisei-77

Nu inteleg de ce Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca acestia, in virtutea caracterului lor de copil au indraznit sa isi bata joc de omul Lui?Ei nu meritau dreptul la viata?42 de suflete distruse pentru moftul unui "sfant".De ce?Unde anume gresesc?Ce sens are acest pasaj din Biblie?Credeam ca ma inchin la Dumnezeu, nu la Baal, zeul sangeros al distrugerii...
Doar asta nu intelegi din Biblie?
Nu sunt o experta, dar nu gasesc ca ceea ce scrie acolo e chiar asa socant.
1. In primul rand, plata pacatului este moartea. Valabil pt. oricine care nu se pocaieste.
2. Din perspectiva crestinismului, viata aceasta nu este decat o lupta cu pacatul, un efort de a ne apropia de Dumnezeu (de Care ne desparte pacatul propriu + stramosesc). De asemenea, Dumnezeu stie ce se va intampla fiecaruia deoarece El nu este constrans de timp (El este in afara timpului, fireste stie drumul fiecaruia). Daca acei copii oricum traiau in pacat si in idolatrie, ce conteaza ca mor in copilarie sau adulti? Oricum judecata nu le va fi favorabila, ba chiar prin moartea lor violenta posibil sa ispaseasca pacate.
Nu este vorba de 42 "suflete distruse" cum spui tu.. de unde stii ce se intampla cu sufletele lor? Dumnezeu este drept.
3. Dumnezeu isi arata puterea prin acest act. El nu se lasa batjocorit, este o atentionare.

Ai un punct de vedere ateu. Intr-adevar VT are in centru Legea si vorbeste clar despre pacat si pedeapsa. Dar inca nu vad nimic socant. Mai socant este ce vad la televizor.

Ti se pare (spun si eu ca Andrei) ca lumea este mai civilizata astazi? Pentru fiecare copil nascut in Romania se fac 6 avorturi (acum nu-mi mai amintesc exact raportul daca era 1 la 5 sau 1 la 6, dar cred ca ai prins idea). Ce sansa au acei copii? Macar copiii aia mancati de ursi apucasera sa se nasca.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.06.2009, 21:58:12
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratele meu, Dumnezeu nu judeca la "timp" sau la "vreme", ci JUDECA cand stie El ca Dumnezeu ca TREBUIE sa intervina!!! El a facut omul, El stie CAND anume TREBUIE sa intervina, asa cum s-a inatmplat si cu Sf.Pavel pe drumul Damascului...

Mantuitorul chiar pt asta a venit "caci n-am venit sa stric Legea sau prooorocii, n-am venit sa stric ci sa PLINESC" a plini = a desavarsi!!! Deci tocmai pt asta a venit sa IMPLINEASCA Scriptura (asa cum spunea si lui Luca si Cleopa pe drumul Damascului). Aici nu e vb de Elisei ci Sf.ILIE!
Dz nu i-a cerut Sf.Ilie sa se jertfeasca, asa e, dar a facut asta mai intai cu Avraam cand i-a cerut sa ii jertfeasca propriul copil, incercandu-i prin asta CREDINTA SI DRAGOSTEA fata de El (Dumnezeu) daca e mai mare decat pt propriul fiu. Sf.Ilie era cunoscator al cartilor mozaice, deci stia de IUBIREA PT DZ MAI PRESUS DE ORICE!!! deci stia DECALOGUL!!!

Sf.Ilie stie de DRAGOSTEA pt APROAPELE, deci nu era "in plop", ci RAVNA LUI si CREDINTA LUI si-a manifestat-o intr-un MOD propriu, precum si Sf.Ioan Botezatorul a facut-o. MILA SI IUBIREA erau si ATUNCI, in ciuda faptului ca era Legea TALIONULUI!!! CUm??? Si-a TRMIS atatia PROFETI, care PROPOVADUIAU acestea... ei insisi FIIND implinitorii MILEI si IUBIRII... dar in MOD desavarsit a aratat-o Insusi Domnul Hristos!!!

