Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.12.2009, 22:42:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Din cate stiu eu Chisinaul are cam 768 de mii de oameni populatie,in majoritate covarsitoare crestin ortodocsi.
100 de oameni fac sa zicem 0.02% din populatia crestin ortodoxa a Chisinaului.
Asta presupunand ca numai 500 de mii din cei 768 de mii ar fi crestin ortodocsi.
Mitropolia Moldovei de care tine acel preot nu a este de acord cu gestul preotului.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.12.2009, 07:58:17
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
E si bine si rau ceea ce spui.Da mare este dragostea,insa multi sfinti parinti si credinciosi au patimit pentru faptul ca nu au renuntat la ortodoxie.Deci ingaduitori pana la o limita.Intoarcem obrazul cand suntem loviti noi,dar nu il in intoarcem cand este lovita ortodoxia.

Tocmai asta este,nu ne-am uitat in ograda vecinului,ei au intrat in ograda noastra si nu sunt multumiti,mai fac si atentate din astea.:D
Citez:" Prestigiul smereniei ii cere crestinului ortodox sa fie foarte categoric si bataios in ceea ce priveste apararea valorilor noastre de credinta ortodoxa.

A fi smerit insemana a fi foarte demn! Aceasta sfanta onoare nu se dobandeste prin supunerea la tavalugul mediatic. Smerenia din sec XXI este interpretata gresit, anume ca omul tb sa fie desfiintat ca personalitate.. . " Arhim. Iustin Parvu- Man. Petru Voda.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.12.2009, 08:00:15
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Menora evreiască instalată la 11 decembrie în parcul Ștefan cel Mare din Chișinău a fost doborâtă la pământ de către un grup de enoriași ortodocși.
Cititi stirea: http://www.unimedia.md/?mod=news&id=15171

Cred ca vina pentru asemenea tulburari o poarta autoritatile.

Cum sa dai autorizatie sa pui o menora evreiasca intr-un parc ce poarta numele lui Sf. Stefan cel Mare, intr-o tara ortodoxa?

Miroase a spaga... sau a prostie
A fost un gest gresit, pentru a invrajbi cele doua parti. NU!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.12.2009, 13:02:21
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Citez:" Prestigiul smereniei ii cere crestinului ortodox sa fie foarte categoric si bataios in ceea ce priveste apararea valorilor noastre de credinta ortodoxa.

A fi smerit insemana a fi foarte demn! Aceasta sfanta onoare nu se dobandeste prin supunerea la tavalugul mediatic. Smerenia din sec XXI este interpretata gresit, anume ca omul tb sa fie desfiintat ca personalitate.. . " Arhim. Iustin Parvu- Man. Petru Voda.
Asta am spus si eu :)
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.12.2009, 22:02:03
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Daca alegeau Sala Unirii din Alba-Iulia sau zona apropiata acesteia, ar fi fost o problema, caci romanii considerau ca sunt sfidati.
Poate ti-a scapat schimbarea asta, care a avut loc acum mai mult de 100 de ani, dar cetatenia nu se mai defineste etnic sau confesional. De multa vreme incoace. Mai simplu spus, un cetatean maghiar protestant are aceleasi drepturi cu un cetatean roman ortodox, cand vine vorba de manifestari in spatiul public. Stii ce inseamna public, nu? Pentru toata lumea.

Citat:
Exista gesturi care nu se fac.
Spuse Antonia, din pozitia confortabila oferita de apartenenta la majoritate (etnica si religioasa). Serios acum, ai incercat vreodata sa te pui in locul altor oameni, si sa vezi cum te-ai simti tu in situatia lor?

Citat:
Moltovenii, care sunt ortodocsi ca si noi, si pe care ar trebui sa-i intelegem, nu doresc acest simbol la ei in parc. Spune-ne te rog care parte din "NU" nu o intelegi, ca sa te ajutam sa intelegi.
Nu putem fi de acord cu ceva, dar asta nu inseamna ca reactionam, depasind legile statului in care ne aflam. As fi inteles reactia daca vroiau sa puna menora aia pe vreo biserica. Parcul e spatiu public, si au avut tot dreptul legal sa o faca. Ca litera legii e buna pentru fundamentalisti doar cand e de partea lor, e un lucru stiut.