Deci frate, te rog fii atent ce vrei sa exprimi, sa nu se inteleaga altceva!!! TE ROG sa ma IERTI!!! Doamne ajuta!!!

PS: restul mesajului e PERFECT!!! Fii binecuvantat!!!
Multumesc de binecuvantare frate! Dar si pt reactia la cele scrise.
Vad acum ca s-au strecurat in textele noastre pe langa cateva erori si ceva confuzie, fapt pt care bine ar fi sa le reluam cu rabdare...


A) Textul meu ca sa fie clar ii mai trebuia un cuvant...
"Dumnezeu a judecat la nivelul spiritual al omului de atunci [COLOR="DarkGreen"](adica din vremea lui Elisei).[/COLOR]
Iisus ([COLOR="Red"]inca[/COLOR]) nu venise pt a desavarsi Legea, deci Dumnezeu nu-i putea cere lui Elisei sa se jertfeasca, adica sa intoarca obrazul, ca nu stia ce-i aia,...caci Mila si Iubirea Desavarsita au venit odata cu Iisus.
Deci, nu-i putea judeca Dumnezeu decat dupa Dreptate [COLOR="DarkGreen"](Legea Talionului = principiul care limita sanctiunea silind-o sa fie proportionala cu culpa. Deci aici nu incape Mila si Iubirea, ci doar Dreptatea ) [/COLOR]
Si Elisei a avut dreptate!
[COLOR="DarkGreen"](macar ca topicul este intitulat Ilie, totusi in textul cu pricina e vorba de Elisei,..."plesuvul" batjocorit de copii era Elisei )[/COLOR]
Insa sa bagam bine de seama ca e vorba aici de un sfant si nu de un om obisnuit, deci nu atat copii il batjocoreau pe Elisei, cat satan prin acei copii.
Si pt nerusinarea lor, caci doar niste copii fiind, s-au facut uneletele dracului ca sa-l batjocoreasca pe Elisei, apoi Dumnezeu i-a dat in laba ursului, ca sa nu ajunga mari si sa faca altele si mai mari...
Oricum, nerusinearea copiilor era aspru pedepsita chiar si in familie, caci se facea numele familiei de ocara!"

B) Decalogul contine urmatoare porunci:
1."Eu sunt Domnul Dumnezeul tău: să nu ai alți dumnezei afară de mine, să nu-ți faci chip cioplit ca să te închini lui."
2."Să nu spui numele Domnului Dumnezeului tău în zadar."
3."Adu-ți aminte să sfințești ziua Domnului."
4."Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, ca să-ți fie bine și să trăiești mult pe pământ."
5."Să nu ucizi."
6."Să nu faci fapte necurate."
7."Să nu furi."
8."Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău."
9."Să nu poftești femeia aproapelui tău."
10."Să nu poftești casa aproapelui tău și nici un lucru ce este al lui."

Am enumerat Poruncile Dumnezeiesti, ca sa vezi ca niciunde nu se aminteste de "Dragostea de aproapele" in Decalog,... dragostea jertfelnica, pe care spui fratia ta ca Elisei, sau Ilie, ar fi trebuit sa o cunoasca inca din vremea lor. Ei aveau doar ravna Dreptatii si atat! Nu erau implinitori ai milei si iubirii desavarsite, ci doar implinitori al Legii lui Dumnezeu intru dreptate.

Abia in Noul Testament ne spune Iisus Hristos clar (Ioan 13-34): [COLOR="Blue"]"Porunca Noua va dau voua! Sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti unul pe altul." [/COLOR]Cum ne-a iubit Iisus? Dandu-si chiar viata pt noi. Deci, cu jertfa pana la moarte, fapt ce nu era cunoscut in Legea lui Moise, macar ca se mai aminteste pe ici colo ceva asemantor, insa nu e nicicum vorba de iubirea Hristica! ...de a intoarce si celalalt obraz, ori chiar de a te rastigni.
Deci, frate geo-nectarios iubirea desavarsita a aproapelui e Porunca cea Noua, venita odata cu Iisus Hristos! Ca nu este ea implinita cum se cade nici macar in ziua de azi, asta este alt subiect.

C) De ce i-a dat Dumnezeu pe copii in labele ursilor?
Pai sa citim din Legea Talionului...
Leviticul-Cartea a 3a a lui Moise (19-32,33,34)
32. Înaintea celui cărunt să te scoli, să cinstești fața bătrânului și să te temi de Domnul Dumnezeul tău. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.
33. De se va așeza vreun străin în pământul vostru, să nu-l strâmtorați.
34. Străinul, care s-a așezat la voi, să fie pentru voi ca și băștinașul vostru; să-l iubiți ca pe voi înșivă (adica sa-l iubeasca cu dreptate,...ce tie nu-ti place altuia nu-i face), că și voi ați fost străini în pământul Egiptului. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.

Deci, nu l-au iubit dupa dreptatea din Legea Talionului! Si apoi, cum spuneam mai sus, "strainul" nu era om obisnuit, ci un mare prooroc. Era omul/mesagerul lui Dumnezeu pe Pamant. Deci, diferenta asta in Legea Talionului e cat de la cer la pamant. Batjocorind pe omul lui Dumnezeu, il batjocoreau chiar pe Dumnezeu. Si judecarea dupa Legea Talionului, adica fara Mila, ci doar numai dupa Dreptate, era aspra. Si apoi sa mai stii fratia ta ca pe un Sfant, un Prooroc, nu-l poate infrunta oamenii de la sine de nu sunt zgandariti, pusi la lucru de Duhurile necurate, duhuri necurate care se manifesta prin cei care nu traiesc intru Legea lui Dumnezeu.
Acum noi stim ca lupta nu se duce impotriva carnii si sangelui, ci impotriva duhurilor rautatii... Pe om il inconjuram cu mila si iubire, mania varsand-o pe draci. Atunci insa nu le era lor cumnoscuta taina asta, deci era pedepsit omul care sa facea (cu voie ori fara de voie) unealta dracilor.

D) Cartea a 4a a Regilor. (Cap 2-23,24)
23. De acolo s-a dus el [COLOR="DarkGreen"](Elisei)[/COLOR]la Betel. Și cum mergea pe drum, au ieșit din cetate niște copii și s-au apucat să râdă de al zicând: "Hai, pleșuvule, hai!"
24. Iar el, întorcându-se și văzându-i, i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, ieșind din pădure doi urși, au sfâșiat din ei patruzeci și doi de copii.

Deci, vezi ca in urma "blestemului" lui Elisei nu au murit toti copii, ci doar pe 42 dintre ei i-au omorat ursii. De ce oare, au scapat cativa de "blestemul' lui Elisei ? Se putea f bine cadea din lac in put. Adica din laba ursului in coltii vre-unui sarpe..., dar o parte au scapat fara pedeapsa!
Ca sa pricepm de aici, ca macar ca toti copii gresisera, o parte din ei aveau insa sanse de indreptare si astfel au fost alesi, au fost lasati cu scopul sa marturiseasca pilda si celorlati ca sa ia cu totii aminte, ca nu-i de joaca cu Omul lui Dumnezeu. In cei priveste pe cei omorati de ursi, e foarte posibil ca acestia sa fi fost dintre cei care oricum faceau degeaba umbra pamantului...
Iar judecata lui Dumnezeu, a fost imediat ce a rostit Elisei cuvintele, asta ca ia seama cei din vremea lui Elisei, ca el era cu adevarat omul lui Dumnezeu.
Dumnezeu care le stie dinainte pe toate, i-a luat numai pe cei pe care-i stia oricum neroditori, lasandu-i (iertandu-i) insa doar pe cei cu sanse de a a aduce roade bune!