Miha - anca, locuind intr-o tara scandinava, ma asteptam ca ideea de toleranta sa iti fie mai familiara. Se pare ca m-am inselat.

Citat:
Mitropolia Moldovei de care tine acel preot nu a este de acord cu gestul preotului.
Si cam ce crezi ca i se va intampla preotului ala? Cam ce li s-a intamplat si preotilor BOR care au fost informatori cu acte la Securitate. Nimic. Uratenia gestului facut ramane.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.12.2009, 22:34:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu putem fi de acord cu ceva, dar asta nu inseamna ca reactionam, depasind legile statului in care ne aflam. As fi inteles reactia daca vroiau sa puna menora aia pe vreo biserica. Parcul e spatiu public, si au avut tot dreptul legal sa o faca. Ca litera legii e buna pentru fundamentalisti doar cand e de partea lor, e un lucru stiut.

Miha - anca, locuind intr-o tara scandinava, ma asteptam ca ideea de toleranta sa iti fie mai familiara. Se pare ca m-am inselat.



Si cam ce crezi ca i se va intampla preotului ala? Cam ce li s-a intamplat si preotilor BOR care au fost informatori cu acte la Securitate. Nimic. Uratenia gestului facut ramane.
Draga konijiro, eu fiind ortodoxa, nu sunt pentru toleranta, care din cele invatate pe acest forum inseamna mai mult indiferenta decat iubire de aproapele; ci sunt pentru ingaduinta. Tocmai de aceea am sugerat, ca la acordarea aprobarii din partea Primariei ar fi trebuit sa se intrebe si Biserica Ortodoxa, chiar daca acum face pe niznaiu, daca acel insemn religios nu deranjeaza majoritatea populatiei; in sensul de a-i gasi un loc potrivit, asa cum s-a si gasit la monumentul holocaustului. Nici ca se poate loc mai potrivit pentru menora. Si atunci toata lumea ar fi fost multumita.
Acum in acel oras exista un monument al holocaustului si o menora, care aminteste de Hanuka. Sa asteptam sa vedem ce urmeaza...

Si pentru ca amintesti ca traiesc intr-un oras scandinav, vreau sa-ti spun ca aici in centrul oraselor vei gasi ceea ce e tipic istoriei, culturii si religiei tarii: vei gasi monumente istorice si biserici protestante. Exista desigur si sinagoga, dar veche. Iar pentru obtinerea aprobarii pentru o moschee se lupta unii de zeci de ani... Asa ca vezi...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.12.2009, 22:49:30
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Draga konijiro, eu fiind ortodoxa, nu sunt pentru toleranta, care din cele invatate pe acest forum inseamna mai mult indiferenta decat iubire de aproapele; ci sunt pentru ingaduinta.
Cand e vorba de probleme care tin de religie, din motive evidente, nu majoritatea e cea care decide, ci legea statului respectiv. Au incalcat oamenii aia cu menora vreo lege sau nu? Iar daca legea e clara apropo de manifestarile religioase in spatiul public, si daca evreii aia nu au propus ceva ilegal, de ce ar fi trebuit Biserica Ortodoxa intrebata ceva?

Trebuie sa invatam o data si pentru totdeauna ca daca traiesti intr-un stat, respecti legile statului respectiv. S-ar putea sa nu ne placa, s-ar putea sa contravina convingerilor noastre religioase, dar de-aia e lege, sa fie respectata.

Incidentul de la Chisinau dovedeste o lipsa de maturitate din partea celor 100 de ortodocsi de acolo, ca sa nu mai zic de popa lor.

Citat:
Iar pentru obtinerea aprobarii pentru o moschee se lupta unii de zeci de ani... Asa ca vezi...
Nu discutam de acelasi lucru. Evreii aia nu au vrut sa construiasca o sinagoga, ci sa aseze un simbol religios pe spatiu public, exact asa cum sunt sigur ca bisericii ortodoxe ii este permis. in cate am inteles, dupa ce Hanukah trecea, urmau sa ia menora de acolo.

Spune-mi, la tine in oras, minoritatile religioase/etnice nu au dreptul sa se manifeste in spatiul public?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.12.2009, 23:10:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cand e vorba de probleme care tin de religie, din motive evidente, nu majoritatea e cea care decide, ci legea statului respectiv. Au incalcat oamenii aia cu menora vreo lege sau nu? Iar daca legea e clara apropo de manifestarile religioase in spatiul public, si daca evreii aia nu au propus ceva ilegal, de ce ar fi trebuit Biserica Ortodoxa intrebata ceva?