[COLOR="Red"]In incheiere, pt ca am vazut cat s-a deraiat de la subiectul initial, sa facem bine sa ramanem in topic.[/COLOR]
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.06.2009, 23:25:47
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Mersi, Constantin, cred ca acum inteleg.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.06.2009, 09:29:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Dumnezeu care le stie dinainte pe toate, i-a luat numai pe cei pe care-i stia oricum neroditori, lasandu-i (iertandu-i) insa doar pe cei cu sanse de a a aduce roade bune!
Da-mi voie sa rid si in acelasi timp sa pling
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.06.2009, 09:35:28
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ai un punct de vedere ateu. Intr-adevar VT are in centru Legea si vorbeste clar despre pacat si pedeapsa. Dar inca nu vad nimic socant. Mai socant este ce vad la televizor.

Ti se pare (spun si eu ca Andrei) ca lumea este mai civilizata astazi? Pentru fiecare copil nascut in Romania se fac 6 avorturi (acum nu-mi mai amintesc exact raportul daca era 1 la 5 sau 1 la 6, dar cred ca ai prins idea). Ce sansa au acei copii? Macar copiii aia mancati de ursi apucasera sa se nasca.
Ti se pare mai socant sa vezi un film cu impuscaturi decit niste spinzuratori adevarate?
Ti se pare mai socant sa auzi niste injuraturi decit sa vezi niste inocenti torturati?
Ti se pare mai socant ca o femeie sa faca avort necesar pentru sanatatea ei decit sa vezi 42 de copii omoriti cu singe rece de insusi Dzeu?

Ti se pare normal sa denaturezi statisticile numai pentru a scoate lumea de azi mai necivilizata decit cea din VT?
Spre stiinta ta si a celorlalti care discuta dupa ureche despre avort si anticonceptionale:
In aproximativ 15 ani, Romania a reusit sa reduca spectaculos numarul foarte mare de avorturi de la inceputul anilor ’90 (de la 3,4 avorturi per femeie in 1993 la 0,84 avorturi per femeie in 2004 – conform Studiilor de Sanatatea Reproducerii efectuate in anii 1993 si 2004), crescand in acelasi timp semnificativ rata utilizarii contraceptivelor moderne (de la 10% în 1993 la 34% in 2004).
Rata mortalitatii materne inregistreaza, de asemenea, o scadere constanta de-a lungul anilor, inregistrand-se 0,17 decese materne la 1.000 nou-nascuti, comparativ cu 0,83 decese la 1.000 nou nascuti inregistrate la inceputul anilor ’901.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.06.2009, 10:16:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Dumnezeu care le stie dinainte pe toate, i-a luat numai pe cei pe care-i stia oricum neroditori, lasandu-i (iertandu-i) insa doar pe cei cu sanse de a a aduce roade bune!
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da-mi voie sa rid si in acelasi timp sa pling
Moartea omului vine atunci cand Dumnezeu vede ca nu mai este nici o speranta ca acesta sa se intoarca la Adevar, atunci cand omul nu mai vrea sa se intoarca de la rau. Varsta nu conteaza. Daca Dumnezeu considera ca un copil de 5 ani este sortit pieirii, il poate salva de o vesnicie intunecata luandu-l la El.

Judecatile Sale nu ne sunt cunoscute noua si nu ne este de nici un folos sa le stim. Insa, pe cat posibil, nu vad nici o problema in a incerca sa intelegem unele pasaje mai dificile din Scripturi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.06.2009, 10:36:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Moartea omului vine atunci cand Dumnezeu vede ca nu mai este nici o speranta ca acesta sa se intoarca la Adevar, atunci cand omul nu mai vrea sa se intoarca de la rau. Varsta nu conteaza. Daca Dumnezeu considera ca un copil de 5 ani este sortit pieirii, il poate salva de o vesnicie intunecata luandu-l la El.

Judecatile Sale nu ne sunt cunoscute noua si nu ne este de nici un folos sa le stim. Insa, pe cat posibil, nu vad nici o problema in a incerca sa intelegem unele pasaje mai dificile din Scripturi.
Care e diferenta dintre moartea unui copil omorit de un urs trimis de Dzeu si avort?
De unde stii ca nu si fatul avortat a fost sortit pieirii de insusi Dzeu?
Bineinteles ca atunci cind spui: Judecatile Sale nu ne sunt cunoscute noua si nu ne este de nici un folos sa le stim, o spui doar atunci cind iti convine. De ce nu spui la fel si in cazul avortului?
De ce nu spune la fel si C-tin si altii care tot incearca aici sa explice cum e cu Ilie si cei 42 de copii omoriti de Dzeu dintr-un moft?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.06.2009, 11:30:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Care e diferenta dintre moartea unui copil omorit de un urs trimis de Dzeu si avort?
In primul rand:
Creatorul accepta venirea omului pe lume pentru a participa de bunavoie la iubirea cu ceilalti oameni si cu El Insusi. Daca omul se inraieste intr-atat ca ajunge sa nu mai vrea sa-si atinga scopul nobil pentru care a fost creat, moare spiritual si imediat moare pentru totdeauna.

Diferenta:
Cazul 1: copilul se naste intr-o familie de pagani care se inchina la ulcele sau care slujeste raului si care nu are nici un gand de a se intoarce spre bine.
a) daca traieste o viata mizerabila spiritual dat fiind mediul negativ in care se dezvolta are 100% sanse sa-si rateze scopul existentei pe pamant. Si sa piara vesnic, fara posibilitatea de revenire in binele pentru care a fost proiectat.
b) Dumnezeu ia decizia sa-i incheie viata la 5 ani, varsta la care trecand la cele vesnice la fi primit de partea binelui etern. Raul pe care-l vezi tu din exterior este binele savarsit din mila si dreptatea divina.

Cazul 2: Un cuplu hotaraste sa raspunda cu NU afirmatiei Lui Dumnezeu care spune DA, SA FIE CONCEPUTA ACEASTA FIINTA. In momentul avortului, cuplul respectiv comite o crima, la fel ca si cum si-ar ucide copilul nascut de 2 saptamani, ca nu mai are cu ce-l hrani sau pentru alt motiv stupid. Crima se cheama. Uraciune, pacat strigator la cer, raspunsul cu moartea la dorinta vietii de a se exprima. Este triumful prematur al diavolului care lupta pentru extinctia noastra, pentru pierzania vesnica a sufletelor parintilor si al celui care comite infractiunea: doctorul.
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De unde stii ca nu si fatul avortat a fost sortit pieirii de insusi Dzeu?
Am explicat ca Dumnezeu a fost de acord ca acest suflet sa se nasca. El nu sorteste, nu predestineaza. Si apoi, nu stim noi ce se intampla cu acele suflete ucise prematur; eu nu cred ca vor avea parte de damnare vesnica pentru ca parintii sunt niste idioti (sa ne fie clar: idiotul este mai rau ca imbecilul).
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Bineinteles ca atunci cind spui: Judecatile Sale nu ne sunt cunoscute noua si nu ne este de nici un folos sa le stim, o spui doar atunci cind iti convine. De ce nu spui la fel si in cazul avortului?
Pai o spun, nu stii tu ce se intampla cu sufletele celor nenascuti. Problema este ce va fi cu criminalii???
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce nu spune la fel si C-tin si altii care tot incearca aici sa explice cum e cu Ilie si cei 42 de copii omoriti de Dzeu dintr-un moft?
Unde incearca sa explice ca Dumnezeu actioneaza din mofturi? Auzi, moft... :)))
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ilie costel Diverse Sarbatori 33 19.07.2014 21:26:30
Ilie ortodox? tara tara vrem ostas Generalitati 22 21.07.2011 21:46:46
La Multi Ani ILIE! Melissa Generalitati 0 20.07.2011 09:30:28
sf. Ilie..derivatii nume??? jupinu Biserica Ortodoxa Romana 1 02.07.2007 21:16:18