Trebuie sa invatam o data si pentru totdeauna ca daca traiesti intr-un stat, respecti legile statului respectiv. S-ar putea sa nu ne placa, s-ar putea sa contravina convingerilor noastre religioase, dar de-aia e lege, sa fie respectata.

Incidentul de la Chisinau dovedeste o lipsa de maturitate din partea celor 100 de ortodocsi de acolo, ca sa nu mai zic de popa lor.
Da, sigur, se manifesta cu aprobare de la politie, cu loc si termen ce trebuie respectat; deci nu oricum. Iar in cazuri asemanatoare se face si discutie publica, daca e necesar, cu invitati pro si contra la TV, precum si cu campanie in ziare, in care fiecare cetatean isi poate spune cuvantul. Ultima data s-a discutat de acoperamnatul musulmancelor, deci practic un batic, pe care il pot purta sau nu cand au functii publice, ca judecator, avocat, etc. Raspunsul a fost: NU.





Nu discutam de acelasi lucru. Evreii aia nu au vrut sa construiasca o sinagoga, ci sa aseze un simbol religios pe spatiu public, exact asa cum sunt sigur ca bisericii ortodoxe ii este permis. in cate am inteles, dupa ce Hanukah trecea, urmau sa ia menora de acolo.

Spune-mi, la tine in oras, minoritatile religioase/etnice nu au dreptul sa se manifeste in spatiul public?
Problema tine de Primarie, care are raspundere pentru a mentine armonia orasului din toate punctele de vedere. Acolo se stabileste dacaun obiectiv este sau nu este binevenit. Un primar buna ar fi gasit o solutie buna.
Deci da, au incalcat legea, dar nu cei care au pus acolo menora, ci cei, care din indiferenta au dat aprobare fara sa se gandeasca la sentimentele locuitorilor. Si intr-o democratie hotaraste majoritatea; iar minoritatea se supune hotararii majoritatii. Repet: s-ar i putut gasi o amplasare mai buna, care sa nu deranjeze.
Sa nu ne agtam de cei 100 de insi, care au avut curajul de a iesi in fata. Intotdeauna vor fi unii mai curajosi, mai dornici sa se exprime, si altii multi, mai pasivi, dar avand aceeasi opinie cu acestia putini, dar mai curajosi.
Sigur, nu au vrut o sinagoga; nu inca.

Last edited by Miha-anca; 16.12.2009 at 23:15:28.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.12.2009, 23:17:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=al0UZ...layer_embedded

Deci Rep Moldova este cotropita de jidovi, daca nu stiati. A, si Stefan cel Mare "a aparat Moldova de tot soiul de jidovi." Cel putin asa sustine preotul organizator.

Singura problema in argumentatia parintelui, este, cred, ca sunt atat de putini evrei ramasi in Chisinau incat chiar nu vad cum ar putea sa cotropeasca o tara. Si cred ca-s si batrani.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.12.2009, 23:25:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=al0UZ...layer_embedded

Deci Rep Moldova este cotropita de jidovi, daca nu stiati. A, si Stefan cel Mare "a aparat Moldova de tot soiul de jidovi." Cel putin asa sustine preotul organizator.

Singura problema in argumentatia parintelui, este, cred, ca sunt atat de putini evrei ramasi in Chisinau incat chiar nu vad cum ar putea sa cotropeasca o tara. Si cred ca-s si batrani. Plus ca Stefan cel Mare nu prea a avut treaba cu evreii, mai mult cu turcii, polonii, rusii si altii.

A, si daca te uiti bine, o femeie bata matanii ...la statuia lui Stefan? Hmmm. Mare-i gradina Ta, Doamne!


Ce le-ar trebui acelui preot si celor care il insotesc este sa mearga undeva intr-o tara unde religia si nationalitatea lor este o minoritate. Si sa fie bine primiti! Poate asa ar invata si dragostea crestineasca, si respectul fata de altii...

Last edited by Noesisaa; 16.12.2009 at 23:33:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ortodox la slujba evreiasca fanietta Iudaismul 51 26.08.2016 13:34:19
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 21:39:48
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 22:40:12